Podepřené tyče - rovinnost

krytí posuvových šroubů a jiné věci spojene s tématem
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

19. 1. 2014, 1:30

Pardon, ale ty řeči o laminu jsou úplně z cesty :D Stačí si vzít desku, podložit na krajích (třeba na podlaze), doprostřed dát hodinky a lehce, jedním prstem přitlačit a je po iluzích o použití lamina jako konstrukčního prvku pro jakýkoliv serióznější obráběcí stroj. Ve skutečnosti je úplně jedno, jestli je lamino o 1 mm prohnuté, protože se o tuto míru ihned samo srovná podle ostatních konstrukčních prvků.
Aleš Procháska
alfy.cs
Příspěvky: 49
Registrován: 12. 10. 2006, 7:49
Bydliště: Pardubický kraj
Kontaktovat uživatele:

19. 1. 2014, 1:33

Měl jsem možnost koupit něco podobného z HK za 5000Kč (viz. fotky), ale když jsem vzal za vřeteno, bylo to prostě marný. Strašně to pružilo v Y, tyče šly "od sebe" pokud jsem vyvinul sílu kolmou na osu Z, byla-li osa Z "dole". Pokud chceš pouze vyřezávat/profilovat, osa X (nejdelší přišroubovaná k dřevotřískové desce) Ti bude stačit co se týká průhybu, ale použil bych otevřené domky s kuličkovými klecemi - ty linearsety - když už ty podepřené tyče máš. Osa Y je ve Tvém provedení nepoužitelná, tam bych dal taky podepřené tyče na kus desky, která by vytvořila tuhá "záda".

Mě to bylo také doporučeno a výrazně to ztuhlo a to nemám podepřené tyče! Na ose Z bežně nedokážu lepší přesnost než 0,5mm protože pomalu "rozřezávám" podklad, který je tvořen dřevěným roštem (odsávání spodem) a v každém místě (XY) je výška Z od stolu jiná. Pro mě je prioritní, abych všude bezpečně prořízl obráběný materiál.
Když potřebuju větší přesnost v ose Z (občas gravíruju DPS), tak dám do vřetena pořádnou kosu a celý rošt srovnám do roviny, tak jsem schopen dát 0,1-0,2mm na Z.
Na X a Y je běžně do 0,1mm pokud pravidelně vymezuji vůli mezi maticemi od Boba ( http://zbestikova.webnode.cz/stavba-cnc-frezky/" onclick="window.open(this.href);return false; ). Na modelařinu toto naprosto stačí.

Když Ti přivezu prizmatické vedení s vozíky, chceš si na Wenzelovi změřit rovinnost?
Přílohy
za 5000,-
za 5000,-
za 5000,-
za 5000,-
za 5000,-
za 5000,-
za 5000,-
za 5000,-
Osa Z
Osa Z
Osa Y+Z
Osa Y+Z
Komplet
Komplet
ALFY
Salaman
Příspěvky: 65
Registrován: 6. 1. 2014, 6:15

19. 1. 2014, 1:51

Bych to koupil i za 10 000 :mrgreen:
ale má to moc široký, to se nedivim že ten půhyb bude velkej.
alfy.cs
Příspěvky: 49
Registrován: 12. 10. 2006, 7:49
Bydliště: Pardubický kraj
Kontaktovat uživatele:

19. 1. 2014, 2:10

Nj, před dvěma lety jsme se ještě neznali :(.

Jak ty kolejnice, změřil bys je? Mě samotnýho by to zajímalo :lol: ...
ALFY
Salaman
Příspěvky: 65
Registrován: 6. 1. 2014, 6:15

19. 1. 2014, 2:14

alfy.cs píše:Jak ty kolejnice, změřil bys je? Mě samotnýho by to zajímalo :lol: ...
Pošli je přes Aleše a já ti je klidně změřim :)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

19. 1. 2014, 2:19

Salaman píše:To sou poněkud drahé panty na dvířka, to bych teda zašel do železářství pro hotový za 20Kč. :mrgreen:
to nejsou panty ale pojezdy, ty dveře jezděj asi 800mm doprava a doleva na těhle tyčích..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
alfy.cs
Příspěvky: 49
Registrován: 12. 10. 2006, 7:49
Bydliště: Pardubický kraj
Kontaktovat uživatele:

19. 1. 2014, 2:37

Salaman píše:
alfy.cs píše:Jak ty kolejnice, změřil bys je? Mě samotnýho by to zajímalo :lol: ...
Pošli je přes Aleše a já ti je klidně změřim :)
Fajn.
ALFY
Salaman
Příspěvky: 65
Registrován: 6. 1. 2014, 6:15

19. 1. 2014, 3:05

Na všechny osy tam kreslim ty otevřený pouzdra, ale jestli do toho budu muset tlačit jak bejk abych překonal geometrické nepřesnosti, tak si mě nepřejte :mrgreen:
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

