Vřeteno ELTE AF60 6/2 RR

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

22. 1. 2017, 8:20

Thomeeque píše:Chlazení jsem původně prezentoval tady.

Čerpadlo (PML 1875 - NF 30, DS viz příloha) jede na poloviční napětí a píšu, že si s ním ještě budu hrát. Btw. tento hluk by byl úplně v pohodě.
CZ_Pascal píše: Někteří lidi jsou prostě nepoučitelní :cry:

Kterou konstruktivní věcnou a dobře míněnou radu jsem ignoroval tentokrát?
No to bylo myšleno přece na mě :!: Psal jsi, že jsem se po včerejším přehlédnutí nepoučil....

Z provedení je vidět, že tomu věnuješ dostatečné úsilí aby to vypadalo a bylo uděláno co nejlépe, ale pak to zabiješ volbou čerpadla a orientací ventilátoru a to je myslím docela škoda.
Věřím, že nejsem zdaleka jedinej kdo si to myslí.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

22. 1. 2017, 8:33

CZ_Pascal píše:No to bylo myšleno přece na mě :!: Psal jsi, že jsem se po včerejším přehlédnutí nepoučil....
Ahá, jasně, tak to je pak v pořádku :wink:
CZ_Pascal píše:Z provedení je vidět, že tomu věnuješ dostatečné úsilí aby to vypadalo a bylo uděláno co nejlépe, ale pak to zabiješ volbou čerpadla a orientací ventilátoru a to je myslím docela škoda.
Věřím, že nejsem zdaleka jedinej kdo si to myslí.
Škoda, že to nikdo normálně nenapíše, obrázky geneze chlazení i video, kde čerpadlo klokotá, tu visí už nějaký čas bez reakce (už jsi tam koukl?). Nevim, možná to proběhlo novými posty v nějakym nešťastnym čase, že to lidi přehlídli. Nebo už nade mnou každý zlomil hůl. A nebo je to ve chvíli, když už to je vše hotový a člověk se to pokouší rozjet, teprve ta největší sranda :)

T.
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 22. 1. 2017, 8:35, celkem upraveno 2 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

22. 1. 2017, 8:34

Měl jsem podobný čerpadlo taky na vodním chlazení a mám pocit že moc dlouho nevydrželo. Jestli je to to samé tak bylo původně určeno do velkopološných tiskáren na čerpání barvy do zásobníku. Je tam obyč dc motor a tak dost záleží jak který soudruh ošidil uhlíky. Přepokládám že je membránové?
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

22. 1. 2017, 8:40

Náhodou to čerpadlo má krásný zvuk pomaloběžného dýzlu.
To musí mít uklidňující vliv, něco jako třeba jízda na pomalé rybářské lodi.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

22. 1. 2017, 8:43

Jj, membránové, DC motor, vše sedí. Já tam můžu dát jiný, když myslíte, není všem dnům konec.
Mex píše:Náhodou to čerpadlo má krásný zvuk pomaloběžného dýzlu.
Řikal jsem si, kdo to první ocení, tipoval jsem spíš fmodela :)

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

22. 1. 2017, 8:45

tyhle cerpadylka KNF bezne pouzivame v chemickych reaktorech
vydrzej cca 5 minut denne asi dva az tri roky pk uhnijou uhliky a zadrou se loziska

ty varianty s bldc vydrzej to same v temer nepretrzitem provozu
pak odejdou loziska
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

24. 1. 2017, 11:09

robokop píše:pocitej ze se ta kapalina roztahne vcelku znacne
u tehle nadobky s cerpadlem ta hladina cestuje asi o centak
Jaký je objem kapaliny v celém okruhu?

Zkouším si to počítat, mám tam zhruba 300ml a kdybych přidal 50ml pro expanzku, vychází mi celkem malé nárusty, při 20°C -> 70°C (což doufám nikdy nenastane) cca 5ml. Přemýšlím, jestli by expanzku nezastal smotek nějaké dostatečně dlouhé a pružné hadičky místo té průhledné..
Jestli se to dá takto počítat..
Jestli se to dá takto počítat..
objemy_vs_teplota.png (5.09 KiB) Zobrazeno 5809 x
T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

