Lenze EVF8203-E + vřeteno 1,5kW (vzduch)

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
melsoft
Příspěvky: 366
Registrován: 25. 1. 2012, 5:41

9. 4. 2017, 5:04

Mám 1,5kW vřeteno z 4ISP (vzduchem chlazené) a k němu měnič Lenze EVF8203-E. Před pár lety jsem měl vypůjčený panel k měniči (bohužel pouze na omezenou dobu) a nastavil jsem v rychlosti měnič tak, aby byl schopen fungovat s vřetenem. Nějak se zadařilo ale doba rozběhu na 24000 otáček je cca 12 vteřin. Pokus nastavit rampu kratší končil s chybou přetížení měniče (nadproud). Je toto chování normální nebo je prostě 1,5kW měnič pro 1,5 kW vřeteno slabý? Nebo mám v nastavení ještě nějakou chybku?
Momentálně čekám na doručení panelu k měniči s rozhraním RS485. Jakmile dorazí, vyčtu parametry a dám je sem k podrobnějšímu zkoumání. Rád bych se dopracoval k optimálnímu nastavení invertoru.
Dál by mě zajímalo, jestli v této konfiguraci je možno řídit vřeteno po sériové lince z Machu ? Předpokládám (mám) USB/RS485* převodník z PC s Machem a kabel do panelu na Lecom B.
Nemáte s tím někdo zkušenosti? Bylo by ideální, kdyby si Mach mohl vřeteno řídit a zároveň by měl informaci o otáčkách bez nutnosti dělat snímání otáček nějakým dalším senzorem...

*Popřípadě vytáhnu ze šuplíku převodník RS232/RS485, protože připojení USB flešky mi vždycky zbláznilo Mach tak, že mi i třeba zajel nástroj do stolu apod.
Naposledy upravil(a) melsoft dne 17. 4. 2017, 3:03, celkem upraveno 4 x.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

9. 4. 2017, 6:26

ten měnič s tím vřetenem musí chodit , vyzkoušeno . plné otáčky tak do tří vteřin , to samé brždění .
problém může být v parametru max frekvence , jmen otáčky , odpor statoru, jmen napětí, a samo další , každopádně tyto měniče zvládají krátkodobé přetížení na 150%
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 4. 2017, 7:59

Už asi po 30-té tady na fóru píšu, že měnič se k motoru vybírá podle proudu, ne podle výkonu. Tedy ne podle "kW", ale podle "A".
Už jsem několikrát psal proč to tak je, tak to nebudu zase psát znovu.

Nicméně pokud ten měnič vřeteno zvládá, tak ho rozhodně musí umět roztočit nezatížené vřeteno rychleji než za 12 sekund. Pokud by to neuměl, tak takový měnič je třeba hodit po psovi.

Docela by mě zajímalo, co motivuje lidi kupovat měniče bez panelů, když existuje spousta jiných měničů, které žádný dodatečně kupovaný panel nepotřebují. Chápal bych to někde ve fabrice, kde mají 50 stejných měničů, tak si k tomu koupí jenom 1 nebo 2 panely. Ale na doma je to podle mě nesmysl.

Na závěr jedna naprosto nekonstruktivní a nekorektní poznámka:
Mach je prý skvělý software (tvrdí to jeho příznivci, já to nedokážu posoudit).
Tak třeba to najetí do stolu při zasunutí USB je funkce, nikoli chyba.
Třeba chce udělat na stole zářez jako evidenci počtu zasunutí USB. Není tam nějaká funkce "USB insertion logging" ?
;-)
melsoft
Příspěvky: 366
Registrován: 25. 1. 2012, 5:41

9. 4. 2017, 11:01

Na vysvětlenou: měnič jsem nekupoval - mohl jsem si z mašiny, která nikdy neběžela a přesto byla vyřazena k sešrotování, vymontovat zdarma co jsem chtěl.
Koupil jsem si k němu vřeteno 800W(podle mě dostatečná rezerva) se zaručenou informací, že pro kleštinu ER11 existují ořechy s průměrem 8mm - to byla moje podmínka. Když mi prodejce ani po dvou měsících nebyl schopen tu kleštinku dodat/sehnat (vím, že existují), navrhl mi, že mi vřeteno zdarma bez doplatku vymění za 1,5kW s kleštinou ER16. Tak jsem to vzal, protože v tu chvíli mi to přišlo jako dobrý nápad. Panel jsem si kdykoliv mohl půjčit od kolegy v práci ale vždy jen přes víkend, kdy ho nepotřeboval. Bohužel už spolu nepracujeme a navíc mu prý odešel a nový už firma nepořizovala - v aktuální generaci strojů jsou měniče jiné.
Tolik k mojí motivaci, když tě to Mexi zajímalo... řešil bys to jinak?

