info

CAD software, shareware, freeware
Odpovědět
10majko
Příspěvky: 49
Registrován: 28. 11. 2016, 2:08

12. 8. 2017, 9:53

Ahoj chlapi.
Možno to nepatrí do tejto kategórie ale chcem sa spýtať.
Viete mi poradiť kde nájdem nejaké školenia alebo školiace strediská na konštruktéra?
Ďakujem
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

12. 8. 2017, 10:13

Konstruktéra čeho? Mostů, lokomotiv, kapesních hodinek, automobilových motorů, obráběcích strojů, upínacích přípravků, klimatizací, výtahů, letadel, raketoplánů, lodí, lékařských pomůcek, nebo kancelářských potřeb jako jsou děrovačky, skartovače atd ?????
Proč to takto píšu .... konstruktér je nepředstavitelně široký pojem a z toho plyne, že asi těžko najdeš nějaký obecný školení na konstruktéra (předpokládám že základy máš, tedy že máš aspoň nějakou solidní průmyslovku). Spíš nenajdeš žádný kurz. Abys jsi se stal konstruktérem, tak musíš mít za prvé tak nějak shora dáno.... tj. musíš mít v sobě kreativitu, technické myšlení, představivost a také fantasii, pokud to v sobě nemáš, tak se těžko staneš dobrým konstruktérem a bohužel to nejde naučit, s tím se narodíš a musí to zpravidla někdo od dětství v Tobě rozvíjet !!!! Někde jsem četl že tohle má v sobě asi jen 5-10% populace.
Pokud ale tyto předpoklady máš, tak je musíš rozvíjet obvykle samostudiem a praxí. Jelikož dnes je pod tímhle oborem nepředstavitelný spektrum věcí, tak nelze umět vše, je nutno se specializovat. Tedy studovat již existující konstrukce, číst knihy, šmejdit po netu, někdy i hromadu existujících designů rozebrat a prozkoumat jak to funguje, proč to tak je ..... je to obor ve kterým se učíš celej život. Díky internetu je dnes velmi snadné získat přehled a základní informace o konstrukcích v oboru, který mne zajímá, nebo ve kterém se chci živit.
Jinak obecné základy konstruování za mých mladých let učila každá průmyslovka a bylo to prakticky na každý strojní VŠ. Jestli se to učí dnes a jaká je úroveň si raději netroufám odhadnout. :(
10majko
Příspěvky: 49
Registrován: 28. 11. 2016, 2:08

12. 8. 2017, 11:17

Oh sorry. Ja som to napísal veľmi všeobecne. Skôr mám na mysli výkresovú dokumentáciu. Návrhy 3D modelov.
Výkresovú dokumentáciu z 3D modelov. Veci čo sa týka materiálov a podobne. Momentálne pracujem ako technológ cnc fréz.
Kde skôr mám na starosť to ako sa budú jednotlivé diely vyrábať. Čo sa týka tej priemyslovky ktorú si spomínal tak nemám strojársku školu ale ekonomickú :D,
čo ta určite prekvapí.
Uživatelský avatar
Andy V
Příspěvky: 186
Registrován: 17. 8. 2016, 11:46
Bydliště: Rakovnicko

12. 8. 2017, 12:07

To jsi to ale stále neupřesnil. Navrhování přes 3D model a následný převod do výkresu je dnes běžná praxe téměř všude. Stále budeš ale potřebovat rozdílné znalosti. Když budeš konstruovat ocelové konstrukce, budeš počítat třeba příhradovinu, vzpěr a další. Budou tě zajímat profily. Jako hydraulikář budeš zase počítat úplně rozdílné věci, průtoky, rychlosti, ztráty. A zajímat tě budou komory ventilů atd. Tak by se dalo pokračovat do nekonečna.

