Budoucnost technického vzdělání u nás

Odpovědět
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

3. 4. 2015, 11:11

prochaska píše:K soustruhu bych nešel v ničem jiném, než tričku s krátkým rukávem. Rukáv se plandá, soustruh chytí a namotá a ani mrcha při tom nezmění tón motoru :) Jestli se do mě trefují horké špony, tak mám blbě naštelovaný kryt, tričkem to není.
Já už jsem točil i v plášti a rukavicích, stál jsem trochu stranou, ale přece jen při dojíždění na míru jsem něco schytal a i se něco zapeklo do vlasů. Také nevím kdo vymyslel gumové rohožky před mašiny, špóny se do nich zataví a smrdí to. No jo, pravda, i soustruhy s kryty existují.
Mex píše:
soustružník píše:Text zmiňované písně o soustružníku Crhovi mi onehdy vedoucí pověsil k soustruhu. Prý je to perfektní písnička, ale já jsem ho prokoukl, chtěl mě zastrašit abych používal brýle-tůdle. :lol:
Jasně, nedej se.
Ochranné brýle při práci, přilba při sportu, úvazek na skále a bezpečnostní pásy v autě jsou jenom pro měkoty.

P.S. Dost dlouho jsem se ochomýtal kolem zdravotnictví. Nemuseli mi nic z oka vytahovat, stačilo mi to vidět. Zážitek na dlouho pro mě, na podstatně dýl pro toho pacienta.
Když já přes ně h.... vidím, jedině přes ty starý mrchy ještě se sklem. A vůbec to furt někde překáží. Je zajímavé, že byť si to člověk nestačí uvědomit, většinou instiktivně uhne nebo mrkne a odnese to víčko, oko to trefí málokdy. Přesto mi už jednou v noci na pohotovosti šponku z oka tahali, ale to nebylo od obrábění.
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

3. 4. 2015, 11:25

... já sem si zrovna objednal obličejový polykarbonátový štít ... normálně si beru jen ochranné brýle, ale ty se mi za chvilku zamlží, tak jsem si řek, že zkusím ten štít ?

třeba je blbost - a zamlží se taky, nebo to bude moc překážet - ale pocit bezpečí bude určitě větší = větší špona a rychlejší posuv :mrgreen:
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

4. 4. 2015, 7:53

jo zlatý skla pár jich tu mám ,ale je pravda že si brýle beru když tuším,že něco bude lítat. Na brusku ale vždy. A zlatý pantofle...nejhorší špona je v botě...tam jen tak nevychladne a než se vyklepe tak se hezky připálí do kůže... jo zlatý perka z hutí,ty se dali zkopnout. Ale pantoflíčky ...nohou zaklepu nebo druhou podrbu aniž bych přestal dělat . :mrgreen:
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

4. 4. 2015, 8:33

No tak mě teda vletělo za život víc žhavých špon do ucha jak do oka, a to rychle vytáhnout je problém :lol: proto taky nosím pořád sluchátka, brýle spíš když vidím, že to lítá a na brusku jak říká Pako :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 4. 2015, 2:39

tumlik píše:No tak mě teda vletělo za život víc žhavých špon do ucha jak do oka, a to rychle vytáhnout je problém :lol:
Nojo, ale ty už to máš tak v ruce, že už obrábíš jenom podle sluchu.
My amatéři se na to ještě musíme dívat. ;-)
4rest
Příspěvky: 599
Registrován: 7. 10. 2014, 5:13
Bydliště: Praha

6. 4. 2015, 9:25

filla píše:kontrolni otazka soudruzi:

kolik gymnazistu umi soustruzit?

