Pole dat (souřadnic) buď G-code, nebo MEFI

Uživatelský avatar
FIAM
Příspěvky: 79
Registrován: 14. 10. 2007, 5:03
Bydliště: Svitavy

23. 10. 2017, 6:28

Nešťastnej šafářův dvořeček...
Dělám programy pro kamenickou CNC pilu (všeobecně známo). K výrobě fontány mám vyřezat do budoucí "vany" drážky do kříže tak, aby vznikly čtverečky 5x5cm, které si kameníci ulomí a dno dobrousí ručně. Pár fontán jsme už takhle udělali ke všeobecné spokojenosti. Všechny měly kruhovou tu díru, takže jsem dal souřadnice začátku a konce jednotlivých drážek spočítat programu a jelo to jako vymalované. Teď ale jsem dostal na výrobu nekruhovou vanu, doslova šišoid, kde nejde nic napočítat, tedy kromě zanoření nástroje. Tak jsem si výkres nakreslil, do něj jsem zakreslil ty budoucí drážky a jednoduše je okótoval. Tak vím jak začátky, tak konce těch drážek. Problém nastal, když jsem zjistil, že MEFI asi neumí pole. Do pole bych nasázel ty souřadnice, které bych si postupně v cyklu načetl (číslo cyklu by ukázalo na následující souřadnici) a akorát spočítal hloubku zanoření, ale když to pole nemohu, nebo neumím použít, jsem v koncích JAK tohle udělat. Dělat pro každou drážku (bude jich asi tak 200!) samostatný cyklus se mi nelíbí, navíc, kdybych potřeboval něco měnit jsem v průšvihu i když programuji parametricky. A kdo v tom má pak hledat sebemenší chybku, že?
Má někdo nějaký nápad jak tohle zmáknout elegantně?
Děkuji alespoň za nakopnutí
první funkční plotr v roce 1988 ;-))
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8867
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

23. 10. 2017, 8:43

200-krát zavolat podprogram? Jaký je tam systém?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

23. 10. 2017, 9:08

A v čem je problém udělat normální program ve kterém budou všechny pohyby? Na co pole dat? Ať je to jakejkoliv šišoid, tak ho prostě rozřežeš ve dvou směrech po 50mm a máš to, ne?
Uživatelský avatar
FIAM
Příspěvky: 79
Registrován: 14. 10. 2007, 5:03
Bydliště: Svitavy

24. 10. 2017, 10:41

Thomeeque píše:200-krát zavolat podprogram? Jaký je tam systém?
MEFI. Pěkně se mi v tom programuje, ale zjistil jsem, že to neumí pole (array) v žádné podobě.
No a s tím 200x voláním je to jednoduché i když možná pro strojařské CNC nepochopitelné. Tady jde o obrábění kamene (asi tak třítunového), kde do patnácti centimetrů hluboké drážky musíš jet po cca 3mm na jeden záběr. No a těch drážek je 43. :cry: Čeká mě další šutřík a ten má šest tun. No a adekvátně víc těch drážek...
první funkční plotr v roce 1988 ;-))
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

24. 10. 2017, 10:46

Co je to MEFI?
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
FIAM
Příspěvky: 79
Registrován: 14. 10. 2007, 5:03
Bydliště: Svitavy

24. 10. 2017, 11:08

QNX píše:A v čem je problém udělat normální program ve kterém budou všechny pohyby? Na co pole dat? Ať je to jakejkoliv šišoid, tak ho prostě rozřežeš ve dvou směrech po 50mm a máš to, ne?
Tak tedy upřesním. Nejde jenom o rozřezání na pět centi veliké kousky, to řezání musí být přesné "od - do". Představ si něco jako rozbrusku s 60cm kotoučem, po obvodu diamanty. No a ten kotouč musí "zajet" 15-18cm do toho kamene (po třech mm) tak, aby nenarušil okraj té díry, co ji vyřezává. V tý díře nadělám ty kostečky 5x5cm a ty si pak kameníci ulomí klepnutím a mohou dobrušovat vnitřek té nádoby (kašny). To pole bych naplnil délkama těch drážek podle výkresu a ty data bych načítal v cyklech posuvu po drážkach, což byla moje zcestná představa z jiných programů mimo CNC :lol: :x .
Myslím, že jsem to už vyřešil, sic trochu nešikovně, ale MEFI snese hafo podprogramů a našel jsem (asi) nedokumentovanou funkci, kde mohu dát proměnnou přímo do parametru CALL(), což je bomba a teď mohu výpočtem postupovat po datech, co jsou jednotlivě zapsané na třech řádcích (z toho dva jsou BEGIN a END). Nakrmit těch padesát (cca) podprogramů datama je jednodušší, jako množit přímo ty řezy, ve kterých jsou ještě vnitřní cykly pro pohyb v ose Z.
Nejde mi přiložit soubor, víc bys viděl přímo v programu. Tenhle menší má cca 21000 kroků, pojede to víc jako den.
HA! Přiložit soubor jde, když má příponu TXT... :roll:
Přílohy
sisoidne_zarezy_sem-tam.txt
(13.36 KiB) Staženo 223 x
první funkční plotr v roce 1988 ;-))
Uživatelský avatar
FIAM
Příspěvky: 79
Registrován: 14. 10. 2007, 5:03
Bydliště: Svitavy

