Co se naučit ?

unclebaker
Příspěvky: 339
Registrován: 1. 3. 2010, 3:26

26. 1. 2017, 6:34

Ahoj,

tak jako jiné mě čeká brzké seznámení s linuxem a mesou.

Trošku jsme na škole programovali v Pascalu, ale nic víc.

Znalosti výpočetní techniky mám pouze uživatelské.

Teď bych chtěl požádat zkušenější, aby mě i dalším heslovitě poradili co se naučit ?

Představoval bych si to následovně: " přečti si tu a tu knížku, ta je o tom a je dobrá....a taky se nauč co je to kernel, grub a další odborné termíny....., nauč se programovat v C...."

Nechci konkrétní návod, ale veškeré pojmy, které Vás napadnou ze kterých bych si po nastudování vytvořil obrázek o celém problému věci.

Prostě všechno co Vás napadne, co jste kdysi sami potřebovali, když jste začínali.

Jinak jasně chce to zkoušet a zkoušet, ale pokud nejsou základní znalosti, tak je to neefektivní :)

Všem děkuji za energii strávenou přečtením a případnou reakcí na dotaz.
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

26. 1. 2017, 7:06

Je to velice jednoduché,

pokud nechceš aby Tě něco zaskočilo tak vystuduj na fakultě informatiky a pak (klidně už dálkově) fakultu elektrotechniky (ať už automatizaci, nebo "silnoproud" - pohony) (ta drůhá už půjde snáze se znalostmi matiky a fyziky z předchozích studií). Bakalář teoreticky bude stačit. Ani to tě však samozřejmě nezbaví nutnosti pak nastudovat co a jak v LinuxCNC funguje, pouze to bude o dost jednodušší.

Pokud je výše zmíněné nereálné tak se budeš muset spokojit s tím že prostě budeš řešit problémy tak jak budou přicházet a řešení nebude na pár minut a občas ani hodin. Pročteš pár návodů (dokumentace k LinuxCNC a LInuxu jako takového je na netu habaděj) a po malých krůčcích se dopracuješ k řídícímu systému dle tvé představy. Jak rozchodíš základy tak začneš přidávat další a další vychytávky.

Základy Linuxu jsou dokonce v dostatečné míře i v češtině.

Chce to jít ověřenou cestou a začít s instalací se vším potřebným :http://linuxcnc.org/docs/2.7/html/getti ... l_download

Na to abys do "obyčejné / standardní" distribuce linuxu dopasoval Realtime jádro a všechny ostatní závislosti atd pro chod LinuxCNC ze začátku absolutně zapomeň.

Po nainstalování z LiveCD a se standardně podporovanou MESA kartou by mělo být počáteční rozchození relativně snadné "naklikat" v PNCCONF.

Prostuduješ konfiguráky co z toho vypadnou a jak začneš chápat co co znamená tak jsi v podstatě omezen pouze svou fantazií a schopnostmi ...

Před nákupem konkrétní karty si ujasni jak moc komplexní řízení chceš a jestli jsi schopen si něco málo z elektroniky vyrobit nebo ti nezbyde než koupit (dle mého názoru mírně předražené) rozšiřující karty atd
unclebaker
Příspěvky: 339
Registrován: 1. 3. 2010, 3:26

26. 1. 2017, 7:24

CZ_Pascal píše:Je to velice jednoduché,

pokud nechceš aby Tě něco zaskočilo tak vystuduj na fakultě informatiky a pak (klidně už dálkově) fakultu elektrotechniky (ať už automatizaci, nebo "silnoproud" - pohony) (ta drůhá už půjde snáze se znalostmi matiky a fyziky z předchozích studií). Bakalář teoreticky bude stačit. Ani to tě však samozřejmě nezbaví nutnosti pak nastudovat co a jak v LinuxCNC funguje, pouze to bude o dost jednodušší.