kurva zadny!
Já bych podotkl, že já jsem už v devátý třídě uměl "soustružit" dřevo (no soustružit, prostě pomocí stroje, za který by byli v technickém muzeu vděční a dláta jsem byl schopný vyrobit nábytkové madlo, náhradu za uhnilou nohu ke skříni ap. takovej borec jako v tom ruskym videu, kterej si postaví soustruh a začne na něm vyrábět šachové figurky jsem nebyl) no a od druháku na gymplu jsem uměl soustružit sklo.
Tohle jsme soustružili ze skleněných trubek od Schotta
Tohle jsme soustružili ze skleněných trubek od Schotta
sklo.jpg (29.32 KiB) Zobrazeno 7008 x
Přiznávám, že na zdejší machry zdaleka nemám a asi nikdy mít nebudu, ale snažím se a něco patlám. Asi se i to patlání daří docela dobře, protože ani obchoďák z WonAtechu nepoznal, který PEM reaktor jsme od nich koupili a který jsem vyrobil na mašinkách od kluků z Gravosu. Na druhou stranu jestli potřebuje někdo utavit sklo, upravit vodu pro teplárnu, nebo elektrárnu, popřípadě jí vyčistit od iontů nějakého kovu, či snad vyrobit louh, chlór nebo hnojivo, tak to dávám naprosto s přehledem, prostě jsem vystudoval chemii a považuji se za chemika holdujícího strojařině. Jako malého mne bavilo vyrábět budky pro ptáčky a dneska po víkendech dělám knihovničky, skříně, jarmárky a podobné blbosti. Navíc jsem z rodiny, kde byli tři generace zpět hlavně skláři, takže jsem si v průběhu střední pár sklárnami prošel a po maturitě v jedné i nějaký čas pracoval ve výrobě.
Na druhou stranu trochu vidím do systému vzdělávání v ČR. Jednak mamka učí na chemické průmyslovce a pak se znám s ředitelem sklářského učiliště (je to soused bydlící ve vedlejší ulici, jehož dcera byla mojí spolužačkou celou základku a střední a pak i málem na vejšce). Problém je v systému financování. Škola dostane peníze od počtu žáků, takže se nikomu nechce nikoho moc vyhodit, protože tak by si vlastně řezal větev sám pod sebou. Tedy neexistuje tlak na učně, žáky, studenty aby se učili, ten tlak je minimální, protože ví že někoho vyhodí, ale nesmí jich vyhodit moc, aby se obor uživil. Takže potom přijde člověk do třídy na učilišti obor hutník/slévač kde o hodině má celá třída nohy na stole, řve na učitelku, že je krá.a a hází po ní prázdné krabičky od cigaret. Podotýkám, že to byla hodina metalurgie, což je na daném oboru pravděpodobně nepodstatný předmět :( S tou praxí je to složitější, jednak nejsou peníze na materiál, a pak ani na stroje. Výlisek skla na kterém se učí brusiči skla dříve stál 3-7 kčs a dneska ten samý výlisek stojí 50-120Kč, ale škola dostala jen asi 3x tolik peněz na nákup výlisků. Pak je tu problém se stroji, sehnat peníze na nové je problém, takže se udržují ty staré na kterých dělají učni a ty lepší se dostanou k jedné mašině kterou si šlechtí mistr. Na druhou stranu třeba v případě chemie je kupování nových přístrojů na střední školy občas kontraprodutivní. Dodneška si pamatuji jak mi jedna stará učitelka u mamky ve škole vysvětlovala princip spektroskopie na Zeissu z 50. let. V té sedmé třídě mne strašně bavilo měnit nastavení clon a stínítek. Na vejšce měli ten samý Zeiss ve vitríně, ale my jsme