kreslení kapsy - pro ostré rohy

CAD software, shareware, freeware
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

19. 8. 2017, 11:58

ostré rohy se vyrábějí blbě, proto musí mít kapsa v rohu zaoblení dle použitého nástroje - viz vlevo

pokud ale potřebuji napasovat díl s ostrými rohy, vychází rozumně zaoblení - viz vpravo. Máte či existuje nějaký fígl, jak to jednoduše nakreslit ?
(jasně, osa úhlu, kružnice požadovaného průměru, pak většinu odmazat ... ale to by snad mohlo jít i lehčeji (solidworks))
Přílohy
kapsa.jpg
kapsa.jpg (10.53 KiB) Zobrazeno 6052 x
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

19. 8. 2017, 12:15

ja vetsinou v jedne ose pretahnu o polomer nastroje pak se vratim a jedu druhou osu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

19. 8. 2017, 12:27

Já to dělávám stejně jak máš nakreslené, jen místo osy úhlu použiju vazbu "stejná délka" mezi těmi pomocnými čarami. Nic lepšího jsem taky nevymyslel. Snad jedině na to udělat makro :-) Plus ještě zaoblím přechod mezi stěnou a radiusem, aby se to dalo obrábět o chlup rychleji.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

19. 8. 2017, 1:22

ja to delam v CAMu tak, ze udelam kapsu a na rohy dam vrtani
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

19. 8. 2017, 2:41

robokop píše:ja vetsinou v jedne ose pretahnu o polomer nastroje pak se vratim a jedu druhou osu
toto jsem nějak nepochopil


to Filla - jasně, otvor v koutu kapsy - ale to se mi nelíbí, bere to moc materiálu pokud je třeba kapsa blízko okraje, také pak neumím přesně trefit hloubku nemluvě o dalším potřebném nástroji

no, vlastně nechápu ani toto "jen místo osy úhlu použiju vazbu "stejná délka" mezi těmi pomocnými čarami."
nicméně při hledání jsem našel postup pomocí symetrie (možná to tak bylo myšleno, já dosud zbytečně definoval přesně úhel osy)

z úhlu vytáhnu "nějak" osu, vazbou "symetrická" ji srovnám do osy/symetrie, pak už jen na osu umístit kružnici procházející vrcholem kapsy, okotovat požadovaný průměr, odmazat přebytečné
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

19. 8. 2017, 3:20

vrtam to stejnou frezou, takze vymena odpada
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

19. 8. 2017, 3:39

chb píše:no, vlastně nechápu ani toto "jen místo osy úhlu použiju vazbu "stejná délka" mezi těmi pomocnými čarami."
nicméně při hledání jsem našel postup pomocí symetrie (možná to tak bylo myšleno, já dosud zbytečně definoval přesně úhel osy)
Myslím ty čerchované čáry, označit a dát vazbu "equal lenght/diameter". Musí být samozřejmě kolineární s obrysovými čarami kapsy. Ale tou symetrií dosáhneš přesně téhož, takže je to taky v pořádku.
Aleš Procháska
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

19. 8. 2017, 6:11

prochaska píše:
chb píše:no, vlastně nechápu ani toto "jen místo osy úhlu použiju vazbu "stejná délka" mezi těmi pomocnými čarami."
nicméně při hledání jsem našel postup pomocí symetrie (možná to tak bylo myšleno, já dosud zbytečně definoval přesně úhel osy)
Myslím ty čerchované čáry, označit a dát vazbu "equal lenght/diameter". Musí být samozřejmě kolineární s obrysovými čarami kapsy. Ale tou symetrií dosáhneš přesně téhož, takže je to taky v pořádku.
jo aha ... ale ty čerchované čáry jsem tam domaloval jen pro ilustraci, jak bych chtěl umístit kružnici = to je vlastně už výsledek požadované kružnice

díky všem za rady

PS - daří se mi najít jen vazbu ... "stejný poloměr/délka" - ale nemám pocit, že by mi to pomohlo, zas tak moc SW neumím :-), možná koukám jinam

já postupuji takto - kout,
osu toho úhlu symetrií/úhlem
někam na osu střed kružnice která prochází vrcholem koutu
okótování kružnice = kolik si troufnu podle nástroje aby nedrnčel
odmazání nepotřebného
Přílohy
kapsa02.jpg
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 8. 2017, 6:52

