Kreknutý Solidworks

CAD software, shareware, freeware
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

8. 6. 2016, 4:33

Kratus píše:Tak pokud máš nějaké starší jendojádro a málo ram, tak ten fusion stejně nerozjedeš. Tohle je screen z fusionu při počítání drah. trvalo to asi 10 minut. Nejhorší je, když na něco zapomenu a musim to přepočítat :). Obrázek
to je naprosto presny priklad programatorskeho slendrianstvi, mame hodne jader, mame hodne ram, tak serem na optimalizaci kodu, uzivatel kdyztak dokoupi dalasi ram, nejvic se mi "libi" to vyuziti disku :)
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

8. 6. 2016, 4:38

filla píše:[o je naprosto presny priklad programatorskeho slendrianstvi, mame hodne jader, mame hodne ram, tak serem na optimalizaci kodu, uzivatel kdyztak dokoupi dalasi ram
Naprosto přesný příklad typického postu v internetové diskuzi - nekompromisní klišoidní soud bez jediného podkladu v ruce :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
BorgDog
Příspěvky: 21
Registrován: 21. 5. 2016, 1:29

8. 6. 2016, 5:08

filla píše:
Kratus píše:Tak pokud máš nějaké starší jendojádro a málo ram, tak ten fusion stejně nerozjedeš. Tohle je screen z fusionu při počítání drah. trvalo to asi 10 minut. Nejhorší je, když na něco zapomenu a musim to přepočítat :). Obrázek
to je naprosto presny priklad programatorskeho slendrianstvi, mame hodne jader, mame hodne ram, tak serem na optimalizaci kodu, uzivatel kdyztak dokoupi dalasi ram, nejvic se mi "libi" to vyuziti disku :)

Fíííha, to je palba. :shock: Já tedy předpokládal, že tyto programy jsou poměrně náročné, ale tohle... je jak výpočet pro let na Mars. A ano, mám jen 32-bitovou architekturu, takže 64-bitové Windows prostě nenainstaluju. Přitom vím, že pokud chci stavět a používat nějakou CNC mašinku, tohle se prostě budu MUSET naučit - a tedy vyvstává otázka, na čem. Prozatím mám nainstalovaný jenom Google SketchUp, což ale asi není... zrovna ono. Hm... sakra. Další položka k řešení. Inu, učedník-mučedník. :(

Ale jinak ano, Autodesk u mě poněkud stoupl tím, že ten Fusion opravdu podobným způsobem nabízí, i když takto omezeně na "lepší" hardware. O tom jsem nevěděl a je to přesně to, co jsem chtěl použít jako argument, proč se pirátí.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

8. 6. 2016, 5:36

Otázkou je, proč tento soft nabízí zdarma. Proč se někomu vyplatí provozovat halu serverů s příkonem malého města pro provoz cloudových aplikací. Já v tom čuchám čertovinu.
Uživatelský avatar
Kratus
Příspěvky: 510
Registrován: 1. 5. 2015, 2:36
Bydliště: Příbram

8. 6. 2016, 6:01

Výpočet drah stejně jako renderování a další výpočty plně zatěžují systém. Ono tam bude třeba 99% i na xeonu, jen to potrvá zlomek času.

Důvodů k sw zdarma je několik. Spousta začínajících firem a studentů nemá peníze na drahý cad a tímto způsobem si firmy zajišťujou velkou uživatelskou základnu. Když například nějaký hobík pracuje ve fusionu a časem se jeho koníček změní v podnikání, už u tohoto sw většinou zůstane a začne si platit plnou licenci. Neplatící uživatel zároveň nezpůsobuje žádnou ztrátu. Pro danou firmu je stále lepší, když někdo využívá jejich software, než nějaký opensource jako třeba freecad. A pak je tu situace s W10 - daná společnost pak může uvádět velký počet uživatelů, což je celkem slušná reklama. Microsoft mnohdy i bez vědomí uživatelů instaloval w10 a teď se chvástá počtem instalací.

