Promene v ruznych HAL

mrchar76
Příspěvky: 175
Registrován: 14. 5. 2014, 8:29
Bydliště: Čáslav

2. 6. 2017, 8:19

Vazeni, mam HAL ke stroji a uzivatelsky HAL pro tlacitka atd.. Lze mezi HALy cist promene tak ze v jednom se do ni bude zapisovat a v druhem z te same cist?

A dalsi dotaz, mam vytvoreny gkod.ngc, kam jej mam nahrat anebo jak a kam zadat cestu kde se bude defaultne gkod hledat?

Dik
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

2. 6. 2017, 9:58

mrchar76 píše: A dalsi dotaz, mam vytvoreny gkod.ngc, kam jej mam nahrat anebo jak a kam zadat cestu kde se bude defaultne gkod hledat?

Dik
Záleží jaký používáš GUI. Třeba axis má proměnou PROGRAM_PREFIX v sekci [DISPLAY].
u gscreenu a gmocapy to ještě myslím není implementováno, nevím, moc to nepoužívám.
M
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

2. 6. 2017, 10:00

mrchar76 píše:Vazeni, mam HAL ke stroji a uzivatelsky HAL pro tlacitka atd.. Lze mezi HALy cist promene tak ze v jednom se do ni bude zapisovat a v druhem z te same cist?
Dik
Uplne nerozumím otázce. Kdo tam bude zapisovat? program? ty ručně? Potřebuješ ty proměné držet i po vypnutí nsytému atd atd

Zkus dát příklad, pak se na to dá reagovat lépe. možností je hromada.

M
mrchar76
Příspěvky: 175
Registrován: 14. 5. 2014, 8:29
Bydliště: Čáslav

2. 6. 2017, 11:03

OK

Delam v pythonu pres .xml tlacitko pro spousteni vretene. Ale aby slo vreteno spustit jen nekdy poterbuju kombinovat tlacitko se stavem kdy neni zmacknuto total stop.

V machine.hal je cast co zapisuje z promenych "EMC" do paralelniho portu. Odtud potrebuji vycist hodnotu jednoho pinu a v druhem - uzivatelskem.hal tuto hodnotu potrebuju "log and" s promenou od tlacitka a pak dalsi "log or" a to na vystup par portu.

SW se vzteka ze promenou (co jsem si vymyslel) nezna, a kdyz ji zmenim za parport-in tak ze uz je pouzita.....
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

2. 6. 2017, 11:43

mrchar76 píše:OK

Delam v pythonu pres .xml tlacitko pro spousteni vretene. Ale aby slo vreteno spustit jen nekdy poterbuju kombinovat tlacitko se stavem kdy neni zmacknuto total stop.

V machine.hal je cast co zapisuje z promenych "EMC" do paralelniho portu. Odtud potrebuji vycist hodnotu jednoho pinu a v druhem - uzivatelskem.hal tuto hodnotu potrebuju "log and" s promenou od tlacitka a pak dalsi "log or" a to na vystup par portu.

SW se vzteka ze promenou (co jsem si vymyslel) nezna, a kdyz ji zmenim za parport-in tak ze uz je pouzita.....
Asi sem měl moc velkej oběd, furt se nechytám. :?

Delam v pythonu pres .xml tlacitko pro spousteni vretene... Takže pře PYVCP? Jestli ano proč v něčem tak složitém a zastaralém? proč ne GLAGEVCP

V machine.hal je cast co zapisuje z promenych "EMC" do paralelniho portu. co to znamená? hal jen propojuje piny. znamená to, že jsi nejakej výstupní pin připojil na vstupní parportu a současně ho potřebuješ čist i jinde?
Jestli ano, tak si v pythonu nadefinuj svuj pin a pripoj ho halem, pak uz si s nim mužeš dělat co chceš.
Nebo si v pythonu přečti proměne z EMC rovnou a nemusis nic pripojovat.

Jestli to neni tajny, tak to sem hod. Připadá mi to nějak zbytečně složitě řešený. A když napíšeš co od toho očekáváš (myslím toho čudlíka) tak to zkusíme vymyslet.
M
mrchar76
Příspěvky: 175
Registrován: 14. 5. 2014, 8:29
Bydliště: Čáslav

2. 6. 2017, 12:36

fupe píše: Asi sem měl moc velkej oběd, furt se nechytám. :?