Pokud je výše zmíněné nereálné tak se budeš muset spokojit s tím že prostě budeš řešit problémy tak jak budou přicházet a řešení nebude na pár minut a občas ani hodin. Pročteš pár návodů (dokumentace k LinuxCNC a LInuxu jako takového je na netu habaděj) a po malých krůčcích se dopracuješ k řídícímu systému dle tvé představy. Jak rozchodíš základy tak začneš přidávat další a další vychytávky.

Základy Linuxu jsou dokonce v dostatečné míře i v češtině.

Chce to jít ověřenou cestou a začít s instalací se vším potřebným :http://linuxcnc.org/docs/2.7/html/getti ... l_download

Na to abys do "obyčejné / standardní" distribuce linuxu dopasoval Realtime jádro a všechny ostatní závislosti atd pro chod LinuxCNC ze začátku absolutně zapomeň.

Po nainstalování z LiveCD a se standardně podporovanou MESA kartou by mělo být počáteční rozchození relativně snadné "naklikat" v PNCCONF.

Prostuduješ konfiguráky co z toho vypadnou a jak začneš chápat co co znamená tak jsi v podstatě omezen pouze svou fantazií a schopnostmi ...

Před nákupem konkrétní karty si ujasni jak moc komplexní řízení chceš a jestli jsi schopen si něco málo z elektroniky vyrobit nebo ti nezbyde než koupit (dle mého názoru mírně předražené) rozšiřující karty atd
Díky ! :)

ŘÍkám si: " Co tím myslím tím RT jádrem ?? ", hledám...

https://cs.wikipedia.org/wiki/Opera%C4% ... _%C4%8Dasu" onclick="window.open(this.href);return false;

.., mám představu co to je.

Přesně pro toto jsem to vlákno zákládal :wink:
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

26. 1. 2017, 10:12

určite nezaškodí zobrať starší komp a vyhradiť ho na linux. V teple na stole si môžeš vyskúšať ako sa konfiguruje, prečo ti to nezapíše do súboru, ako tam dostaneš ten a ten súbor a pod. Sranda to spočiatku nie je, hlavne po prechode z WIN.
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

27. 1. 2017, 8:38

@ CZ_Pascal

tvoje rada je naprosto dokonalá, bohužel pro některé asi nerealizovatelná.

Nojo "Já" se k "*NIX" aplikacím dostala trochu jinak, co by "odejit" ze školy, ale po "plyšáku" s dobrým sponzorem :D

Cituji...:
" tady máš peníze, postav a nebo kup server, na kterym rozjedem webovej prostor..."
konec citace

Co je Linux jsem do té doby nevěděl, a že je mnoho dister už vůbec ne.
Začínal jsem na Redhatu (nějaká rel.4) díky kamošům, co byli ochotni mi to rychle nainstalovat, se slovy "tady to vole máš...a zbytek si najdi v "Manu..."

Pro mne tenkrát bylo slovo "Man" něco sprostého, ale, postupně jsem se zase díky těm "mladejm hajzlíkům" začal znovu učit.

Ale to jsem hodně odbočil...

přiklonil bych se k napsanému od " r4cv"...

Vezmi nějakou trochu standardní "mašinu" (myšleno PC), vyhraď si ji jen pro Linux a rovnou si nainstaluj LinuxCNC.
Nemusíš to nikam připojovat, ale začni se na tom učit, co potřebuješ a co ne, co jsou závislosti, jak se kompilují programy, jak si uděláš vlastní kernel, jak k tomu přidáš periferie... je toho moc, ale jak to jednou pochopíš, tak už to zvládněš na jakémkoliv systému s Linuxem...
Dnes je velká výhoda všech těch nadstaveb jako Yum, Add, a já nevím, jak se to všechno jmenuje v jednotlivých "distrech".
Ale základ té instalace je pokaždé stejný.
Jde hlavně o to, se toho nebát.
Jo a IMHO...
vyser se na všechna grafická prostředí, ppokud jde o instalace. Neboj se té černé obrazovky a command lajny. (stejně časem přijdeš na to, že co si zapíšeš do text souboru, bude dobře
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 1. 2017, 9:06

