kompenzace zvlnění povrchu

Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

8. 11. 2012, 1:54

Zdar,

chtěl bych se je zeptat, jestli někdo v LinuxCNC úspěšně použil https://github.com/cnc-club/linuxcnc-engraving-comp případně nějakou alternativu. Chystám se to vyzkoušet během dneška (jde mi o vykompenzování zvlnění cuprexidu), tak jsem zvědavý, jaké jsou zkušenosti ostatních.

Díky, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

8. 11. 2012, 10:16

Tak jsem zřejmě první, kdo se to pokusil použít, protože je tam spousta chyb, kvůli kterejm to LinuxCNC vyloženě odmítal pustit:
  1. v sekci Install je překlep v comrensation_pyvcp.xml (má být compensation_pyvcp.xml)
  2. v gcodu v návodu i v přiloženym scan-surface.ngc je na dvou místech příkaz G0 #<safe_z> bez uvedený souřadnice (má být G0 Z#<safe_z>; btw. EMC si stěžuje až na řádek následující a to ještě naprosto nesmyslně - tvrdí, že v něm chybí rovnítko, který tam je - než jsem přišel na to Zko, málem jsem rozkousal klávesnici :evil:)
  3. v příkazech G38.3 [Z#<search_z>] a G38.5 [Z#<safe_z>] tamtéž má být to Z před závorkou (G38.3 Z[#<search_z>] a G38.5 Z[#<safe_z>])
Nechápu.. Bohužel než jsem na todle vše přišel, odbila policejní hodina a já nechci svým halfstepovým rachotidlem vyvolat sousedskou nevraživost, takže pokračování příště..

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

9. 11. 2012, 9:56

Podivej se na tohle....
http://git.mah.priv.at/gitweb/emc2-dev. ... .probekins
pred delsim casem sem si s tim hral a fungovalo to. Je teda zapotrebi kompilace, ale jinak docela vymysleny.
Daj se k tomu dotahat i nejaky visualisacni knihovny pro linux a v vnich nechat vykreslit treba zvlneni pracovniho stolu pomoci vrstevnic, nebo barevne mapy.

Martin
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

9. 11. 2012, 10:34

A sakra, kompilace, uf uf.. nicméně zkusím se tim ňák prokousat.. díky! T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

9. 11. 2012, 3:44

Thomeeque píše:A sakra, kompilace, uf uf.. nicméně zkusím se tim ňák prokousat.. díky! T.
To das, neboj.
A kdyz ne, tak staci rict a ja te nasmeruju. Nebo sepisu step by step navod, ale tech uz tu je na foru hromada.
treba tady http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=34&t=6792 jenom se prepnes do jiny vetve a to je cele. Nejsem si jistej jestli je to v master vetvi.
Podivam se ti.
M
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

9. 11. 2012, 4:12

Tak sem trosku kecal.
Probekins jeste neni zahrnuto do oficialni verze EMC2, ale je potreba si ho stahnout ze stranek Michaela Haberlera z jeho vlastniho git repozitare.
Co sem tak koukal, tak bych rekl, ze je to druhy nejpouzivanejsi. Hromada prednich vyvojaru ho pouziva pro svuj vyvoj, nez to zaradi do ofiko verze.
co je pro to potreba udelat?

staci pri klonovani EMC misto radku
git clone git://git.linuxcnc.org/git/emc2.git" onclick="window.open(this.href);return false; emc2-dev

napsat neco jako

git clone git://git.mah.priv.at/emc2-dev.git" onclick="window.open(this.href);return false; emc2-mah

a tim si vytvoris dalsi verzi EMC. pak se muzes mezi nima prepinat podle toho jakej profil spustis. takze muzes mit predkompilovanou 2.5 z CD, k tomu 2.6.0 pre z linuxcnc a k tomu klidne tuhle probekins.

samozrejme musis pred kompilaci vybrat spravnou vetev (head)
cd ~/emc2-mah/
git checkout -b my-probekins probekins

a vesele kompilovat a testovat.....

kdyby neco napis.
Martin
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

9. 11. 2012, 4:50

Zkusím, uvidím, jak to půjde a ozvu se, ještě jednou díky! T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

9. 11. 2012, 8:09

Tak se tu s tim peru, zvladnu git emc, zvladnu jeho kompilaci, ale nefunguje mi git toho probekins:

Kód: Vybrat vše

tomas@tomas-cnc:~/emc2-mah$ git checkout -b my-probekins probekins
fatal: git checkout: updating paths is incompatible with switching branches.
Did you intend to checkout 'probekins' which can not be resolved as commit?
Zkousel jsem radu odsud (git fetch), ale ani to nepomohlo. Taky zkompilovany emc pise verzi 2.5.0, nikoliv 2.6.0*, mozna nejsem na tom HEADu? Ale jak se tam prepnu?

