referenční bod

sra.jos
Příspěvky: 58
Registrován: 14. 2. 2011, 9:08
Bydliště: Kroměříž

5. 4. 2011, 7:08

mám problem po najetí ref bodů XZY se hodnoty přepíšou na 0 a na ose Z bych potřeboval hodnotu 50
jak toho docílit?
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

5. 4. 2011, 7:37

Posunout koncák o padesát mm v Z výš/dál? Přepsat programy aby seděly?
sra.jos
Příspěvky: 58
Registrován: 14. 2. 2011, 9:08
Bydliště: Kroměříž

5. 4. 2011, 9:19

při najetí ref Z je vřeteno nahoře,takže již dál nahoru nemůže.proto tam potřebuju dát tu hodnotu50
v ose XY to je jedno tam si obrobek posunu kam chci.
Mad_BOXs
Příspěvky: 1416
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

5. 4. 2011, 10:00

jde to v nastavení v Mach. Prohledat, už si to nepamatuju přesně kde to je, ale mě se po referncování přepisuje na hodnotu Z= +300
bednar.dk@seznam.cz
SolidWorks 2011
Zakázková výroba jednoúčelových strojů
konstrukce strojů, automatizace,
http://www.indops.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

5. 4. 2011, 11:11

Hosi vy jste radici jak cip, nevsimli jste si nahodou ze tu resi TurboCNC.

R
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Mad_BOXs
Příspěvky: 1416
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

5. 4. 2011, 11:46

:roll: :lol: :lol: a sakra!! To je krásná setrvačnost, už ani nekoukám na nadpisy...........
bednar.dk@seznam.cz
SolidWorks 2011
Zakázková výroba jednoúčelových strojů
konstrukce strojů, automatizace,
http://www.indops.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

5. 4. 2011, 11:51

Radek-B píše:Hosi vy jste radici jak cip, nevsimli jste si nahodou ze tu resi TurboCNC.

R
To bylo i na mě? Pokud ano, tak já v první řadě moc nechápu, proč uživatel potřebuje lhát operačnímu systému? Co tím získá?
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

5. 4. 2011, 12:33

On mu nelze , to co chce je realita pouzivana dnes a denne. Velke i male stroje maji uplne bezne 0 pro Z-tovou osu nastavenou na povrch stolu. TJ:celo vretene na povrch stolu je strojni nula. Ale na reference se jezdi nahoru tj: do plusu. Takze si predstav ze jedes do horni (plusove) pozice osy Z abys najel referencni bod. Po jeho najeti se draha mezi stolem (0) a referencnim spinacem (treba +750) zapise jako nova referencni hodnota osy Z.

Do vretene das nastroj s drzakem dlouhy 150mm .. Pro T1 zadas delkovou korekci 150 mm.
V programu zadas
T1 M6
G0 Z10
A v ten moment vis uplne presne ze budes stat spickou nastroje 10mm nad stolem i v souradne soustave stroje.

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

5. 4. 2011, 12:51

To mi chceš tvrdit, že to neumí změnit souřadný systém (zaměřit špičku ke stolu/obrobku a dát 0)? Globální souřadný systém ať zůstane jak má stroj koncáky a směry, ale měl by ti umožnit použít další souřadný systém právě kvůli korekcím nástroje. Pokud to systém neumí, nemá pro mě cenu se s ním zabývat.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

5. 4. 2011, 1:03

To není o korekci, ale o referenčním bodu. To mi chceš říci, že referuješ na nástroj proti stolu? TurboCNC bohužel neznám.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 4. 2011, 1:13

to si myslim ze radek netvrdi ale je prijemne tusit kam to asi dojede bez ohledu na vsechny korekce a obrobkovy souradny systemy
vetsinou si to vyrobci zjednodusuji tim ze daji 0 nahoru k referaku a pak se jezdi do -
o to je pak horsi kontrola kdyz si clovek vypise G54... offsety a ma tam nejaky hausnumera misto z50 pro pozici 50mm nad stolem
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

5. 4. 2011, 2:04

No já k tomu můžu říct jen a pouze: stroj je nějak postaven, má takové a takové parametry, údaj kde se nachází referenční nula od kontrolního místa je většinou známý, tím pro mě globální souřadnice stroje jsou plně definované a pokud chci, tak mohu i v globálních souřadnicích programovat, ale proč bych to proboha dělal? Vždyť obrobek mohu mít pokaždé jinde v jiném svěráku a v tuto chvíli je mi program napsaný v globálních souřadnicích naprosto k ničemu. To že obrobek nemůžu podložit podložkou vyšší než je pracovní prostor nebo jeho podstatná část je snad jasné.