Ohledně toho Machu: držím si ho, protože jsem si ve slabé chvilce koupil licenci a tak nějak si na něj zvyknul. (Ale už mám koupený a nachystaný Gravos GVE84 - jen se s ním naučit efektivně dělat).To s tím zajetím do stolu vzniklo tak, že osa Z zrovna jela nahoru a já zastrčil flešku do PC. V tu ránu mašina ztratila kroky a nedojela dost vysoko. Pří příštím polohováni Z-ka do záběru zajelo o cca 0,5mm hlouběji než mělo. Dokázal jsem zreprodukovat, že při zasunutí flešky se rozhodí časování a motory ztratí kroky. Howg - domluvil jsem.

2packa: dík za potvrzení. Jakmile dorazí Lecom, stáhnu data a poprosím tě o konzultaci parametrů. Teď momentálně fakt nevím, co jsem tam tenkrát nastavil ale tipoval bych moc vysoké počáteční napětí nebo typ náběhové křivky. Uvidíme...
Naposledy upravil(a) melsoft dne 22. 4. 2017, 12:01, celkem upraveno 3 x.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 4. 2017, 11:16

melsoft píše:měnič jsem nekupoval - mohl jsem si z mašiny, která nikdy neběžela a přesto byla vyřazena k sešrotování, vymontovat zdarma co jsem chtěl.
řešil bys to jinak?
Ano, to je asi jediný rozumný důvod, proč si pořídit měnič, ke kterému je třeba externí panel - dostat ho zadarmo.
Takže ne, v tomto případě bych to asi taky neřešil jinak.
Kdybych byl obchodník (což nejsem), tak optimální další postup by asi byl ten měnič prodat a koupit si nějaký rozumný.
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2110
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

10. 4. 2017, 7:47

Panel na Lenze mám v práci. Kdyby bylo nejhůř tak se mohu zastavit, ale už jsem s tím roky nedělal.
melsoft
Příspěvky: 366
Registrován: 25. 1. 2012, 5:41

10. 4. 2017, 9:49

picom píše:Panel na Lenze mám v práci. Kdyby bylo nejhůř tak se mohu zastavit, ale už jsem s tím roky nedělal.
Díky za nabídku - snad nebude potřeba, Lecom B by měl dorazit každou chvíli. Pokud se pamatuju, tak s tím panelem to byl docela opruz, hlavně byly číslice skoro nečitelné - moc špatný kontrast LCD. Příčítal jsem to nějakému přetížení v panelu, protože panel neměl externí napájení ale tahal si ho z měniče, kde byl pokud vím omezený proud. Když mi pak kolega říkal, že panel zdechnul úplně, domyslel jsem si, že to asi nebylo normální (dělalo se mi s tím fakt blbě). Snad bude nastavování přes PC lepší.

Nicméně zastavit se můžeš i tak, pokud chceš - jsi vítán!
Naposledy upravil(a) melsoft dne 11. 4. 2017, 5:09, celkem upraveno 3 x.
melsoft
Příspěvky: 366
Registrován: 25. 1. 2012, 5:41

11. 4. 2017, 3:41

Edit: dneska jsem zkusil propojit měnič s Lecomem (zatím se komunikace nedaří) a všimnul jsem si, že na motoru je mezi rozsypaným čajem uveden výkon 1,5kW, tak jsem to trochu poeditoval abych tu netrousil blbosti. Měnič má také uváděný výkon 1,5kW ale pro jistotu napíšu, že umí trvale 7,5 a krátkodobě (60s) dokáže 10,5A. Bohužel max. proud motoru se mi nikde najít nepodařilo...

