Snímač otáček na vřeteno

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Avenger
Příspěvky: 383
Registrován: 19. 10. 2006, 8:41
Bydliště: Litoměřice

11. 2. 2011, 7:32

Původní thread: http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=43& ... tec#p58487

Tak jsem nějak zjistil, že ta původně zamýšlená magnetická čidla admotec nejsou tak lehce sehnatelná a hledal jsem dál.
Zaujaly mě tedy IO AS5304 a AS5306 od http://www.austriamicrosystems.com/eng/ ... c-Encoders. K nim jsou sehnatelné i magnetické kotoučky s 72 póly (pro AS5306) a 44 póly (pro AS5304) pro mě v rozumných velikostech (vnější D=32mm, vnitřní D=24mm, tloušťka 1.5mm) a za rozumné ceny (kolem 4$ za kus). zde: http://www.austriamicrosystems.com/eng/ ... ets-Online

Podle DS dá AS5306 s kotoučkem se 72p na otáčku 1440 pulzů a je použitelný do 7165 ot/min, AS5304 s kotoučkem se 44p na otáčku 880 pulzů a je použitelný do 11942 ot/min.

Na soustruhu i na frézce mám stejné vřeteno a k dispozici dvě sady dvourychlostních řemenic. Jedna sada umožňuje otáčky vřetene 70-2800 ot/min a 45-1400 ot/min, druhá otáčky vřetene 1500-10200 ot/min a 150-2200 ot/min. Na frézku bych tedy asi namontoval tu "rychlejší" sadu (kvůli frézování malými frézkami) a na soustruhu bych nechal tu "pomalejší" sadu (pro vyšší krouťák).

Pak bych na soustruh udělal čidlo s AS5306, které by mělo s rezervou pokrýt možný rozsah otáček a na frézku bych musel použít AS5304 s trochu nižším rozlišením.

Podle DS by z těch enkodérů měl lézt signál A,B a index, ale jestli jsem to pochopil, tak ten index z toho leze po každém magnetickém páru toho kotoučku 36x resp. 22x na otáčku (podle typu mag. kotoučku).
Měl jsem za to, že je třeba index jen 1x na otáčku a teď si nejsem jist, je-li mi index co leze z těch IO k něčemu dobrý (jestli s ním bude EMC2 umět pracovat) a jestli bych nemusel ten index 1x na ot. vyřešit jinak (nějak vydělit ten signál z IO počtem pólových párů, nebo navíc dodělat další snímač indexu).
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 2. 2011, 7:50

mas pravdu index z toho leze po kazdem paru polu

nevim jak presne EMC ale index se pouziva pro startovani zavitu (aby se vzdy trefil do zacatku)
myslim ze vetsina systemu ve chvili kdy udela jeden rez v zavitu vyjede a zapomene pak pocitat tedy ten index startuje zacatek pohybu v kazdem dalsim rezu
je mozne ze to pujde u EMC udelat jinak, ta mesa to teoreticky muze pocitat porad a EMC se do ni podiva az kdyz potrebuje ale take to nemusi jit vubec takto nastavit a ten nezavislej index bude potreba, v tom pripade bych volil takovej ten optickej bazmek ve tvaru U a plechovou placacku na vretenu ktera jednou za otacku prolitne tim U
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

11. 2. 2011, 8:18

Asi myslíš světelnou optozávoru. http://www.ges.cz/-hint-5200-ges05113977.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Problematika odměřování mě celkem dost zajímá, jak jsi pokročil s využitím oněch magnetických pásků pro profi řešení za lidovou cenu?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 2. 2011, 8:36

nepokrocil, resim stale veci ktere jsem nemel resit a poradne se k tomu nedostal
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

11. 2. 2011, 8:58

k čemu jinému slouží snímač otáček na vřetenu než právě k závitování případně k natočení vřetene do správné polohy např při nandavání nástroje při ATC?
takže když vezmu požadavek přesnost třeba 1/1024 otáčky nebo třeba jen 1/880 to je vcelku jedno, tak jak tím magnetickým páskem poznám, pokud to celé vypnu a zase zapnu na kterém tom páru zrovna je a která poloha je teda korektní? nedělají nějaký ten pásek aby z něj lezla jedinečná informace o poloze jako z encoderu? chápu že se to dá vyřešit nějakým doplňujícím obvodem který vydělí ten počet pólů, ale jakmile někdo vypne elektriku tak je poloha pryč a třeba pro to nastavení ATC už je to na nic ne?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

