Kreslit, leptat, vrtat a řezat na jedno upnutí

postupy vyroby a nejake zajimave navrhy
Odpovědět
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

31. 7. 2014, 6:52

Ahoj, už dlouho ve mně zrála tato myšlenka, dneska jsem jí konečně ověřil.
FV-A_v1_PCB_draw.jpg
FV-A_v1_PCB_etch.jpg
FV-A_v1_PCB_drill.jpg
FV-A_v1_PCB_cut.jpg
FV-A_v1_PCB_scan_1200DPI.jpg
V zásadě dobrý. Ještě to nějak vymyslet pro oboustranný tišťáky.. Co vy na to? Hlavní klad pro mě je ten, že není potřeba kolíčkovat samotný cuprex, ani nijak extra pečlivě opracovávat, nejsou potřeba žádné přesahy (nemám moc rád plejtvání). Cuprex je dočasně přilepen chemoprenem, drží to tak akorát, jde to pak celkem snadno sundat a lepidlo odžmolit..

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
pájač
Příspěvky: 1143
Registrován: 28. 1. 2008, 8:35
Bydliště: Levice

31. 7. 2014, 7:23

Vyzerá to slušne. Navrhoval si v Eagle ? Akou fixou si to maľoval ?
Nemáš CNC - nič neznamenáš.
30.01.10 pokusne spustené CNC. Neviem, ako som mohol doteraz bez neho žiť. ><((((º>
http://www.fishpol.sk
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

31. 7. 2014, 8:21

pájač píše:Vyzerá to slušne. Navrhoval si v Eagle ? Akou fixou si to maľoval ?
Dík, jj, v Eagle. Samotné kreslení už nějakej pátek provozuju, viz. http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=29&t=12459" onclick="window.open(this.href);return false;, ale upínání byla otrava, todle je pro mě docela pokrok.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
pájač
Příspěvky: 1143
Registrován: 28. 1. 2008, 8:35
Bydliště: Levice

1. 8. 2014, 8:22

Pokiaľ robíš jednotlivé kusy plošákov , alebo malé série, je toto dobrý počin. Rýchle, kvalita veľmi dobrá, takže si asi spokojný. Kamarát jednotlivé kusy húta robiť gravírovacou frézou, ale toto sa mi zdá lepší systém. Ešte by ma zaujímalo akú najtenšiu čiaru vieš týmto spôsobom vyrobiť . Takže veľa zdaru.
Nemáš CNC - nič neznamenáš.
30.01.10 pokusne spustené CNC. Neviem, ako som mohol doteraz bez neho žiť. ><((((º>
http://www.fishpol.sk
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

3. 8. 2014, 7:02

pájač píše:Pokiaľ robíš jednotlivé kusy plošákov , alebo malé série, je toto dobrý počin. Rýchle, kvalita veľmi dobrá, takže si asi spokojný. Kamarát jednotlivé kusy húta robiť gravírovacou frézou, ale toto sa mi zdá lepší systém. Ešte by ma zaujímalo akú najtenšiu čiaru vieš týmto spôsobom vyrobiť . Takže veľa zdaru.
Díky. Nejtenčí čára teoreticky odpovídá síle čáry fixky (ta je zde papírově 0.3mm ~ 12mil - normálně to i celkem sedí, posledně jsem do ní ale nechtěně trochu drbnul a asi trochu zdeformoval špičku, takže je to teď asi o pět stovek víc), viz. obrysová čára, ta je jetá pouze jednou (btw. ze scanu je možno si rozměry, který tě zajímají, odečíst). Já ale používám čáry o něco silnější, aby fixka projela alespoň část šířky spoje dvakrát (tj. ze standardních hodnot 16mil a více), jednou projeté čáry se někdy podleptaj, i když tady se to zdá se nestalo. Opravdu vychytaný gravírování má taky něco do sebe, já ale asi zůstanu u tohoto postupu.

Držim kámošovi palce, ať se tu pak taky pochlubí :) T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
krt.ecek
Příspěvky: 8
Registrován: 23. 10. 2016, 1:32

24. 10. 2016, 7:46

Vím, že je toto téma trošku staré, ale právě proto se zeptám na zkušenosti po tak dlouhé době. Hledám systém jak si vyrábět kusově plošné spoje a napřed se mi líbil laser, ale už se mi asi moc nelíbí, toto je takové hezky jednoduché a levné... :oops: používáš to stále, nebo jsi našel něco lepšího?
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

24. 10. 2016, 10:23

Ahoj, dobře, že se ptáš :) Nic lepšího jsem pro svoje použití zatím nenašel, pár mušek se ale v průběhu času objevilo. Respektive jinak, chce to vymyslet lepší lepidlo, než ten Chemopren. Ten mi totiž už dvakrát povolil při leptání a následném oplachovaní, takže pro vrtání bylo potřeba znova upínat. Jedna možnost je použít oboustranku, je ale potřeba dát pozor na to, aby po vyleptání a opláchnutí někde pod deskou nezůstaly zbytky leptacího roztoku (což se celkem děje, když je teď ta základní deska už dost rozvrtaná). Pokud tam zůstanou, vrták může vytáhnout trochu roztoku nahoru a naleptat hotovej spoj (vrtáku to asi taky dobře nedělá). Dobrý lepidlo souvisle po obvodu by to řešilo nejlíp.

Co se držáku fixky týče, chci zkusit lehčí závaží, mám pocit, že to na tu fixku tlačí zbytečně moc. A bacha na prach, pokud špička fixky nabere smítko prachu, rozpíjí to. Nikdy to nebylo kritický, ale u nás se skoro nepráší.

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
krt.ecek
Příspěvky: 8
Registrován: 23. 10. 2016, 1:32

24. 10. 2016, 10:59

Děkuji za reakce a ty silonová pouzdra atd. si vyrábíte co? já si aktuálně stavím frezku na plošné spoje, ale už teď vím, že to nebude ideální a toto by bylo asi lepší, tak musím vymyslet nějak ten držák té fixy z možností, které mám.... :roll:
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

24. 10. 2016, 12:08

Pořiď si malej soustužík, teď se nějak začly objevovat, je s tim spousta srandy a pomůže ti to i s frézkou i s držákem ;) T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
krt.ecek
Příspěvky: 8
Registrován: 23. 10. 2016, 1:32

24. 10. 2016, 12:10

Nekradu.... :lol: rád byhc si pořídil klasický soustruh, ale do paneláku je to trochu mimo, už o tom sním od střední, kdy jsme na nich dělali
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

24. 10. 2016, 12:20

http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=78&t=22069" onclick="window.open(this.href);return false; - splnit si sen za 9000, to je jak zadarmo :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
krt.ecek
Příspěvky: 8
Registrován: 23. 10. 2016, 1:32

24. 10. 2016, 12:27

nj ale taky na rozvod.... :lol: :lol: do paneláku tyhle hračky moc nejdou :oops:
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

24. 10. 2016, 2:54

Je to celkem malý a šlo by to ještě zmenšit. Co se hluku týče, soustruh je celkem tichej stroj (u většiny operací). Dají se případně pořídit i menší kousky. A třeba todle je tak hezký, že by se to možná líbilo i polovičce ;) Ale jasný, už to tu nerozvíjejmež více (kdyžtak jinde). Pak dej vědět, až bude frézka hotová :) T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „plosnaky“