HSM Advisor

ruzne programy,konverze dat, digitalizace, atd...
Odpovědět
Tony3
Příspěvky: 6
Registrován: 14. 10. 2015, 10:58

14. 6. 2017, 6:44

Ahoj,

máte někdo s tímto programěm zkušenosti? http://zero-divide.net/index.php?page=fswizard
Program má celkem slušné zpracování a velkou knihovnu materiálů. Mám, ale problém přijít výpočtem
na stejné hodnoty sil a momentů pokud to počítám ručně. Vytvořil jsem si tabulku, pokud zadám stejné
parametry a ladím materiál (protože v programu není zadán řezná odpor) dostanu se přibližně stejnou
hodnotu výkonu i řezné síly, ale moment mi vychází skoro dvojnásobný než v programu. Proto se
chci zeptat jak moc se mu dá věřit...

Děkuji za odpovědi.
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

14. 6. 2017, 9:13

těžko hodnotit, jejich program je založen na dlouhodobé praxi vícero uživatelů - alespoň to tak prezentují. Využíval jsem jejich neplacenou verzi, dokud byla přístupná a prakticky jsem si ověřil, kolik můj stroj snese a dle toho volil řezné podmínky. Zda moment který mi to vypočetlo byl skutečný nebo dvojnásobný netuším, ladil jsem to jen podle cifry o které jsem věděl, že to můj strojek zvládne.

Každý volí řezné podmínky trochu jinak, někdo víc teoreticky, někdo víc dle praxe.
Jako student to asi zkoumáš pro nějakou práci nebo pro ověření teorie obrábění - tak uveď několik svých výpočtů oproti hodnotám z programu, třeba někdo doplní co by počítal on.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Tony3
Příspěvky: 6
Registrován: 14. 10. 2015, 10:58

16. 6. 2017, 3:30

Ani ne tak student. Spíš bych si chtěl doma něco postavit a začínám počítat. Ten program se mi hodně zamlouvá , ale šlo mě o to jak moc se mu dá věřit. Jinak teď je taky zdarma…
Na své výpočty jsem si udělal tabulku v EXCELU a jen porovnával a upravoval.

Zadané hodnoty
Nástroj: fréza 3 zuby z toho dva v záběru.
Otáčky: 18 000/min tedy řezná rychlost 904 m/min
Posuv na jeden zub: 0,04 mm
Materiál: podle programu – Cast aluminium low-si (3-5%) Series:(300, A300, C300, 400, A400, B400)
Hloubka záběru: 3mm

Výsledky programu
Výkon: 0,9 kW
Kroutící moment: 0,27 Nm K této hodnotě je připsáno že jde o: Odhadovaný točivý moment vřetene pro tuto operaci. Ve vedlejší tabulce je, ale zapsán Kroutící moment 0,5 Nm.
Řezná síla: 62,5 N

Vlastní výpočet:
Průřez třísky – S=fz*t S=1,2E-0,7 m2
Řezná síla – Fc=p*S Fc= 62,64N Kde: p (řezný odpor) jsem ladil tak aby hodnoty byly srovnatelné s programem tedy 522 MPa
Krouťák – Mk= Fc*D/2 Mk= 0,50112 Nm
Výkon – P= Fc*vc/60 P= 944,598 W

Ten řezný odpor jsem ladil jen kvůli srovnání.
Jediné vo mě tam nepasuje je práve ten krouťák 27Nm. V tabulce vedle je 0,5Nm tak nevím od čeho právě je.
Tady je screen Obrázek

Dík za rady
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

16. 6. 2017, 3:48

moje zkušenosti jsou asi takovéto.. teoretický výpočet je jedna věc, ale je to celé postavené na nějaké hodnotě, kterou stejně nikdy nezjistíš.. vezmu frézu A bude to leštěná TK fréza 3břit od výrobce A.. vezmu frézu B bude to ta samá od výrobce B vezmu frézu 3 bude to nějaká povlakovaná fréza .. potom nastanou kombinace že fréza bude lehce otupená víc otupená.. a tohle celé když skalkuluješ tak zjistíš že jsi v rozptylu někde kolem 300% a stejně k tomu přistoupíš tak nějak podle zkušeností.. prostě budeš vědět, že tvá fréza od tvého výrobce a tvůj stroj snese třeba v 6mm hloubku 10mm a pojedeš záběr 1,3mm rychlostí třeba 0,04zub a takhle budeš frézovat pořád.. samozřejmě ta fréza snese i víc i méně.. ale je to o tom si něco vyzkoušet..
druhá věc je ta, že jedna věc je frézovat duralovou kostku pevně upnutou ve svěráku, druhá věc je dutej odlitek a třetí je nějakej žebrovvanej patvar.. tam ti jsou takovéhle výpočty skoro k ničemu protože sice to ten stroj dá, ale rozklepe se ti obrobek a musíš jít parametrama klidně řádově jinde..

jako na nějakej přehled typu navrhuju frézku bude postavena z profilů a chci vědět jaká vznikne řezná síla při mnou požadovaném objemu frézování a jak ta řezná síla rozechvěje tu konstrukci tak na takovej přehled je to použitelné.. ale nemyslím si že by někdo podle toho počítal vlastní parametry obrábění..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Tony3
Příspěvky: 6
Registrován: 14. 10. 2015, 10:58

16. 6. 2017, 5:05

Dík za připomínky.

Je mě jasné že je rozdíl mezi ideálním stavem na papíře a praxi, toho jsem si vědom.
Jde o navržení stroje na základě nějakého výpočtu, nebo vy tady postupujete jinak při návrhu vlastního stroje? (předem se omlouvám za trochu OT)
Já chápu že nedokážu předvídat všechny okolnosti, ale tak snad z něčeho musím vycházet při návrhu, simulaci.... V opačném případě, když vím jaké jsou na trhu vřetena
tak podle jejich výkonu si přibližně spočítat co s nimi můžu obrábět.
Nebo na to jdu snad špatně?
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

16. 6. 2017, 5:41

dočet jsi můj poslední odstavec? :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Tony3
Příspěvky: 6
Registrován: 14. 10. 2015, 10:58

16. 6. 2017, 9:59

Četl, proto je tam ta otázka: vy tady postupujete jinak při návrhu vlastního stroje?
Proto mě zajímá jak tedy postupovat, když ne od určení sil při obrábění.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

17. 6. 2017, 12:00

mě už to hlava nebere.. vždyť tam píšu, že pro takovej případ jo..
jinak tady se stavěj cnc frézky z 90% tak jako když vařil pejsek s kočičkou dort.. a pak je pár vyjímek.. :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Tony3
Příspěvky: 6
Registrován: 14. 10. 2015, 10:58

19. 6. 2017, 8:18

Tak dík za odpovědi :D Až bude nějaký model, tak to sem pošlu...
Odpovědět

Zpět na „Ostatní software“