24. 10. 2017, 11:18

prochaska píše:Co je to MEFI?
Řídící systém pro CNC, v tomhle případě kamenické pětiosé pily, ale jedna osa není interpolovaná synchronně. Používá se i na soustruhy, horizontky a pod. Koukni na http://www.mefi.cz/. Já v tom tedy jenom programuji ručně, zatím není CAM pro tyhle nástroje (alespoň o ničem nevím i když jsem viděl na YT podobné stroje programované CAMem). V podstatě jde o nástavbu na wincnc, ale pěkně vymakanou a moc dobře se mi v tom programuje, něco jako C#. Akorát to nemá nedůležité funkce :shock: :D , například to array...
první funkční plotr v roce 1988 ;-))
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

24. 10. 2017, 11:22

FIAM: MEFI neznám, ale do slušně vychovaného CNC prostě natáhnu data pro dráhy, které mi z libovolného tvaru udělá slušný CAM. Tu pilu si docela představit dokážu a jako rozumná metoda generování kódů mi připadá automatizované řešení do kterého načtu model, zadám průměr nástroje, parametry obrábění, vzdálenost řezů v X a Y a z toho mi automaticky vylezou data pro pilu. Jestli to současný systém neumí a musí se do něj ručně nakrmit 50 podprogramů, tak bych uvažoval o jeho náhradě. Tohle jde zautomatizovat snadno. Můžeš poslat nějaký vzorový model?
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

24. 10. 2017, 11:36

FIAM: koukal jsem na ten odkaz s mefi a vypadá to docela použitelně. Takže ty vlastně řešíš to, že k tomu nemáš CAM a musíš to programovat ručně? CNC pila na kámen je zajímavá aplikace, možná bych ji dokonce i občas využil (asi tak jednou ročně, když dostanu sochařskou mánii :-D ) Tak třeba bych mohl i něco naprogramovat výměnou za řezání :wink:
Uživatelský avatar
FIAM
Příspěvky: 79
Registrován: 14. 10. 2007, 5:03
Bydliště: Svitavy

25. 10. 2017, 12:43

QNX píše:...Takže ty vlastně řešíš to, že k tomu nemáš CAM a musíš to programovat ručně?
Ano, není na to CAM, ale jsou v mašině přednastavené tvary kde jenom nastavíš rozměry a jede to. Co dělám já jsou speciálky, atypické tvary a pod. Mám už celkem slušné portfólio :) . CAMy na standardní frézy (i umělecké) mám, tady je nástroj dosti jiný, musí se například natáčet do řezu a jiné chuťovky. Navíc, i když jsou to speciálky, jde o poměrně jednoduché tvary, hlavně kružnice. Pokud dostaneme jiný tvar, nazvu jej "šišoidem" a musím pracovat hlavně na výkresu a nasnímané rozměry vložím do programu - výše jsem vložil výsledek mého řešení. Výpočty na nástroj jsou uvnitř. Přikládám i výsledek na obrazovce stroje, čárky jsou nejnižší bod šedesáti centimetrové pily a rozdílne dráhy dělá výpočet pro zanoření toho kotouče do kamene. Cca 21 tisíc pohybů...
SS_persp.jpg
první funkční plotr v roce 1988 ;-))
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 10. 2017, 6:37

To by mohl zvladnout petiosej cam
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

25. 10. 2017, 12:48

FIAM: Proč tam jsou ty tisíce nájezdů z/na Zmax ? To ta pila nemůže řezat jako pila a musí se stále zanořovat a vynořovat? Bez těch přejezdů by měl být obráběcí čas několikanásobně menší.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8867
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

25. 10. 2017, 1:41

FIAM píše:No a s tím 200x voláním je to jednoduché i když možná pro strojařské CNC nepochopitelné. Tady jde o obrábění kamene (asi tak třítunového), kde do patnácti centimetrů hluboké drážky musíš jet po cca 3mm na jeden záběr. No a těch drážek je 43. :cry: Čeká mě další šutřík a ten má šest tun. No a adekvátně víc těch drážek...
Z tvého původního popisu mi to vyznívalo jako 2D (2.5D) obrábění, tj. řezání drážek s definovaný počátečním a koncovým bodem v XY a s konstantní hloubkou (případně jasným profilem) - pak by to snadno výřešil podprogram, který by tuto drážku vytvořil (jako parametry by dostal odkud kam a jak hluboko a o vše ostatní - zejména to postupné zanořování - by se postaral) a který bys zavolal pro každou drážku. Toto je ale jiné kafe.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

25. 10. 2017, 3:16

Thomeeque: Tak já to pořád vidím jen jako pospojované dvě sady 2D řezů (drah) .... i když je na to potřeba 4osá mašina. Úplně stejně bych přistupoval ke generování drah. Nařezal bych to v X a Y, pak bych k tomu udělal dráhy ofsetem a ty pospojoval nájezdy/výjezdy .......a až bych to měl jako jednu polylajnu, tak bych to prohnal postprocesorem a ten by z toho udělal G-kód. To samozřejmě dokáže i některý CAM (4-5os), ale dost draho. Myslím, že na pouhé kostičkování korýtek by to byl takový kanón na vrabce.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

25. 10. 2017, 7:37

ta mašina je něco takového ? http://www.mefi.cz/cz/galerie/selpic.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Ostatní veci kolem programovani“