Jak to bylo za císařpána ?

Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 3. 2014, 6:37

no kdyby nekdo mel zajem tak jsem kamosovi opravoval 3 mechaniky na derne pasky k CNC dve FACIT (i derovacky ne jen ctecky) a jedna tusim Alen Bradley (ctecka)
a meli by ted byt k mani
dalva jsem tu asi pred vanocema nejaky videa
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

11. 3. 2014, 8:04

karelsklo píše:Díky za nastínění,moudrej z toho nejsem nicméně představu si člověk udělá.Každopádně to vypadá že tyhle věci už byly na úrovni po elektrické stránce,asi spíš chyběla paměť a rychlé procesory.Co se týká matematiky,předpokládám že že v tom problém nebyl ani tenkrát ( myslím znalost postupů,ne rychlost a tím pádem množství výpočtů ).Nebo se od těch časů tohle někam pohlo?
Přesně tak. S analogovou technikou nebyl problém, to se člověk spíš diví, co všechno s tím před těmi desítkami let dokázali zvládnout. Digitální část si pamatuju počínaje diskrétním řízením z obvodů nízké integrace (MH7400 ... :-) ), tam toho zase nebylo potřeba tolik - nějaké čítače, pár sčítaček, lineární interpolátor, kvadratický interpolátor, dekodér příkazů, a už se jelo :D Z těch dob pochází také G-kód a těch pár podivností v něm (třeba modální příkazy rozdělené asi do 6 skupin -- to znamenalo 6 registrů a to už se muselo zvažovat, jestli jeden ušetřit nebo ne :-) )
Aleš Procháska
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

12. 3. 2014, 12:17

Celkově mi z toho plyne že ač to bylo " primitivnější " tak to bylo složitější než dnes a chtělo to profíka který věděl jak všecho funguje.Dneska ( jakožto hobík )můžu použít milion komponentů-víceméně stavebnice-jen pohlídat pár věcí a jedu.Stavět něco hobby v roce 1985 asi nešlo.
Apropos Aleši s ty skla jsem opravdu s cenou přehnal,na svou omluvu musím říct že tehdy jsem neměl cam a všechno počítal na kalkulačce.

A to je další věc na kterou se chci zeptat.Jakožto brusič bych potřeboval program na kreslení -samo nejlépe free- který umí zobrazovat všechny souřadnice bodů co jsem nakreslil.jde o to že některé věci prostě nemůžu dělat camem,technologie obrábění je příliš specifická a hobby cam si to dělá po svém.A zase kupovat profi cam za 100tisíc kde to můžu volit je zbytečné.Tedy potřebuju něco co mi řekne souřadnice např když chci dopsat rádiusy rohům trojúhelníku.

Víte někdo o něčem takovém?Díky
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

12. 3. 2014, 12:51

karelsklo píše:Celkově mi z toho plyne že ač to bylo " primitivnější " tak to bylo složitější než dnes a chtělo to profíka který věděl jak všecho funguje.Dneska ( jakožto hobík )můžu použít milion komponentů-víceméně stavebnice-jen pohlídat pár věcí a jedu.Stavět něco hobby v roce 1985 asi nešlo.
No zas tak zle to nebylo ;-) http://www.merkurtoys.cz/plotrovy-zapisovac-z-merkuru" onclick="window.open(this.href);return false;
A to je další věc na kterou se chci zeptat.Jakožto brusič bych potřeboval program na kreslení -samo nejlépe free- který umí zobrazovat všechny souřadnice bodů co jsem nakreslil.jde o to že některé věci prostě nemůžu dělat camem,technologie obrábění je příliš specifická a hobby cam si to dělá po svém.A zase kupovat profi cam za 100tisíc kde to můžu volit je zbytečné.Tedy potřebuju něco co mi řekne souřadnice např když chci dopsat rádiusy rohům trojúhelníku.
DraftSight jsi zkousel? http://www.3ds.com/products-services/dr ... /overview/" onclick="window.open(this.href);return false;
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

12. 3. 2014, 6:46

Toho merkura si schovám na víkend,něco podobného kutím tak to přijde vhod.A na ten draftsight se taky podívám,potřebuju se zorientovat a rozhodnout v čem kreslit 2D.Mám na to trošku netypické požadavky,potřeboval bych něco z čeho se dá exportovat do camu ale zároveň pomůcku pro " ruční " psaní programů,něco co by v bitmapě ukazovalo pozici bodů na nakreslených křivkách.Já vím,to dělá většina malovacích programů,jenže většinou složitě a nepřesně.

