Ako tlacit plosaky

postupy vyroby a nejake zajimave navrhy
Junior848
Příspěvky: 42
Registrován: 3. 11. 2007, 4:30
Kontaktovat uživatele:

5. 3. 2008, 4:11

Skusal som vyfrezovat dake plosaky, ale moc som stoho nebol nadseny tak som upol do masiny normalne lievikove pero a na moje prekvapenie to kreslilo uplne vyborne. Len neviem v com generovat g-kod aby to nakreslilo. Ked som generoval pre frezovanie pouzil som UPL gcode do Eagl, neexistuje niake podobne aj na kreslenie, laebo niaky iny program aby to tvorilo strojne drahy podla plosaka?
Svoby
Příspěvky: 267
Registrován: 25. 1. 2008, 2:42
Bydliště: Lysa nad Labem
Kontaktovat uživatele:

5. 3. 2008, 4:32

Ja plosnaky nekreslim ale tisknu. V odchodech s elekt. soucastkama se da koupit takova modra folie na kterou se predloha tistaku tiskne v laserove tiskarne. Obraz se pak nazehli na med tistaku pomoci zehlicky. Chce to sice trochu cviku ale de to pekne. Pak vyleptam v chloridu zelezitem a za 15 minut je hotovo.
Kdo nic nedela ,nic nesku...
data m
Příspěvky: 8
Registrován: 29. 1. 2008, 9:31

5. 3. 2008, 5:24

Práca od vytlačenia na fóliu po finálne očistenie 30min. Takto som vyprodukoval cca 50DPS. Náklady koplet (DPS, fólia, chlorid) cca 90Sk/dm2. Inak zakázková výroba dm2 je od 160-250Sk takže stále lacnejšie a hlavne rýchlejšie. Osobne ak robím 20 a viac kusov tak jedine na zakázku (kto by to žehlil a samozrejme čím viac kusov tak menšia cena).
Přílohy
DPS.jpg
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

5. 3. 2008, 7:16

folie stoji za prd, chlapi nebojte se fotocesty, vysledky jsou vynikajici.

jinak frezovani plosnaku specialni nastroje velike otacky a vysledek musi byt supr. I kdyz se priznam, ze osobne do toho nejdu, neb nastroje nejsou z nejlevnejsich a pry je zivotnost velmi omezena
Prichy
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

5. 3. 2008, 7:17

folie stoji za prd, chlapi nebojte se fotocesty, vysledky jsou vynikajici.

jinak frezovani plosnaku specialni nastroje velike otacky a vysledek musi byt supr. I kdyz se priznam, ze osobne do toho nejdu, neb nastroje nejsou z nejlevnejsich a pry je zivotnost velmi omezena
Prichy
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

5. 3. 2008, 7:29

Taky mohu fotocestu doporucit. Byl jsem prekvapen jak kvylitnich vysledku se da dosahnout s obycejnym pauzakem. SMD nejni zadny problem. Horsi je to s prokovenim oboustranych desek. Na to jsem zatim nedosel a musim kazdou propojku pajet dratkem. Mate na to nejaky figl??
Uživatelský avatar
modemo
Příspěvky: 175
Registrován: 2. 2. 2008, 7:55
Bydliště: Brno, Povazska Bystrica
Kontaktovat uživatele:

5. 3. 2008, 7:34

Fotocesta je super, ale trosku pracna.
Ja pouzivam tlac laserkou na mastnejsi papier z katalogu. Treba si to odskusat, potom neni problem robit cesticky 0.5mm a dierky na navedenie vrtaka fi 0.4mm.
Hlavne je to velmi rychle, vytlacit, nazehlit, vyleptat, tak 20min spolu.

