Vrtání děr do nerezu

Odpovědět
Komin
Příspěvky: 5
Registrován: 16. 7. 2015, 6:23

16. 7. 2015, 6:36

Dobrý den,

chtěl bych poprosit o pár rad k vrtání v nerez oceli. vrtám do NE 17 348 (čtyřhran) do hloubky 19mm+
CNC Doosan Lynx 220LY systém Fanuc i. Zatím jsem zkoušel vrtat s HSS vrtákem PN 2906 materiál HSS CO8. Musel jsem tam dát slabší brzdu vřetene (M88) abych vyvrtal rozumný počet děr. Díry jsou navrtané. Momentálně s touto brzdou vrtám 3mm a poté vyjedu před kus kvůli opláchnutí špon. Chladím emulzí a chlazení mám individuálně vyvedeno pomocí měděné trubičky. Řezné podmínky - 430ot a desetinový posuv. Mohl by mi někdo poradit, jak ještě případně zvýšit počet děr? Buďto výměna HSS vrtáku za kvalitnější, nebo lepší technologie pro tuto operaci? Momentálně udělám 12-16 děr a vrták musím přebrousit.
(prosím o radu jen ohledně HSS vrtáků)

Předem děkuji za odpověď.
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1776
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

16. 7. 2015, 3:34

čau, obrábíme tenhle nerez běžně právě tím "kobalťákem" co píšeš a bez problémů, podmínka pořádně chladit, problém bude v posuvu, nebo otáčkách, přijde mi to málo, možná neřeže, ale obrušuje :D chce to zkoušet, ale vrták je OK
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
vruboun
Příspěvky: 367
Registrován: 25. 3. 2010, 7:11

16. 7. 2015, 6:47

Ahoj, nenapsal jsi průměr vrtáku, takže nastavené řezné podmínky jsou o ničem. Navrtat bych zkusil normálním vrtákem o shodném vrcholovém úhlu s vrtacím nástrojem. Vyplachování špon zkus vypnout a nastav si jen přerušení řezu, zpětný odskok tak do desetiny mm, aby se nenamotávaly špony a nebránily přílivu emulze do řezu. Chlazení - viz Pepa - velmi mohutně ulít co mašina dá.
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1776
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

16. 7. 2015, 7:03

vruboun píše:...ulít co mašina dá.
dobrý slovní spojení :D ale přesně tak
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

16. 7. 2015, 9:27

ono zaleží taky na tom vrtáku. kupuju kobalťáky pořád vtom samem obchodě a z některé várky jsou prostě naprt.. dokonce se mi je povedlo posledně zreklamovat.
není kobalťak jako kobalťák. skoušel jsi víc vrtáků ?
mě se totiž stalo něco podobného. z 5mm vrtákem vpohodě kolem 50 děr do 10mm tlusteho mat. ale jedna várka těch vrtáku byla nějak naprt. max 5 děr a už stal zaprt.. prodejce mi tvrdil že jsou pořád od toho sameho výrobce ale jiná dodávka..
teť už kupuju jedině Garant nebo TGS. jak vrtáky tak frezy a je to nebe a dudy.. ale i cena je jinde...

vím žes psal hss ale skus tvrdokov a už nic jineho nekoupíš. nebo jestli maš slabší mašinu, vůle atd tak kupuj HSS PM je to jak tvrdokov ale pružné, nezlomí se , nevyštípne tak rychle ja TK. a poloviční cena jak TK
a pak poslední možnost , pokud jde o vedší díry tak je frézuj. ja díry nad 6mm všechny frezuju, čas stejnej a není problem ze šponama atd..
ale to ber z rezervou, nevím co vlastně vrtáš...a průměr děr
ještě doplněk 450 ot? to odhaduju tak na 14mm vrták ? desetina posun na otáčku ?
doplň tu ty parametry
Komin
Příspěvky: 5
Registrován: 16. 7. 2015, 6:23

