Promene v ruznych HAL

fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

12. 6. 2017, 11:03

mrchar76 píše:
robokop píše:Ale das
Mas pravdu, uz jsou tam, ale seknul jsem se na tom jak tam pouzit cislo z pyvcp..... v HAL configuration cislo vidim, meni se, ale nikde nemuzu najit jak to cislo pouzit v MDI_COMMAND radku, nasel jsem sintaxi ale ani jedna nechodi, je to "named lokal"? Asi ne, anebo mi jeste neco nekde chybi...

MDI_COMMAND = G0 X #<pyvcp.X0> je asi blbe co?

Nema na to jeste vliv format cisla?
zkus to takhle.

do ini v sekci [RS274NGC] pridej řádek

FEATURES = 8


a mdi řádku zkus třeba
(debug, #<_hal[pyvcp.checkbutton1]>)
melo by to vypsat satv chceckbuttonu, jestli ho tam jeste mas. klidne si tam dej nazev hal pinu kterej vidis v showhalconfigu.

jestli ti to vypise spravny cislo, tak to pak muzes pouzit v ngc kodu, nebo v mdi prikazu.
M
mrchar76
Příspěvky: 175
Registrován: 14. 5. 2014, 8:29
Bydliště: Čáslav

12. 6. 2017, 7:45

Zkusil jsem a vypise to sest krizku....

dal bych i obrazek, ale s tim linuxem proste nejsem kamarad....
Přílohy
nova.desktop.tar.gz
(6.85 KiB) Staženo 187 x
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

12. 6. 2017, 8:07

mrchar76 píše:Zkusil jsem a vypise to sest krizku....

dal bych i obrazek, ale s tim linuxem proste nejsem kamarad....
jako máš verzi LCNC?
hod sem zase tvuj konfig adresar. zkusim to u sebe. nebo aspon ten xml.
M
mrchar76
Příspěvky: 175
Registrován: 14. 5. 2014, 8:29
Bydliště: Čáslav

14. 6. 2017, 1:08

jako máš verzi LCNC?
hod sem zase tvuj konfig adresar. zkusim to u sebe. nebo aspon ten xml.
M
Diky,

mam 2.7.8(9) ted nevim....
Přílohy
my-mill.tar.gz
(6.31 KiB) Staženo 188 x
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

14. 6. 2017, 1:57

mrchar76 píše:
jako máš verzi LCNC?
hod sem zase tvuj konfig adresar. zkusim to u sebe. nebo aspon ten xml.
M
Diky,

mam 2.7.8(9) ted nevim....
Tak mas pravdu u pyvcp to nejde. jenom ten checkbutton zadavácí okenko neprecte. ono uz se s nim moc v novejch verzi nepocita. gladevcp ho nahrazuje a umi podstatne vic věci.
A funguje to, ted sem to zkousel.
zkus nastudovat glade-gtk2 editor (nevim jestli se nemusi doinstalovat) a udelat panel v nem. uvidíš, ze je to o dost pohodlnejsi a prijemnejsi na praci.
Hlavne pak muzes pouzit i pythonovskej handler a delat si tema promenejma a nejen s nima co potrebujes, ale to asi předbíhám a nevis o cem mluvim.
mrchar76
Příspěvky: 175
Registrován: 14. 5. 2014, 8:29
Bydliště: Čáslav

15. 6. 2017, 11:19

Tak tady jsem uplne ztracenej......

Okno s tlacitky v glade udelam, ale tim koncim..... ulozi se to s priponou glade a netusim jak dal
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

15. 6. 2017, 11:42

mrchar76 píše:Tak tady jsem uplne ztracenej......

Okno s tlacitky v glade udelam, ale tim koncim..... ulozi se to s priponou glade a netusim jak dal

Je k tomu hromada navodu.
treba
http://linuxcnc.org/docs/html/gui/gladevcp.html" onclick="window.open(this.href);return false;
podstatny je v tvym pripade pouzivat komponenty v menu HAL python, tam mas cudliky, čísilka, šoupátka, budíky a všechno automaticky vytvoří piny, které jsou napojitelny čí přečtitelny v jinych hal configurákach nebo ngc kodu, tak jak sem ti radil pro pyvcp.

a když to cheš jako postrani panel, tak jak to mas ted, tak to v ini zavolas podobnou syntaxi
[DISPLAY]
GLADEVCP= -u ./hitcounter.py ./manual-example.ui v pripade ze k tomu máš i nejakej kod v pythonu, ale to ty zatim nechces, tak ti staci
GLADEVCP= ./muj-panel.glade

