prosba o radu ohledně FREECAD

CAD software, shareware, freeware
Odpovědět
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

7. 6. 2015, 11:46

Asi to nebude fungovat tak jak si představuješ, ale ty čísla které vidíš v levém okně jsou souřadnice všech 4 rohů tvého obdélníku.
Desátá položka od spodu, kde právě vidíš jedničku udává který roh obdélníku budeš ladit - vyzkoušej si.

Mám ve firmě řadu kolegů kteří jsou daleko moudřejší než já a dva z nich bez delšího zkoumání začali kreslit výhradně pomocí "příkazového okna" prakticky bez myši - s tím ti ale neporadím :-)
Tímto způsobem (psaním kódu)jsem kreslil v programu OPENSCAD pro 3D tisk a do dnes ho občas použiji, protože v něm mám spoustu používaných modelů.
Nahradil jsem ho Freecadem jen proto, že jsem se na fórech dočetl že není vhodný pro frézování.
.
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

7. 6. 2015, 7:03

Aha,to bude ještě sranda... :)
Chviličku potrvá než přijdu na systém jakým to funguje.
A neexistuje v DS nějaká jednodušší funkce jak objektu (čtverci.obdélníku...) určit základní rozměry?

Třeba v Zoneru vyskočila tabulka kam se jednoduše zadal vertikální a horizontální rozměr,tvar a hodnota sražení rohů a bylo...

Taky bych potřeboval zjistit jak nastavit základní měřítko.Teď je tam nastaveno přibližně 100x100 metrů což je nepraktické... :)

A ještě drobnost která nemá na nic vliv ale...Nedá se nějak přepnout aby byl bílý podklad a černé čáry?
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

7. 6. 2015, 8:29

Nastaveni - Systémové možnosti - barvy elementu - pozadí modelu - vyber co chceš :-)
.
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

2. 5. 2016, 6:28

Rád bych oprášil téma freecad,stáhnul jsem si verzi 0,15 a navnadilo mě to zas se k tomu vrátit... :) Neví někdo jak trvale rozbalit panel nástrojů (čára,kruh,obdélník...) v "part design"?Mluvím o prostředí náčrtu.A taky panel vazeb a kót,to je ještě důležitější.Mám tyhle panely sbalené a přitom jsou pořád potřeba-strašně zdržuje a otravuje to pořád rozbalovat.Nikde jsem ale nenašel jak to nastavit aby zůstaly rozbalené...
Taky bych někdy potřeboval v náčrtu smazat nebo zneviditelnit některé kóty-občas překáží a přitom nejsou potřeba...
Díky
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

2. 5. 2016, 10:00

Ahoj

Stabilní je už verze 0.16.
Nejspíš to chce pořádný monitor, alespoň 24 palců. Pak se zobrazením ikon není žádný problém. Smazat - označíš a dáš del. Schovávat koty v náčrtu nejdou.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

3. 5. 2016, 7:34

koty staci dat do jine hladini a vypnout zobrazeni hladiny, klidne muzes mit vic kotovacich hladin
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

3. 5. 2016, 8:49

bobik píše:Ahoj

Stabilní je už verze 0.16.
Nejspíš to chce pořádný monitor, alespoň 24 palců. Pak se zobrazením ikon není žádný problém. Smazat - označíš a dáš del. Schovávat koty v náčrtu nejdou.
Ahoj,díky.Má cenu tu 0,16tku stahovat?Co se týká těch panelů,hlavně bych potřeboval nechat rozkliknutý panel kót a vazeb tak jak je to na obrázku...Furt se sbaluje a je opruz to kvůli každé kótě nebo vazbě rozbalovat.Dá se nějak ukotvit rozbalený?
filla píše:koty staci dat do jine hladini a vypnout zobrazeni hladiny, klidne muzes mit vic kotovacich hladin
Zatím to řeším tak že když se chci rychle podívat na náčrt bez kót tak vyskočím z náčrtu do 3D a pak zase zpátky...U freecadu jsem zatím nikde neobjevil práci v hladinách.Jestli tam je tak by to bylo dobré...On se dá freecad použít i na 2D a hladiny by to výrazně zhodnotily...
Přílohy
Photo0362.jpg
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

