Elektronický regulátor otáček minisoustruhu

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné

Re: Elektronický regulátor otáček minisoustruhu

Příspěvekod atlan » 13 úno 2018, 08:39

Plosak znesie ltt 6A (mozno by zvladol 8A)
Stale to je povodne urcene na motor z pracky tj 350 az 550W.
Akurat priebeh momentu serioveho motora je vhodny na vrtacky a podobne.

Pobedzme ze pri danom nastaveni a encoderi s 20 otvormi su minimalne otacky motora 240ot/min
Teoreticky ide osadit encoder s 100otvormi a tam by otacky boli na motore caa 100ot/min.
Ale pri 6A a tak malych otackach bude motor dost pretazovani predsa len vinutie nieje urcene na 6A a komutator tiez dostane zabrat. O tom ze to bude treba externe chladit je jasne.

Kedze jeden uzivatel tu chcel aby to bolo aj na dc motor s magnetom, tak je uvazovana aj tato moznost ako sa to bude chovat v reale neviem. Navyse musi osadit tacho.

Este je stale moznost vyskusania s tachogeneratorom ale tam sa bojim ze bude problem ist dole s otackami aby to aj slusne regulovalo. Este som to nepocital ale s tachom sa pod 500ot na motore nedostanem.

Dalsia vec je ci sa niekto chce hrat s upevnenim kotuca a snimacou na motor alebo pouzit hotovy cinsky encoder za 13E s 100imp. Problem su max otacky encodera 5000 i ked si myslim ze sa tam rozletit nema co.

Na vrtacke mam prevod 3:1. Na motore 40mm a na vretene 120mm vecsia tam nevojde inak by som na vrtacke isiel aj 5:1, vyhodou by bol velky krutak
atlan

Příspěvekod karel123 » 22 dub 2018, 13:16

Zdravím pánové,

mám tento motor:

motor.jpg

Dokázal by k němu někdo vyrobit regulátor? Chci ho použít na rotační prosejvačku a potřebuji stáhnout otáčky tak na 500/min.

Díky moc.
karel123

Příspěvekod Mex » 22 dub 2018, 14:09

Regulátor není velký problém.
Ale těch 500 RPM je dost málo. Tyhle motory jsou dělané spíš jako vysokootáčkové, a nemají zas tak velký jmenovitý výkon. Takže krouťák není nijak ohromující.
Je to sériový motor (resp. univerzální motor v sériovém zapojení), a ten si dá líbit i celkem dost velké přetížení. Ale nic se nemá přehánět.
A když už ho případně přetěžovat, tak aspoň pořádně chladit nějakým externím větrákem.
Já bych tam vrazil ještě nějaký převod, aby tam byly vyšší otáčky a nižší nároky na krouťák.
Nakonec vezmi kalkulačku a spočítej si to, není na tom nic složitého.
Mex

Reklama

Průmyslové snímače tlaku, hustoty, teploty, průtoku a výšky hladiny.
Staňte se partnerem jednoho z předních výrobců prumyslových snímačů v Evropě
www.aplisenscz.cz Jičín, Jaselská 636, PSČ 506 01 tel. 737 423 730

Příspěvekod karel123 » 22 dub 2018, 14:20

Ahoj,

díky za reakci.
On je to jeden ze dvou motorů co mám. Ten druhý je asynchronní klasika se 1400ot/1,1kW.

Průměr bubnu je 56cm, otáčky by měli být cca 40/min, aby to nebyla odstředivka a podle nějakého výpočtu na netu mi vyšlo, že k převodu na 40ot z průměru 3cm na 56cm potřebuju cca 800ot. Jak je větší řemenice na motoru tak to jde ještě níž.

Co jsem viděl na YT, tak většina kutilů použila právě ten motor z pračky. Ani na Bazoši se mi nic sehnat nepodařilo a postavit převodovku s mýma znalostma nemám šanci.
Naposledy upravil karel123 dne 22 dub 2018, 16:49, celkově upraveno 1
karel123

Příspěvekod atlan » 22 dub 2018, 15:05

Na 56 cm uz ani nepotrebujes remenicu. Ak kupis drazkovany remen staci opasanie bubna. Ale na motore musi byt remenicka.
atlan

Reklama

Průmyslové snímače tlaku, hustoty, teploty, průtoku a výšky hladiny.
Staňte se partnerem jednoho z předních výrobců prumyslových snímačů v Evropě
www.aplisenscz.cz Jičín, Jaselská 636, PSČ 506 01 tel. 737 423 730

Příspěvekod Mex » 22 dub 2018, 21:05

Tak to použiješ rovnou původní řemenici z pračky, ne?
Ta prosejvačka zřejmě bude potřebovat větší krouťák jenom pro rozběh, pak v ustáleném běhu se to zřejmě bude točit už poměrně lehce, řekl bych.
Tak to ten pračkový motor bude slušně zvládat, pro krátkobobý větší krouťák je sériový motor vhodný.
Mex

Předchozí

Zpět na Ostatní (motory)