19.5.2018 sraz Vysočina po třetí

Veškeré provozní záležitosti, dotazy a návrhy k fungování fóra a členů
Odpovědět
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

14. 2. 2018, 11:52

doplněno 15.5. pondělí

pro opozdilce, u vchodu je tlačítko/zvonek "kanceláře" - nebo volejte na můj mobil.

časově - 8:30 spustím kávovar ... vy co přijedete dřív, počkejte, než odemknu a uvedu Vás do firmy - vchod je "od komína Pleas"
9:30 krátký úvod a začneme Machem
(další časy jsou informativní podle toho jak se přednášející rozpovídá či jak jej zahrneme dotazy)
10:30 Linux
11:30 Gravos

12:30 - 14:00 - oběd, volná diskuse, káva a buchty ...
v této době i etapová exkurze k "mašince"
14:00 krátká exkurze po firmě
14:30 Fusion 360
15:30 zkusíme ukecat Robokopa ať nám něco poví o nástrojích, o laseru ... Mex by mohl něco povědět o pohonech
uzavírat to bude povídání o 3D tisku


je to jen posloupnost, jak to asi půjde za sebou. Může a asi to i dopadne časově jinak.

-------------
vstupné bude á 200,- mimo kávy, perlivé vody a drobností budou k obědu řízky.

v budově je mimo jiné nápojový automat a automat na bagety

------------
4 z nás jdou po skončení posedět do hospůdky, může se kdokoliv přidat, ale chápu že to někteří máte domů přeci jen kus cesty.



XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
--------------------------------
kontaktní informace

místo setkání / vchod je zde https://mapy.cz/zakladni?planovani-tras ... 7D&rt=&rt= "pod komínem"
od 8:30 tam budu - > prezence, uvítací káva atd ... v 9:30 zahájíme program


ti co něco povezou vjedou až do areálu - v podstatě pod "komín" Pleasu
Uvnitř moc místa nebude, před areálem bude určitě místa dost - viz foto

zamluvil jsem buchty, bude k dispozici kávovar, je tam automat na bagety (nechám doplnit zásobu pro nás) a nápoje - doporučuji drobné sebou
Domlouvám opět krátkou prohlídku firmy, snad bude i pár vzorků z výroby :-)

nestyďte se a dovezte každý to "své", nebojte se pochlubit co máte / umíte :-)
cnc.jpg
***********************************************************************************************************************************************************

cíleno na hobby strojařinu
časově od devíti - řekněme 8:30 odemknu do zhruba 18: hodin
můžeme se i domluvit, že zde přespíte (hotel Slunce, domluvím akční cenu) a tedy posedíme večer v hospůdce - o toto dosud nikdo neprojevil zájem.
místo konání Havl. Brod - v zasedačce firmy ENGESER jako minule (mapu doplním)
k dispozici bude projektor + wifi (něco jiného je na domluvě)
disponují automatem na bagety, nápojovým automatem, bude připraven kávovar, voda a snad i domácí buchty (doporučuji sebou dostatek mincí)

moje představa je taková, že by proběhly přednášky na 6 - 8 témat / tj 30 - 90 minut na téma včetně otázek a diskuse. Hodina na téma je stejně jen pro základní informaci, základy nastavení a kde co hledat, pár tipů či triků, které se v praxi hodí.
zatím mne napadá

Mach - připraví Pepa Žhář a něco doplním i já
Linux - slíbil povídání Robokop
Gravos - přislíbeno od Honzy Gravos (toto by mohlo být hodně zajímavé)
Pěkný přehled dostupného řízení CNC

K CNC je třeba i CAD-CAM
Fusion 360 - provede nás Permonik - časově jak mu to vyjde

