Rotátor antény

krytí posuvových šroubů a jiné věci spojene s tématem
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7209
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

2. 5. 2014, 5:25

Mex píše:Jo díky. Mně to pak taky došlo, ale místo větru mě spíš napadli nepřizpůsobiví UFOni, kteří by ten stožár magnetem ze svého létajícího talíře zvedli a odevzdali do sběrných surovin.
Nicméně si stále myslím, že dát dolů axiál+radiál je lepší, protože ty axiální síly směrem nahoru musí být naprosto minimální (teda pokud to nebudou ti UFOni s opravdu silným magnetem).
samozřejmě že tam musíš mít i radiální ložisko...
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

2. 5. 2014, 6:02

Mex píše:Pro jeden axiál je to jasné.
Ale docela by mě zajímalo, proč a jak tam má Hades ty "dva axiály v patě".
Jakou to může mít výhodu proti jednomu, případně ideálně proti jednomu axiálu a jednomu radiálu?
to ti snadno vysvětlím, protože ten dvojitej axiál jsem někde na burze koupil hotovej.

pokud ti to takhle stačí, nic složitýho v tom nehledej, ani ty ufony :D
bobik123123147
Příspěvky: 48
Registrován: 20. 8. 2013, 7:05

5. 5. 2014, 9:16

jak velké by ty ložiska měly byt a kde koupím axialní ložisko ?
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

5. 5. 2014, 9:25

já vždycky říkám manželce, vařit neumím tak se do toho nes..u, škoda že to neplatí u strojařiny..
axiální ložiska koupíš tam kde radiální a jakékoliv jiné, u nás třeba nečekaně v prodejně ložisek :D
jak velké ložisko záleží na zatížení a celkovém použití to musíš spočítat a nebo jednodušeji se na ten výpočet vykašli,stejně to nedáš.. a vem jakékoliv se ti bude hodit velikostně, ty ložiska stojej pár korun na zatížení těch pár kg by ti stejně vyšlo nějaké relativně malé, takže bych volil velikostně něco v poměru s velikostí trubky stožáru a udělal domek takovej aby to bylo tak nějak velikostně kompaktní, třeba ložisko 51110 má díru 50 vnější průměr70 a stojí asi 100kč.. když budeš mít trubku cca 40 tak ti tam zbyde dost místa na nějaké uložení a trubku můžeš mít uvnitř a nestojí to moc.. a velikostně určitě tahle kráva vyhoví..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7209
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

5. 5. 2014, 9:59

... a jestli chceš, tak ti za flašku červenýho k tomu přidám motor s asi víceméně kompletní elektrikou která tím motorem a anténou točila
dělal si to kamarád někdy tak v 80-tých letech, pak to při rekonstrukci střechy sundal a už to tam nevrátil
v obýváku točil potenciometrem a na střeše se mu točila anténa
ten motor má tak 10-15 kg, stožár to honilo řetězem
dokumentace k tomu není, autor se předloni zabil v autě
fotit, balit a posílat to někam nebudu, jen osobně
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

5. 5. 2014, 10:41

To: bobik123123147
být tebou, jdu do té nabídky od testona. Ty to asi sám nevyrobíš a budeš to mít komplet, jen to namontuješ :D
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7209
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

5. 5. 2014, 11:50

pozor stožár to nemá, ten zapeklitý problém s ax. a rad. ložiskem ho stejně nemine
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

5. 5. 2014, 1:09

když koukne na HAM burzách, určitě něco sežene, nebo strýc google, najde spoustu nápadů, rotátory se doma staví neustále.
Druhou možností je koupit si to hotový.

To: RaS
nebuď takovej "zapškloun" :D Žádnej učenej z nebe nespadl, no blbce jak by shazovaly...

Taky nejsem strojař, ale tak nějak cit... To tebou doporučované ložisko 51110 (50/70) unese v pohodě lešenářskou trubku, pokud to vtipně fixne radiálem někde nahoře, případně ještě uprostřed, když bude mít tyč jako já. (všechno pod střechou a nad ní ještě 5m roury, celá nosná konstrukce je kotvena do zdi, krovu atd...)