Dik, T.

*tak 2.6.0~pre uz pustit umim, v docs/INSTALL je psano, ze po kompilaci se ma program spustit volanim scripts/emc, to ale v nove verzi neexistuje, aspon to v tom adresari nevidim, takze se tim asi pousti stara verze, novou verzi se mi podarilo pustit spriptem linuxcnc.
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 9. 11. 2012, 8:50, celkem upraveno 1 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

9. 11. 2012, 8:46

Thomeeque píše:Tak se tu s tim peru, zvladnu git emc, zvladnu jeho kompilaci, ale nefunguje mi git toho probekins:

Kód: Vybrat vše

tomas@tomas-cnc:~/emc2-mah$ git checkout -b my-probekins probekins
fatal: git checkout: updating paths is incompatible with switching branches.
Did you intend to checkout 'probekins' which can not be resolved as commit?
Zkousel jsem radu odsud (git fetch), ale ani to nepomohlo. Taky zkompilovany emc pise verzi 2.5.0, nikoliv 2.6.0, mozna nejsem na tom HEADu? Ale jak se tam prepnu?

Dik, T.
Zdar
napsal sem ti blbost, ale jenom trosku. To vis po pameti to proste vsechno nejde.
zkus
git checkout -b my-probekins origin/probekins

chce si to vypsat vsechny dostupny heads.... kdyz das treba sudo -s a pak git checkout -b my-probekins nasledovano tabelatorem, tak ti to vypise vsechny moznosti.
samozrejme sou i jine cistci zpusoby, ale.....

M
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

12. 11. 2012, 10:26

Ahoj,

to pomohlo, díky (mě už se to tam teda nějak povedlo domastit předtim, ale neměl jsem zrovna pocit, že bych to měl plně pod kontrolou).

Jinak jsem odhadem v nějakých sedmdesáti-osmdesáti procentech :) Jsem to schopen komplet zkompilovat (včetně probekins), spustit, spouštět všechny ty skripty (kromě stlvis, který asi potřebuje vyšší ten matplotlib, který tam stále nedokážu nainstalovat), ale:

- voronoi.computeDelaunayTriangulation(points) má nějaký problém s pořadím bodů v points (skenuji Y od 0 do -75, to ho asi blbne, vygeneruje jen jeden trojúhelník, pokud Y v probe.txt "odmínusuju", vygeneruje to trojúhelníků hafo, ale to je samozřejmě nepoužitelný, zkoušel jsem všechny Y v probe2stl.py posunout do kladných čísel přičtením +100, ale ani to nepomohlo, čili to asi bude něco s tim pořadim, to se ještě vyzkoumá)

- pokud importuju vygenerovaný stl pomocí stlcorr do samotnýho EMC, hází mi to nějakou chybu ve smyslu, že je v tom stl něco špatně (přesnou hlášku jsem si nepoznamenal, plánoval jsem na tom ještě dělat, ale nedostal jsem se k tomu)

- ale teda aspoň nějaký ty polygony tam lezou, protože pokud ten import spustím víckrát, nastavenej buffer přeteče, nicméně zatím to "nekompenzovalo" - ale to jsem zatim ani moc neočekával, když to hází ty chyby

Takže zatím tak, no, čekal jsem to přiznávám původně trochu jednodušší (konkrétně jako již zaimplementovanou funkci s normálním GUI zaintegrovanou přímo v EMC :lol:), ale to je život :) Navíc teď si do CVčka můžu vesele připsat Python! :mrgreen:

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

12. 11. 2012, 1:59

Thomeeque píše: Takže zatím tak, no, čekal jsem to přiznávám původně trochu jednodušší (konkrétně jako již zaimplementovanou funkci s normálním GUI zaintegrovanou přímo v EMC :lol:), ale to je život :) Navíc teď si do CVčka můžu vesele připsat Python! :mrgreen:

T.
Ty by si me rozesmal. Zaintegrovany do GUI. :-)
Nicmene sem mel po obede (svatomartinske huse) absolutni nechut k praci, tak sem se ti na to chvili podival a uz to koriguje. Odpoledne v pr..., ale co
Samozrejme tu nemam zadnou masinu, takze vse pouze simulace ve VMWARE..... ale koriguje to.
jak si psal ze ti nefunguje ten stlvis, tak mi taky nesel. chce to nevejsi numpy (ani nevim co to je)

tady mas hruby postup co me zabralo.