řezné podmínky + ostření nástrojů - původně jsem domlouval Robokopa, ale nyní má Linux, nechcete se toho někdo z praktiků ujmout ?
toto nám v hobby sféře dělá problémy, netuhé stroje, nedostupné brusky nástrojů, tedy snad někdo poradí jak improvizovat s tím co máme

konstrukce strojů, pohony - krokové, hybridní, serva,
MEX nabídl, že předvede co umí krokový motor, to by bylo jistě zajímavé.
... téma věčných diskusí na foru

Laser - co umí a co to stojí - pokud se najde přednášející, ukázky zatím přislíbil Robokop

3D tisk, tiskárny, SW - pár slov slíbil Ferrit
něco co strojaři nemají rádi :-)

Předpokládá to ale, že se najde / nabídne někdo, kdo si některé z témat vezme za své, připraví a odpřednáší


--------------------
Co uvidíme
Robokop přislíbil malé CNC 3020, + vzorky z laseru
MEX - krokový motor + driver - ukázky chodu
Hastroha přislíbil bednu odřezků plastu - část prý bude materiál ZEDEX (+ prospekty)

----------------
kolik nás zatím je:
CHB
Robokop +2
Pepa Žhář +1
Honza-Gravos
Mex
Ferrit

Ben Ash
Miro1626
Oscar
Zdenek Valter
Hastroha +1
Grad
R-stick


Jova
Picom
Permoník

Sabin
Jirka1
Pavel6



----------------
o všem ostatní diskutujme níže
Naposledy upravil(a) chb dne 20. 5. 2018, 8:09, celkem upraveno 24 x.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 2. 2018, 1:22

Nenapsal jsi to hlavní - jestli zas budou ty dobré buchty od Tvé paní. ;-)

Bude-li zájem a nebude-li to chtít udělat někdo jiný, tak udělám třeba přednášku na téma průmyslových sběrnic a komunikací, průřezově třeba o populárních Modbus, Profibus, CAN/CANopen, EtherCAT.
Nebo na nějaké elektronické téma, pokud někdo nějaké navrhne.

Ale netahal bych do toho prachy. Přednášet za peníze mi nějak nesedí na hobby fórum. Navíc se klidně může stát, že někdo bude o něčem přednášet a někdo jiný z pléna ho doplní víc, než byla původní přednáška. To pak tomu člověku z pléna budeš taky chtít platit?

Samozřejmě peníze na nějaký nájem a režii je něco jiného, to jistě rád zaplatím.
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

15. 2. 2018, 7:59

díky za nabídku - začínám i věřit, že se sejdeme

jasně, buchty budou :-) (já myslel, že se sejdeme na povídání k CNC ... a ony buchty)

k těm penězům - není to až tak placení za přednášku, víceméně "přednášející - tedy ten co se uvolí si to připravit = už doma si udělat přípravu - tak minimálně oběd bude mít zdarma.
... zažitá zkušenost - první firemní večírek, nahlásilo se 60 lidí, objednala se hospoda a vešli jsme se k jednomu stolu.
Další večírek už bylo přihlášení za 100,- Kč, ten co také dorazil si mohl vybrat, že to dostane zpět nebo dá na charitu = přišli v podstatě všichni a byl z toho pěkný dar na dětský domov.

na otázku kdo přijede, se přihlásí každý - ale stovku předem na účet pošle jen ten, co skutečně chce přijet. (pokud by akce krachla, dostane ji zpět) Zda to zaplatí salonek, nebo to rozdělíme mezi přednášející, nebo si dáme oběd či pivo ... to je na domluvě. Já za akci také nic nechci.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Ferrit
Příspěvky: 432
Registrován: 6. 8. 2009, 10:08
Bydliště: Třebíč