M
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

15. 6. 2017, 1:11

Tady mas takovej malej priklad jak by si mohl zacit.
jeden cudlik vola rovnou presun na pozice dane poličkem a druhej cudlik vola macro go_to_position.ngc

pridej si do ini sekci

[DISPLAY]
GLADEVCP = cudliky.glade


[RS274NGC]
FEATURES = 8

Na grafiku nekoukej, jenom sem to tam nahazel. spis mi slo o logiku

M
Přílohy
cudliky.rar
(1.14 KiB) Staženo 176 x
glade.jpg
mrchar76
Příspěvky: 175
Registrován: 14. 5. 2014, 8:29
Bydliště: Čáslav

17. 6. 2017, 9:51

fupe píše:Tady mas takovej malej priklad jak by si mohl zacit.

M
Diky moc, uz to vse (na stole) funguje....

Jen jeste kosmeticke upravy....
1. Jde to udelat aby to nebylo pres celou vysku okna? Hezke je to jako na obrazku od fupe, mozna nejak jeste zvyraznit jednotliva okna
2. Jde udelat aby se provedeni ukonu vratilo ovladani do manualu (F3)?

diky
Přílohy
nova.tar.gz
(8.91 KiB) Staženo 182 x
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

17. 6. 2017, 10:31

mrchar76 píše:
fupe píše:Tady mas takovej malej priklad jak by si mohl zacit.

M
Diky moc, uz to vse (na stole) funguje....

Jen jeste kosmeticke upravy....
1. Jde to udelat aby to nebylo pres celou vysku okna? Hezke je to jako na obrazku od fupe, mozna nejak jeste zvyraznit jednotliva okna
2. Jde udelat aby se provedeni ukonu vratilo ovladani do manualu (F3)?

diky
Chce si to s tím pohrát a podívat se na nejaký příklady, jak je to řešený, treba stahnou zdrojaky lcnc a podiavat se tam, nebo na webu.
v glade-gtk automaticky prizpusobuje velikost oknu, ale muzes pouzit pole, kde si pamatuje rozmisteni a rozmery prvků, ted nevim jak se jmenuje, ale mas ho v tom prikladu. Takovej cverecek s teckama.
zvyraznit okna asi taky nejak pujdou, to sem nikdy moc neresil. nejsem estét spíš mi jde o fukci. :D
prepnout do manualu vaxis nevim jestli jde, Teda jde, ale nepral bych ti to delat, problem gui axis je v tom, ze to neni plnohodnotna GTK aplikace a například signaly se předavaj nejak oklikou a to jenom nekterý, pred casem sem to studoval a proto jsme presel na gscreen, kterej je kompletne v GTK a neni problem si ho poupravit a to i bez zasahu do zdrojaků. Mužeš si premapovat chovaní celeho rozhraní, přidat funkce, dodefinovat svoje piny, přepínat stavy MDI, AUTO, nastavit chovaní pří vymene nastroje a celou si ji ridit, mit dve nezavislé obrazovky atd atd. proste to mas cely pod kontrolou.
Je to ale trochu studia ohledne pythonu, handlerů, tříd a podobnych vecí. ale stojí to za to. naštěstí dokumentace je dost, ale většinou v angličtině. Byl sem velmi příjemně překvapenej, co všechno si s tím můžeš dělat a jak poměrně jednoduše.
Třeba sem si dodělaval vlastní okno na kameru se záměrným křížem ve vlastní záložce, ukládání vlastních proměných do souboru a posleze jejich čtení. atd atd.
Axis je mrtev. je to nejstarší gui a už ma svoje leta za sebou.
M
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

19. 6. 2017, 1:34

mrchar76 píše:
Jen jeste kosmeticke upravy....
1. Jde to udelat aby to nebylo pres celou vysku okna? Hezke je to jako na obrazku od fupe, mozna nejak jeste zvyraznit jednotliva okna
2. Jde udelat aby se provedeni ukonu vratilo ovladani do manualu (F3)?

diky
Tak koukam ze 1 už si vyřešil.
co 2? co tím přesně myslíš? vždyt když zmáčkneš tvuj čudlik v manual modu, tak se provede a zustane v nem. nebo ne? jde ti o to, aby fungovaly sipky i po provedeni prikazu?
nebo je to neco jineho?


