Vřeteno ATAS - výměna ložisek - postup

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

27. 7. 2016, 7:29

co to je za strategii obrábění ? není to trochoidní ?
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

27. 7. 2016, 7:32

teď už stačí laserem synchronizovat ruce .......
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 7. 2016, 7:41

teda zvuky to jsou priserny
myslim ze by to chtelo zvazit co s tim provest
tohle mi delat cinskej vodnik tak ho rovnou odepisu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

27. 7. 2016, 9:49

RaS: rád jsem ti rozšířil obzory (nakonec proto sem všichni chodíme :))
packa: no jasně, viz. název videa ;)
chb: moje ruce žádný takový berličky nepotřebujou 8)
robokop píše:teda zvuky to jsou priserny
myslim ze by to chtelo zvazit co s tim provest
jj, taky se mi vůbec nelíběj, jsem otevřen všem návrhům, proto to tu konec konců ventiluju.. btw. s původními ložisky byly plus mínus stejný..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

27. 7. 2016, 9:54

znám jednoho a ten frézuje na cncčku jenom točením kolečka, nikdy nepustil program, nezadal příkaz, nepoužívá limity, estop, vřeteno spouští ručně.. takovej ruční režim.. ale na tohle zatím nemá :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

27. 7. 2016, 10:25

jestli je ten mezikroužek ze zbytku tyče D40 jak. 7075 ode mě
matně si vzpomínám že jsem něco přivezl na sraz (????)
tak to je pěkná sv...
je to po průřezu silně nehomogenní ve smyslu intenzity vnitřního pnutí
je úplně slyšet, jak to během jedné otáčky mění zvuk a jakost povrchu
točíme z toho nějaké kroužky D35/d32
pokud se udělá nejdřív D35 na čisto a pak díra, po upíchnutí se to pnutím smrkne o 0,1 do elipsy
musí se to stočit na D37, pak díra d28, povrch D35 a díra d32
možná máš místo mezikroužku mezivajíčkoid, proto ti to po upíchnutí nechtělo jít do sebe
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

28. 7. 2016, 10:47

testone píše:jestli je ten mezikroužek ze zbytku tyče D40 jak. 7075 ode mě
matně si vzpomínám že jsem něco přivezl na sraz (????)
Matroš je od luboše, ale na srazu ti prošel rukama :)
testone píše:tak to je pěkná sv...
je to po průřezu silně nehomogenní ve smyslu intenzity vnitřního pnutí
je úplně slyšet, jak to během jedné otáčky mění zvuk a jakost povrchu
točíme z toho nějaké kroužky D35/d32
pokud se udělá nejdřív D35 na čisto a pak díra, po upíchnutí se to pnutím smrkne o 0,1 do elipsy
musí se to stočit na D37, pak díra d28, povrch D35 a díra d32
možná máš místo mezikroužku mezivajíčkoid, proto ti to po upíchnutí nechtělo jít do sebe
No vida, díky, to asi bude ono, i když můj pocit byl, že to celkově nabralo (ale já to bohužel po tom, co už to pasovalo do štítu, dál neměřil). Vajíčkovitost jsem pak trochu proměřit zkoušel (jak jsem psal, měl jsem podezření na deformaci následným upínáním):
IMG_3020_vejce_a_ja.jpg
Trochu šišatý to bylo, ale zhruba ve stovce, možná 0.015. Ale možná ta stovka rozhodla, hmm. Možná o víkendu udělám ještě jeden pokus, kde to nejdřív vyhrubuju, i když se trochu bojim, že je problém v těch ložiscích jako takových (a nebo to jen ještě není usazený..?).

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

28. 7. 2016, 10:51

Cely to viko predelej a dej tam kosouhly
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

28. 7. 2016, 3:49

robokop píše:Cely to viko predelej a dej tam kosouhly
Díky, existuje nějaká rychlá ekonomická varianta kosoúhlých ložisek (d10 a d17)?