pracovali na moderní verzi. Bílá krabice, kam se nasype vzorek, ono to vyhodí graf a z toho se luští složení. Pamatuji si jak mne asistent málem zabil, protože jsem mu přenastavil přistroj, takže jsem tam chytil i zbytky nečistot z přípravy vzorků a odfiltroval jsem si vodní páru a CO2. On pak musel spektrometr resetovat do továrního nastavení ve kterém se běžně měřilo, protože sice chápal princip, ale co jednotlivé clony dělají a jaký mají vliv na výsledek měření to netušil. Je však pravdou, že dnešní doba směřuje k tomu, že mám nějakou "kvalifikovanou" obsluhu, která mi do té bílé krabice sype vzorky a nosí výsledky, jen pokud je nějaký problém tak se volá někdo, kdo tomu rozumí. Je to jako s CNCéčkem, mám dělníka, který lifruje do podavačů materiál, další odebírá výrobky, další se stará o špony, pak je tam technik který brousí nástroje a stará se o mašinu.
Dalším problémem je snaha o maximální bezpeční, tím nemyslím aby někdo pil koncentrovanou kyselinu, nebo šahal do běžícího soustruhu, ale třeba na středních školách děti nesmí pracovat s ničím, co by je mohlo poleptat. No a dělejte si něco, když louh sodný je nebezpečný již od 5-ti % a většina reakcí běží až od 20% koncentrace. Třeba takový hezký pokus s přípravou mýdla potřebuje min 35% roztok NaOH, jinak to během té hodiny nestihnete. Na pokusy kde něco práská, bouchá, čadí apod. můžete taky zapomenout, tak co je má k tý chemii přitáhnout.
Těch problémů je daleko více, zase na druhou stranu osobně jsem rok učil laboratoře na jedné univerzitě v Norsku a na VŠCHT jsem měl taky pár laboratoří se studenty z celého světa (tím myslím Japoncemi počínaje, přes Indy, araby, Ukrajince, Němce, Španěly po Brazilce a Jamajčany) a můžu říci že naše technické školství je na tom ještě docela dobře. Inu svět je složitý a objem informací narůstá každým dnem. Znám technika, který pracoval přes 30 let v Letovu na vysokotlakých čerpadlech pro stíhačky, dnes je mu přes 80, to co umí s kovy je úžasné, ale plasty jsou pro něj velkou neznámou, to radši chodí za mnou. CNC obrábění uznává, fandí mu ale říká, že to už není pro něj. Právě ta mamčina kolegyně, která mi tak hezky vysvětlila tu spektroskopii dodnes nechápe vztah mezi vnitřní energií, entalpií a entropií. Ona v roce 1955 absolvovala VŠCHT s červeným diplomem, ale dnes by se nedostala přes druhý ročník, kde je to základem fyzikální chemie (učí se to již od přelomu 60 a 70 let).
Jen na okraj: vždycky když vidím Marskovou-Tominovou tak se mi dělá špatně, protože to některé její výroky o roli státu ve výchově vedou pouze k tomu, že tady za pár let budeme mít něco jako je v Norsku Barnevern, kterého se bojí samotní Norové a spousta cizinců (pokud tedy nejsou přičmoudlí) o děti díky němu přijde.
Elektrochemik holdující strojařině :-)
Doma: HOLZMANN 1222P, Holzstar DB 450, RP2300FCXJ, KITin1900HF
Práce: Gravos - GV30 s vřetenem Isel 750W, M3K 260, GV21 2A; StepFour - Precise 760; Comagrav - Zonda; CNC Singular - Airbrush; Felixprinters - Felix 3.1
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1777
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