15. 2. 2018, 9:10

Rád se hlásím, přijedu určitě.
Do programu bych mohl přispět amaterskými zkušenostmi s 3D tiskem a s DC servomotory.
Ano doporučuji 150,-kč pořadateli, a ten ať s tím naloží jak uzná za vhodné (malé pohoštění -myslím nealko nápoj / bagetu a co zbyde na charitu)
A předem deklaruji že nehodlám vyžadovat žádné zdůvodnění jak s penězi byl naloženo (i kdyby kromě setkání nebylo nic).
MN-80A, BF-20 Vario, MAHOS 22, Beiping PP-U3, Prusa i3-MK2
I cesta je cíl. - "Finis coronat opus"
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2018, 9:25

mex:
muzu zkusit privezt nejaky ethercat hardware na ukazku
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 2. 2018, 9:43

robokop píše:mex:
muzu zkusit privezt nejaky ethercat hardware na ukazku
To by ale asi muselo být i s nějakou nainstalovanou "zapoj a hraj" ukázkou.
Na nějaké instalace a konfigurace na místě asi nebude čas a prostor, podobně jako na to nebyl čas tehdy v Praze.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2018, 9:49

To asi jo to mas pravdu
Ono to obcas zabere dost casu
Nekdy je to plug and play
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
mikiki
Příspěvky: 584
Registrován: 5. 1. 2011, 4:33
Bydliště: Vysočina

15. 2. 2018, 12:11

Taky se hlásím i když moje zkušenosti s CNC nic moc - :D
Spíš bych jen poslouchal a hlavně se seznámil s kolegy tohoto fóra.
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

15. 2. 2018, 12:33

Během setkání bych to rád směroval na (řízení CNC) povídání o Mach, Linuc Gravos zhruba ve stejném rozsahu, aby ti co používají jedno věděli, jak to dělají jinde, případně ti co ještě neví, aby dostali zhruba představu, z čeho vybírají. Možná se někdo najde, kdo představí nějakou čínskou kompaktní jednotku. Ethercat beru už jako specialitku pro trochu víc profi nasazení. Zmínit ano, ale jako samostatné téma mi to přijde moc speciální. Odhaduji, že průměrný účastník zvažuje, zda mu stačí LPT port, nebo zda zkusí něco lepšího.

tím by bylo řečeno něco o řízení - druhá část by mohla poradit v čem modelovat - tedy témata CAD, CAM a třetí blok bych směroval - čím obrábět a na čem, nástroje a starost o ně, konstrukce strojů ...
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

28. 2. 2018, 10:38

Já bych nejspíš přijel poslechnout, sám myslím nemám čím bych do diskuse přispěl :)
Per aspera ad astra
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

1. 3. 2018, 7:53

dostal jsem volný termín "zasedačky" 19.5.2018

Upřímně - dosud mám větší zájem "těch co něco řeknou" než posluchačů :-) Ale je pravda, že tuto oblast fora málokdo čte, to bude asi důvod.

Rád bych ještě našel někoho, kdo popovídá o CNC Linux řízení
rád bych také někoho na Fusion 360

ještě je prostor i na další témata, která by nás zajímala.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2018, 8:03

muzu nejaky veci ohledne linuxcnc rict
ale malo toho nosim v hlave takze s rezervou
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
miro1626
Příspěvky: 182
Registrován: 14. 7. 2010, 6:45
Bydliště: Český Brod

1. 3. 2018, 8:27

Pokud to jen trochu půjde, tak na sraz dorazím.
Termín zadán do kalendáře s nejvyšší prioritou.
Všechna témata jsou pro mne zajímavá, takže budu nasávat informace a zároveň se potkám s lidma kteří něco umí
Těším se. Víťo díky
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

1. 3. 2018, 9:07

urcite si prijedu neco zajimaveho poslechnout..... diky
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 3. 2018, 10:29

chb píše:Upřímně - dosud mám větší zájem "těch co něco řeknou" než posluchačů :-)
Tak já vyslyším Tvou výzvu.
Jako první jsem se ve vlákně přihlásil že budu něco povídat, tak se teď zase jako první přeřazuji do kategorie "ryzí posluchač".
Odpovědět

Zpět na „Provozní záležitosti“