24. 1. 2017, 12:00

ona i ta průhledná PVC když se ohřeje tak hodně změkne a nafoukne se pokud by bylo třeba
na 70st. se ti to nikdy neohřeje
na tom vřetýnku budeš mít ztrátu +-autobus 100W
radiátor z topení z auta je do nuceně proudícího vzduchu při tep. spádu dejme tomu 75/70st. schopen vyzářit určitě několik kW
když na ten radiátor dáš PC větráček, tak se to na víc než 30 st neohřeje ani omylem
když se to ohřeje, tak se ohřeje a roztáhne i ten radiátor a vše ostatní a část toho zvětšeného objemu kapaliny to zase pohltí
na autech má expanzní nádoba odhadem tak jednu dvacetinu objemu chladící soustavy a tam musí počítat s rozdílem teplot minimálně tak 120 st. a ještě rezervou na blbost
nedělejte z toho zase jako obvykle kovbojku
nech tam 20 cm té hadičky otočené nahoru jako plnící místo a zároveň expanzní nádobu a dál to neřeš
spíš si nějak zajisti konce té hadičky ať ti to po ohřátí a změknutí nesjede z nátrubku
...
edit
ale pro představu co se tam vůbec děje jsou takovýhle výpočty samozřejmě dobrý
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

24. 1. 2017, 2:54

Pěkné, díky!

Ohledně toho větráčku, pojaté je to takto (HD fotky viz http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=43& ... 45#p236518" onclick="window.open(this.href);return false;):

Obrázek
Obrázek

Potřeboval jsem to trochu zakrytovat, protože to půjde vedle frézky (viz druhý obrázek), napadla mě ta trubka (leta jsem jí sušil ve sklepě) a při tý přiležitosti mě napadlo větrání pojmout jako průvan v této trubce (minimálně to svižně vyfoukne ohřátý vzduch a skoro si řikám, že by to mohlo vzduch mezi žebry aktivně tahat ven na nějakym blablabla principu alá fixírka, ale třeba je to blbost). Stejně jako testone si myslim, že nepotřebuju příliš výkonné chlazení a pokud by se to ukázalo nedostatečné, není problém to předělat třeba i ultimátně alá zami.

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

24. 1. 2017, 3:52

no ono to těch 100W uchladí i takhle, na to by stačilo jen ofukovat rovnou plochu
ale kdyby byl ten radiátor v trubce šikmo aby vzduch mohl skrz, chladilo by to líp :D
když už to tam je :D
...
ve firmě Eduard v Mostě co dělají plastové modely letadel si na frézování forem do vstřikolisu pořídili před pár lety pětiosku, na frézování používají frézy o pr. 0,1mm a tak
zhruba stejný místo jako zabírá vlastní stroj zabírá bedna na čištění, ohřívání a chlazení oleje a emulze
dokáže to udržet teplotu stroje snad tak +-1st.
docela jsem se divil proč se s tím tak ser..
pak jsem doma několik hodin frézoval nějaký model do slévárny, v půlce jsem to vypnul, šel spát a ráno jsem začal zbytek z toho místa kde jsem skončil
mezi včerejším posledním a prvním novým řádkem vzniknul schod tak dvě možná tři setiny mm
mašina má Heidna a pravítka na osách, kroky neztratila :D, jediným důvodem určitě byly rozdílné teploty stroje, za těch asi 6 hod. chodu se to samozřejmě všechno ohřálo a roztáhlo
u modelu do slévárny je to samozřejmě jedno, ale u formy na plastový kit kde frézují i nýty na potahu křídla v měřítku 1:72 nebo kolik by to asi vadilo :D
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

24. 1. 2017, 3:59

testone píše:no ono to těch 100W uchladí i takhle, na to by stačilo jen ofukovat rovnou plochu
ale kdyby byl ten radiátor v trubce šikmo aby vzduch mohl skrz, chladilo by to líp :D
když už to tam je :D
Nevím jak přesně šikmo to myslíš, ale radiátor má pod sebou zhruba 12mm fugu, stejně tak i boky trubky, takže vzduch skrz může.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

24. 1. 2017, 4:31

takhle máš dlouhou osu radiátoru rovnoběžně s osou té trubky
myslel jsem natočit osu radiátoru třeba o 20 st. k ose trubky
máš to takhle [----] (čelo trubky - radiátor - čelo)
myslím to takhle [/]
tak aby se do té trubky pořád ještě vešel, ale aby zakrýval větší část průřezu trubky
aby vzduch musel skrz voštiny a ne bokem okolo
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

24. 1. 2017, 5:34

Aha, rozumim. Udělat by se asi dalo leccos, třeba sací vstup trubky zakrytovat a posunout ventilátor k výstupu, pak by to bylo nucený jít přes ty voštiny asi taky. Zkusim to nejdřív tak, jak to je, a uvidí se.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“