solidworks

CAD software, shareware, freeware
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

7. 10. 2015, 8:22

ono bez výkresu se dá asi dělat jen když člověk dělá pro sebe.. pokud to někde zadáš musíš mít tolerance na výkrese, jinak se pak nemůžeš divit když z Hčkový díry vyleze třeba Gčková.. já si třeba pro sebe výkresy nedělám v podstatě nikdy.. jen modely.. a modely si dělám tak aby tu toleranci měli už namodelovanou.. např když má mít něco třeba 50+0-0,05 tak to namodeluju 49,97 a nemusím se pak patlat s korekcema .. jednou do + podruhé do minusu.. a snažím se ty tolerance jakoby sjednotit na +-X což se "podstatně lépe" trefuje na CNCčku..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

7. 10. 2015, 10:41

RaS píše:např když má mít něco třeba 50+0-0,05 tak to namodeluju 49,97 a nemusím se pak patlat s korekcema
Takhle je to pro bezvýkresovou výrobu ideální :-) Ale jako ostatně všechny technologie se to promítne i zpětně do konstrukce, kdy je ideální navrhovat věci tak, aby se tolerance daly jednotně popsat třeba jako ISO 2768-fH, což v překladu znamená "jak to vypadne z dobře seřízené CNC mašiny" :-)
Aleš Procháska
Polesovsky
Příspěvky: 458
Registrován: 28. 5. 2011, 9:30
Bydliště: Brno

8. 10. 2015, 5:58

Chces frezovat obycejne osazeni a vystupek zustane 40(-0,05 az -0,1)x80(-0,05 az -0,1), rohy jsou srzeny R10 (+0,2 az +0,5). Muzes poradit jak to nastavit pro obrabeni. nejlepe nechat prepocitat na stredni toleranci a ulozit do STEP pro kolegu, ktery programuje ve EDGE CAMu :roll: . Ja delam v HSM Worksu a taky si nevim rady. Proste predelavam model. Coz se muzes splect. :wink:

Diky za odpoved.
Polesovsky
Příspěvky: 458
Registrován: 28. 5. 2011, 9:30
Bydliště: Brno

8. 10. 2015, 6:09

RaS píše:ono bez výkresu se dá asi dělat jen když člověk dělá pro sebe.. pokud to někde zadáš musíš mít tolerance na výkrese, jinak se pak nemůžeš divit když z Hčkový díry vyleze třeba Gčková.. já si třeba pro sebe výkresy nedělám v podstatě nikdy.. jen modely.. a modely si dělám tak aby tu toleranci měli už namodelovanou.. např když má mít něco třeba 50+0-0,05 tak to namodeluju 49,97 a nemusím se pak patlat s korekcema .. jednou do + podruhé do minusu.. a snažím se ty tolerance jakoby sjednotit na +-X což se "podstatně lépe" trefuje na CNCčku..
Byl jsem na CAD Foru v Brne a tam Inventor prezentoval jak to delaji u nich. Fakt dobry. Pokud nekecali :wink:
Stacilo zmacknout jedno soft tlacitko a vse bylo premodelovano na stredni hodnoty.
Mrkni na http://konference.cadforum.cz/archiv.asp?code=CF2015R" onclick="window.open(this.href);return false; . Je zde prezentace jedne firmy , ale video (jak nam to ukazali) tu chybi :twisted:
http://konference.cadforum.cz/PPT2015/0 ... dforum.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

8. 10. 2015, 6:42

prochaska píše:
RaS píše:např když má mít něco třeba 50+0-0,05 tak to namodeluju 49,97 a nemusím se pak patlat s korekcema
Takhle je to pro bezvýkresovou výrobu ideální :-) Ale jako ostatně všechny technologie se to promítne i zpětně do konstrukce, kdy je ideální navrhovat věci tak, aby se tolerance daly jednotně popsat třeba jako ISO 2768-fH, což v překladu znamená "jak to vypadne z dobře seřízené CNC mašiny" :-)
no jenže fH v mnoha případech nemusí vyhovovat.. protože ten druhej - zapadající díl je komerční výrobek - třeba ložisko a v mnoha případech co dělám jsou tolerance díry pro ložisko uplně mimo tabulky.. např v toleranci M N (z důvodu že dělám tenkostěnné potvory a když tam dám předepsanou toleranci výrobcem ložiska tak se to "natáhne" a nedrží proto musím zvolit toleranci o 2-3 třídy dál.. například..

nicméně pokud to budu modelovat pro někoho jiného dám mu tam jmenovitý rozměr a toleranci do výkresu..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

8. 10. 2015, 11:37

RaS píše:no jenže fH v mnoha případech nemusí vyhovovat.. protože ten druhej - zapadající díl je komerční výrobek - třeba ložisko a v mnoha případech co dělám jsou tolerance díry pro ložisko uplně mimo tabulky.. např v toleranci M N (z důvodu že dělám tenkostěnné potvory a když tam dám předepsanou toleranci výrobcem ložiska tak se to "natáhne" a nedrží proto musím zvolit toleranci o 2-3 třídy dál.. například..
nicméně pokud to budu modelovat pro někoho jiného dám mu tam jmenovitý rozměr a toleranci do výkresu..
No, to jo. Ona je ta bezvýkresová výroba bohužel pořád ve stadiu, že se o ní víc nakecá než udělá :-) Kdybychom neměli zrovna takové výrobky, že jsou pro tohle ideálně vhodné, tak bych to asi taky měl složitější.
Aleš Procháska
TANN3R
Příspěvky: 8
Registrován: 18. 2. 2018, 12:13

18. 2. 2018, 12:27

Trochu opráším tohle téma, ať zbytečně nezakládám nové..