edit
už to vidim. verze 2.7.8 to dela a protože to testuju na 2.8.0.pre která je už novejsi, tak tam to chodi jak pozadujes.
stisknes svuj cudlik, provede se prikaz a zustane v manual modu.
zkus povysit trochu LCNC.
M
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

20. 6. 2017, 8:51

mrchar76 píše: . Jde udelat aby se provedeni ukonu vratilo ovladani do manualu (F3)?

diky
Tak mi to nedalo a kouknul sem na to, jak je to s tou verzi 2.7.8.
Protože sem si matně pamatoval, že už to po mě chtěl někdo jinej. Tak sem se ho zeptal, ten mě nakopnul a ja si vzpomněl, že už sem to opravdu řešil.

takže....

v glade editoru si přiřadíš volání funkce při stisknutí čudliku.
cvične sem ti to pripojil na cudlik home XY, tam si nic nemel. Ale mužes to dat kamkoliv i na ty MDI čudliky.
glade-cudl.jpg
bacha nestaci jenom vybrat z menu, ale je potřeba dat enter jinak se ti to neulozi. to me ze zacatku hrozne matlo.
m.rar
(1.63 KiB) Staženo 207 x

a ke glade panelu v ini souboru priradit i "ovladaci " program m.py tim zajistis, ze se při zmacknuti cudliku zavola procedura, podprogram, nevim jak se to presne jmenuje.

takze místo
GLADEVCP = ./m.glade
zavoláš
GLADEVCP = -u ./m.py ./m.glade

no a do m.py nahrnes tohle

Kód: Vybrat vše

#!/usr/bin/env python

import hal
import gtk
import linuxcnc
import hal_glib
c=linuxcnc.command()
s=linuxcnc.stat()



class HandlerClass:



    def __init__(self, halcomp,builder,useropts):
        print "-------inicializace-------"


    def on_hal_button5_pressed (self,widget,data=None):
        print "----------cudl stisknut-----"
        s.poll()
        mode=s.task_mode
        print "soucasny mode", mode
        c.mode(linuxcnc.MODE_MDI)
        c.wait_complete()
        c.mdi("g0 x0")
        c.wait_complete()
        print "wait for command complete:"
        c.mode(mode)
        print "nastaveno mode prepinam zpet do" ,linuxcnc.MODE_MDI, mode


def get_handlers(halcomp,builder,useropts):
    return [HandlerClass(halcomp,builder,useropts)]
a to je cely. ted když stisknes cudlik HOME XY, tak se zavola on_hal_button5_pressed definovanej v m.py a udela co je třeba. nacte soucasny mode, ulozi do promene a po vykonani prikazu MDI vrati patřičný mod zpet.


M
mrchar76
Příspěvky: 175
Registrován: 14. 5. 2014, 8:29
Bydliště: Čáslav

22. 6. 2017, 9:35

Ahoj,

Diky moc. Zkousel jsem to, chodi to (zavola to MDI prikaz a vrati to mod), ale potom je EMC nejakej divnej.... pokud potom joguju tak jedna osa jede porad, pise to hlasku ze neni MDI atd.

i tak diky

uz se v tom nebudu rejpat, necham to jak to je. To co jsem chtel tam vicemene mam a co se nepovedlo obejdu jinak.

jeste jednou diky za pomoc
mrchar76
Příspěvky: 175
Registrován: 14. 5. 2014, 8:29
Bydliště: Čáslav

1. 11. 2017, 8:54

Vcera konecne jsem se dokopal a nasadil linux na frezu... vsechno chodilo nejak pomalu a tak jsem se zapomel a dal opet konfiguraci pres wizarda a o vsechno nastaveni prisel.... :cry:

No neco jsem zpet rozchodil, ale ne vse. Nahral jsem kod a spustil jej. Freza jezdi, ale..... po nejake dobe zamrzne obrazovka, nehybe se mys, klavesnice zhasne.... ale kod bezi dal a freza frezuje

Jak zjistit co je spatne?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 11. 2017, 9:04

v logu /var/log/messages nebo /var/log/syslog (podle konkretniho linuxu) najdes i hlasky jadra systemu
tam bude mozna neco vic co predchazelo tomu zamrznuti
z praxe predpokladam ze jde o nespolehlivy hardware
nejaky kondiky nebo se neco prehriva

jedes prez LPT?
nebo nejaku mesu?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“