Teď už jen aby se přidali i větší firmy jako 3DScatia a siemens. Tam bohužel nejsou ani pořádné studentské licence - od catie máme jne starší verze a siemens nx se dá jen koupit.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

8. 6. 2016, 6:14

Že by Dassault uvolnil zdarma Catii pro všechny? Toho se nedožiju. To je monopol, moloch který se nikdy nezmění.
BorgDog
Příspěvky: 21
Registrován: 21. 5. 2016, 1:29

8. 6. 2016, 6:22

Kratus píše:Výpočet drah stejně jako renderování a další výpočty plně zatěžují systém. Ono tam bude třeba 99% i na xeonu, jen to potrvá zlomek času.

Důvodů k sw zdarma je několik. Spousta začínajících firem a studentů nemá peníze na drahý cad a tímto způsobem si firmy zajišťujou velkou uživatelskou základnu. Když například nějaký hobík pracuje ve fusionu a časem se jeho koníček změní v podnikání, už u tohoto sw většinou zůstane a začne si platit plnou licenci. Neplatící uživatel zároveň nezpůsobuje žádnou ztrátu. Pro danou firmu je stále lepší, když někdo využívá jejich software, než nějaký opensource jako třeba freecad. A pak je tu situace s W10 - daná společnost pak může uvádět velký počet uživatelů, což je celkem slušná reklama. Microsoft mnohdy i bez vědomí uživatelů instaloval w10 a teď se chvástá počtem instalací.

Teď už jen aby se přidali i větší firmy jako 3DScatia a siemens. Tam bohužel nejsou ani pořádné studentské licence - od catie máme jne starší verze a siemens nx se dá jen koupit.
A já dodávám: Pirátství. Co jsem se začal zajímat o tuto problematiku, procházím různá fóra a často se tam opakuje zhruba stejný příběh: Někdo se chce začít zabývat CADem jen jako koníčkem, ale chce se to prostě naučit na slušném programu, ne na nějaké "náhražce". Když ale nepracuje v žádné firmě a není student, ani na žádnou studentskou licenci nemá nárok, a software za 130 tis. jenom pro koníček, je pro něj... totální science-fiction. Takže prostě sáhne po warezu - protože má pocit, že nemá na vybranou, a že s ním výrobci nehrají fér, jednoduše na něj serou a rejžujou od "velkých." Tohle by tomu MOHLO udělat přítrž a je zajímavé, že o tom Fusionu zdarma čtu poprvé až tady, jako by se to moc nevědělo.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

8. 6. 2016, 6:44

Thomeeque píše:
filla píše:[o je naprosto presny priklad programatorskeho slendrianstvi, mame hodne jader, mame hodne ram, tak serem na optimalizaci kodu, uzivatel kdyztak dokoupi dalasi ram
Naprosto přesný příklad typického postu v internetové diskuzi - nekompromisní klišoidní soud bez jediného podkladu v ruce :)
ne neni, kdyz to porovnam se sw starsiho data, kde to pocita to same na mnohem mene vykonejsim stroji, tak nemuzu mit jiny zaver, vychazim z praxe, kde uz jsem neco odprogramoval a sam mozna vis, ze dobre odladit program znamena vysi vypocetni vykon a nizke latence
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
Kratus
Příspěvky: 510
Registrován: 1. 5. 2015, 2:36
Bydliště: Příbram

8. 6. 2016, 6:47

2bobik: Catii se to teď trošku bortí. Několik automobilek plošne zavedlo místo catie Siemens NX a tím pádem na něj přechází spousta dodavatelů. Dříve měla monopol, konkurence v podstatě nebyla.

2borg:Fusion je v zahraničí celkem známý, tady na foru se taky občas probírá. Reklamu mu dělají i například kampaně na kickstarteru.V čr je ale ve firmách používanější solidworks.
Uživatelský avatar
Kratus
Příspěvky: 510
Registrován: 1. 5. 2015, 2:36
Bydliště: Příbram

8. 6. 2016, 6:54

filla píše: ne neni, kdyz to porovnam se sw starsiho data, kde to pocita to same na mnohem mene vykonejsim stroji, tak nemuzu mit jiny zaver, vychazim z praxe, kde uz jsem neco odprogramoval a sam mozna vis, ze dobre odladit program znamena vysi vypocetni vykon a nizke latence
Jenže dřív ten cam napočítal dráhy a neřešil spoustu dalších okolností. Artcam mi stejnou věc vyprdne za 30 vteřin. Teď tam máš optimalizaci pro typ nástroje, cam se snaží udržet určité zatížení břitu, čas obrábění a kdesi cosi. Samozřejmě víc programování znamená víc možných chyb a náročnější optimalizaci.
Realita je někde mezi.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

