grbl controller začátečník

ruzne programy,konverze dat, digitalizace, atd...
Odpovědět
vendapl
Příspěvky: 3
Registrován: 5. 11. 2016, 10:05

5. 11. 2016, 10:29

Ahoj lidi,
jsem tu nový a prostý začátečník.
Mám zájem si objednat z aliexpressu minu cnc 1610,ovládat ji grbl controllerem,mam již dost informací,ale na jednu věc jsem prostě nepřišel...
Možná mne většina z Vás bude mít za blázna,ale nebyl jsem schopen nalézt odpověď na to jak nastavit v grbl controlleru osy na nulový bod.
Prosím poradíte?
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

5. 11. 2016, 11:31

Nulovy bod? Zacal by som limitnymi spinacmi. Nech vreteno,portal nenarazi do inej casti stroja. Nefrezujem casto alo nejaky pevne definovany nulovy bod som nikdy nepouzil. Ked idem obrabat tak v came si suciastku vacsinou umiestnim tak ze zaciatok suradnicoveho systemu je vlavo dolu. Intuitivne. Fyzicky potom upevnim na stol material , tak aby bol dobre upevnitelny,obrabana cast lezala v rozsahu kam sa posuvmi dostanem. Potom rucne kluckami pripadne rychloposuvom pridem frezou zhruba tam kde je zaciatok relativneho suradnicoveho systemu suciastky, znulujem suradnicovy system. Pre istotu mam v programe moznost obehnut frezou ponad material v bezpecnej vyske vonkajsie rozmery obrabanej suciastky, na skusku, aby mi to nevyslo mimo material alebo do upinky. A frezujem. Ak potrebujem robit viac suciastok v serii tak to riesim pripravkom na upnutie.
vendapl
Příspěvky: 3
Registrován: 5. 11. 2016, 10:05

5. 11. 2016, 11:47

Ahoj a děkuji za odpověď.
Ta stavebnice cnc nema žádné koncové spínače.Pokud tedy chápu dobře,nastavim vřeteno tak aby byl začátek obrábění vlevo dole.jak ale nastavím osu Z? Aby mi vřeteno nekolidovalo z obráběným materiálem?
vendapl
Příspěvky: 3
Registrován: 5. 11. 2016, 10:05

5. 11. 2016, 11:52

...a keste jeden dotaz...použil ksi výraz znulovat souřadnicový systém,znamená to tedy ze když nastavím vřeteno dolu do leva a vřetenem se dotknu materialu,pak znuluji souradnice tak je stro serizený pro obrábění? Tak jsem to pochopil ale špatně prvotně pojmenoval onen nulový bod...
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

5. 11. 2016, 1:13

1, máš souřadný systém stroje.. Xmin Xmax Zmin Ymax Zmin Z max je uplně jedno jak to nadefinuješ.. někdo třeba Xmin 0, Xmax třeba 500(rozsah stroje) druhý třeba Xmin -250, Xmax +250mm třetí třeba Xmin -100, Xmax+400 je to uplně jedno.. tohle je jednou nadefinované a pak se to už nemění
2, souřadný systém pro vlastní obrábění.. tady si můžeš ten nulový bod nadefinovat jakkoliv.. prostě položíš materiál a třeba střed materiálu, horní pravý dolní roh prostě cokoliv nazveš bodem 0,0,0 a od tohoto bodu se obrábí podle daného kodu.. to s tím prvním souřadným systémem vůbec nesouvisí.. těchto souřadných systémů můžeš mít i několik.. např vygeneruješ program pro objetí kontury 10x10m poožíš velkou desku a jen posunováním nulového bodu v různých souřadných systémech budeš obrábět několik kontur při stejném kódu..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

6. 11. 2016, 11:50

lepsie raz skusit ako sa sto krat pytat.
Zaciatok (a cela schema) suradnicoveho systemu je definovany uz pri exporte Gkodu z CAM-u.
Aky CAm mas?
Odpovědět

Zpět na „Ostatní software“