Teda nic mi do toho není, ale proč by se měl borec učit kompilovat jádro?
Jde mu o LinuxCNC, předpokládám. Proto se taky ptá na CNC fóru a ne na nějakém univerzálním linuxáckém.
Ten LinuxCNC si stáhne už předvařený, stačí mu pochopit konfigurační parametry. A ty nakonec celkem nemají nic moc společného s Linuxem. Když to bude editovat v nějakém grafickém editoru, tak ani nemusí moc poznat, že není na Windows.
gnat
Příspěvky: 1003
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

27. 1. 2017, 9:29

To je sice hezká teorie, ale platí jen do prvního zádrhelu. Až bude chtít diskutovat první problém, narazí na požadavek aby pustil něco na konzoli a poslal výpis.

BTW koukám, že LinuxCNC přešel z Ubuntu na Debian, ale stále mají v dokumentaci příkazy se sudo
SABLE-2015
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

27. 1. 2017, 10:37

unclebaker píše:Ahoj,

tak jako jiné mě čeká brzké seznámení s linuxem a mesou.


Představoval bych si to následovně: " přečti si tu a tu knížku, ta je o tom a je dobrá....a taky se nauč co je to kernel, grub a další odborné termíny....., nauč se programovat v C...."
Většina mouder už tu zazněla a nikdo ti nedá konkrétní návod. Je toho opravdu hodně a záleží kterým směrem se vydáš. Jestli ti jde o to řídit mašinu a nebo tu mašinu postavit a "jen" používat. Tak nebo tak, v případě že jí budeš stavět sám musís pochopit princip řízení.
Celý LINUXCNC je postaveny na HAL (Hardware abstraction layer) co to je najdes na wiki stejne jako si si našel RT.
http://linuxcnc.org/docs/2.1/HAL_User_Manual.pdf tady máš dokument, který popisuje jak to funguje v LINUXCNC.
Když pochopiš tohle povídání a k tomu budeš schopnej používat linux alespoň tak, že si nastavíš práva pro zápis do souboru a podobny drobnosti, tak máš z větší části vyhráno.
Zbytek přijde časem.
A ještě malá napověda jak na HAL nahlížet. Sám jsem to před mnohal lety studoval a dost dlouho mi trvalo než sem si to nějak uměl představit jako celek.
Představ si HAL jako tišťák(nepájivé pole) se součastkama, kde každá součastka má vstupní nohu a výstupní nohu , v případně složitějších součastek i více nožiček a konfigurační soubor HALu pak neříka nic jiného než to, kolik součastek daneho typu tam nastrkaš, kterou součástku kam prodrátuješ, jak nastaviš parametry dané součástky.
A ktomu jako bonus máš v systému nastroje jako je show halconfig a halscope, který použiješ misto voltmetru a osciloskopu aby jsi mohl nahlížet dovnitř celýho zapojení, jestli je tam a tam požadovaná hodnota daného signálu.

Martin
Uživatelský avatar
Juro
Příspěvky: 1612
Registrován: 19. 3. 2007, 12:14
Bydliště: Kamanová (Topoľčany)

28. 1. 2017, 6:24

CZ_Pascal píše:
Na to abys do "obyčejné / standardní" distribuce linuxu dopasoval Realtime jádro a všechny ostatní závislosti atd pro chod LinuxCNC ze začátku absolutně zapomeň.
Robil si to uz? Mas to zmaknute? Ja sa chcem do toho pustit, pretoze potrebujem 64bit Linuxcnc kvoli Virtualboxu.
rocnik 1976 -stolár, trosicka uz aj strojar.
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

28. 1. 2017, 7:33

Juro píše:Robil si to uz? Mas to zmaknute? Ja sa chcem do toho pustit, pretoze potrebujem 64bit Linuxcnc kvoli Virtualboxu.
Nedělal jsem to. K ničemu jsem to nikdy nepotřeboval a nejsem takový masochysta abych se pouštěl v Linuxu nějako dále než co potřebuju pro tu "CNC" část.