PS: Modra folia je zbytocne draha. Katalogovy papier ma kazdy doma.
Naposledy upravil(a) modemo dne 5. 3. 2008, 7:36, celkem upraveno 1 x.
Svoby
Příspěvky: 267
Registrován: 25. 1. 2008, 2:42
Bydliště: Lysa nad Labem
Kontaktovat uživatele:

5. 3. 2008, 7:34

Myslim ze na prokoveny diry neni v amaterskych podminkych zadny figl. Fotocesta je urcite nejpresnejsi ale vyzaduje vic techn. prostredku. Nato udelat sem tam plosnak bohate staci ta folie a funguje to perfekt.
Kdo nic nedela ,nic nesku...
Uživatelský avatar
pájač
Příspěvky: 1143
Registrován: 28. 1. 2008, 8:35
Bydliště: Levice

5. 3. 2008, 7:41

Ja som tiež laboroval so žehličkami a otláčaním toneru na meď až do doby keď som skúsil fotocestu . Odvtedy používam výhradne túto metódu . Zakúpim nastriekané plošáky s GM , v Eagle vyrobený návrh prevediem do PDF , a keďže nemám leizrovku , nakopírujem na disketu a dám si to vo Fax-kopy vytlačiť na priesvitnú fóliu do leizroviek . Potom to nad acetónovými parami nechám zhutňovať asi 15-20 minút . Po zaschnutí je obraz dokonale čierny . Niekedy použijem - keď nie som so zhutňovaním spokojný ešte čiernu fixku na biele tabule tak , že spoje ktoré sa mi zdajú slabšie jednoduco pretriem touto fixkou - nevadí keď sa zamaľuje aj plocha mimo spoja . Túto po uschnutí cca 1min zotriem suchou handričkou . Po tomto úkone sú spoje dokonale čierne . Priložím foliu tonerom na meď , vložím do sáčku so štyrmi molitanmi na umývanie riadu, stlačím , zavarím vkladací otvor - vytvorí sa podtlak , nasvietim horským slnkom so 6-timi trubicami - spolu 105W na vzdialenosť 35cm po dobu 12 min . Vyvolám v lúhu a vyleptám v chloride . Spoje sú takmer dokonalé - moc záleží na kvalite predlohy . Celý proces od natlačenia spoja na fóliu až po vyleptanú dosku mi trvá okolo 60min. , čo je čas pomerne dobrý . :lol:
c.honza
Příspěvky: 75
Registrován: 9. 9. 2007, 11:05
Bydliště: val. mez.

5. 3. 2008, 7:43

Zdravim. My jsme ty prokovy ve škole dělali tak, že jsme vzali jehlu a tenky drátek, tu desku jsme prošili a poté zapájeli. Následovalo odstřihání přebytečného drátku. Tato metoda se hodí jen na málo zatížené prokovy.
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

5. 3. 2008, 7:55

Stacila by ta nazehlovaci folie na toto??
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

5. 3. 2008, 7:56

Omlouvam se za velikost souboru nejak jsem to neodhadl :-(
Svoby
Příspěvky: 267
Registrován: 25. 1. 2008, 2:42
Bydliště: Lysa nad Labem
Kontaktovat uživatele:

5. 3. 2008, 7:58

Ty prokoveni sem mel na mysli ty co se nemusej pajet a vodi. proste trubicka krz plosnak ,ale to v amaterskych podminkach moc nejde.
Kdo nic nedela ,nic nesku...
Svoby
Příspěvky: 267
Registrován: 25. 1. 2008, 2:42
Bydliště: Lysa nad Labem
Kontaktovat uživatele:

5. 3. 2008, 8:00

Kdyz si das pozor na slicovani obou stran tak to uctite s folii zvladnes
Kdo nic nedela ,nic nesku...
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

5. 3. 2008, 8:05

No jednak s tim slicovanim bych tomu moc neveril. Tohle jsem mel problem slicovat i tou fotocestou. Pul milimetru vedle uz je docela blby. A druhak si myslim ze by se ty tenci vodice mohly trhat pri sundavani folie. Jednou jsem to zkousel a trhaly se i tlustejsi vodice, ale to bylo asi tim ze jsem mel trosku krivej podklad.
Odpovědět

Zpět na „plosnaky“