Homing

bibibo
Příspěvky: 77
Registrován: 27. 2. 2014, 2:10

1. 2. 2018, 7:38

No vidim, ze to bude este dlha cesta. Este otazka, ked mam limit spinace, tak aky vyznam ma v stepconf-e udaj Table travel ? Nenastavia sa hodnoty automaticky na zaklade tych spinacov ?
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 2. 2018, 3:30

r4cv píše:
Mex píše:Hmm, kolikrát jsi v životě viděl systém zblbnutý tak, že by nebral limiťáky nebo e-stop, ale přitom generoval příkazy pro osy aby pořád jely?
raz sa mi to na linuxe stalo, naštastie sa mašina rozbehla v smere Y a mala pred sebou volno. Bol som rýchlejší ako watchdog, dal som to dolu central stopom.
Ja mám stroj ktorý má 3 tony a náraz stolu na koniec posuvovej skrutky je riadna rana.
A to přejel limiťáky, které nezafungovaly?
A kam máš připojený ten central stop?
A udělal jsi následně nějakou investigaci čím se to stalo?
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 2. 2018, 3:42

bibibo píše:No vidim, ze to bude este dlha cesta. Este otazka, ked mam limit spinace, tak aky vyznam ma v stepconf-e udaj Table travel ? Nenastavia sa hodnoty automaticky na zaklade tych spinacov ?
Ne.
Table travel nastavuje SW limit, tedy jen omezení, za které ti systém nedovolí jet. A předem tě před obráběním varuje, že chceš dělat něco většího, než se ti vejde to tvého nastaveného omezení.
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

1. 2. 2018, 5:55

Mex píše:
r4cv píše:
Mex píše:Hmm, kolikrát jsi v životě viděl systém zblbnutý tak, že by nebral limiťáky nebo e-stop, ale přitom generoval příkazy pro osy aby pořád jely?
raz sa mi to na linuxe stalo, naštastie sa mašina rozbehla v smere Y a mala pred sebou volno. Bol som rýchlejší ako watchdog, dal som to dolu central stopom.
Ja mám stroj ktorý má 3 tony a náraz stolu na koniec posuvovej skrutky je riadna rana.
A to přejel limiťáky, které nezafungovaly?
A kam máš připojený ten central stop?
A udělal jsi následně nějakou investigaci čím se to stalo?
ak sa dobre pamätám, tak som zarovnával čelo. fréza chodila sem a tam a ja som vybral USB-čko a zrazu fréza išla ďalej mimo záber. Dal som stopku. Neriešil som čím sa to stalo, viem že USB musím vytiahnuť pred štartom, alebo počkať, kým program skončí.
havarijné spínače a central stop mi zhodia napájanie a STO do meničov. v podstate maximálna decelerácia a stop.
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

27. 5. 2018, 11:00

Dotaz:
Na šroub X se stoupáním 5mm jsem dal delší matici, čímž se mi nejen zkrátil o pár milimetrů rozjezd, ale po najetí na limit spínač už zbýva jen 1mm do nárazu matice do domku ložiska.
Když budu limitovým-havarijním mikrospínačem rozpínat ENABLE na driveru krokového motoru stihne to zastavit ?
.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 5. 2018, 3:19

A proč si to nezkusíš nanečisto?
Dočasně si tam přidělej nějaký mikrospínač třeba doprostřed délky osy, rozjeď osu rychloposuvem a změř, o kolik to přejela.
Nevím, jak rychle jezdíš, ale na 1mm to podle mě určitě nezabrzdíš.

Navíc zapojit to na enable je (podle mě) blbost. Ale nevím, co máš za elektroniku. Pokud máš nějaké krokáče, tak enable většinou udělá to, že odpojí koncové výkonové stupně. Takže to brzdí velmi špatně, protože motor jede setrvačností dál. Aktivní zabrždění bude mnohem rychlejší.
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

27. 5. 2018, 7:54

Děkuji za odpověď.
Nanečisto si to nezkusím, protože mi to s motorem ještě nejezdí.
Propiluju tedy raději drážky v držáku koncáku abych měl rezervu.
.
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“