Tak nějak jsem zjistil že je život moc krátkej na to abych obsáhl veškeré dostupné vědění, takže se rejpu spíše v tom co mě zrovna baví a zbytek pouze v nezbytné míře.

Sám jsem neposlechl své rady výše a vystudoval jsem pouze fakultu elektrotechniky (a nikoliv Informatiky) takže s Linuxem nejsme zrovna velcí kamarádi :oops:

Máme nepsanou dohodu -> Dokud on (Linux) nechá žít mě, tak já nerejpu do něj.
No ale když sviňa neposlouchá tak se mu pohrabu (dle návodů na netu) v nějakých konfiguračních souborech, ale oba u toho trpíme :!:

Otázka je čeho chceš dosáhnout, buďto chceš spolehlivě frézovat a nereješ do toho a držíš se ověřeného, nebo tě frézování (soustružení) moc nezajímá a spíše hledáš co by se tak kde ještě dalo s tím systémem nestandardního provést a dělat v něm "milion" dalších jiných věcí... :twisted:
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 1. 2017, 11:51

Juro píše:potrebujem 64bit Linuxcnc kvoli Virtualboxu.
To jako že ve VirtualBoxu nemůžeš spustit 32bit Linuxu? Proč ne?
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

29. 1. 2017, 11:21

Juro píše:
CZ_Pascal píše:
Na to abys do "obyčejné / standardní" distribuce linuxu dopasoval Realtime jádro a všechny ostatní závislosti atd pro chod LinuxCNC ze začátku absolutně zapomeň.
Robil si to uz? Mas to zmaknute? Ja sa chcem do toho pustit, pretoze potrebujem 64bit Linuxcnc kvoli Virtualboxu.
Dotaz neptřil mě, ale zkusím odpovědět.
Ano zkoušel sem to nejednou s obyčejným jadrem a jednou s RT. Asi tu nekde na foru bude i postup, ktery sem tenkrat psal. Ale nebyl to 64bit.
Jak si tak matne vzpominam, tak to byl peknej vojeb na kterym sem stravil asi 14 dni a do posledni chvile nebylo jasny jestli to cely k necemu bude.
Hromada zaplat na ruzny moduly, ktery samozrejme psal nekdo kdo tomu rozumi a jenom je vygooglit a aplikovat vydalo na mnoho večerů.
Takze jestli ti nejde o to si to vyzkouset, ale o to to pouzivat, tak se touhle cestou nevydavej.
a kdyby preci.....
Na LINUXCNC je v prizpevcich z minuleho tydne navod. koukni sem https://forum.linuxcnc.org/9-installing ... -deb#86856
treba ti to pomuze.
Martin
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 1. 2017, 12:52

linuxcnc pouzivam ve virtualboxu na ladeni konfigurace ze std. instalacky, nic specialniho
nicmeme porad to rve kvuli realtime protoze tam jsou dost drsny spozdeni
na praci to z principu nebude pouzitelne
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

29. 1. 2017, 1:04

robokop píše:linuxcnc pouzivam ve virtualboxu na ladeni konfigurace ze std. instalacky, nic specialniho
nicmeme porad to rve kvuli realtime protoze tam jsou dost drsny spozdeni
na praci to z principu nebude pouzitelne
Asi jako když na postarší odtahový auto naložíš Formuli 1 :twisted:

... moc velkou šanci na závodech mit nebudeš pokud se tedy nejedná o "Destruction Derby" :lol:
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 1. 2017, 2:34

presne tak

je to dobre treba na psani nejakych modulu a tak
kde si odzkousis algoritmus
ale ten realtime uz z principu nemuze fungovat
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“