8. 6. 2016, 7:04

filla píše:
Thomeeque píše:
filla píše:[o je naprosto presny priklad programatorskeho slendrianstvi, mame hodne jader, mame hodne ram, tak serem na optimalizaci kodu, uzivatel kdyztak dokoupi dalasi ram
Naprosto přesný příklad typického postu v internetové diskuzi - nekompromisní klišoidní soud bez jediného podkladu v ruce :)
ne neni, kdyz to porovnam se sw starsiho data, kde to pocita to same na mnohem mene vykonejsim stroji, tak nemuzu mit jiny zaver..
No a jak víš, že to počítá to samé? Třeba to počítá mnohem sofististikovanější dráhy. Nevíš nic o kratusově modelu, použitý strategii atd. A navíc pokud si mám vybrat, jestli budou programátoři makat na tom, aby to počítalo dráhy místo deseti minut minut sedm a potřebovalo to k tomu o dvě giga RAM míň nebo na nějaký nový zajímavý funkčnosti, která například zrychlí samotný obrábění nebo ušetří nástroj, jsem pro tu druhou možnost.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
BorgDog
Příspěvky: 21
Registrován: 21. 5. 2016, 1:29

8. 6. 2016, 7:05

Hmm, zajímavé. Když už se to tady nakouslo, jak je to vlastně s licencováním starších verzí těchto programů? Vím, že u některého softwaru je výrobci uvolňují, neexistuje něco podobného i tady? Mělo by to pro mě hned dvojí výhodu, jednak zdarma, a jednak že by to fungovalo i na slabším stroji. Nepožaduji žádné špičkové výkony, jen... něco na naučení, nejlépe s češtinou. A zdůrazňuji, NEMLUVÍM tu o warezu, pirátit to nechci a nebudu.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

8. 6. 2016, 8:04

Prodej starších verzí od oficiálních prodejců v podstatě neexistuje.
Prý dle našich zákonů se koupí SW stává našim majetkem a lze ho prodat. Ale je nám to k ničemu, protože to skoro žádný dodavatel software neuzná a tedy nemáte šanci dostat nový licenční klíč na své jméno.
http://www.lupa.cz/clanky/software-z-dr ... -podminky/
Když koupit starší CAD, tak s HW licenčním klíčem.
Jediný CAD, o kterém vím že se uvolnil z komerční verze na opensource a tím k volnému použití je BRLCAD. Ale pro běžnou práci dnešního uživatele je to nepoužitelné.
Naposledy upravil(a) bobik dne 8. 6. 2016, 8:55, celkem upraveno 1 x.
BorgDog
Příspěvky: 21
Registrován: 21. 5. 2016, 1:29

8. 6. 2016, 8:37

bobik píše:Prodej starších verzí od oficiálních prodejců v podstatě neexistuje.
Prý dle našich zákonů se koupí SW stává našim majetkem a lze ho prodat. Ale je nám to k ničemu, protože to skoro žádný dodavatel software neuzná a tedy nemáte šanci dostat nový licenční klíč na své jméno. Když koupit starší CAD, tak s HW licenčním klíčem.
Jediný CAD, o kterém vím že se uvolnil z komerční verze na opensource a tím k volnému použití je BRLCAD. Ale pro běžnou práci dnešního uživatele je to nepoužitelné.
Hmm, takže taky prdlajs. :( Já vím, že z podobných programů starší verzi pustil jako freeware tuším 4D Cinema, ale to samozřejmě není CAD. A měl jsem za to, že přeprodávat software je stále ilegální, zajímavé. To jsem ani nevěděl, že se to změnilo.
Attila1976
Příspěvky: 29
Registrován: 29. 12. 2013, 9:39

8. 6. 2016, 10:31

Nemáte někdo nějaký pěkný manuál na Solidworks 2014 a výš nebo nějakou učebnici v elektronické podobě ?
Odpovědět

Zpět na „CAD“