Vodou chladene vreteno ?

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

16. 9. 2016, 4:40

Pavel R píše:Jako chladící médium se používá klasický Fridex G48 - pro motory s hliníkovou hlavou, protože není agresívní vůči hliníku. Ředí se to normální destilkou.
V jakém poměru se to ředí? Dík, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

16. 9. 2016, 4:43

záleží jakou máš doma zimu :D v motorech je to 1:2ma a je to někam na -20st do tohohle bych to dal klidně 1:3, budeš mít 4l směsi a to ti musí stačit..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

16. 9. 2016, 4:54

Jo, aha, jasně - neni to kvůli zimě, vřeteno se nehne z temperovanýho bytu :)

Pán řikal, že bych neměl chladit čistou destilkou, že to chce něco "víc", ale sám neuměl říct, co přesně by to mělo bejt - oni používali cosi přímo od výrobce vřetena, což bych ale blbě sháněl a prej je to drahý. Fridex napadl už mě a pán řikal, že to by možná mohlo bejt a teď jsem to vygooglil tady, tak snad jo?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

16. 9. 2016, 5:01

Ano potřebuješ aby v tom byl inhibitor koroze což v chladící kapalině je .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

27. 12. 2016, 4:06

Ahoj, u vřetena už mi zbývá dořešit jen chlazení, pouštím se do toho. Pořídil jsem radiátor, "Fridex" mám nějaký od pumpy:
IMG_4561.jpg
IMG_4564.jpg
což asi nebylo šťastné, ale stalo se. Myslíte, že mám radši shánět originál G48, který tu někdo doporučoval? Podle mého dosti laického chápání popisu by to mělo být celkem to samé, jen to moje je zhruba 2.6x řidší. V jakém poměru to do té destilky zhruba přidáváte? Stačilo by toho "malinko", když to chci jen kvůli inhibitorům koroze? Pán, co mi prodával ten chladič, řikal, že to je celkem těkavý a že neni moc zdravý to dejchat, fabuloval, jestli by nestačilo přidat místo fridexu jen nějakou okenu, co vy na to? Sice se budu pokoušet o uzavřený okruh, ale i tak, nechci nás tu moc ohrožovat na zdraví..

Dík, T.
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 27. 12. 2016, 4:57, celkem upraveno 1 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

27. 12. 2016, 4:25

Nemám zkušenost s vodou chlazeným vřetenem ale oto víc s autama .Tyhle nemrznoucí směsi musej splňovat hromadů parametrů mezi nimi hlavně neagresivitu k tepelně namáhaným součástem a to ať už z Al slitin nebo litiny .Jejich inhybytory musej zamezit vzniku koroze u slitin z Fe a narušení slitin na bázi Al .Zároveň nesmí docházet k zadírání vodní pumpy .
K tomu aby vše fungovalo jak má bych doporučil hustotu tak na -15 C .

Jestli máš strach o bezpečnost tak( mimo to že ti ho děti nesměj pít ikdyž je sladkej ) udělej soustavu jako lehce přetlakovanou tím zamezíš vnikání par do obvzduší .Jde to jednoduše zapojením do okruho expanzní nádobu z nějakého auta která má ve víčku přetlakovej ventilek.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 12. 2016, 7:09

Vážně míněná část:
Z výparů ethylenglykolu bych si těžkou hlavu nedělal, nejsou nijak moc toxické.
Používá se i do kosmetických přípravků.
Abys měl problém, tak bys to musel pít. Ale i tak je znám případ člověka, který přežil i po požití 3 litrů čistého ethylenglykolu.

Nevážně míněná část:
Je tam napsáno, že je to určeno do VW, MAN, Chrysler a kdoví čeho ještě, ale o Zázraku tam není ani slovo.
Tak bych to raději neriskoval.
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

27. 12. 2016, 8:09

Pár faktov k "vážne míněné části":
Etylénglykol je toxický. Metabolizuje sa v tele na kyselinu glykolovú, ktorá je toxická pre mozog a kyselinu šťavelovú, ktorá reaguje s vápnikom a vzniká tak nerozpustný oxalát vápenatý, ktorý upcháva obličkové kanáliky s dôsledkom nevratného poškodenia obličiek. Príznaky otravy sa prejavia 24-72 hodín po požití, teda dávno potom, čo sa etylénglykol vsterebe s čriev. Toxická dávka je 0,1 ml/kg živej váhy, smrteľná dávka je 1,4 ml/kg. Teda smrteľná dávka je asi 220 ml 50% etylénglykolu pre 80 kg človeka, alebo 56 ml pre 20 kg dieťa. V dôsledku oneskoreného nástupu príznakov otravy (jed už je vstrebaný a významne zmetabolizovaný), je vysoké riziko trvalého poškodenia zdravia a smrti otráveného - slepota, hluchota, nervové poruchy, obličkové zlyhanie.
Etylénglykol s v kozmetike nepoužíva. Používa sa polyetylénglykol (PEG), alebo estery s mastnými kyselinami. Tieto ale už niesú toxické, pretože sa inak metabolizujú, prípadne sa nevstrebávajú (PEG sa používa ako preháňadlo). Používa sa aj propylénglykol, čo je zase niečo iné.

