Plosnaky fotocestou UV LED

postupy vyroby a nejake zajimave navrhy
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

6. 2. 2013, 11:11

po tematu http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=39&t=10198&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;

jsem se vrhnul na fotocestu s negativnim fotorezistem a UV ledkama

1. Kuprextit treba z aukra
http://aukro.cz/listing.php/search?sg=0 ... =kuprextit" onclick="window.open(this.href);return false;
Vylesteny do temer zrcadloveho lesku Sitolem

2. Fotorezist - Dupont Riston PM240
http://www.dioda.cz/index.php/vyroba-dps.html" onclick="window.open(this.href);return false;

3. Strhnuta kryci folie (je to ta matna) z rezistu (pomoci samolepky na rohu), ve studene vode naplacnuto na kuprextit. Vyhlazeno rukou.

4. Zastudena sevrene do kancelarskeho papiru 2x protahnuto laminatorem
http://www.nobynet.cz/peach-laminator-h ... lat-pl720/" onclick="window.open(this.href);return false;
(zatim bez uprav)
- dojde k vytlaceni vody a vyrovnani plochy

5. Deset minut nazhavit laminator, protahnout cca 5x 7x

6. Predloha - polyesterova folie do laserove tiskarny

http://www.skartia.cz/component/virtuem ... A1,-100-ks" onclick="window.open(this.href);return false;

tisk na HP2100, dva kusy pres sebe, prekryto 3mm obycejnym sklem.

7. Osvit - deska s ledkama z ebaye, cca 150 kusu na 10*15cm,
vzdalenost 500mm, doba 7 minut.

8. Vyvolani v sode prilozene k rezistu. cca 8 minut
rezist.jpg
(kvuli odlesku vyfocene zboku)

9. Leptani v persiranu draselnem
http://www.probazen.com/bazenova-chemie ... 12-kg.html" onclick="window.open(this.href);return false;

200g/l, 40 °C, 30 minut
vyleptano.jpg
10. umyto redidlem a natreno pajitelnym lakem na PCB od elchemca
natreno.jpg
Vsechny cary jsou 16 mil, okolni prerusovana 10 mil, grid 25 mil, pouzdro TQFP44

Celkova doba vyroby desky cca hodina. Deska je bez proleptani ci zkratu.
(Oproti drivejsi vyrobe s Positivem neskutecny pokrok)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8869
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

6. 2. 2013, 12:00

Zajímavý! V který fázi výroby došlo k tomu "rozpití" (viz. třeba můstky mezi pravou rovnou /GND/ a přerušovanou čárou)?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

6. 2. 2013, 12:17

mezera mezi tim co zminujes jsou 2px na 600dpi - 0.085mm

je to zpusobene tim ze ty ledky nejsou bodovy zdroj. ale do vybojky jit nechci.
a nesviti na 360nm ale na nejakych 400nm kde citlivost toho rezistu neni nejlepsi a odrazi se od medi tam a zpet.

na leve strane mezi tim pinheadem a carou jsou pixly 3 a uz je to naprosto OK.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8869
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

6. 2. 2013, 12:36

Jasný, dík, ty 3px už vypadaj opravdu v pohodě. Mohl bys sem blejsknout i to tvoje stopadesátiledkový světlo, plz? :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

6. 2. 2013, 12:46

ledky z ebaye - 200 kusu - celkem za $8 + vrtana univerzalka
zezadu je tam ke kazde trojici ledek rezistor
ledky.jpg
takhle jsme si spichnul z plexi akvarko na leptani
akvarko2.jpg
vlastni leptani
dole je vzuchovaci sutr do akvarka, to druhe je topici odpor
akvarko.jpg
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8869
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

6. 2. 2013, 12:52

:shock: paráda! :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

30. 3. 2013, 1:00

Složitý jako prase, v čem je výhoda?
Per aspera ad astra
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

30. 3. 2013, 7:52

Ben Ash píše:Složitý jako prase, v čem je výhoda?
V nadšení z vlastnoručně vyrobené desky :)
Jinak já jsem na domácí výrobu zanevřel již před mnoha lety. Cena profesionálně vyráběné DPS je tak nízká že se mi to časově nevyplatí ani pro soukromé použití.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

30. 3. 2013, 8:19

tendle plosnak vysel odhadem na deset patnact korun. (5 cuprex, 2 rezist, zbytek treba chemikalie)
poprosil bych Te kde mi ho vyrobi do hodiny levneji.
nebo at nezeru - do tri dnu :D
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