11. 2. 2011, 9:21

Po opětovném zapnutí elektriky musíš stejně nechat vřeteno dojet (protočit) na index, který by měl být jen jeden na otáčku a pak už je vše snad jasný. Pokud se nepletu, tak serva to řeší naprosto stejně, pokud se bavíme o vřetenech.
Není někde v té specifikaci k těm páskům poznámka, že index se může softwarově posunout, ale je to omezeno právě tím párem magnetických pólů? Pak by to bylo použitelné na vřeteno právě kvůli ATC, motor má hardwarově index na hřídeli, ale pro potřeby výměny nástroje je nepoužitelný, pohodlnější je použít nastavení parametru, který řekne, že pro výměnu nástroje má být vřeteno natočeno na hardwarový index + x párů. Ten parametr by si měl pamatovat servodriver i po přerušení dodávky proudu, má baterky. V domácích podmínkách nezbude než vytvořit několik indexů, které se budou používat pro konkrétní účely, jen nevím, jak si s tím software poradí. EMC2 je dost chytrý, divil bych se kdyby to už nebylo nějak vyřešeno.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 2. 2011, 9:27

obecne jsou ty encodery bud absolutni nebo relativni (nekdy pokud vim i hybridni)
velmi casto jsou relativni a proto je tam ten Z signal jednou za otocku prave treba kvuli te vymene (ten Z signal je tedy jediny impulz ktery je absolutni a pouziva se v kombinaci s relativnimi inkrementy pulzu A a B )
osobne jsem jeste nevidel absolutni ale ty nepotrebuji pohyb aby po zapnuti vedeli kde jsou

ty hybrydy by meli potrebovat jen kousek cuknout na nejblizsi znacku absolutni polohy, mezi temi znackami jsou relativni (ale vim o tom prd)

Ty austria jsou nekde jinde protoze maji sice Z signal ale neni jednou za otocku ale jednou za polpar tedy tusim kazdy 2mm drahy u linearniho odmerovani.
To muze fungovat kdyz jde o rotacni odmerovani, kde je na konci hridele magnet.
Ale u toho pasku je to porad vsechno relativni vcetne toho Z.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

11. 2. 2011, 9:35

Zjisti víc o těch hybridech, ta pásta by snad šla použít podobně, snad by potom stačilo pro zjištení polohy trochu popojet. Třeba ta páska má ten index po 2 mm, ale každý má jinou sílu nebo hodnotu, která je vyčítána něčím jiným. Taky o tom vím prd, ale dobrý odměřování za rozumnou cenu se hodí vždycky, usnadní to hodně soustředění a práce na klasických strojích, na CNC je to pro rychlou kontrolu, nevím o žádném systému řízení, který by něco podobného dokázal využít jako zpětnou vazbu. Kdo o něčem ví, ať se podělí o info.
Avenger
Příspěvky: 383
Registrován: 19. 10. 2006, 8:41
Bydliště: Litoměřice

11. 2. 2011, 9:52

No mě by asi stačilo to elektronické dělení toho index signálu i s vědomím, že vypnutí napájení může znamenat ztrátu polohy vřetene. Když vypadne jistič a budu nožem v závitu, tak nepředpokládám, že to dopadne pro ten závit vzhledem k setrvačnosti vřetene a naopak okamžitému zastavení osy dobře. Pokud bych jo chtěl mít zachovánu polohu i po vypnutí, tak bych mohl jeden pár pólů označit reflexní barvou a snímat opticky (pak by se požadovaný index 1x/ot rovnal indexu z AS530x AND výstupu z optického snímače).
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

11. 2. 2011, 10:40

Avenger píše:No mě by asi stačilo to elektronické dělení toho index signálu i s vědomím, že vypnutí napájení může znamenat ztrátu polohy vřetene. Když vypadne jistič a budu nožem v závitu, tak nepředpokládám, že to dopadne pro ten závit vzhledem k setrvačnosti vřetene a naopak okamžitému zastavení osy dobře. Pokud bych jo chtěl mít zachovánu polohu i po vypnutí, tak bych mohl jeden pár pólů označit reflexní barvou a snímat opticky (pak by se požadovaný index 1x/ot rovnal indexu z AS530x AND výstupu z optického snímače).
Měla by stačit jakákoliv značka, na servech co jsou na obou vřetenech DECO 2000 jsou po jedné drážce na hřídeli, enkoder má pravděpododně nějaký indukční snímač právě po index.
Avenger
Příspěvky: 383
Registrován: 19. 10. 2006, 8:41
Bydliště: Litoměřice