To: bobik123123147
Ale chce to trochu vlastní iniciativy. Já třeba chodím na ložiska sem. Mají toho spoustu, a co nemají skladem, dokáží sehnat.
A abych tě trochu navedl, tak see, určitě tam prvotní nápad najdeš. A od testona hotové otáčecí řešení, tedy pokud nepožaduješ polarmout (či jak se tomu nadává...)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

5. 5. 2014, 5:45

To: RaS
nebuď takovej "zapškloun" :D Žádnej učenej z nebe nespadl, no blbce jak by shazovaly...

Taky nejsem strojař, ale tak nějak cit... To tebou doporučované ložisko 51110 (50/70) unese v pohodě lešenářskou trubku, pokud to vtipně fixne radiálem někde nahoře, případně ještě uprostřed, když bude mít tyč jako já. (všechno pod střechou a nad ní ještě 5m roury, celá nosná konstrukce je kotvena do zdi, krovu atd...) [/quote]


zeptat se na ložisko jaké ještě chápu, ale zeptat kde se dá koupit? to už mě připadá moc.. kdyby napsal slovo ložisko do vyhledávače tak mu vypadne milion prodejen.. ale to se dneska nenosí, radši se na každou kravinu jak vůl zeptám...
to ložisko co jsem napsal samozřejmě unese cokoliv, a bude předimenzované jak kráva volil jsem ho kvůli rozměrům neboť se do něj vejde anténní trubka a bude to mít jednodušší.. na jeho potřeby stačí ložisko klidně poloviční..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

6. 5. 2014, 2:59

njn, co naděláš....
dneska nikdo nechce hledat, to víš, to stojí čas a jak známo "time is money"...
Tak raději hodí dotaz někam do sajty, a třeba se dočká odpovědi :D

p.s.
přijmy omluvu za "zapšklouna" a to "nedoručování poštou", hledat se mi to nechtělo, a k Tobě to sedělo nejvíc... njn.... podle sebe... znáš to :D
bobik123123147
Příspěvky: 48
Registrován: 20. 8. 2013, 7:05

8. 5. 2014, 7:07

no nemam to super nakreslené ale mohlo by to tak vvypadat
Přílohy
P2143573.JPG
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

8. 5. 2014, 7:40

bohatě, ještě radiál nahoru a bude to OK
P2143573.JPG
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7209
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

8. 5. 2014, 9:21

jo, takovejhle výkres bohatě stačí
je tam jen pár drobnejch chyb, např. nejsou tam namalovaný některý viditelný hrany
je mnohem lepší tohle, než nějaký malůvky z nějakýho hračkovýho CADu/malování, ale hlavně aby to bylo namalovaný na PC a s kótama na tisíciny
tohle je tužkou od ruky, ale je to dokonale čitelné a má to hlavu a patu
takhle to bude i fungovat, jen je třeba při montáži dát pozor na dotažení té matice, při dotažení bude zbytečně axiálně namáhat to radiální ložisko
lepší ji nechat skoro volnou, je tam jen proti větru a ufounům
použít buď typ se samojistícím kroužkem, korunovou + závlačku nebo obyčejnou a další kontra
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

9. 5. 2014, 11:33

to co testone zmínil, super.
Mám uložení podobné, jen místo tvého radiálu je druhý axiál otočený proti hornímu o 180st.
Za sebe, nejlépe klasickou korunkovou matku a závlačku.
Když narveš samojistící, každý povolení a utažení ji degraduje, u korunkové dáš jen novou závlačku.
U mne je výhodou, že mám celý mechanismus pod střechou, takže cyklus údržby se omezuje jen na kontrolu a namazání ložisek cca jednou za 2-3 roky. To co se otáčí je kryto gumovými manžetami (co se dávaj na poloosy). Ta horní na výstupu střechou byla po třech letech docela na odpis, takže jsem dával novou.

Tohle už je na tobě, jak si to doladíš.. Ložiska jsou namáhána spíše na tlaky, ohyby atd, rotátor se točí pomalu. Raději předimenzovat, než poddimenzovat
bobik123123147
Příspěvky: 48
Registrován: 20. 8. 2013, 7:05

13. 5. 2014, 2:17

P2193575.JPG
Takže nakreslíl sem to znova bude to dobré ložiska bych použil 6003 zz (17/35) 51203 (17/35) a 6906 (30/47)
Odpovědět

Zpět na „Ostatní mechanika“