A ještě k tématu-nikdo nic neví o kuličkovém programátoru ? ( někdo o tom psal v souvislosti se soustruhem ).Herdek dědci no tak...
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

14. 3. 2014, 6:41

Já ti dám dědků!
Ty kuličkové programátory byly na dederoňáckých a později rumunských revolverech DRT. Kdysi jsme uvažovali o modernizacích, ale to je dávno a už si nepamatuju jak to bylo řešené. Stroje jsem vidával pouze v chodu a jak se to programovalo jsem se nikdy detailně nezajímal. My už jeli na děrnou pásku.
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

14. 3. 2014, 7:44

Díky,aspoň vím co hledat.I když tohle asi vůbec nesouvisí s gkodem a obecně digitálním řízením,zajímá mě to.Za odměnu Ti neschovám zuby.A zapomenu kam si schováváš důchod...
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

14. 3. 2014, 7:55

karelsklo píše:.A zapomenu kam si schováváš důchod...
Tak já na důchod zatím ještě 4 roky budu přispívat. Až poté, pokud se dožiju, si ho snad taky užiju.
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

15. 3. 2014, 12:12

karelsklo píše:Toho merkura si schovám na víkend.....
A ještě k tématu-nikdo nic neví o kuličkovém programátoru ? ( někdo o tom psal v souvislosti se soustruhem ).Herdek dědci no tak...
k tomu ALFI-kovi tady mám i ručně psanej zdroják v asembleru Z80, pokud bys měl zájem :D :D

No a kuličkovej programátor tedy neznám. Ve fabrice sice "revolvery" byly, ale tam byly kruhový kulisy, které přistavovaly nástroje. Pokud by měj někdo obrázek, rád se podívám
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

15. 3. 2014, 12:41

karelsklo píše:Toho merkura si schovám na víkend,něco podobného kutím tak to přijde vhod.A na ten draftsight se taky podívám,potřebuju se zorientovat a rozhodnout v čem kreslit 2D.Mám na to trošku netypické požadavky,potřeboval bych něco z čeho se dá exportovat do camu ale zároveň pomůcku pro " ruční " psaní programů,něco co by v bitmapě ukazovalo pozici bodů na nakreslených křivkách.Já vím,to dělá většina malovacích programů,jenže většinou složitě a nepřesně.

A ještě k tématu-nikdo nic neví o kuličkovém programátoru ? ( někdo o tom psal v souvislosti se soustruhem ).Herdek dědci no tak...
kuličkový programátor je nesmysl.
Jmenuje se to kolíčkový programátor a typicky to dělalo Ghielmetti
Tady je fotka panelu z AutoSprinta (to ale není Ghielmetti ale EMI)
https://www.apexauctions.co.uk/static/r ... 304669.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

15. 3. 2014, 12:45

milan584 píše:
kuličkový programátor je nesmysl.
Není.
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

17. 3. 2014, 6:45

Kolíčkový programátor připomíná " hřebíkovou násobilku " ze staráho " amára ".Nicmémě nápad něco primitivně mechanicky programovat pomocí předchystaných " povelů " ve formě třeba kuliček -na to jsem chtěl v 8mi letech přijít já!A voni mi to asi ukradli aniž jsem se k tomu stačil dostat. :)
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

17. 3. 2014, 11:05

Znáš to: "teď tu byl..."
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

17. 3. 2014, 11:12

A jak to teda vypadá, ten kuličkový programátor? :D
Aleš Procháska
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

17. 3. 2014, 11:46

Otočný bubínek, místo kolíků se dvaly kuličky. Ta spínaly mikrospínače snad C2 či C8, nebo jak se jmenovaly a dále klasika narážky na osách... Výkresy šly do stoupi a fotku taky nikde nemám. Znovu připomínám, že to bylo na revolverových soustruzích z NDR a později Rumunska, které se jmenovaly DRT... Pokud je někdo někde vypátrá, ať se podělí alespoň o foto. Já už nevím ani o jednom. Ale asi budou už všechny přetavené...
Odpovědět

Zpět na „Ostatní veci kolem programovani“