Chci se zeptat zkušenějších, je možné se legálně dostat k plné verzi Solidworks? Čistě pro osobní použití, jako hobby a také určitá forma dovzdělání.. Sice pracuji ve strojírenství, ale cad/cam se v naší firmě víceméně nepoužívá. Vše je programováno v Mazatrolu, Smooth, Haidenhain atd. Takže co se modelování týká, jsem úplně mimo. Ze školy už jsem delší dobu, takže počítám ani studentská verze není zrovna určena pro mě a nákup plné verze za statisíce pro mě pochopitelne také není řešení:)

Díky za jakoukoliv radu.
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

18. 2. 2018, 12:50

Taky jsem se pídil a nee :cry: nakonec jsem skončil u fusion 360 a je to paráda oproti rhino co jsem zkoušel...
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2018, 1:03

Dá se požádat o zkušební verzi a ta zkušební doba se dá i několikrát prodloužit, ale na trvalé používání to není. Tady Solidworks asi trochu zaspal, konkurence (Autodesk) je v tomhle o něco dál. Na druhou stranu třeba v USA je Solidworks o dost levnější, takže tam je to možná tolik netrápí :-) Tu studentskou verzi (na 1 rok) ale myslím poskytují i lidem, kteří si chtějí sami zvýšit kvalifikaci, to by mohl být i tento případ.
Aleš Procháska
TANN3R
Příspěvky: 8
Registrován: 18. 2. 2018, 12:13

18. 2. 2018, 3:53

Díky za odpovědi, tak nějak jsem tohle tušil. Na jednu stranu to chápu, že nechtějí šířit svůj soft kvůli možnému zneužívání a úniku zisku, no na druhou stranu, klidně mohli udělat alespoň nějakou ořezanou free verzi. Přece jen to není program, který se člověk naučí využívat naplno po pár týdnech používání. "Ukrást" jde nakonec všechno, ale tomuhle postupu bych se radši vyhnul.

Zkusím tedy poptat zkušební verzi. U té je tedy licence omezena na rok, nebo to je myšleno už po tom prodlužování? Ten fusion 360 taky nevypadá špatně, ale radši bych ten Solid, už jen kvůli rozšířenosti a tím pádem teoretickému uplatnění v budoucnosti i v zaměstnání.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2018, 4:26

Zkušební verze je na 30 dnů, jak je to s tím prodlužováním přesně nevím, já ji měl v tomhle režimu mnoho měsíců, ale to už je dávno, teď to možná mají jinak. Tehdy to bylo tak, že na prvních 30 dnů je to automaticky, ani se nemuselo o nic žádat.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

18. 2. 2018, 5:13

TANN3R píše: Ten fusion 360 taky nevypadá špatně, ale radši bych ten Solid, už jen kvůli rozšířenosti a tím pádem teoretickému uplatnění v budoucnosti i v zaměstnání.
Aha tak to jo já myslel že to chcete hobby pro sebe..
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
TANN3R
Příspěvky: 8
Registrován: 18. 2. 2018, 12:13

18. 2. 2018, 5:35

Špatně jsem se vyjádřil. Ano, chci to momentálně jen pro sebe a hobby použití. Myslel jsem to tak, že v budoucnu je teoreticky možné, že budu CAD/CAM používat i v práci, což by byl pravděpodobně zrovna Solidworks, tak proč si zvykat na jiný program.. Ale pak už samozřejmě nebudu řešit, kde sehnat program, protože ten koupí zaměstnavatel.

Jinak co teď koukám, je ten Fusion 360 hodně sympatický systém. Věřím, že právě díky možnosti používat oficiálně jeho plnou verzi zdarma (dokonce i pro menší firmy), se časem víc rozšíří a vylepší. Určitě také vyzkouším.
VMichl
Příspěvky: 5
Registrován: 30. 10. 2017, 6:36
Kontaktovat uživatele:

19. 2. 2018, 12:18

TANN3R píše:Ten fusion 360 taky nevypadá špatně, ale radši bych ten Solid, už jen kvůli rozšířenosti a tím pádem teoretickému uplatnění v budoucnosti i v zaměstnání.
S rozšířeností je na tom v našich krajích asi nejlépe Autodesk Inventor - mj. si umí vyměňovat data právě i s Autodesk Fusion 360.
Polesovsky
Příspěvky: 458
Registrován: 28. 5. 2011, 9:30
Bydliště: Brno

19. 2. 2018, 7:41

TANN3R píše:Špatně jsem se vyjádřil. Ano, chci to momentálně jen pro sebe a hobby použití. Myslel jsem to tak, že v budoucnu je teoreticky možné, že budu CAD/CAM používat i v práci, což by byl pravděpodobně zrovna Solidworks, tak proč si zvykat na jiný program.. Ale pak už samozřejmě nebudu řešit, kde sehnat program, protože ten koupí zaměstnavatel.

Jinak co teď koukám, je ten Fusion 360 hodně sympatický systém. Věřím, že právě díky možnosti používat oficiálně jeho plnou verzi zdarma (dokonce i pro menší firmy), se časem víc rozšíří a vylepší. Určitě také vyzkouším.
Pokud chces jen pro sebe abys ses to naucil. Tak pozadej pani Piskacovou ze Solidvision vlasta.piskacova@solidvision.cz a dostanes studentskou licenci do zari. V zari bude nova licence omezena zase na rok. :wink:
Odpovědět

Zpět na „CAD“