Delam v pythonu pres .xml tlacitko pro spousteni vretene... Takže pře PYVCP? Jestli ano proč v němem tak složitém a zastaralém? proč ne GLAGEVCP
jo pres pyvcp - a protoze ani v jednom neumim a na python jsem nekde nasel navod tak jsem pouzival to co jsem odkoukal a ze existuje GLADEVCP vim az ted od tebe.....
fupe píše: V machine.hal je cast co zapisuje z promenych "EMC" do paralelniho portu. co to znamená? hal jen propojuje piny. znamená to, že jsi nejakej výstupní pin připojil na vstupní parportu a současně ho potřebuješ čist i jinde?
Jestli ano, tak si v pythonu nadefinuj svuj pin a pripoj ho halem, pak uz si s nim mužeš dělat co chceš.
Nebo si v pythonu přečti proměne z EMC rovnou a nemusis nic pripojovat.
jo propojuje piny co ridi stroj, to vim. Tvori se nekde v EMC a zatim se mi nepovedlo najit ten spravny co hledam, tak jsem to zatim chtel pripojit na pin co zapina drivery. Kdybych umel, nacist promenou primo a vedel jak se jmenuje tak se neptam.....
fupe píše: Jestli to neni tajny, tak to sem hod. Připadá mi to nějak zbytečně složitě řešený. A když napíšeš co od toho očekáváš (myslím toho čudlíka) tak to zkusíme vymyslet.
M
Tajny to neni a vymysleny to uz je urcite milionkrat, jen se mi to nedari nikde najit.....

Doted pouzivam MACH, tam mi na novem stroji moc nefunguje Constant velocity (jezdi uz moc rychle). Proto po vyskouseni noveho EMC to vypada ze tady CV funguje podstatne lip a chtel bych EMC zacit pouzivat. A ted se snazim upravit EMC aby mel stejne funkce co jsem pouzival v MACHu.

Zapnout vreteno
Zreferncovat jednim tlacitkem
Najet na zadanou pozici
Vynulovat pozici
Najet na 0
Nastavit 0 na Z

Zatim resim bod jedna - zapnout vreteno
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

2. 6. 2017, 12:51

mrchar76 píše:
fupe píše:
Zapnout vreteno
Zreferncovat jednim tlacitkem
Najet na zadanou pozici
Vynulovat pozici
Najet na 0
Nastavit 0 na Z

Zatim resim bod jedna - zapnout vreteno

Tohle přece umí linuxcnc bez úprav. Tlačítka na ovládání vřetena jsou snad v každém GUI.
Jestli chceš aby vřeteno nešlo zapnout dokut neni mašina zreferovana, nebo zapnutá, nebo e-stopnuta, tak si pridej do ini HALUI a tam máš všechny piny co potřebuješ.
Jaký máš GUI? kam přidáváš čudlik? udělej screenshot. klidně sem nahrn cely adresář konfigurace, at je od ceho se odpíchnout.
M
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

2. 6. 2017, 1:32

Myslím, že treba vymeniť bod 1 a 2 (ak to ide). najprv referencie a potom zapnúť vreteno tlačítkom, ktoré je už na ploche. Aspoň v axis to tak ide.
mrchar76
Příspěvky: 175
Registrován: 14. 5. 2014, 8:29
Bydliště: Čáslav

2. 6. 2017, 4:36

Ano ma tlacitko vretena - ale hnusny a schovany a neprehledny a proste se mi nelibi :-)
Přílohy
nova.tar.gz
snad tam bude vsechno
(5.91 KiB) Staženo 196 x
mrchar76
Příspěvky: 175
Registrován: 14. 5. 2014, 8:29
Bydliště: Čáslav

2. 6. 2017, 4:43

r4cv píše:Myslím, že treba vymeniť bod 1 a 2 (ak to ide). najprv referencie a potom zapnúť vreteno tlačítkom, ktoré je už na ploche. Aspoň v axis to tak ide.
No to referencovani....... pro me taky na prd v 95% pripadu frezovani. Koncaky sice mam ale jeste jsem je nepotreboval.... tak bych chtel zrusil to referencovani na zacatku bez kteryho to nejede spustit.
Oproti tomu nulovani Z potrebuju skoro porad.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 6. 2017, 4:46

tu nutnost referovani zrusis v ini souboru jednim parametrem
nulovani osy je bezna zakladni funkce kterou tam jiste mas
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