sudo rm -rf /usr/local/lib/python2.6/dist-packages/matplotlib*
sudo rm -rf /usr/local/lib/python2.6/dist-packages/pylab*
sudo rm -rf /usr/local/lib/python2.6/dist-packages/mpl_toolkits/mplot3d
sudo rm -rf /usr/local/lib/python2.6/dist-packages/mpl_toolkits/axes_grid
sudo rm -rf /usr/local/lib/python2.6/dist-packages/mpl_toolkits/axes_grid1
sudo rm -rf /usr/local/lib/python2.6/dist-packages/mpl_toolkits/axisartist
sudo rm /usr/local/lib/python2.6/dist-packages/mpl_toolkits/*.py

äsi tam vsechno ani nebudes mit.


sudo apt-get build-dep python-matplotlib

sudo apt-get remove python-numpy

Download NumPy 1.6.1
cd ~/
wget http://downloads.sourceforge.net/projec ... 6.1.tar.gz" onclick="window.open(this.href);return false;

Install NumPy 1.6.1
tar xzvf numpy-1.6.1.tar.gz
cd numpy-1.6.1
python setup.py build
sudo python setup.py install

sudo apt-get install python-setuptools
sudo easy_install matplotlib

pak se to zacalo chovat sporadane. jeste sem upravoval u nejakyho pyth scriptu prava na spusteni, ale uz nevim u kteryho. Nato tvoje chytra hlavicka prijde.
z jednoho okna sem si pustil moje zkompilovany EMC (LINUXCNC) a z druheho pak natahnul do pameti tu mapu korekci. nezapomen si v obou oknech nastavit prostredi rip-envir..... v adresari emc2-mah/scripts
a pak jak je videt z prilozeneho obrazku, tak sem pouzival pred nazvem jeste cestu, nevim, jestli to najde vsechny soubory.

ted kdyz z referuju masinu a natahnu korekce a zacnu jezdit v ose X a Y tak souradnice Z stoji ale hybe se treba axis.2.motor-pos-cmd, coz je poloha motoru pro osu Z.
korekcim zdar.


Kdyby si opravdu touzil to aspon zjednodusene zaintegrovat do GUI, tak nastuduj, gladevcp a pridej si tam svuj panel s cudlikama a je to.

M

jinak klobouk dolu, ze si se v tom tak rychle zorientoval :-)
Přílohy
probe.png
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

12. 11. 2012, 2:39

fupe píše:Ty by si me rozesmal. Zaintegrovany do GUI. :-)
Njn, jsem zmlsanej tim, jak to do teď bylo všecko jednoduchý (perfektně odladěná distribuce, zcela bezproblémová instalace, proklikat se stepconfem a je to, největší hardcore bylo vyshareovat na síť adresář pro gcode :))
fupe píše:Nicmene sem mel po obede (svatomartinske huse) absolutni nechut k praci, tak sem se ti na to chvili podival a uz to koriguje. Odpoledne v pr..., ale co
Ty jsi zlatej člověk, Martine, vidím světlo na konci tunelu, teď už to musim rozchodit, to je daný, velké díky!
fupe píše:Kdyby si opravdu touzil to aspon zjednodusene zaintegrovat do GUI, tak nastuduj, gladevcp a pridej si tam svuj panel s cudlikama a je to.
Zkusim, je tam i pár dalších věcí, které mi dost chybí (čudlik "go home", zapamatování si poslední pozice po vypnutí a zapnutí, nějaký rychlejší joggování), i když tady jsem ještě moc nezkoumal, jestli jsem to třeba jen nepřehlíd (ono je toho teď pro mě tolik novýho k prozkoumání a vyzkoušení, že nevim co dřív).
fupe píše:jinak klobouk dolu, ze si se v tom tak rychle zorientoval :-)
Ó, díky, ale nevim, co vše bych musel dát dolu já před tebou :mrgreen:, seš úplnej kouzelník a svatý muž zároveň :)

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

12. 11. 2012, 6:40

Thomeeque píše: Njn, jsem zmlsanej tim, jak to do teď bylo všecko jednoduchý (perfektně odladěná distribuce, zcela bezproblémová instalace, proklikat se stepconfem a je to, největší hardcore bylo vyshareovat na síť adresář pro gcode :))
T.
A to se me na EMC prave libi. Jak uz sem psal pred casem, kdyz sem se sam prokousaval zdrojakama - je to takova stavebnice pro velky kluky.
To cim se muzes "proklikal" je spis takova ukazka, co vsechno EMC umi....
Jsou to pruvodce pro ty nejjednodussi masinky, ale az se prokouses hloubeji, kde uz zadny pruvodce ani existovat nemuze, tak zjistis, ze se da ridit vpodstate cokoliv.
Kazdopadne kdyz budes chtit a budes mit chut zkoumat, mas na hodne veceru o prijemnou zabavu postarano.
To ti muzu garantovat.


