LINUXCNC+5OS+KAMEN

Odpovědět
LBSH
Příspěvky: 1
Registrován: 12. 2. 2018, 7:37

12. 2. 2018, 7:46

Dobrý den,

chtěl bych se optat ohledně nasazení systému LinuxCNC a EMC2 pro stroj s 5 osami pro řezání kamene. Popis stroje Y gantry, X,Z + rotační osy C a B. Vše na servech. Sháním nějakého experta co to umí a trochu by mě do toho zaškolil. Něco už mám vytipované a celkem to spěchá. Samozřejmě to nebude zadarmo. díky za nabídky v příloze zasílám foto stroje a bližší info se zájemcem
Přílohy
P1310827(1).JPG
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

25. 2. 2018, 8:49

Zdar,
zkus to trochu víc popsat. Už je to osazené servy? encodery? Jaká je tvoje představa o řízení? Jaky jsou tvoje zkusenosti z cnc atd. chces použít MESU nebo LPT? Rozpočet? od toho se dá nějak odrazit.
Pro Linuxcnc tohle neni žádný problém.
M
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

26. 2. 2018, 12:11

Co mi připadá jako zajímavá věc na tomhle projektu je to, jak vyřešit generování G-kodu. Použít tangencialní nůž, kde se dopočítává úhel za chodu použít nejde, takže je potřeba informaci o úhlu hlavy mít už v kodu. Co jsem tak koukal, tak to moc CAMů neumí. Existuje nejakej modul do Inkscapu a pak sem našel nejakou možnost do Aspire. Jestli je to použitelný v praxi netuším.
Další zajímavá věc je "ruční řezání". myslím tím to jak například ručně říznout desku pod úhlem jiným než 0 nebo 90 stupňů. Znamená to, upravit nejak kinematiku, nebo si souřadnice dopočítávat někde bokem.
Podobný problé vzniká při zajíždění do materialu pod uhlem pro 5-tou osu, kde bude vyžadován pohyb několika os.
Neřešil to tu už někdo?
M
Uživatelský avatar
Juro
Příspěvky: 1612
Registrován: 19. 3. 2007, 12:14
Bydliště: Kamanová (Topoľčany)

27. 3. 2019, 1:11

Ako to dopadlo? Robil si to nakoniec ty?
Kedysi som riesil tangencial. Na svetovom fore som nasiel phyton funkciu, ktora vzdy natacala os C alebo A (jak to nazves) vzdy proti smeru pohybu. Funkcia ARKUSTANGENS . Nieco som tam aj upravoval, aj tie subory niekde este mam, ale vysledok bola slepa cesta, pretoze os C sa natacala iba vtedy ked bol prikaz osi X, Y alebo oboje uz v pohybe. Logicky to muselo padnut lebo os C zaostavala. Riesenim bolo povolenie vacsej chyby FEROR v .ini. a jemnej axceleracie osi.
Potom sa vyskytol taky problem, ze ak si chcel dvihnut suport a znova niekde zapichnut, tak os C zostavala v poslednej znamej polohe. Potrebovala nejaky kratky pohyb po XY suradniciach aby sa natocila. Cize to nikam neviedlo.
Nakoniec som pouzil INKSCAPE . Tam je "stroj" tangentialknife a ma aj slusny postprocesor a funguje skoro dobre. Upravil som ho podla mojho gusta a generuje uz OK. Taktiez je v PY.

5-th os uz len nejak "natvrdo" naklapat a dodatocne ratat.
Predpokladam ze stroj uz fakci, je to uz len predsa nejaky ten piatok.
rocnik 1976 -stolár, trosicka uz aj strojar.
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“