serial monitor

ruzne programy,konverze dat, digitalizace, atd...
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

3. 2. 2017, 11:37

A už jsi zkoušel záznam dat pomocí toho programu, na který se odkazoval K_73 na první straně?

Mě by zajímalo, jestli u všech převodníků budou zaznamenaná stejná data. Tzn. jestli SW posílá stejná data na všechny typy převodníků (a ty převodníky to pak interpretují jinak) nebo SW nějak zjistí , že tam není FTDI a pak tam pošle něco jiného. A tím "donutí" uživatele používat originální převodník.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

3. 2. 2017, 11:55

jo přez ten seriál monitor jsem na to koukal ale nebyl jsem z toho moudrý , každopádně ten sw podporuje více stanic a ty pak pošlou svoje ID, a každá může být na jinem COM portu , takže jsem měl připojeny origo +jiný a oba byly na logeru a dal navázat komunikaci a výsledek je co jsem prezentoval na každém je pár řádků jinak .
každopádně ten sw viděl i ten origo převodník tak myslím že to softwarově ošetřený nemají jen je ta komunikace hodně na hraně a dá to dobře jen FTDI.
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

3. 2. 2017, 12:38

packa píše:....... tak myslím že to softwarově ošetřený nemají jen je ta komunikace hodně na hraně a dá to dobře jen FTDI.
To se mi nezdá. Komunikace po USB mezi PC a obvody převodníků je relativně dobře ošetřená a tam bych problém neviděl.
Spíš bych to viděl na nějakou záludnost s tou podporou více stanic. V tom telegramu byly vidět změny jen na některých bytech, tak mě to vede k tomu, že si třeba program myslí, že přes konkrétní převodník komunikuje s konkrétní stanicí. A už si to zapamatuje a nedá si to vymluvit. Má to napárované.
Takže ty změny bytů v telegramu můžou být třeba různé ID, různé příkazy atd.

Kdysi jsem zprovozňoval řídící jednotku topení v domě, která komunikovala s čidly po 1-W sběrnici. Když jsme to zapojili, tak jsme nechali čidla načíst až na jedno, které jsme měli chybně připojené. Po správném zadrátování jsme ho ale do systému nedokázali doplnit, řídící jednotka čidlo ignorovala. Ani přesný postup od výrobce nezabral. Zabralo až úplné vyresetování centrální jednotky i s vytažením záložní baterie a s pauzou na kafe. Pak si centrální jednotka ochytala znovu všechna čidlo a bylo hotovo.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

3. 2. 2017, 12:48

opravdu je uplně jedno ke které stanici přiřadím jaký port a jaký ID .
posílá do obou stanic to samé převodníky jsem prohazoval . ID pak posílí zpět regulátor a pak si vyberu z jaké stanice chci sledovat data .
Je blbé že nemám po ruce jiný převodník s FTDI , mám objednáno. Každopádně ten kabel se dá normálně koupit na ebay asi za 5 dolarů a je to univerzální převodník usb/RS232.
A tak na 95% to má v sobě pouze klon FTDI ,vzhledem k ceně co stojí samotný ft.
Každopádně děkuji za všechny rady a postřehy určitě se mi to bude hodit i v jiných případech .
Jo v návodu sw píší komunikační rychlost až 115200, ale jede to jen na 9600, samozřejmě v ovladačích a sw nastavuji stejnou rychlost.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

5. 2. 2017, 4:46

Tak nevím skoušel jsem to přez terminál i posílat z arduina a nedonutím regulátor aby mi něco poslal zpět. několikrát jsem ještě koukal na komunikaci mezi pc a regulátorem a je to přesně to samé co mi lezlo z arduina , měřil jsem i čas mezi jednotlivými příkazy a vše sedí.
Pokud regl aktivuji z pc přez kabel tak pak už vše jede.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

5. 2. 2017, 5:19

A zkoušel jsi to terminálem poslat i přes ten originální kabel?

Na duchy tady asi nikdo nevěříme, kdežto na chyby měření naopak věříme docela dost.
Takže otázkou je, jestli to co měříš opravdu ve finále leze na linku RS232.
Pokud máš druhý převodník, tak ho připoj k tomu terminálovému SW tak, aby jeho Rx linka byla na Tx toho převodníku, který komunikuje se solárem. Pak ti to ten terminálový SW přehledně vypíše, co tam vlastně chodí. A odchytneš data opravdu na RS232, ne někde mezi jako to teď děláš tím analyzátorem.

A taky změř napěťové úrovně na tom RS232.
Mimochodem z toho Arduina jsi to posílal přes co? Přes nějaký převodník s MAX232 nebo nějak jinak?
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

5. 2. 2017, 5:37

jo měl jsem tam max3232 natom původním kabelu je ZT213

zítra teda ještě udělám redukci na ten jejich kabel a napojím tam maxe a projedu to znovu logerem
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

6. 2. 2017, 3:38

Tak jsem dneszase testoval, zapojen origo kabel, za ním pževodník z RS232 na ttl a výsledekje naprosto totožný , log je naprosto stejný .
všechny ostatní převodníky to sprasí.
Helrey
Příspěvky: 1
Registrován: 23. 3. 2018, 10:09

23. 3. 2018, 10:12

Použil jsem Eltima Serial Port Monitor -https://www.eltima.com/products/serial-port-monitor/ pro projekt, který jsem potřeboval udělat nějaké protokolování / zachycení sériových proudů na stroji Windows. Pracovalo to celkem dobře.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní software“