vyroba driveru

postupy vyroby a nejake zajimave navrhy
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

19. 1. 2010, 8:38

ono o merani je cela veda .. ale pokial mate multimeter ktory nemeria tzv. true RMS, tak zabudnite na nieco ine ako meranie sinusoveho priebehu.

Trieda true RMS multimetrov je ale cenovo niekde inde . (nad 100 EUR, mnohokrat aj vyssie . zalezi od toho, ako presny pristroj mate .. 0.5% pri AC je uz slusne .. pri jednosmernom 0.05% tiez uz nieco stoji) a vacsinou dokazu vypluvnut aj min/max avg a dalsie informacie. Samozrejme nie je to pohlad ako na osciloskope ale aj tak to pomoze. Mimochodom aj fluke ma len cast modelov s true RMS a trueRMS nie je tiez vseliek.
jyrry
Příspěvky: 12
Registrován: 5. 6. 2009, 8:57
Bydliště: Rakovník
Kontaktovat uživatele:

19. 1. 2010, 9:32

k píše:ono o merani je cela veda .. ale pokial mate multimeter ktory nemeria tzv. true RMS, tak zabudnite na nieco ine ako meranie sinusoveho priebehu.

Trieda true RMS multimetrov je ale cenovo niekde inde . (nad 100 EUR, mnohokrat aj vyssie . zalezi od toho, ako presny pristroj mate .. 0.5% pri AC je uz slusne .. pri jednosmernom 0.05% tiez uz nieco stoji) a vacsinou dokazu vypluvnut aj min/max avg a dalsie informacie. Samozrejme nie je to pohlad ako na osciloskope ale aj tak to pomoze. Mimochodom aj fluke ma len cast modelov s true RMS a trueRMS nie je tiez vseliek.
ruckovy merak ma "mechanicky" zabudovane mereni efektivni hodnoty - kdyz chci vedet, jaky proud mi menicem tece a prubezne ho to ohriva, je to k nezaplaceni, protoze i ten "treuRMS" je delany na sinus nebo obdelnik; ve spinakach jsou ovsem Tatry a Karpaty, tam je i Fluke v kelu ale ruckovy analog to ukaze - porad mluvim o efektivni hodnote.
Kdyz ale chci videt, co mi proudove ve spicce prorazilo diodu nebo FET, podivam se na to oscikem. Zvoneni po rozepnuti/sepnuti taky vidim jen na nem; mam osc. do 10MHz a chtelo by to min. 40-60MHz, pametovy, abych videl ty ostatni cunarny, co se tam dejou...
Kolikrat jsou to horory i v nespinanych aplikacich - pujcil jsem oscik kolegovi; pripojil ho na prijimac RC rizeni v modelu a hybal servama. Pak mi vratil oscik a ze uz mu ho nemam pujcovat, ze uz ten bordel co mu obcas resetuje prijimac videt nemusi :-)
Uživatelský avatar
existpierre
Příspěvky: 133
Registrován: 29. 11. 2009, 2:09

7. 4. 2010, 7:17

co je so strankou http://www.kufr.cz/~ok1trp/Project/Stup ... _navod.htm ?

uz mam doma plosak chcel som objednat suciastky a neviem sa tam dostat
Uživatelský avatar
existpierre
Příspěvky: 133
Registrován: 29. 11. 2009, 2:09

15. 4. 2010, 6:11

Nema niekto toto uz zhotovene? ze by mi poslal zoznam suciastok ktore tam idu, najlepsie by bola skopirovana objednavka z elektroshopu :roll:
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

16. 4. 2010, 7:28

jyrry píše: ruckovy merak ma "mechanicky" zabudovane mereni efektivni hodnoty - kdyz chci vedet, jaky proud mi menicem tece a prubezne ho to ohriva, je to k nezaplaceni, protoze i ten "treuRMS" je delany na sinus nebo obdelnik; ve spinakach jsou ovsem Tatry a Karpaty, tam je i Fluke v kelu ale ruckovy analog to ukaze - porad mluvim o efektivni hodnote.
Popieram Vase tvrdenie, ze rucickovy merak ma "mechanicky" zabudovane meranie efektivnej hodnoty. Ak aj ano, plati to len pre harmonicky priebeh.