11. 2. 2011, 10:58

Já jsem si právě říkal, aby ten index byl přesně synchronizovaný se signály A a B (jak je zobrazeno na průběhu v DS), tak bych to přidané optické čidlo použil pouze pro zamaskování těch nežádoucích ostatních indexů.
Avenger
Příspěvky: 383
Registrován: 19. 10. 2006, 8:41
Bydliště: Litoměřice

11. 2. 2011, 11:25

Ještě jsem si teď uvědomil, že jsem uvedl 1440 resp 880 pulzů na otáčku, ale to by mělo dát x4 rozpoznatelných poloh vřetena 5760 resp. 3520 poloh. Pokud by stačilo těch 3520 poloh/ot. + index 1x/ot. pro řezání závitů, tak bych raději použil na soustruhu i frézce ten AS5304 se 44 póly.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 2. 2011, 11:29

presne tak
vetsi smysl to nema
maskovat to tim ze by se dali ty signaly "do serie"
tj ta opticka zavora nebo indukcak by potvrdil ten signal z toho pasku
ale dle meho je v ramci potreb stejne dobry signal primo z te zavory takze nac komplikovat

z toho signalu co chodi kazde 2mm a je to TTL signal nic vic nevyctes
kde nic neni ani smrt nebere
proste absolutni poloha tam ziskat nejde
je to evidentni z datasheetu

co se tech hybridu tyce tak muzu jen polemizovat ale hadam ze to funguje v ramci usetreni nakladu asi jako carovy kod jednou za nejakej cas
tj koduje se poloha, kontrolni soucet a startovaci znacka ktera pak sedi s relativnima impuzama snimac te znacky by pak mohl byt jednokanalovy (alespon tak bych to delal ja)

jeste k tomu prispevku od sidonie
mohu hadat ale vzhledem k tomu ze snimani toho prouzku je analogove
ze je tam nejake vyhodnoceni minima a maxima pripadne pruchodu nulou nebo shodnosti analogovych signalu z tech halovek
a na zaklade toho to vygeneruje kratky impulz ze se tak stalo
tj maximalne to jde pouzit treba jako vystup pro najaky otackomer ktery se k tomu snimaci jeste pripoji a nezvladnul by ty kilohertzy/megahertzy signalu A a B na vystupu toho cidla
a druha jiz zminena varianta je mereni s tim permanentnim magnetem kde to chovani pak odpovida beznemu IRC cidlu (A,B,Z_index)

pro rezani zavitu bezne pouzivam IRC snimace s 1024 impuzy
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

11. 2. 2011, 11:37

Napadla mě možná jedna blbost, ale už ji napíšu. Nešlo by pro hrubou orientaci položit vedle přesné magnetické pásky odporový drát? Tak by se na lineáru dala celkem přesně zjistit poloha během krátkého úseku nebo se pletu? On by ten drát možná šel použít i na to vřeteno.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 2. 2011, 12:33

teoreticky by takhle slo jisete pouzit mnoho jinych reseni ale myslim ze to vsechno vychazi strasne draze a komplikovane
nedovedu si predstavit vyrobu neceho spolehliveho a trvanliveho s odporovym dratem (bombenfest mechanika, A/D prevodnik)
vsechno mi prijde zcestne
jednoducha optozavora za par kace viz vyse + dva plechy jeden jako jeji drzak druhy jako praporek ktery jedou za otacku probehne skrz se da sfouknout na kolene, k tomu prijde ten AS brouk kterej uz da trosku prace (tistak nakreslit a nechat vyrobit, osadit , svaby objednavat po vsech certech, ....)
potom standardni algorytmus ktery se zreferuje podle te optozavory a podle AS bude mit jemne rozlyseni

ale uplne nejlip mi vychazi si koupit IRC snimac zde v sekci prodej za 500 a taky jsem to tak naposledy udelal :D :D :D
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“