2packa: Trochu se mi to komplikuje s vyčtením parametrů. Nemáš někde uložené nebo napsané hodnoty parametrů, se kterými ti to chodilo?
Zvláště by mě zajímaly parametry:
C014 - náběhová charakteristika (Lineární nebo kvadratická a s boostem nebo bez)
C015 - U/f jmenovitá frekvence (nevím co tím chtěl básník říci)
C016 - Umin - minimální napětí motoru ?
C021 - kompenzace skluzu

co si pamatuju, tak mám nastaveno následující:
C010 - minimální frekvence 50Hz (kvůli chlazení musí jet minimálně na 3000 otáček = 50Hz)
C011 - maximální frekvence 400Hz (pro 24000 ot/min)
C012 = C013 = 12 vteřin (jinak končí akcelerace s chybou)
C022 - 150 (procent Imax proudu motoru při akceleraci)
C023 - 110 (procent Imax proudu při brzdění)

pokud vím, tak C088 . jmenovitý proud motoru na mém měniči není stejně jako C091 - účiník (zřejmě je jen na vektorových? měničích řady 821x, 822x a 824x.


2picom: Asi jsem se unáhlil s tím panelem. (Lecom se mi nedaří rozchodit) Jaké jsou možnosti zapůjčení? Je to jen po dobu tvojí návštěvy nebo by se šlo domluvit třeba na týden?
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

11. 4. 2017, 5:25

parametry vyčtené nemám , jak to připojuješ ten lecom ? máš to přez převodník rs485?
parametr c14 nastav linear
c15 je max frekvence - vztahuje sek ní max napětí .
c16 klidně zatím nastav 0 - opět se toto napětí vztahuje k nastavené min frekvenci
c21 - skluz nastav 0 pak si můžeš hrát až to pojede korektně.

hele ten lecom má umět tuhle řadu měničů ? co jsem koukal tak by to měl být lecom - Li
¨jinak panel musí být ta stará verze - bílá
Naposledy upravil(a) packa dne 11. 4. 2017, 6:07, celkem upraveno 1 x.
melsoft
Příspěvky: 366
Registrován: 25. 1. 2012, 5:41

11. 4. 2017, 5:56

Lecom mám ten z Aukra, jak jsi posílal odkaz tady: http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=46&t=23853" onclick="window.open(this.href);return false; . Je to Lecom B, tedy pouze RS485 a mám k němu převodník USB/RS485.

Panel co mám v dokumentaci má kód EMZ8201BB (tím myslíš "starý bílý")? Pak existuje ještě E82ZBC. Ten by nefungoval?
Naposledy upravil(a) melsoft dne 11. 4. 2017, 6:22, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

11. 4. 2017, 6:05

jo přesně jak v dokumentaci píšou musíš mít EMZ8201BB
ten novější s tímhle měničem nechodí, a ten Lecom co jsi koupil si myslím že je taky na řadu vector - ale nevím to jistě možná podporuje i tvůj měnič
melsoft
Příspěvky: 366
Registrován: 25. 1. 2012, 5:41

11. 4. 2017, 6:20

Ten Lecom B by chodit měl. V manuálu je zařazen v kategorii "Zubehoer fuer alle Typen" tedy "přisušenství pro všechny typy".
Navíc, když ho připojím na měnič, tak zabliká zelená LEDka na Lecomu a rozsvítí se natrvalo, což podle manuálu znamená, že je s měničem propojen.
Bohužel LEDky signalizující příjem a odesílání tzv. telegramu na RS485 ani nebliknou...

O víkendu zkusím ubastlit jednoduchý převodník RS232/RS485 a uvidíme...
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

11. 4. 2017, 6:50

a jak to máš propojené s převodníkem ? máš dráty do kříže A/B ?
melsoft
Příspěvky: 366
Registrován: 25. 1. 2012, 5:41

11. 4. 2017, 7:15

Nee. Mám A na A a B na B. Všude to malují takhle. Je to snad špatně?
A nemám propojené země. Podle mě musí twisted pair stačit. (Na vzorovém zapojení měniče je nakreslené ještě stínění propojující země.)

Převodník mám tenhle: http://arduino-shop.cz/arduino/1171-pre ... 0wodvIQNLA" onclick="window.open(this.href);return false;
Naposledy upravil(a) melsoft dne 11. 4. 2017, 7:54, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

11. 4. 2017, 7:30

já se byl teď podívat v dílně a mám to na lecomu do kříže a stínění zapojeno , převodník mám tento : http://www.ampertech.cz/prislusenstvi/1 ... rs232.html" onclick="window.open(this.href);return false;
nevím jestly je to blbě na lecomu nebo u toho převodníku , ale takhle to chodí .
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“