3. 5. 2016, 9:30

http://www.freecadweb.org/wiki/index.ph ... =Draft_DXF - z tohodle soudim, že hladiny nemá (layery konvertuje na grupy).
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

3. 5. 2016, 7:11

S estlcamem to ve 2.5D funguje i bez hladin...Teď řeším problém ve 3D,nechce mi to model vyexportovat v žádném 3D formátu (potřeboval bych .stl nebo .dwg).Píše to že si mám stáhnout knihovnu formátů ovšem nevím odkud...
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

3. 5. 2016, 8:47

Stl to uložit umí. Jen se musí před exportem díl ve stromu označit. Je to dost nezvyklé, ale tak to funguje.
http://www.freecadweb.org/wiki/index.ph ... er_Install Tady máš postup, jak dostat import dxf do FreeCAD.
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

4. 5. 2016, 6:37

Aha,tak export v .stl jde,už se mi to smysluplně podařilo dostat do CAMu.Ten panel nástrojů mi vysvětlil synovec-dá se rozbalit a ukotvit pomocí řady krajních teček...
Mohl bych se zeptat jak se obecně v CADech řeší sestavy dílů?Tedy pokud vymodeluji dva díly tak jak s nimi vzájemně pohybovat?

Jinak docela naprd je ve freecadu navigace,více by se mi líbilo používat "inventor" ale praktičtější je "cad".Tím myslím že v prostředí náčrtu se hodí víc jedno a v prostředí 3D zase druhé.Ale to je jen dojem začátečníka,asi jde o zvyk...
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

4. 5. 2016, 8:12

FreeCAD ještě nemá sestavy zmáknuté. Pracuje se na tom, ale zatím to moc funkční není.
Ve FreeCADu jde udělat "sestava" jen v jednom souboru, takzvaném multipártu. Ten se ale nedá použít pro kinematiku či spíše není tam na to funkce. Jsou borci, co to rozpohybují přes python, který je ve FreeCAdu implementován. Ale to není případ pro běžné uživatele.
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

13. 5. 2016, 3:15

Mohl bych se zeptat protřelých "cadistů" jak se řeší případ když chci v náčrtu výškově "natáhnout" tedy prodloužit tvar na fotce?Jde o to co mám zavazbit aby se tvar prodloužil ale "nerozložil".
Taky:neví někdo jak správně používat nástroj pro zaoblení rohů"Když ho použiju tak se roh zaoblí jakýmsi náhodným rádiusem,když mu přes kótu "průměr"zadám nějakou hodnotu tak mi to rozhodí celý tvar...
A abych neprudil s těmi "fotoscreenshoty"-kdysi mi někdo radil jak dělat screenshot ale (Thomeque,Bobík...?)ale tehdy jsem na to jaksi neměl kapacitu :) .Můžu poprosit o radu?
Díky
Přílohy
Photo0368.jpg
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

13. 5. 2016, 3:53

https://www.youtube.com/watch?v=16iGtxQEgaY
https://www.youtube.com/watch?v=AxqtJ-306HE
https://www.youtube.com/watch?v=5jVjYzvxonM

Aby se nerozhodil tvar, musíš mít náčrt zapodmínkovaný. Tedy napřed nakreslíš obdelník, zapodmínkuješ vertiály a horizontály pak doděláš rohy, zapodmínkuješ třeba k počátku a zakótuješ rozměry. Ty pak edituješ na požadovaný rozměr.
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

14. 5. 2016, 9:10

Díky za osvětu,vyzkouším to... :)
Odpovědět

Zpět na „CAD“