chladič z vodníkovi

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 1. 2017, 1:20

S tou roztažností to nebude tak horké. Ta vřetene nekonstruují úplní pitomci. Proto jsou k sobě stažena jen přední ložiska, ale zadní je axiálně na volno, mimo jiné proto, aby ocelová hřídel mohla mít jinou roztažnost než hliníkový futrál.

A s tím odvedením 2.2 kW u 2.2 kW vřetene to asi bude taky trochu jinak. To bys měl vřeteno s 0% účinností, a to by teda nabyl žádný extra kup, že. ;-)
To vřeteno bude mít tak 70-80% účinnost, takže v teple vyzáří těch řekněme max. 30%.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 1. 2017, 4:29

kdyz staci plocha 10l kyble odvest teplo vyzarenim tak si to muzes spocitat (ja odhaduju tak 100W ztratoveho tepla pri beznem pouziti, je to jen odhad)
v tu chvili je vreteno cca placnu 40 stupnu teple
teplota je stabilni, nekolisa
zadne vareni chladiciho okruhu a tak

teplota okoli dejmetomu 20 stupnu
teplota okruhu dejmetomu 40 stupnu
na 40 se to zastavi a vic to nestoupa

nevim co vic potrebujes vedet
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

8. 1. 2017, 8:44

Doporučujem niečo takéto - pre istotu. A najlepšie priamo na portál, aby nebolo treba tú kvapalinu zbytočne prečerpávať cez dlhé hadice... :mrgreen:
Přílohy
9.jpg
9.jpg (5.02 KiB) Zobrazeno 3716 x
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
drevokousal
Příspěvky: 85
Registrován: 15. 12. 2016, 5:45

8. 1. 2017, 10:10

nn v temelíně si pronajmu garáž a zneužiju jim všeci věže:-D
4rest
Příspěvky: 599
Registrován: 7. 10. 2014, 5:13
Bydliště: Praha

8. 1. 2017, 1:11

drevokousal píše:Tak to vřeteno má výkon 2,2kw a nemá jiné chlazení takže kdyby jelo na hraně tak by mělo vydat celkem slušné teplíčko... Ale na druhou stranu já vřeteno budu zatěžovat na max 20% . Takto výkonné vřeteno jsem volil kvůli velikosti kleštiny protože má er 20. Jinak by mi stařilo 1,5kw. Ale to odbíhám od tématu. A k té teplotě... Proč si myslíš že termostat v autě udržuje optimální teplotu motoru. Nejni to z toho hlediska že kovy mají tepelnou roztažnost? Železo má jinou roztažnost hliník má jinou roztažnost... Vše je spočítáno na určitou teplotu(roztažnost materiálu). Dám ti jednoduchej případ. Jako malej určitě si honil pionýra.. A nepřišlo ti divné když byl studenej nebyl výkon ono.. když byl tak akorát tak jel hezky a když si ho ve 2 drhnul v kopci tak tě 2 museli tlačit??? protože ty materiály mají různou roztažnost.. A naco bych trápil vřetýnko v neoptimální teplotě... Akorát budu ničit ložiska a snižovat životnost. A jestli si skoušel někdy ohřát domeček ložiska aby si ho nalisoval. Stačí domeček ložiska ohřát ( o cca 40stupnů více) než ložisko. A hle ložisko tam padne jak do maminy....
Fichtla jsem nehonil. Sice jsme s bratrancem udělali generálku kejvačky, ale motorky jsem nikdy neměl v lásce a od jisté doby je nesnáším. Jak psal mex, záleží na účinnosti a od toho se odvíjí výkon chladícího systému. Hlavní problém bych však viděl v mazivech. V zimě 41/42 měli Němci problém né s palivy, ale hlavně s mazivy. Představ si odpor motoru, když klikovka tanku nebude v oleji, ale v něčem co připomíná želé, nebo pudink. Při vysokých teplotách (třeba 80-90°C) ti může klesnout viskozita oleje, tak že ti postupně vyteče z ložisek (třeba za měsíc) a stroj se ti zadře. Kamarád dělá technika na Dakaru, tak vždycky nadává jaké jsou problémy s mazivy v poušti, když náklaďák jede celý den po rozpáleném písku.
Další problém bude třeba s poklesem výkonu, protože s rostoucí teplotou roste odpor, takže ti vzroste odpor cívek v motoru, kdy při stejném napětí ti jimi proteče menší proud, tudíž ti dají menší výkon. Sice to bude třeba jen o 10%, ale na 2,2 kW, už to dělá 220 W, což už je celkový výkon nějakého malého vysokootáčkového vřetene.
Ono to chlazení vřetene, nebude mít jen jeden důvod :wink:
Elektrochemik holdující strojařině :-)
Doma: HOLZMANN 1222P, Holzstar DB 450, RP2300FCXJ, KITin1900HF
Práce: Gravos - GV30 s vřetenem Isel 750W, M3K 260, GV21 2A; StepFour - Precise 760; Comagrav - Zonda; CNC Singular - Airbrush; Felixprinters - Felix 3.1
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