Jinak paní v Tobexu mi dala vzorek Metabondu (USA), tak to ještě zkusím máznout, co se bude dít.
RaS píše:znám jednoho a ten frézuje na cncčku jenom točením kolečka, nikdy nepustil program, nezadal příkaz, nepoužívá limity, estop, vřeteno spouští ručně.. takovej ruční režim.. ale na tohle zatím nemá :D
Když budu chvilku vážnej: chtěl jsem jen jednoduše a rychle bez nějakýho upínání, zapojování atd. udělat první testík, jak se bude chovat jak vřeteno tak i nástroj, obojí jsem zkoušel poprvý a už jsem na to byl dost zvědavej. A náhodou myslim neni úplně marný takle vlastnoručně zkusit, jak se to chová (je třeba pěkně cítit, jak velkej vliv má řezná rychlost, začínal jsem na o hodně nižších otáčkách). V těchto dimenzích samozřejmě, na velký mašině by to asi bylo o zdraví.

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

28. 7. 2016, 7:26

tohle se dá zkoušet do prvního úrazu.. pak příjde respekt.. ono i takhle malá frézka může nakopnout ten kousek hliníku, že ti rozsekne ostrým rohem ruku a nebo tím proměnlivým zatížením urazíš frézu a ta se zabodne kamkoliv..ale chápu že jsi to chtěl zkusit.. ale vypovídající je podle mě to.. když upneš materiál a definovanou rychlostí, a úběrem zkusíš co to dělá..a postupně tomu přidávat až zjistíš nějaké bezpečné limity stroje..takhle v ruce nevíš nic..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

29. 7. 2016, 9:10

To Ras: Naprostý souhlas
Taky jsem kdysi zkoušel, paradoxně čím měkčí materiál, tím horší. Vzal jsem kus smrku, jako to je měkké dřevo :) kus se urval a ta tříska cca 20x20mm proletěla kolem ruky jako projektil, naštěstí pro mne vzala je kraj dlaně, trocha krve, pokud by šla zkrz, tak bycgh si do dlaně asi vpreparoval čočku a ve stáří používal jako lupu na čtení. :)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

30. 7. 2016, 6:46

Tak jsem to zkusil namazat, je to možná malinko lepší. Ještě jsem dodělal poslední chybějící kousek (3mm distanc mezi nové, užší ložisko a původní těsnící kroužek) a teď jdu zkusit ukecat starýho Emersona, aby s tim přecijen zatočil, posledně se mu vůbec nechtělo (abych konečně zkusil, o se bude dít nad těmi 400Hz).
IMG_3034_metabond.jpg
IMG_3038_zahorovo_loze.jpg
IMG_3042_distanc.jpg
T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

31. 7. 2016, 10:50

packa píše:mrkni sem jsou to čína keramika , na jednom vřetenu je mám , zatím jen zaběhnutý :

http://www.tobex.cz/eshop/eshop-loziska ... oziska.htm
na jednom vřetenu je mám - jaký konkrétně? Tobě to takovej kravál nedělá? Na jakých RPM jsi to zkoušel?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

31. 7. 2016, 1:08

Ahoj typ ti neřeknu , ale jsou to taky hibridní , když jsem je zabíhal tak zvuk byl naprosto normální , žádné ševelení , mazal jsem je vysokootáčkovým teflonem , opravdu hodně z lehka , jak se to bude chovat v záběru nevím . každopádně honím atase co dá měnič . takže 600hz . a ty ložiska vždy lepím , ložiska musí jít vsuvně bez nějakého naklepávání a vše co nejrychleji sesadit dotáhnout , lehce poklepat a dotáhnout znovu . nechat vytvrdnout a musí to chodit
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

31. 7. 2016, 9:34

packa píše:Ahoj typ ti neřeknu , ale jsou to taky hibridní , když jsem je zabíhal tak zvuk byl naprosto normální , žádné ševelení , mazal jsem je vysokootáčkovým teflonem , opravdu hodně z lehka , jak se to bude chovat v záběru nevím .
Tak to je škoda, že mi typ neřekneš, to by mě opravdu zajímalo. Ten vysokootáčkový teflon by jsi mohl specifikovat přesně?
packa píše:každopádně honím atase co dá měnič . takže 600hz . a ty ložiska vždy lepím , ložiska musí jít vsuvně bez nějakého naklepávání a vše co nejrychleji sesadit dotáhnout , lehce poklepat a dotáhnout znovu . nechat vytvrdnout a musí to chodit
Chápu správně, že zmiňovaný Atas není to vřeteno, do kterýho jsi dal ty hybridy a že na 600Hz honíš Atase se standardními ložisky? Tam mažeš taky tím vysokootáčkovým teflonem? Jaký je to přesně typ (Atase), video by bylo?

Dík, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“