17. 7. 2015, 5:19

No vrtám vrtákem 4,2mm, to jsem zapomněl dopsat, omlouvám se. Původně jsem vrtal do hloubky 21mm. 19mm samotná hloubka díry a 2mm na špičku vrtáku. Po těch 12ti - 16ti kusech mi to začal pomalu vytláčet materiál. Zvýšil jsem hloubku řezu celkově na 23mm, jen jsem ještě nezkoušel tuto variantu na více kusech. Co se chlazení týče, zkoušel jsem vše možné. Vývod hadičkou mi to chladí zhruba na břit(na špičce), tudíž i do díry. Nedávno jsem tu měl také technika, který mi zjistil skoro nenamazaná ložiska převodu poháněných nástrojů už od výroby. Řekl mi, že to mohl být další problém okolo toho vrtání.
Co myslíte vy?
vruboun
Příspěvky: 367
Registrován: 25. 3. 2010, 7:11

17. 7. 2015, 3:02

Poháněné nástroje na soustruhu roztáčí většinou nějaké malé servo, které je schované někde za revolverem. Sice se to tváří jako plnohodnotný doplněk, ale stejně se tomu musíš přizpůsobit, nicméně 4.2 vrták by to mělo utáhnout. Taky by nebylo od věci změřit souosost vrtané součásti s vrtákem - některé stroje jsou náchylné ke ztrátě pozice revolveru budˇ po kolizi, nebo i při záběru hrubší špony. Zkus vrták od jiného výrobce, chlazení nastav aby se voda rozlévala po šroubovici vrtáku minimálně v délce vrtání. Navrtej jen maličký ustředovací důlek - jen pro ustředění vrtáku. Otáčky bych zkusil tak 600 až 800 min, posuv něco kolem 0.07 mm na otáčku. Zkus vrtání s přerušením třísky ne s výplachem. Klidně po jednom milimetru nebo i méně. Při výplachu mi někdy zůstala v díře šponka a vrták si o ni vyštipoval ostří.
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

17. 7. 2015, 9:18

ja si myslím že je to těmi paramertry, vališ to tam moc, otačky bych dal taky cca 800 možna víc, posun bych volil ještě miň tak 0,05
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

19. 7. 2015, 3:30

Řezná rychlost tak okolo 14 m/min - 1000 otáček a posuv 7 - 8 setin na točku. Malý posuv vede k rychlejšímu otupení hlavně u tvrdších a velmi houževnatých materiálů. Jo, a taky odlehčit "duši" vrtáku, ale ne moc. A ještě vrcholový úhel 130°. Origo koupený má 118°. A zalévat víc, než hrdlo v těchto hicech.
Komin
Příspěvky: 5
Registrován: 16. 7. 2015, 6:23

20. 7. 2015, 5:19

No na tomto fóru jsem v jiném topicu četl, že bych měl na HSS vrták zase spíše ubrat otáčky a zvýšit posuv. Dále vyjíždět úplně před kus, nejen přerušit šponu "odskočením". Což mi to samé radil také technik, co byl původně soustružník. Každopádně zkusím menší odlehčení, jiné nabroušení a rozdílné řezné rychlosti. Zatím děkuji. :D
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1776
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

12. 8. 2015, 1:35

čau, tak nevím jak ti odpovědět na ten mail odtu, napíšu to sem ... takže borec co to dělá pořád na souřadnicové vyvrtávačce VXR tvrdí:
otáčky cca 650
posuv 0,1
vyjíždět minimálně, protože při každém najetí zpět zůstávají v dírce šponky, které se pak musí pokaždé "přeříznout", že není problém trojkou vrtákem jezdit 20mm naráz, takže buď při přerušovaném řezu brutální proud chlazení, který ti vše vymyje ven, nebo při každém vyjetí vyfouknout dírku :mrgreen: :mrgreen: ale to asi ne e :D
Nakonec to shrnul, že ten počet děr na tenhle typ a průměr vrtáku do nějakého otěruvzdorného nerezu je celkem OK, musíš koupit víc vrtáků a brousit a brousit :D
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Komin
Příspěvky: 5
Registrován: 16. 7. 2015, 6:23

13. 8. 2015, 9:17

Ok, díky moc. To jsem chtěl také vědět, jestli to je momentálně optimální, nebo ne. :)
Odpovědět

Zpět na „Ostatní veci kolem programovani“