To co radek-b psal chápu tak, že chce jen usnadnit orientaci v operačním systému, kde se nedá přepínat mezi globálním souřadným systémem a obrobkovým. V takovémhle systému bude asi nutné nejprve najet vrtákem na předpokládanou nulu obrobku a podle vrtáku obrobek utáhnout do svěráku, jinak asi nebude sedět program, protože si nedokážu představit jiný způsob zaměření obrobku.
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

5. 4. 2011, 3:36

sidonie píše:No já k tomu můžu říct jen a pouze: stroj je nějak postaven, má takové a takové parametry, údaj kde se nachází referenční nula od kontrolního místa je většinou známý, tím pro mě globální souřadnice stroje jsou plně definované a pokud chci, tak mohu i v globálních souřadnicích programovat, ale proč bych to proboha dělal? Vždyť obrobek mohu mít pokaždé jinde v jiném svěráku a v tuto chvíli je mi program napsaný v globálních souřadnicích naprosto k ničemu. To že obrobek nemůžu podložit podložkou vyšší než je pracovní prostor nebo jeho podstatná část je snad jasné.

To co radek-b psal chápu tak, že chce jen usnadnit orientaci v operačním systému, kde se nedá přepínat mezi globálním souřadným systémem a obrobkovým. V takovémhle systému bude asi nutné nejprve najet vrtákem na předpokládanou nulu obrobku a podle vrtáku obrobek utáhnout do svěráku, jinak asi nebude sedět program, protože si nedokážu představit jiný způsob zaměření obrobku.
Promin ale kdybys daval vetsi pozor a nevymyslel stokrat vymyslene , nezasvapovaval by ses ve vlastnich vymyslech a teoriich.
Mam pocit ze bychom si vsichni i ty meli uvedomit ze jsme jeste hodne veci nevideli , ani o nich neslyseli :D

Temer v kazde obrabeci prirucce k jakemukoli CNC stroji je popsan souradny system, geometrie a k tomu nakonec pochopis i obecne pouzivanou orientaci v prostoru. Doporucuji nastudovat.

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
sra.jos
Příspěvky: 58
Registrován: 14. 2. 2011, 9:08
Bydliště: Kroměříž

5. 4. 2011, 5:34

Je to tak jak píše Radek-B kdzž po najetí ref dám G00 Z0 tak by vřeteno mělo najet těsně nad stůl.
jen nemůžu přijít na způsob jak toho dosahnout v TurboCNC .mach ani EMC k řízení použít
nejde vzhledem k výkonu PC(P150 32MB ram)
ps:jsem naprostý začátečník v oblasti CNC obrábění,tak mi prominte případnou naivitu mých otázek
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

5. 4. 2011, 6:58

Naivní dotaz to není, já jsem jen nemohl pochopit proč a k čemu to potřebuješ. Pokud nelze použít jiný systém, tak se buď bude bádat a nebo si prostě budeš muset zapamatovat jiné čísla místo 0=stůl.

Kinematiku si myslím, že chápu velmi dobře, bohužel u každého stroje a to nejen výrobce, ale opravdu u každého stroje je prostor definován jinak, zrovna dnes mi na deco2000 servisní technik dělal nové reference, po víc jak deseti letech byla jedna osa o 0,15mm jinde a já jsem si říkal, proč na té ose nemůžu nic přesně vyrobit :D Bohužel servisák byl asi z nemanic, protože po provedení referencí mi stroj totálně naboural, srazil tři osy na jednu hromadu. Blbě si přečetl z manuálu který nástroj má být v nule (proti vřetenu) a pro jistotu to takhle udělal na všech třech osách co jsem chtěl srovnat. Po nabourání (srovnání na jednu hromadu kde jsem osy mít nechtěl) přetrhal posuvové řemeny všech třech os. Pak šel na mez volat příteli na telefonu, zajímavý, celkem pravidelně to u nás takhle dopadá, nikdo jiný na mez nemusí, jen servisáci :D Zjistil, že musí vyrovnat vždy první nástroj, ale po vyrovnání musí ujet danou vzdálenost k referenci osy což předtím neudělal. Zítra uvidím na kterou hromadu mi to srovnal na druhý pokus.
Odpovědět

Zpět na „TurboCNC“