Jak vybrat správný frekvenční měnič?

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 828
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

8. 1. 2017, 11:47

Díky všem za informace, je toho hodně a jdu se tím prokousat. Každopádně zjišťuji, že to nebude tak jednoduché, jak jsem si představoval - na druhé straně mě to ale dá možnosti, o kterých jsem zatím jenom mlhavě tušil.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

8. 1. 2017, 12:58

lubbez píše:Ale jistě, každý to má nastavené jinak. Proč si budu kupovat drahej měnič + kabel na nastavení za 2,5 litru, když mám na dílně 3 měniče a každý jiný. Tedy Frecony mám dva, jedním řídím vřetýnko u routeru a tím druhým soustruh. A u toho soustruhu by mi stačil kmitočet do 120Hz. Podnikatel s vekou firmou, která jede 16 hodin denně, musí samozřejmě uvažovat v jiných mantinelech než malej živnostník. Jestli je kvalitnější ten nebo onen měnič, taky nedovedu posoudit. Pravdou je, že ten Frecon má manuál pouze na 60ti stránkách. Co vím jistě, že oba vyrobili naši asijští bratři.
no, malinko se mi dá, že diskuze se dost oddaluje od toho, na co se autor threadu ptal - ale jen několik poznámek - jednak by mě zajímalo, v čem je to LG diametrálně levnější - pokud se dobře koukám, tak 1.5kW (SV015iG5A-1) stojí nějakých 6025.00 Kč, M200 stojí ( https://www.pohony-menice.cz/menic-unid ... 41-a-1,5kw" onclick="window.open(this.href);return false; ) 6 300 Kč - takže rozdíl je necelých 300,- :mrgreen:
Co se týká toho drahýho :mrgreen: kabelu - tak je to klasická konverze USB/ 485 - pokud mu cena nevyhovuje, tak si může koupit od kohokoli, včetně třeba nejhrubší číny - DX (tuším za těch 300,- ), ale bude si to muset dobastlit sám - jestli se mu to vyplatí - opět jeho věc. Vlastní rozhraní ( https://www.pohony-menice.cz/al-485-adaptor" onclick="window.open(this.href);return false; ) si (pokud chce použít 485) koupit musí - to jednoduše neobejde - ale je to tuším za 200, - takže žádná tragedie.
Co se týče té nutnosti toho drátu (převodníku pro 485) - tak opět - jednoduchá nastavení se u jakéhokoli měniče od jakéhokoli normálního výrobce dají udělat přes panel (takže svým způsobem ani pro tu M200 ten kabel nutně nepotřebuje, protože samozřejmě běží "nějak" out of box - viz "malý" návod) - ovšem nastavovat cokoli složitějšího přes panel je celkem nepraktické, ale hlavně pak nemá k dispozici diagnostiku pohonu a ukládání, profily a veškerý komfort co PC pro nastavování umožňuje, navíc se do některých částí menu přes klábosnici vůbec nedostane - což je mj. i logické, protože (pokud jsi četl návod od té 200) tak bych chtěl vidět někoho, jak třeba nastavuje křivku právě na tom 10V analogovým vstupu přes klávesnici. Tohle všechno samozřejmě bude s 100% jistotou platit i pro ten LG - přes klávesnici půjde taky pouze něco a co půjde pouze přes kabel - to netuším, ale opět si to může zkusit - veškerý soft pro CT je zdarma (pouze se musí zaregistrovat) - viz https://www.pohony-menice.cz/ke-stazeni" onclick="window.open(this.href);return false; - takže ať si stáhne soft od CT a to samý od LG a porovná si to sám - co se mu bude líbit víc ať si pak použije.
Prostě je to o tom, co od toho očekává - já si myslím, že nastavit pořádně ten pohon (obecně jakýkoli měnič) pouze z klávesnice nelze, někoho jiného může pro změnu uspokojit, že se mu to točí a ani nevyhazuje pojistky.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