M
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

13. 11. 2012, 10:48

To ti věřim :)

Aktuální stav a nové poznatky:

- kecal jsem :) Primárně s tou chybou ve vygenerovaném stl: stlcorr --load si vždy stěžoval na to, že přetekl buffer, jen jsem si to ze začátku nepřečetl pořádně. A tím pádem i s tím, že buffer přetekl po několika loadech, každý load buffer asi nejdříve vyčistí (úplně jsem to neověřoval, ale jsem si tak nějak jistej, opačně by to byla docela blbost :)).

- a kecal jsem i do třetice a to s tím, že voronoi.computeDelaunayTriangulation(points) má nějaký problém s pořadím bodů v points. Problém byl v tom, že na generování probe.txt používám stále ngc od toho Rusa a ten generuje pro každou XY souřadnici dva řádky a to navíc s různým Zkem, to by muselo zblbnout každej program, kterej to nečeká :) Je to nevýhoda jinak podle mě velice dobrého nápadu využít nejprve relativně rychle jedoucí G38.3 dolu a následně pomalu jedoucí G38.5 nahoru (rychle najde dotek nahrubo a najemno už hledá jen kdy se dotek zase ztratí, což je raz dva, protože je to blízko). Problém je, že polohu do probe.txt hodí obě G38ky. Tak jsem si ten probe2stl skript upravil tak, aby bral jen sudé řádky, od tý doby voi·là ;)
probe.txt =&gt; stl =&gt; stlvis
probe.txt => stl => stlvis
- ještě jednou moc díky za ten step-by-step návod na rozchození vizualizace, jen jsem to kopíroval a odentrovával a rozjelo se to na první pokus, nádhera!

- funguje mi už úplně všecko na jedinou, ale docela zásadní, maličkost - ještě to nehejbe se skutečným Zkem. Pokud nastavím stejný WATCH jako ty, vidím zapnutou korekci, vidím, jak se s XY hýbe delta-z, ale motor-pos-cmd se nehýbe. Vysvětluji si to tím, že to mám celý asi trochu jinak nakonfigurovaný, protože v Manual Control panelu, kde to tobě (a i mě ve starší verzi) píše "Axis: X Y Z", mě to teď píše "Joint: 0 1 2", čili mě napadá, že tam asi v mapování os chybí nějaký článek, ještě na to mrknu (já měl včera večer hospodu a zkoušel jsem to až po ní, čili nic velkého jsem nerozjížděl :)).

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

13. 11. 2012, 12:18

Thomeeque píše:To ti věřim :)
- funguje mi už úplně všecko na jedinou, ale docela zásadní, maličkost - ještě to nehejbe se skutečným Zkem. Pokud nastavím stejný WATCH jako ty, vidím zapnutou korekci, vidím, jak se s XY hýbe delta-z, ale motor-pos-cmd se nehýbe. Vysvětluji si to tím, že to mám celý asi trochu jinak nakonfigurovaný, protože v Manual Control panelu, kde to tobě (a i mě ve starší verzi) píše "Axis: X Y Z", mě to teď píše "Joint: 0 1 2", čili mě napadá, že tam asi v mapování os chybí nějaký článek, ještě na to mrknu (já měl včera večer hospodu a zkoušel jsem to až po ní, čili nic velkého jsem nerozjížděl :)).

T.
Hned mam pro tebe ke studiu dalsi cast.
axis vs joint
world mode vs joint mode

staci prepnout v menu view posledni dve polozky, aby si videl xyz nebo 0 1 2
stroj se nejprve houmuje pomoci takzvanych joints, to jsou pozice jednotlivych pohonu, zamerne nepisu os, protoze to nejsou osy a pak se prepne do word modu, kde uz jezdi podle os xyz atd.
Treba roboticka ruka ma klidne sest motoru, ale urcite neodpovida kazdy motor jedne ze souradnic. Aby jel robot treba po ose x je tam hromada sinu cosinu definovanejch od nejake konkretni nulove polohy daneho kloubu a hejbe se nekolik kloubu najednou. To definujekinematika.
Jedine u trivilani pravouhle kinematiky neovlivni pohyb jednoho motoru-joint ostatni osy. hejbu motorem, hejbe se pouze jedna osa.
snad sem ti to naznacil srozumitelne. A protoze tady u teto probe kinematiky uz zalezi kde zrovna stroj je, aby sedela ta korekce v plose, tak pouziva i ty jointy. U trivkins taky, ale tam je to jedna k jedny a nezalezi na posunuti, tak to ani nezobrazuje.
Mozna ze jenom nemas zhoumovanou masinu, nebo spis nejsi prepnutej do world modu. Joggovani samozrejme funguje i bez home ale pokud si v joint modu, tak se Z nemuze hybat.... neuplatnuje se jeste kinematika.
M
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“