Podle mě je určitě dobré, že víš, jak a co se dá a nedá vyrobit. Pokud chceš kurz konstruktéra, tak to jsem nikde neviděl. Jak psal Engineer, čti knihy (třeba i učebnice pro střední školy), dívej se na internetu na řezy nebo různé rozpady konstrukcí. Pokud máš tu možnost, zkus si sám něco rozebrat. To by ti základ mělo dát. Stejně má každá firma svoje rozdílné postupy a co se učí ve škole je často trochu jinak. Ale to víš sám. :) O něco horší potom asi bude dokázat s ekonomickou školou v životopisu, že máš potřebné znalosti. Zase ale záleží na konkrétní firmě a člověku.
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

12. 8. 2017, 3:42

No pokud chceš tvořit smysluplné, vyrobitelné a fungující 3D modely, tak už musíš v sobě mít to co jsem popsal výše, ale stále je to neskutečně široký pojem. Jinak můj osobní názor je, že opravdu dobrý konstruktér má 3D vidění v hlavě a k práci mu stačí i tužka a papír. Pochopitelně mluvím o prvotní fázi, kdy se utvářejí myšlenky, dělají se základní návrhy řešení atd .... v dalším rozpracování je pochopitelně konstrukce ve 3D přínosem obzvláště pokud se na něčem dělá v týmu.
Ke studiu si sežeň učebnice s názvem Stavba a provoz strojů, základy mechaniky, statiky, kinematiky atd .... po netu je toho hodně. V tom jsou takové ty obecné a základní věci co se jak dělá. Ale je lepší se v Tvém případě spíše nějak specializovat na konkrétní oblast ve které děláš nebo plánuješ dělat. Když vezmu sebe, tak z toho co jsem se učil ve škole (střední i vysoká) jsem nakonec využíval tak 10-15% ale za to jsem se musel hromadu jiných speciálních věcí doučit, internet je na tohle super....
Podívej se třeba na předměty co se dnes učí na strojních průmyslovkách .... to bude dobré vodítko co se učit.
A otázka na závěr. Je Ti už celkem dost .... takže co jsi ve svém životě vymyslel, navrhnul a popřípadě vyrobil .... cokoliv, třeba stojánek na tužky, krmítko pro vrabce, kus nábytku, atd ..... Pokud si odpovíš ano, udělal jsem to a to .... tak je to nadějný. A pokus číslo dvě .... dej si nějaký konstrukční úkol třeba jednoduchej (já ho řešil před týdnem....navrhnout a vyrobit relativně nerozbitný, opravitelný, skládací hrábě na zahradu). Nebo třeba navrhni pevný a jednoduchý stolek pod kytky atd..... dá se toho najít spousta jako náměty. Pokud Tě okamžitě po zadání nebude vůbec nic napadat (měl bys popadnout tužku a házet na papír jeden návrh za druhým ... pochopitelně i blbosti ... a následně bys měl probírat varianty, až najdeš to co splní nejlíp zadání - je taky dobrý nechat to zkritizovat někomu jinýmu), tak se na to učení konstruktérem vykašli ... jen by jsi se trápil. :wink:
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

12. 8. 2017, 3:47

Bejt konstruktér je běh na dlouhou trať. Teprve po pěti letech praxe snad budeš samostatný konstruktér v daném oboru.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

12. 8. 2017, 4:14

Konstruktérem se staneš tak, že začneš konstruovat :-) Časem se buď vypracuješ nebo toho necháš :-)

BTW, tou tužkou a papírem se netrap. V okamžiku kdy jsem "objevil" CAD, letěly tužky, pera a pauzák do kbelíku a od té doby použiju tužku jen výjimečně, když třeba nad něčím společně debatujeme. Jinak je to otravná a pomalá metoda :-) Čímž chci říct, že je to dost individuální :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Andy V
Příspěvky: 186
Registrován: 17. 8. 2016, 11:46
Bydliště: Rakovnicko

12. 8. 2017, 6:53

Mě zase přijde, že tužka a papír jsou pro nějaký nástin řešení rychlejší než se dělat s modelem. Ale nemám rád rýsování, radši skici od ruky.

PS: V konstrukci dělám 3. rok, když budu počítat i 2 roky při vysoké, a konstruktérem se neodvažuji nazvat. :)
Odpovědět

Zpět na „CAD“