V EU platí nariadenie, kde všetky tekutiny obsahujúce etylénglykol musia mať prídavok Bitrexu, teda sú neznesiteľne horkej chuti.
Zhrnutie: Tie výpary niesú nijaká tragédia. Ono sa to až tak nevyparuje (teplota varu 197°C), väčší problém by bola hmla napr. ak by sa to rozprašovalo pri použití ako chladiaca kvapalina na nástroj. Ale nepite to.
A jedna dobrá správa, protijed pri otrave je etanol :D
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
Pavka
Příspěvky: 911
Registrován: 10. 3. 2008, 8:40
Bydliště: Ronov

27. 12. 2016, 8:19

Mexi, ty nás chceš vyzabíjet nebo co? Příště raď je tam, čemu rozumíš.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 12. 2016, 8:47

Pavka píše:Mexi, ty nás chceš vyzabíjet nebo co? Příště raď je tam, čemu rozumíš.
Některé možná jo, ale Thoma určitě ne.
Každopádně výpary ethylenglykolu (o čem jsem psal) bych to rozhodně nedokázal .
Nechce se mi teď a nemám čas hledat nějaké relevantnější zdroje, tak jen první odkazy na dotaz z Google:
http://www.sativashop.cz/jedy-v-kosmetice/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.zena.cz/zdravi/kosmetika-z- ... 1482871421" onclick="window.open(this.href);return false;
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

27. 12. 2016, 8:58

Mex píše:
Pavka píše:Mexi, ty nás chceš vyzabíjet nebo co? Příště raď je tam, čemu rozumíš.
Některé možná jo, ale Thoma určitě ne.
Každopádně výpary ethylenglykolu (o čem jsem psal) bych to rozhodně nedokázal .
Nechce se mi teď a nemám čas hledat nějaké relevantnější zdroje, tak jen první odkazy na dotaz z Google:
http://www.sativashop.cz/jedy-v-kosmetice/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.zena.cz/zdravi/kosmetika-z- ... 1482871421" onclick="window.open(this.href);return false;
Ono to nieje celkom pravda. Autori tých článkov akurát nepochopili, že polyetylénglykol a etylénglykol monostearát niesu etylénglykol. Tak to hodili do jedného vreca: černoch jako cikán, je to jedno :lol: . Etylénglykol sa v kozmetike ani liečivách nepoužíva od ak si dobre pamätám roku 1938.
Máš však úplnú pravdu, že inhalačná toxicita výparov je však naozaj malá a zrejme nevýznamná.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 12. 2016, 9:21

Tak mi to nedalo a hledal jsem i relevantnější zdroj než ženské weby.
Třeba tady: http://www.akutne.cz/res/publikace/otra ... zevska.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Dokonce v té prezentaci je zmínka o tom, že někdo přežil 3l požitého ethylenglykolu. Pamatuju si to z dávných dob z nějaké přednášky z doby, kdy se provalil průser jak rakušáci přidávali ethylenglykol do vína.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

27. 12. 2016, 11:35

thomik už několik hodin mlčí... :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

27. 12. 2016, 11:54

Hehe, mlčeti zlato, nechávám plynout diskuzi a koumám zatím nad dalšími ašpekty této blázniviny. Dobrou :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

28. 12. 2016, 8:03

Přidám se do diskuze. Používám fridex - takovej růžovej-, kterej je určenej pro hliníkový hlavy motorů. Chladím s ním laserovou trubici. Nejdříve jsem měl obyč. vodu, ale ta začla po 14 dnech zelenat. Tak jsem začal používat destilku, ta vydržela rok a tak jsem do 15 litrů destilky přilil 1 litr naředěného fridexu na -20 st. a od té doby pohoda. Dokonce to lépe vyžene bublinky z trubky. K naprosté spokojenosti používáno víc ja tři roky.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“