30. 3. 2013, 12:37

Beru zpět, trochu jsem si prošel ty odkazy. Není mi jasné to nalaminování, v anglickém postupu to nanáší na teplou vodu a přitlačuje stěrkou, ty to děláš laminátorem za tepla, co je správně dle výrobce? Já mám třeba možnost nechat to ve vyhřívaném lisu, jestli by to bylo lepší?
Per aspera ad astra
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

30. 3. 2013, 2:44

oscar píše:tendle plosnak vysel odhadem na deset patnact korun. (5 cuprex, 2 rezist, zbytek treba chemikalie)
poprosil bych Te kde mi ho vyrobi do hodiny levneji.
nebo at nezeru - do tri dnu :D
Opravdu?
Kolik berete na hodinu, že vyšel na tak málo. Pokud bych spočítal čas (od doby kdy mám DPS v PC hotovou) až po dokončení, chmikálie jejich nutné uskladnění i cenu neboť nevydrží věčně, světlo atd adt bude cena úplně někde jinde.
Nebo jinak, kolik se jich dá udělat za den?

Omlouvám se ale je to prostě tak. Když si to člověk dělá doma má z toho radost a náklady si počítá jinak.
Takový plošňák v profesionální kvalitě s filmem můžu mít asi za 300,- když budu chtít 4 tak vyjde jeden třeba na 100Kč atd. A termín, pokud budu ve srabu tak do 24h.

Asi jsem z těchto jednotranných desek bez masky a potisku jsem prostě vyrostl :( i když mám několik zařízení kde je DPS kreslená rukou a slouží dodnes :)
Jako velký bastlíř a nadšenec do elektroniky vám samozřejmě fandím :D
Vím jak to je super když si člověk něco navrhne, hned si k tomu udělá desku, osadí a jedeme...
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

30. 3. 2013, 8:33

No nevim, ale pokud si nenechavate delat tistaky rutinne, tak Vam priprava podkladu pro profesionalni vyrobu zabere taky dost casu. Jenom zjistit, co presne dany vyrobce chce je casto dost zabiteho casu.
A podobny tistak pri 3 kusech za 100 Kc/kus do 24 hodin - no to tam musite mit hodne dobre vztahy.
Nezbytne vybaveni pro amaterskou vyrobu sem-tam nejakeho maleho tistaku (bez komfortu) je za par korun (rekneme kolem 500 Kc i se zdrojem UV a chemikaliemi).

Moje prakticka zkusenost je, ze si ten tistak vyrobim driv, nez kolik mi trva vykorespondovani podkladu pro profi vyrobu a nasledne uradovani s dopravou a placenim. Takovy podobny tistak by mi od zacatku (tisk artworku na laserovce) po hotovy tistak v ruce trval do 40 minut (nejdele trva cinovani), pri napr. 3 kusech to bude celkem rekneme hodina.
A prave casovy faktor je pro me naprosto klicovy. Kdybych to umel (jako Vy) za malo penez do 24 hodin, tak bych to tak mozna taky delal. Ale protoze to umim v praxi spis za desitky nez jednotky dnu (Cina), tak minimalne pro prototypy je DIY vyroba jasna volba.

Jinak by me zajimalo, jestli stejny metr pouzovate i na jine DIY aktivity. Protoze mi to nejak se zamerenim zrovna tohoto serveru nesedi.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

30. 3. 2013, 10:19

ad1
rollfree - nikdy jsem si desku do druhého dne dělat nedávat i když vím že by mi ji udělali 100%. Většinou 5-8 dní to je standart.
Vztahy jsou perfektní, kdo tě třeba dnes nechá projít ze zajímavosti celou výrobou a věnuje hromadu zbytků coprextitu? A to jsem hodně malý zákazník.
vykorespodnování podkladu? jak dlouho trvá poslat soubor desky brd z eagle emailem.

stejný metr používám na vše, prostě hodina vždy něco stojí a když to někdo udělá levněji a lépe je na mě zda to dělám pro sebe protože mě to těší, baví nebo to chci rychle (jak bylo již psáno)
CNC si stavím protože mě to baví i když vím že pokud bych stejný čas strávil placenou prací můžu si koupit něco mnohem lepšího než stvořím. (ale často je stavět lepší než pracovat :D )


ad2
oscar - jaký má DPS finální rozměr, schválně poptám výrobu pro 1ks a 4ks. Pak to sem hodím pro porovnání i s kontakty na firmu.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8869
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

30. 3. 2013, 11:28

Rozměr náhodou vim, 56 x 56mm, poptej. A ještě jak probíhá následná logistika, počítám, že v těch 400 neni započtená doprava nebo ano?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

31. 3. 2013, 2:19

cjuz:

ty podminky plati pro kazdeho?
kdyztak se prosim podel o kontakt
zrovna by se hodil
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „plosnaky“