Kopec ludi sa domienva ze klasicke analogove meraky meraju efektivnu hodnotu .. to nie je pravda, feromagneticke alebo najcastejsie pouzivane deprezske pristroje meraju strednu hodnotu. Su len kalibrovane na efektivnu hodnotu pre harmonicke napetie (presnejsie prud, nakolko realne feromagenticky aj deprezsky system meria prud). Samozrejme potom je poloha rucicky na stupnici blud, len co merate ine ako harmonicke napetie.


trueRMS nie je na "sinus" ani na "obdlznik" .. je to naozajstna efektivna hodnota, nezalezi pri tom na priebehu.(samozrejme, respektovat rozsah frekvencii atd udanych vyrobcom). Ako som hore pisal, nie je to vseliek.

Pokial pisete, ze analog Vam zachytava nieco viac ako digital, zrejme je to dane len tym, ze Vas analog proste ma "rychlejsi" prevod ako Vas digital. Moderne digitalne pristroje mavaju bargraf, ktory napodobnuje analogovu rucicku. Prevod digitalu povedzme 3 az 10x za sec na stupnicu je pomaly, bargraf je dost casto prepocitavany aj 100x za sekundu. Analog taktiez nezareaguje na kratucky pulz, hmota rucicky a meracieho systemu to nedovoli.
Uživatelský avatar
existpierre
Příspěvky: 133
Registrován: 29. 11. 2009, 2:09

19. 4. 2010, 3:58

to sa tu fakt nik nenajde, kto by mi s tym vedel pomoct ? :(
J0hny
Příspěvky: 506
Registrován: 10. 5. 2008, 1:31

19. 4. 2010, 4:41

Tak tam skus napisat : tabor@kufr.cz alebo ok1kpi@kufr.cz alebo ok1trp@kufr.cz
Naposledy upravil(a) J0hny dne 19. 4. 2010, 4:48, celkem upraveno 1 x.
Nevzdelany samouk, zo vsetkeho trosku, ziadne konkretne zameranie :)
Uživatelský avatar
existpierre
Příspěvky: 133
Registrován: 29. 11. 2009, 2:09

19. 4. 2010, 4:48

dik , napisal som to tam, aj ked mam obavy, ze ked nejde web, nepojde ani mail na tom webe
J0hny
Příspěvky: 506
Registrován: 10. 5. 2008, 1:31

19. 4. 2010, 4:49

web funguje, nejde len zlozka ok1trp, a radioklub urcite funguje, takze sa k tomu dostanu
Nevzdelany samouk, zo vsetkeho trosku, ziadne konkretne zameranie :)
Chopper
Příspěvky: 5
Registrován: 29. 4. 2010, 7:11

4. 5. 2010, 7:07

pipa píše:Samozřejmě že půjde, jinak by to ani moc nemělo smysl. Obvykle na paralelní port - step/dir (krok/směr). Ovšem je vhodný ho oddělit optronama, nikdy nevíš co se může stát.
Zdravim
jsem uplně nejvíc největší začátečník a kdyz bych chtěl použít tenhle driver tak na každý motor je potreba jeden driver? A jak je teda zapojit dohromady, aby se daly ovládat 3 osy z PC? a ještě jeden dotaz. Co to je optron? A mužu na ten driver připojit tento motor
http://www.cncshop.cz/57hs09-krokovy-2- ... otor-1-3nm
A šlo by k tomuhle driveru dát D-pot?
http://www.cncnet.info/view.php?nazevcl ... 2006070001
A nějakej koncák?
Možná se ptám jako trouba, ale jsem strojař a ne elekrikář.
Děkuji moc za odpověď
pipa
Příspěvky: 257
Registrován: 6. 2. 2008, 7:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 5. 2010, 3:49

Když to chceš vědět, ptáš se jako trouba :lol:
Všechno je tu x-krát napsaný :)
www.tc-pipa.wz.cz
Uživatelský avatar
Pavelono
Sponzor fora
Příspěvky: 390
Registrován: 28. 1. 2008, 1:18
Bydliště: Sokolov
Kontaktovat uživatele:

5. 5. 2010, 8:37

Chopper nebylo by lepši si ten celí driver koupit? Třeba tady na foru nejaky jety uz? Usetris spoustu trapeni. jinak zapojit to nic neni.
Odpovědět

Zpět na „plosnaky“