rozběh 3F čerpadla vody

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
regine
Příspěvky: 22
Registrován: 8. 3. 2017, 6:22

8. 3. 2017, 6:41

Ve studni mám 3fázové čerpadlo vody. Po sepnutí je prvotní ráz tlaku vody silný, že spínací relé tlaku se několikrát vypne (ráz vyhodnotí jako dosažení tlaku) a zapne, než se standardně začne naplňovat expanzní nádoba, nebo udržovat tlak ve vodovodním potrubí rod. domku.
Potřebuji pomalejší náběh čerpadla. Máte nápad na nějaké řešení rozběhu? Nejlépe jestli existuje nějaký vyráběný/prodávaný rezistorový blok s časovým zpožděním pár vteřin. Rezistorové řešení je asi nejlevnější.
tlakový spínač:
https://www.sigmashop.cz/prislusenstvi/ ... -3-5-bar-m" onclick="window.open(this.href);return false;
čerpadlo
https://www.sigmashop.cz/ponorna-cerpad ... kabel-25-m" onclick="window.open(this.href);return false;
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

8. 3. 2017, 6:44

Neviem, ale otacky 3fazoveho motoru zavisia od frekvencie 50hz a nie od prudu tecuceho motorom. Na toto sa bezne pouziva frekvencny menic a nie odpory. Ci?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 3. 2017, 7:00

vhodnejsi montaz tl. spinace by mohla pomoct
treba na nejakej vetrnik tj za vzduchovou bublinu

softstart nebo menic bude drahej
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

8. 3. 2017, 7:05

přesně tak, pokud bude ten tlakovej spínač až za nádobou tak to naplní nádobu a až nastoupá tlak tak se vypne čerpadlo.. pokud to máš hned za čerpadlem tak je to špatně..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

8. 3. 2017, 7:27

Podobny problem jsem mel taky. Cela soustava se mi rozkmitala a taky jsem zkousel regulovat cerpadlo a nic.ak prisel starej pan instalater a vysmal se mi, ze jsem uplne blbej, ze tlakovej spinac musi byt primo na expanzce. Prodava se na to specialni mosazny nastavec. Po uprave okamzite po problemech. Pak mi to po nejakem roce zaclo zase poblbavat a stacilo dofouknout expanzku na cca 3 atm a zase OK.
regine
Příspěvky: 22
Registrován: 8. 3. 2017, 6:22

9. 3. 2017, 5:53

Dík lubbez. Dám spínač na expanzku. Tlakování expanzky mám dobré, má být o 0,2 atm nižší než spínací (oprava - původně chybně napsáno: "vypínací") tlak spínače.
Opravář má asi zkušenost. Já mám vše, jak se uvádí v servisním návodu. Oboje - spínač i expanzka - jsou uchycené na průběžném vodovodním potrubí mezi dvěma zpětnými ventily.
Naposledy upravil(a) regine dne 10. 3. 2017, 1:49, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

9. 3. 2017, 3:46

Bohužel tazatel nepíše, jestli se problém objevil ihned po instalaci, nebo až po nějakém času provozu.

Dle mého názoru je tento problém způsoben tím, že v systému není dostatek prostoru pro stlačení média. Jak je známo, voda je nestlačitelná. Naproti tomu vzduch stlačitelný je. V dřívějších domácích vodárnách se používaly tlakové nádoby, které neměly žádné gumové vaky pro zachování prostoru pro stlačení. Historické tzv. DARLINGY byly vybaveny v určité výšce nádoby vybaveny plovákem, který při dosažení hladiny vody v nádrži otevíral ventil pro přisávání vzduchu do vody při čerpání vody čerpadlem - podotýkám, že z vlastní zkušenosti to takhle bylo u samonasávacích čerpadel např. Sigma SVA, které byly umístěny bezprostředně v blízkosti tlakové nádoby. Později už v tlakových nádobách plovák nebyl, ale na čerpadle byl v sací části umístěn tzv. retní ventil, který vždy při běhu čerpadla přisával nějaké množství vzduchu (dalo se to regulovat ještě jehlovým ventilem), tak aby v se v nádrži udržoval stlačitelný vzduchový polštář. Samozřejmě to nefungovalo celá léta stoprocentně. Čas od času se musela tlaková nádrž vypustit, protože se nádrž postupem času úplně naplnila nestlačitelnou vodou a pak docházelo k velmi častému spouštění motoru čerpadla.

Jinak ta armatura, která slouží pro domácí vodárny, viz třeba zde http://www.akvinaservis.cz/armatury-k-v ... mosaz.html" onclick="window.open(this.href);return false; se nepřipojuje někam za expanzku, ale na potrubí, kde je výtlak z čerpadla, vývod do expanzní nádoby a vývod do vodovodního systému v domě, v tomto místě je připojen i tlakový spínač a manometr. Jsou to přece jen fyzikální zákony ne? Tlak je ve všech místech stejný.

