Porovnanie Inventor - Solidworks

CAD software, shareware, freeware

Porovnanie Inventor - Solidworks

Příspěvekod r4cv » 13 pro 2017, 20:39

Chcem sa spýtať skúsenejších, aké skúsenosti máte so Solidworks.

Momentálne pracujem v Inventore 2017. Predtým mám skúsenosti s Mechanical Desktop a Autocad (od ver.2 po verziu 2004)

Posledné dva roky pracujem v Inventore a ten program mi pripadá tak ý kostrbatý, akoby užívateľ nebol podstatný.
Príklad z dnešku:
Zákazník mi dodal dáta v STEP. je to zostava, ktorá má cca130MB a 4820 súčiastok. Pri exporte to museli zmenšiť 1/10 (problém iného softvéru, ten nechcem riešiť)
Po načítaní dát (cca 3 hodiny) mi to uložilo do zostavy ako jednotlivé diely bez väzieb (klasika).
Vygeneroval som výkresy z podzostavy a okótoval som ich.
1. Moja predstava bola, že jednoducho zadám, ž e zadám lineárnu mierku 10 a soft prepočíta rozmery.
Problém....
v Inventore razia teóriu, že model má byť v základných jednotkách a jednoducho kóty sa odvodzujú od skutočných rozmerov. Zadanie jednotiek CM a kótovanie v MM neprinieslo žiadnu zmenu.
2.zmena veľkosti modelu bola ďalšia možnosť, v Inventore nemožné. Teda dá sa to:
spraviť novú šúčasť, do nej vložiť odvodenú súčasť (aj zostavu) v patričnej mierke. Super. Ale len do momentu, keď som chcel generovať výkresy jednotlivých dielov. Problém... Vložená zostava má správne rozmery, ale je to jedna entita a nemá samotné diely.
3. spraviť to s každou súčiastkou zvlášť a potom znova poskladať zostavu. To by som musel padnúť na hlavu. Odmietam.
4.Našťastie je to jednoduchý prepočet a zákazník akceptuje výkresy v CM (jasne označené na výkrese)

Po dnešku som znovu prišiel k záveru, že Autodesk nie je cesta do budúcnosti a musím sa pozrieť po niečom inom.
Preto sa pýtam používateľom SW a iných lepších softvérov, aké sú ich skúsenosti a ko by sa dal môj dnešný problém vyriešiť v tom ich softe?

Je zmena na SW zmenou k lepšiemu?
r4cv

Re: Porovnanie Inventor - Solidworks

Příspěvekod bobik » 13 pro 2017, 21:15

Z toho hlediska, co popisuješ určitě bude SW lepší. O hodně levnější CAD by mohl být ZW3D, vyžádej si ho na zkoušku a zkus si v něm ten svůj big model otevřít. 2D bylo ale v něm otřesný, poraď se s prodejcem, zda by nebyla nějaká lepší strojařská šablona.
bobik

Reklama

Průmyslové snímače tlaku, hustoty, teploty, průtoku a výšky hladiny.
Staňte se partnerem jednoho z předních výrobců prumyslových snímačů v Evropě
www.aplisenscz.cz Jičín, Jaselská 636, PSČ 506 01 tel. 737 423 730

Příspěvekod prochaska » 13 pro 2017, 21:51

U Solidworksu si ale taky nedovedu představit, že by se dala sestava zmenšit jinak než po dílech. Třeba tam nějaká finta třeba přes vícetělový díl nebo něco takového půjde, ale není to obecné a asi by to přineslo jiné následné problémy.
Aleš Procháska
prochaska

Příspěvekod r4cv » 13 pro 2017, 22:00

riešenie číslo 1. je zmena kót cez lineárnu mierku. Staršie verzie to vedia. a zmena mierky sa môže spraviť pri načítaní STEP, možno.
r4cv

Příspěvekod Kratus » 14 pro 2017, 01:08

Nejsem si jistej, jestli to jde i v 2017. Ve 2018 to jde takto - Sestavení->zjednodušení->obal - v nabídce vytvořit zaklikni "ponechávat každé těleso jako objemové"
Tím si vytvoříš díl(ipt) kde je sice jedna entita, ale je rozdělená do objemových těles. Pak přes kartu správa->rozvržení->vytvořit komponenty - tím zase zpátky vyexportuješ objemová tělesa do nové sestavy
-při vytváření komponent máš možnost změnit měřítko. Po exportu se ti vytvoří sestava s pevně zavazbenými díly. Pokud máš v hlavní sestavě i podsestavy, musíš takto exportovat každou podsestavu.

Změna přes kóty nepůjde nikdy. Pouze pokud jsi těleso z náčrtu vytvořil. Naopak to nejde.
Kratus

Zpět na CAD