8. 1. 2017, 1:03

lubbez píše:Ale jistě, každý to má nastavené jinak. Proč si budu kupovat drahej měnič + kabel na nastavení za 2,5 litru, když mám na dílně 3 měniče a každý jiný. Tedy Frecony mám dva, jedním řídím vřetýnko u routeru a tím druhým soustruh. A u toho soustruhu by mi stačil kmitočet do 120Hz. Podnikatel s vekou firmou, která jede 16 hodin denně, musí samozřejmě uvažovat v jiných mantinelech než malej živnostník. Jestli je kvalitnější ten nebo onen měnič, taky nedovedu posoudit. Pravdou je, že ten Frecon má manuál pouze na 60ti stránkách. Co vím jistě, že oba vyrobili naši asijští bratři.
Ještě se zeptám - protože to nějak nemůžu najít - http://www.frecon.cz/ke-stazeni" onclick="window.open(this.href);return false; kde je soft (analýza pohonu za chodu a "něco" na nastavování) u toho LG - bych si to zkusil nainstalovat abych viděl, co v tom jde dělat a co to umí.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 1. 2017, 1:41

Nedělal bych z nastavení frekvenčního měniče pro soustruh misi na Mars.
Měniče malých výkonů jsou dneska velmi dobře zvládnutá oblast, vektorové řízení je dobře zvládnuto teoreticky i prakticky. IGBT tranzistory pro tahle malá napětí jsou už drogeriový sortiment. Takže jako u ostatní moderní elektroniky jsou nejslabším článkem elektrolytické kondenzátory, ale to uživatel pozná až po čase (až po skončení záruky, samozřejmě ;-) ).
Myslím, že jako skoro ve všech oblastech lidské činnosti i tady je třeba znát hlavně principy, abych věděl, čeho můžu dosáhnout a čeho už ne.

Pokud se k nastavení měniče dá dostat z nějakých tlačítek, a pokud se dostane ke všemu (třeba k autotuningu, což například u některých japonských měničů nejde), tak to podle mě v pohodě nastaví i jen tlačítky.
Samozřejmě přes RS485 je to (většinou) pohodlnější, ale pokud jde o jednorázové nastavení, tak proč ne.
Nevím, proč by tam měl nastavovat nějaké obecné křivky při ovládání přes 0-10V. Co by tím získal proti lineárnímu převodu U-f?

Jinak převodníky USB/RS485 jsou z Číny kolem jednoho dolaru, když už by to chtěl honit přes PC. Stačí ten nejlevnější.

Docela mě překvapilo, že nové Emersony už chtějí při použití RS485 dokoupit nějaký krám navíc. Ty staré to snad měly v základu.
Je v tom nějaká elektronika? Není to náhodou jen nějaká mechanická přechodka z jednoho typy konektoru na druhý?
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

8. 1. 2017, 2:16

Mex píše:Nedělal bych z nastavení frekvenčního měniče pro soustruh misi na Mars.
Měniče malých výkonů jsou dneska velmi dobře zvládnutá oblast, vektorové řízení je dobře zvládnuto teoreticky i prakticky. IGBT tranzistory pro tahle malá napětí jsou už drogeriový sortiment. Takže jako u ostatní moderní elektroniky jsou nejslabším článkem elektrolytické kondenzátory, ale to uživatel pozná až po čase (až po skončení záruky, samozřejmě ;-) ).
Myslím, že jako skoro ve všech oblastech lidské činnosti i tady je třeba znát hlavně principy, abych věděl, čeho můžu dosáhnout a čeho už ne.

Pokud se k nastavení měniče dá dostat z nějakých tlačítek, a pokud se dostane ke všemu (třeba k autotuningu, což například u některých japonských měničů nejde), tak to podle mě v pohodě nastaví i jen tlačítky.
Samozřejmě přes RS485 je to (většinou) pohodlnější, ale pokud jde o jednorázové nastavení, tak proč ne.
Nevím, proč by tam měl nastavovat nějaké obecné křivky při ovládání přes 0-10V. Co by tím získal proti lineárnímu převodu U-f?