3. 6. 2017, 2:34

mrchar76 píše:Ano ma tlacitko vretena - ale hnusny a schovany a neprehledny a proste se mi nelibi :-)
A co je cilem? Aby tlacitko bylo sedivy a nezmacknutelny do spusteni stroje? Nebo neco jineho?
Koukam na to v mobilu a je to naprd koukani.
Sepis co to ma delat, idealne jako pro blbce a uvidime. Tohle je jen drobna upravicka.
Zkus gladevcp to ma i wisiwig editor a je to o necem jinem nez rucni editace xml.
Zkousel si i jiny rozhrani nez nejstarsi axis? Bohuzel posledni dobou zjistunu, ze ma vic vyhod nez nevyhod pri vlastnich upravach gui.
M
mrchar76
Příspěvky: 175
Registrován: 14. 5. 2014, 8:29
Bydliště: Čáslav

4. 6. 2017, 9:23

robokop píše:tu nutnost referovani zrusis v ini souboru jednim parametrem
nulovani osy je bezna zakladni funkce kterou tam jiste mas
Kterym parametrem, prosim?

Vypnout to aby osa nejezdila na koncak umim, ale vypnout to klikani a vyber osy pri startu neumim.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 6. 2017, 9:36

NO_FORCE_HOMING = 1 - The default behavior is for LinuxCNC to force the user to home the machine before any MDI command or a program is run. Normally, only jogging is allowed before homing. Setting NO_FORCE_HOMING = 1 allows the user to make MDI moves and run programs without homing the machine first. Interfaces without homing ability will need to have this option set to 1.

nebo


3.12. Immediate Homing
If an axis does not have home switches or does not have a logical home position like a rotary axis and you want that axis to home at the current position when the "Home All" button is pressed in Axis the following ini entries for that axis are needed.
HOME_SEARCH_VEL = 0
HOME_LATCH_VEL = 0
HOME_USE_INDEX = NO
HOME_SEQUENCE = 0
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
mrchar76
Příspěvky: 175
Registrován: 14. 5. 2014, 8:29
Bydliště: Čáslav

4. 6. 2017, 9:56

fupe píše:
mrchar76 píše:Ano ma tlacitko vretena - ale hnusny a schovany a neprehledny a proste se mi nelibi :-)
A co je cilem? Aby tlacitko bylo sedivy a nezmacknutelny do spusteni stroje? Nebo neco jineho?
Koukam na to v mobilu a je to naprd koukani.
Sepis co to ma delat, idealne jako pro blbce a uvidime. Tohle je jen drobna upravicka.
Zkus gladevcp to ma i wisiwig editor a je to o necem jinem nez rucni editace xml.
Zkousel si i jiny rozhrani nez nejstarsi axis? Bohuzel posledni dobou zjistunu, ze ma vic vyhod nez nevyhod pri vlastnich upravach gui.
M
OK,
pri startu EMC to chce kliknout na kolecko s krizkem(F1), pak na zapinac(F2) a pak zreferencovat osy.... cilem je se tohoto zbavit. Aby bylo po startu uz stisknuto kolecko s krizkem a slo nahrat program a slo spustit vreteno a nemuselo se referencovat. Aby zustala jen funkce zapinaciho tlacitka(F2) - sepnuti driveru motoru.

Ted k tomu vretenu:
1.kdyz sepnu vreteno ja anebo program tak aby svitila ledka (to umim)
2.aby se s vypnutim EMC zablokoval vystup na vreteno v pozici vypnuto (bylo by dobry, ale neni nutny)
3.aby kdyz bezi gkod a ma byt vreteno spusteno aby neslo rucnim tlacitkem vypnout (na to jsem chtel pouzit log or ale nejak jsem to nerozchodil)
5.rucni tlacitko na spousteni a vypinani jen jedno,ne start fwd a stop jak je tam ted (rev nepotrebuju) (to umim)
6.aby ovladaci tlacitko bylo velke a hezke :-) (to umim)

Puvodne to melo byt jeste trochu slozitejsi ale pokud se povedou ty F1 a F2 na zacatku tak to nebude slozity potreba

Jeste me napadlo vse nahrat jen do jednoho HAL a tam mit vsechno.

Jeste k sintaxi radku v HAL

net cudlik1 pyvcp.start1 => pyvcp.led1
net cudlik2 pyvcp.led2 <= pyvcp.start2

dela oboje to same, a proc je tam nutne psat to "cudlik* "?
jde potom ten "cudlik* " pouzit jako promena do dalsiho prikazu? (me ne, asi je chyba nekde mezi zidli a klavesnici)
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“