Čumím jako puk.
Tohle jsem vždycky považoval za naprosto základní a elementární vlastnost CAMů. Tuším se to jmenuje fillet. Používám Aspire, tam to samozřejmě je.
To opravdu nějaké CADy/CAMy nemají nebo to celé blbě chápu a problém je někde úplně jinde?
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

19. 8. 2017, 7:22

Inventor to taky neumí .
Celkem mě to se...
Vymyslel jsem to takto .
Dělám to až dodatečně do hotového rohu a odečtu .
Přílohy
Výstřižek.PNG
Výstřižek2.PNG
Výstřižek3.PNG
efel
Příspěvky: 68
Registrován: 5. 1. 2013, 8:31
Kontaktovat uživatele:

19. 8. 2017, 7:35

Řešení Robokopa je nejjednodušší.
Přílohy
roh.jpg
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 8. 2017, 8:07

Ještě poznámka pro případné googlování.
Jmenuje se to Dog-bone fillet.
Takhle to vypadá v Aspire, ale i v nejlevnějším Cut2D.
Fillet.jpg
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

20. 8. 2017, 8:43

aha, takže když to pro sebe shrnu ... způsob tvorby ve výkresu je jasný a jde dělat několika způsoby - viz výše

důležitá informace je, že by to měla být starost CAMu - to vlastně dává smysl, až CAM volí průměr nástroje a tedy i rozměry.

pojem FILLET - je zaoblení - které jen odebírá / zakulacuje hrany (toto asi většinou kreslíme v CADu, ač CAM to jistě umí také)

to co jsem hledal je DOG-BONE fillet - a měl / mohl by to umět CAM (hledat to v CADu je asi nesmysl)(můj DELCAM to neumí :-( )

díky

Fusion 360 to umí https://www.youtube.com/watch?v=EM13Dz4Mqnc
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
strojar12
Příspěvky: 19
Registrován: 25. 5. 2016, 9:50

1. 9. 2017, 11:25

Tady je řešení problému ukázáno a vysvětleno ve Fusion 360

https://www.youtube.com/watch?v=w5Xa7oT ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;

Třeba to někomu pomůže :wink:
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

11. 10. 2017, 11:27

ještě jednou ostrý roh - vlastně dotaz jak si zjednodušit kreslení SolidWorks

skica - nakreslený roh/kout (viz obr. 1 pozice )

pak mne napadne z důvodu vyrobitelnosti či účelu a roh zakulatím (2)

Pak si to zase rozmyslím a chci se vrátit zpět do stavu (1) (ale pozdě na použití funkce "zpět")
(konečně jsem pochopil, že je lepší zaoblení dělat až na 3D modelu, kde zaoblení je samostatný prvek ve stromu a jde tím pádem smazat)

Mohu sice měnit radius zaoblení - ale ne do nuly, nezbývá než radius smazat - a jsem v situaci (3)

mohu myší jednu přímku "nastavit" ale ve složitější kresbě se to chytá kde čeho a strefit se do pokračování přímky nemusí být snadné
zatím jako nejrychlejší používám variantu šikmé přímky kdesi "před" rohem a prodloužení jedné + druhé - viz (4) + oříznout přebytečné

Otázka - jde nějak jednoduše "obnovit" roh - nebo obecně spojit dvě přímky které na sebe zatím "nedosáhnou" ?

díky za radu
Přílohy
roh.jpg
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Odpovědět

Zpět na „CAD“