19. 1. 2014, 3:40

Salaman píše:Na všechny osy tam kreslim ty otevřený pouzdra, ale jestli do toho budu muset tlačit jak bejk abych překonal geometrické nepřesnosti, tak si mě nepřejte :mrgreen:
Nestacilo by namontovat jednu kolejnici tak rovne, jak to jen pujde, a druhou dotahnout az po nasazeni portalu? Vzdy popojet portalem a dotahnout to pod nim...
alfy.cs
Příspěvky: 49
Registrován: 12. 10. 2006, 7:49
Bydliště: Pardubický kraj
Kontaktovat uživatele:

19. 1. 2014, 3:50

ledvinap píše:
Salaman píše:Na všechny osy tam kreslim ty otevřený pouzdra, ale jestli do toho budu muset tlačit jak bejk abych překonal geometrické nepřesnosti, tak si mě nepřejte :mrgreen:
Nestacilo by namontovat jednu kolejnici tak rovne, jak to jen pujde, a druhou dotahnout az po nasazeni portalu? Vzdy popojet portalem a dotahnout to pod nim...
Moje řeč, myslím že to ani jednodušeji nejde!
ALFY
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

19. 1. 2014, 4:03

ale jestli do toho budu muset tlačit jak bejk abych překonal geometrické nepřesnosti, tak si mě nepřejte :mrgreen:
Tak máš kladivo ne?
"Bez kladiva bez majzlu, můžeme jít do h....." :P
www.mosaznevyrobky.cz
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

19. 1. 2014, 4:42

ledvinap píše:
Salaman píše:Na všechny osy tam kreslim ty otevřený pouzdra, ale jestli do toho budu muset tlačit jak bejk abych překonal geometrické nepřesnosti, tak si mě nepřejte :mrgreen:
Nestacilo by namontovat jednu kolejnici tak rovne, jak to jen pujde, a druhou dotahnout az po nasazeni portalu? Vzdy popojet portalem a dotahnout to pod nim...
Nejde.
Zkoušel jsem to u sebe, vypadá to velice logicky a snadno. Bohužel "ohebnost" tyček dovolí bez keců udělat kříž +/-0,5mm a na chodu se to nepozná (trochu u kraje, tam je to poznat víc).
Takže po tzv doladění na volný chod, jsem si nabral přesné úhelníky, posuvky a srovnal jsem to alespoň do desetiny, prostě co to šlo.
Sice mám nepodepřené tyče 20mm X/Y, kde je to extrém ohebné, ale nemyslím že to bude o tolik lepší. Já i s uzavřenými předepnutými ložisky na chodu nepoznám rozdíl 0,1mm nikde, furt to jezdí "krásně".

Ideální pomůckou jsou hodinky, kdy se po dotažení všeho podle nejlepšího vědomí a svědomí jezdíme sem a tam a kontrolují se rovinnosti vůči základní desce.
Taky je dobré dát do Z rýsovací jehlu, udělat čtverec a ten poměřit zda je rovný


PS: Nechci jmenovat ale jeden dotyčný udělal svařovaný stůl z jeklu, navrtal přímo na jekl lineáry a chodí mu to krásně volně. Je jasné že je to křivé a bylo by štěstí kdyby to hrálo alespoň do milimetru, jenže rukou se to prostě nepozná.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Salaman
Příspěvky: 65
Registrován: 6. 1. 2014, 6:15

21. 1. 2014, 7:10

Ahoj, nevíte někdo jak spočítat lineární sílu, kterou mám k dispozici od trapézové matice, když budu mít na šroubu motor např. 1,3Nm?
Čím menší bude stoupání tím větší bude síla?
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

21. 1. 2014, 7:20

todle by se melo dat nekam do knowledgebase

http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?p=44329#p44329" onclick="window.open(this.href);return false;
Salaman
Příspěvky: 65
Registrován: 6. 1. 2014, 6:15

21. 1. 2014, 8:18

oscar píše:todle by se melo dat nekam do knowledgebase

http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?p=44329#p44329" onclick="window.open(this.href);return false;
Díky, ale už jsem si to našel jinde: http://techstroj.g6.cz/U/zdvihaci_zarizeni.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

šroub mám TR12x3 (d2=10,5mm)
motor 1,3Nm
a za třecí úhel jsem dosadil 3,3°, ale nevím jestli je to správná hodnota, konkrétně pro tento závit jsem to nenašel.

no a vyšlo mi 3357N to je 335,7kg není to nějak moc?

PS:
Jo je to špatně, měl sem tam víc chyb, třecí úhel je 11 až 22,5° a osová síla na šroubu vychází při největším tření 522N. :)
Odpovědět

Zpět na „Ostatní mechanika“