8. 1. 2017, 1:50

4rest píše: Ono to chlazení vřetene, nebude mít jen jeden důvod :wink:
Ano ,a taky nemá .Stačí se jen trochu zamyslet.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 1. 2017, 2:03

4rest píše:Další problém bude třeba s poklesem výkonu, protože s rostoucí teplotou roste odpor, takže ti vzroste odpor cívek v motoru, kdy při stejném napětí ti jimi proteče menší proud, tudíž ti dají menší výkon. Sice to bude třeba jen o 10%, ale na 2,2 kW, už to dělá 220 W, což už je celkový výkon nějakého malého vysokootáčkového vřetene.
Nestraš ho poklesem výkonu. Už tak je chudák z toho dost vystrašený. Nakonec k tomu fakt ještě dostaví tu Tlemelínskou chladicí věž. ;-)

DC odpor vinutí je velmi malý, jsou to nějaké jednotky ohmů. Takže i kdyby se s teplotou výrazně zvýšil, tak je pořád malý. Impedance, omezující průchod proudu, je z drtivé většiny tvořena indukčností vinutí, a ta se nemění. Takže při vektorovém řízení bude výkon vřetene furt stejný.
Trochu se ale s teplotou zvednou ztráty, protože zvýšení ohmického odporu zvýší ztráty průchodem proudu. Ale pořád to asi nebude nic, kvůli čemu by neměl na svačinu pro děcka.
drevokousal
Příspěvky: 85
Registrován: 15. 12. 2016, 5:45

8. 1. 2017, 4:00

Nee já se nebojim:-d ale temelín už jsem obvolal:-D jen mě spíše zajímalo jaká je provozní teplota jestli to výrobce(čínan ) někde uvádí... Já stejnak vřetýnko nebudu honit v živote na plnej výkon... Jen at mám představu...
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

8. 1. 2017, 4:14

drevokousal píše:Nee já se nebojim:-d ale temelín už jsem obvolal:-D jen mě spíše zajímalo jaká je provozní teplota jestli to výrobce(čínan ) někde uvádí... Já stejnak vřetýnko nebudu honit v živote na plnej výkon... Jen at mám představu...
Obávam sa, že Čínan o hodnote tohoto parametra neuvažoval. Si asi prvý široko ďaleko, kto miesto toho, aby vyriešil chladenie tak, ako ostatní (ktorím to bezproblémovo roky funguje k plnej spokojnosti po použití prvého použiteľného chladiča, ktorý sa im dostal do rúk) to chce silou mocou počítať.
Pozri ake samodomo fungovalo k spokojnosti u kolegu: http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=43&t=2214&start=15" onclick="window.open(this.href);return false;
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
drevokousal
Příspěvky: 85
Registrován: 15. 12. 2016, 5:45

8. 1. 2017, 4:40

Ba naopak nesnášim výpočty... A mnozí už to tu i poznali:-D. Mě se jen jedná o to at vim jaké rozmezí toplot může mít vřetánko.... Respektive jsem se dozěděl že kyblovka bohatě stačí... takže volám do temelína že na mě nevydělají s pronájmem garáže:-D
P.S.
Příspěvky: 191
Registrován: 26. 11. 2007, 12:55
Bydliště: Praha 11
Kontaktovat uživatele:

8. 1. 2017, 5:00

Já mám na vodníkovi počítačový chladič Aquagate Cooler Master velikosti 200x150x85 mm. Objem chladící soustavy vč. vřetena je jen 400 ml. Zatím mi teplota nestoupla přes 36 st. Někde jsem četl že to uchladí až 500W.
Přílohy
PHOTO_20170108_174941.jpg
drevokousal
Příspěvky: 85
Registrován: 15. 12. 2016, 5:45

8. 1. 2017, 5:23

Pěkné to se mi líbí ... asi mám cíl...
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“