Jinak převodníky USB/RS485 jsou z Číny kolem jednoho dolaru, když už by to chtěl honit přes PC. Stačí ten nejlevnější.

Docela mě překvapilo, že nové Emersony už chtějí při použití RS485 dokoupit nějaký krám navíc. Ty staré to snad měly v základu.
Je v tom nějaká elektronika? Není to náhodou jen nějaká mechanická přechodka z jednoho typy konektoru na druhý?
Starý emerson měl konektor přímo na krabici, nová řada má ten mezikus za 200,- kabely (adapter) zůstaly stejné - takže lze používat ten původní kábl - konektor v mezuikusu (v krabici staré řady) je stejný, soft je pro novou řadu nový, větší :shock: a možná :lol: lepší.
Proč se hodí mít možnost nelinearizovat ("ohnout") analogový vstup? - no třeba protože všelijaké ubastlené "převodníky" pwm/10V obvykle jsou hrubě nelineární.
Co v tom je? - můžu to kuchnout, ale upřímně řečeno - za 200,- se mi to zdálo zbytečná práce (se s tím bastlit).
Autotuning u M200 (i u starýho) je v základním menu (tzn. tlačítky no problem), ale mě osobně autotuning u žádnýho měniče co jsem potřeboval skutečně slušné řízení pořádně nefungoval, u Altivarů už ani trochu ne - podle mě je ideální udělat autotuning, pak vyčíst celý nastavení a to pak si doeditovat podle chování celého pohonu.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 1. 2017, 2:24

milan584 píše:podle mě je ideální udělat autotuning, pak vyčíst celý nastavení a to pak si doeditovat podle chování celého pohonu.
Souhlas.
Autotuning udělá nástřel parametrů, trochu je došolíchat rozhodně nezaškodí.
Chce to použít autotuning s rotací (pokud to situace umožňuje a nevadí to připojenému zařízení).
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7208
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

9. 1. 2017, 4:58

ještě mě k problému napadla jedna věc
bylo tu konstatováno, že v tomto případě použitý ř.s. Gravos umí výstup 0-10V pro řízení vřetene
otázka je, co je tím míněno
tj. jestli to umí režim konstantní řezné rychlosti, což je pro soustruh z hlediska efektivity zásadní věc a ne jen prosté nastavení otáček vřetene příkazem z řádku jak se to používá při frézování
Ví to někdo?
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 828
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

9. 1. 2017, 8:51

Co jsem studoval dokumentaci Gravosu, tak to umí analogové 0 - 10 V + start. Umí to jen nastavení požadovaných otáček vřetene. (alespoň co je mi z dokumentace známo). Realizované je to tak, že v G kódu je na začátku programu příkaz pro požadovaný počet otáček. Ten je pak konstantní po celou dobu provádění operace. To by pro mě bylo nepoužitelné.

Já si ale můžu celý program vyexportovat do G kódu, ten upravit a načíst zpět. V tomto konkretním případě to pro mě znamená, že si G kódem budu měnit otáčky kdekoliv v průběhu dráhy a také i rychlost posuvu. To znamená pro mě , že mám k dispozici přesně to, co potřebuji.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

9. 1. 2017, 9:40

Standardně se toho dociluje instrukcí G96 (přepnutí do módu konstantní řezné rychlosti, kdy systém sám upravuje RPM podle aktuálního rádiusu), tak jde o to, jestli jí Gravos podporuje (nevim, v kterém manuálu to hledat). Ruční úpravou gcodu to řešit lze, ale jen do určité míry, např. u líznutí čela nebo kuželu bys musel ten jeden G1 posuv rozložit na dostatečně mnoho a pro každý definovat nové točky (u oblouků by to teprv byl opruz):