16. 4. 2015, 1:51

http://ceskerucicky.org/hlavni-stranka- ... --zamecnik" onclick="window.open(this.href);return false;

http://ceskerucicky.org/hlavni-stranka- ... rabec-kovu" onclick="window.open(this.href);return false;

.. "ty kráso", já jdu do toho, natrénuju mutování a vítěz :D
... ne dobrý PR - fandím a je tam i zadání, mrkněte jestli by jste to zvládli :D :D
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

16. 4. 2015, 2:26

Co dodat můj syn je na učňáku jako obraběč kovů 2 ročník ,tak jsem mu o prázdninách řekl ať si najde kámoše na učňáku kterýho to baví a na praxi ve třeťáku může ke mě a po škole tu kamarád může dělat když ho bude platit.No nevybral si :lol: a mechanici seřizovači jsou prý úplně mimo :lol:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

16. 4. 2015, 2:38

ve tvém věku "mutovat", jedině vykleštit.... :lol:

Jenže tady je to spíš o tom, že každej (firma) požaduje, abys byl Ing., csc., magor (teda mgr), jenže "makat" z těch "mladejch" už umí málo kdo, a proto je nikdo nechce.

p.s.
tímto se omlouvám těm "tady naším mladým", kteří sem vkládají vlastní tvorbu, těm fandím a držím palce. Vydržte.... snad bude líp (i když radio Jerevan tvrdí, že líp už bylo... :-) )
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

16. 4. 2015, 2:48

maá pravdu předsedo :lol: kleště mám škoda že to mám na znojemsko tak daleko :lol: :lol: to by byl pohled :lol:
s těma titulama mám moře veselých zážitků zvlášť když vám říkaj v neznámé firmě pane inženýre a pak jim po několikátém oslovení odpovím já nejsem inženýr já jsem soustružník :lol: přece jim nebudu říkat že jsem pak byl zaměstnavatelem dnucen dodělat nejakou tu školu :lol: :lol:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

16. 4. 2015, 4:09

já měl kolegu ten se jmenoval Hrabě... a vždycky když mu někdo řekl pane inženýre a to bylo dost často tak vždycky říkal já nejsem inženýr já jsem Hrabě.. docela komické, ale málokdo to pochopil..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

16. 4. 2015, 5:00

fmodel píše:maá pravdu předsedo :lol: kleště mám škoda že to mám na znojemsko tak daleko :lol: :lol: to by byl pohled :lol:
s těma titulama mám moře veselých zážitků zvlášť když vám říkaj v neznámé firmě pane inženýre a pak jim po několikátém oslovení odpovím já nejsem inženýr já jsem soustružník :lol: přece jim nebudu říkat že jsem pak byl zaměstnavatelem dnucen dodělat nejakou tu školu :lol: :lol:
njn, bohužel si na to tady hraje i ten náš zkurvenej stát...
osobně jsem zažil docela velkou šikanu od FÚ, že toho "Ing" nemám a nepoužívám ve jménu firmy u mého jména...
Tak jsem té slečně/paní řekl, že "co jí je do toho..." :-( (nevěřil bys, co jsem za to schytal..., ale to je Fuck..., já si na tituly nehraju..., jen 10kKč pokuta za netitul...rok cca 2003...).
Já na ing, csc, mgr, atd... seru, buď ten člověk něco umí, a nebo je "levej jak šavle", titul, netitul...

p.s.
ale pak si "blbej", jen si nech říkat "pane inženýre" a máš vyžší plat :D
Omlouvám se ti za toho blba.... :D

Ale neboj, "ANO" bude hůř...
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

16. 4. 2015, 5:30

je to smutný ale za to že jsem si nenechal říkat pane ing jsem před rokem zřejmě nedostal zakázku za 1,5mega :(
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1777
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

16. 4. 2015, 6:03

.. borci tak s kleštěma bych vás teda potkat nechtěl, dám si bacha :mrgreen:
A jinak mám kamoše Jindřicha a přijmení Kníže, když se představuje je to paráda: "Dobrý den, Kníže Jindřich" :D vždycky padám do kolen i když to řekne obráceně, nejlíp funguje na jednání s úplně cizíma lidima :D

mmj. jste pesimisti :D, ta soutěž funguje už několik let a zájem je; to je "Budoucnost technického vzdělání u nás"
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

16. 4. 2015, 6:17

kurva, a nechtěl by kandidovat....
asi to bude normální chlap, co má jen sqělé příjmení, ale dokážu si představit...

"Kníže Jindřich...."

kurva, to by bylo lepší než Dluhoslav Hovado OR Blbiš Řepkovitý...
Odpovědět

Zpět na „videa“