Proto stále zastávám názor, že v systému je málo "vzduchu" resp. prostoru pro stlačení.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

9. 3. 2017, 4:42

salus píše: Jsou to přece jen fyzikální zákony ne? Tlak je ve všech místech stejný.
staticky ano
jak do problému vstoupí mrcha čas, je všechno jinak
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
regine
Příspěvky: 22
Registrován: 8. 3. 2017, 6:22

9. 3. 2017, 5:55

Odpověď pro "salus".
Systém fungoval asi 3 roky bez rázů. Před měsícem pulzování započalo a stav se zhoršoval.
1. Koupil jsem nový tlakový spínač. Výsledek byl stejný.
2. Zkoušel jsem zvyšovat a snižovat tlak vzduch v expanzce. Výsledkem bylo jen zrychlení nebo zpomalení cyklů spínání.
3. V současnosti jsem došel k zajímavému způsobu potlačení efektu pulsování. Na přívodu od čerpadla je kulový uzávěr. Uzávěr jsem přivřel asi 50% pootočením páčky. Pulzování přestalo. Tlak vody v bytě se zdá stejný. HURÁ. Jinak jsem nic neměnil.
Dodatek k regulaci rozběhu. Kolotočáři na poutích kdysi rozbíhali motory ponořováním elektrod do solného roztoku (odporový předřadník).
K_73
Příspěvky: 267
Registrován: 10. 4. 2014, 5:43
Bydliště: Praha

9. 3. 2017, 6:21

regine píše:Dodatek k regulaci rozběhu. Kolotočáři na poutích kdysi rozbíhali motory ponořováním elektrod do solného roztoku (odporový předřadník).
Pleteš pojmy. To nebyl odporový předřadník který by si mohl připojil do přívodu běžného asynchronního motoru. To byl proměnný odpor kotvy kroužkového asynchronního motoru. Jeho postupným snižováním se snižoval i odpor kotvy až do úplného zkratu kdy už motor fungoval jako klasický A.M. s kotvou nakrátko. Ano, používalo se to pro plynulý rozběh A.M. ale pouze pro velké výkony. Dnes už na takový motor těžko narazíš. Frekvenční měniče udělají stejnou službu daleko efektivněji.
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

9. 3. 2017, 6:52

Stejně si pořád myslím, že problém je v nedostatečné možnosti stlačení média. Zkoušel jsi při odpouštění protitlaku z expanzky, že Ti z ventilku nevytéká voda? Pokud ano, pak by to mohl být prasklý gumový vak, který odděluje tlakovou nádobu s vodou a se vzduchovým polštářem, který zajištuje pružnost celého systému.

Jinak je zcela jasné, že srovnávat běžný asynchronní motor s kotvou nakrátko, kterým jsou normální domovní vodárny vybaveny s asynchronním kroužkovým motorem (který komedianti požívali pro pohon třeba kolotoče) je úplná blbost. to už zde napsal "K_73"
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

9. 3. 2017, 8:29

salus píše:Stejně si pořád myslím, že problém je v nedostatečné možnosti stlačení média. Zkoušel jsi při odpouštění protitlaku z expanzky, že Ti z ventilku nevytéká voda? Pokud ano, pak by to mohl být prasklý gumový vak, který odděluje tlakovou nádobu s vodou a se vzduchovým polštářem, který zajištuje pružnost celého systému."
jasně, něco takového tam bude
dynamický chování je sviňa
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
regine
Příspěvky: 22
Registrován: 8. 3. 2017, 6:22

10. 3. 2017, 6:23

Odpověď pro "salus".
Expanzka je na 99% dobrá.
1. expanzka je stará jen 3 roky
2. z ventilku neteče voda
3. po vypnutí čerpadla, při vypouštění vytlačí do vyššího patra (expanzka je ve sklepě) asi 24 litrů vody, což dle odborníků ze Sigmy je správně, což v případě prasklého vaku by se nekonalo
4. změna tlakování expanzky se projevuje v cyklování, jak jsem uvedl výše
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

10. 3. 2017, 7:18

Když to ještě opakovaně čtu tak vidím
regine píše:Tlakování expanzky mám dobré, má být o 0,2 atm nižší než vypínací tlak spínače.
Tlakování ale má být cca o 0,2 atm nižší než zapínací tlak tlakového spínače. Jen jsi to špatně napsal nebo to tak skutečně máš natlakováno?

Viz např. zde: http://obchod.remont-cerpadla.cz/clanky ... ove-nadobe" onclick="window.open(this.href);return false;
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
regine
Příspěvky: 22
Registrován: 8. 3. 2017, 6:22

10. 3. 2017, 1:52

Odpověď pro "salus". Chybně jsem napsal; již opraveno na zapínací tlak spínače. Ale zkoušel jsem i mnohem nižší tlaky, experimentoval jsem.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“