Nicméně se bez toho dá žít, na klasice to má málokdo :)

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 828
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

9. 1. 2017, 10:39

Instrukci G96 Gravos nepodporuje. Pro mé potřeby je ale úprava G kódu naprosto dostačující, protože já nepotřebuji měnit rychlost u každé instrukce, ale v daném úseku dráhy - v mém případě na 2 cm, pak na 8 cm a pak na 35 cm, které potřebuji projet co nejrychleji. To jsou v podstatě tři příkazy, které musím umístit na správné místo do G kódu. To je taky celkem bez problémů, protože mám dráhu tvořenou z různých polykřivek, které jsou rozsekané na 0,5 mm úsečky, takže mi to stačí na simulátoru G kódu natrasovat a do vhodné pozice požadované příkazy doplnit.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7208
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

9. 1. 2017, 11:55

R - stick píše:Instrukci G96 Gravos nepodporuje. Pro mé potřeby je ale úprava G kódu naprosto dostačující, protože já nepotřebuji měnit rychlost u každé instrukce, ale v daném úseku dráhy - v mém případě na 2 cm, pak na 8 cm a pak na 35 cm, které potřebuji projet co nejrychleji. To jsou v podstatě tři příkazy, které musím umístit na správné místo do G kódu. To je taky celkem bez problémů, protože mám dráhu tvořenou z různých polykřivek, které jsou rozsekané na 0,5 mm úsečky, takže mi to stačí na simulátoru G kódu natrasovat a do vhodné pozice požadované příkazy doplnit.
jasně, to je asi řešení
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22387
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

9. 1. 2017, 12:09

Nedoporucuju kupovat menice z druhe ruky
Onehda jsem koupil 2 stejne
Prvni nemakal od zacatku
Druhy odesel dnes

10 000 v prdeli

Priste uz takovou blbost neudelam
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 828
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

9. 1. 2017, 12:28

robokop píše:Nedoporucuju kupovat menice z druhe ruky
Onehda jsem koupil 2 stejne
Prvni nemakal od zacatku
Druhy odesel dnes
10 000 v prdeli
Priste uz takovou blbost neudelam
Já taky v žádném případě nic takového nechci dělat - než abych takto ušetřil 2 - 3 000, pak sháněl dokumentaci a experimentoval s nastavením, aby mi to pak ve finále odešlo, tak to raději pujdu do ověřené značky s podporou a servisem. Tu podporu a servis kladu na první místo v požadavcích. Co jsem si projížděl net, tak mi vycházely zatím nejpříznivějí měniče z odkazu výše v tomto threadu - ale ještě si budu muset prověřit, jak mi prodejce pomůže s nastavením měniče - protože jak jsem zjistil po prostudování dokumentace, tak to nebude žádná prdel.

Z toho mi vychází, že nějaký měnič pochybného původu koupený z druhé ruky je absolutně mimo.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22387
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

9. 1. 2017, 1:58

Tak s novym menicem to bylo rychle
Zavolal jsem do profcomu
Po tel. mi navrhli menic s patricnou vykonovou rezervou na pozadovane velmi prudke brzdeni
Cena ihned znama
Cca 7000,- bez dph
Maji skladem ihned jsem objednal
Nastaveni kdyz budu tapat tak verim ze dame po tel.
Vrele doporucuji
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Pavka
Příspěvky: 911
Registrován: 10. 3. 2008, 8:40
Bydliště: Ronov

9. 1. 2017, 3:38

Zdravím, má níže uvedený měnič vektorový režim nebo jen skalární. Nějak to nemohu zjistit Děkuji.
http://www.cnc-shopping.co.uk/control-t ... e08f5b8446" onclick="window.open(this.href);return false;
Přílohy
1320_Files_1443427868_d2lu6_Dinverter2B_User_Guide.PDF
(1.36 MiB) Staženo 2420 x
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“