Koncový spínač & indukční snímač

Uživatelský avatar
kibo
Příspěvky: 140
Registrován: 6. 12. 2016, 8:55
Bydliště: Znojmo

16. 3. 2017, 7:30

Ahoj

používá se indukčkní snímač ke stejnému účelu jako koncový spínač? Tedy k zastavení posunu osy v koncovém bodě?
S tím rozdílem, že koncový spínač je mechanický a indukční snímač reaguje na předmět v nějaké vzdálenosti např. 1-8mm.

Děkuji za upřesnění.
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2110
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

16. 3. 2017, 8:14

Mechanický koncový spínač většinou přímo spíná stykač, napájecí napětí motoru a pod.
Je konstruovaný na větší proudy a napětí AC/DC 230V jednotky ampér

Bezkontaktní spínač indukční, optický nebo kapacitní je zapojen většinou na vstup řídící jednotky.
Spíná napětí DC kolem 24V 100mA

Mechanický se hodí jako havarijní i referenční
Bezkontaktní jako havarijní neni vhodný
JuanV
Příspěvky: 152
Registrován: 22. 2. 2011, 3:09
Bydliště: Praha

17. 3. 2017, 6:08

Je na referenci vhodnejsi/presnejsi mechanicky nebo indukcni ? Ted neberme v potaz kovove spony, ktere muzou indukcak ovlivnit.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

19. 3. 2017, 7:32

Ked sme pri tych mechanickych spunacoch na to pozor. Takym spinacom musi tiec minimalny prud aby dochadzalo k cisteniu kontaktov pri zopinani a rozopinani. Lebo ked niekto beznym kontaktom prezenie 10mA tak taky kontakt sa nebude cistit a v zavislosti od zapojenia moze dojst k jeho zlyhaniu nezareaguje alebo nahodnym chybam v dosleddku nepravidelne ho zvecsocania znizovania odporu. Tj bude zopnuty ale prechadzat nim prud nebude.

Tak ze ked mechanicky ako havarijny tak zabezpecit dostatocny prud.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

19. 3. 2017, 8:25

Ty byvaji rozpinaci mimo jine z tohoto duvodu
Protoze jistota rozepnuti je vyssi a resi to i problem preruseneho dratu atd...
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

19. 3. 2017, 4:37

Ano lenze po par rozopnutiah nizkym napetim sa zvecsi odpor medzi kontaktmi a potom dojde k tomu ze system vyhodnoti rozopnutie kontaktu aj ked by mal byt podla vsetkeho zopnuty. tak ze vzniknu nahodne chyby pocas behu napr MACH3 a podobne. Ze zareagoval koncak aj ked je zdanlivo zopnuty.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

19. 3. 2017, 7:30

porad lepsi nez mrtvej chlap
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

19. 3. 2017, 7:42

To hej ale nazlosti to. Ja len aby sa na to myslelo ze to moze byt zdroj problemu. Aby niekto nebol prekvapeny.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 3. 2017, 7:44

robokop píše:porad lepsi nez mrtvej chlap
No pokud měl pěknou manželku, a ještě po něm zbyla zachovalá frézka, kde stačí jenom vyměnit koncáky ... ;-)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

19. 3. 2017, 7:52

jinak to provozni zatizeni aby se zajistilo cisteni kontaktu lze zajistit zarovickou na ovladacim panelu ktera tim padem bude indikovat pripravenost toho okruhu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 3. 2017, 8:04

atlan píše:Ano lenze po par rozopnutiah nizkym napetim sa zvecsi odpor medzi kontaktmi a potom dojde k tomu ze system vyhodnoti rozopnutie kontaktu aj ked by mal byt podla vsetkeho zopnuty. tak ze vzniknu nahodne chyby pocas behu napr MACH3 a podobne. Ze zareagoval koncak aj ked je zdanlivo zopnuty.
Ono to s tím zvětšováním přechodového odporu není tak žhavé.
Máme kolem sebe všude možně spoustu mikrospínačů, které spínají nějaké mikroampéry (např. všechny mikrospínače v mobilních zařízeních, různých klávesnicích atd.).
Pokud je spínaný proud velmi malý, tak je pak ale zároveň logicky velmi málo citlivý na zvětšení přechodového odporu.
Navíc takový koncák na frézce za životnost zařízení sepne hodně málo krát.

Klidně ti na nějakém automatu (třeba frézka bude jezdit o 1mm tam a zpět a bude spínat mikrospínač) předvedu, že cvaknu s běžným mikrospínačem třeba 1000x a přechoďák se nijak dramaticky nezmění. A pokud se změní, tak je to z mechanických důvodů, ne elektrických. Takže by se změnil i při větším proudu.

Takže pokud je ve spínaní hodně malých proudu nějaký problém, tak je to mnohem víc ve snadné zarušitelnosti takového vysokoimpedančního vstupu.
Naposledy upravil(a) Mex dne 19. 3. 2017, 8:06, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

19. 3. 2017, 8:06

nektery relatka na to trpej
sam jsem zazil
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 3. 2017, 8:11

Ano, může být. Ale asi jen tehdy, když to spíná stále minimální proudy, a pak najednou po tom chceš sepnutí velkého proudu. A i tím bych si nebyl moc jistý, pokud nemáš srovnávací vzorek, který spínal za podobných podmínek větší proudy.
Pokud tím spínáš pořád malé proudy, tak tam není nic, co by mělo elektricky změnit vlastnosti. Mechanicky ano (nanese se na kontakty bordel).
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2110
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

19. 3. 2017, 8:48

Mechanické spínače mžikové (obsahují bistabilní pružinku) fungují většinou dobře i při malém napětí a proudu.

Obyčejné spínače často na ohmetr nesepnou, ale 230V fungují bez chyby.

Některá PLC mají vstupní odpor v Mega-ohmech a potom se dějí divné věci.
Spínač je nutno vybírat podle okolních obvodů.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 3. 2017, 9:33

picom píše:Obyčejné spínače často na ohmetr nesepnou, ale 230V fungují bez chyby.
Prosím jaké to jsou a jak často to je? Já jsem toho jistě v životě ještě hodně neviděl, a tohle je jedna z těch věcí (přitom píšeš, že je to často).
Neříkám, že to nemůže existovat. Ale šly mi v životě rukama mraky různých spínačů, ale že by nějaký "na ohmetr nesepnul" a jinak normálně fungoval se mi ještě nestalo. (Mimochodem - jak to myslíš nesepnout na ohmmetr? To jako že třeba pískle v multimetru nepískne nebo sis stanovil nějaký přechoďák, od kterého už to bereš jako nesepnuto?)
picom píše:Některá PLC mají vstupní odpor v Mega-ohmech a potom se dějí divné věci.
Tak to jsou teda pěkně mizerná PLC, taková nebrat. Ne kvůli kontaktům ve spínačích, ale protože pak ty vstupy zaruší už to, že se na ně škaredě podíváš. Tohle v průmyslu nemá co dělat.
picom píše:Spínač je nutno vybírat podle okolních obvodů.
Obecně asi ano. Je dobré, když spínač při sepnutí "sklouzne" po kontaktech, takže se mechanicky čistí.
Jinak pro pobaveni - já mám na své frézce jako e-stop běžný světelný vypínač na stěnu. Dal jsem ho do hranaté elektroinstalační krabice, takže to bylo hned hotové a stálo to pár korun. Napřed jsem to plánoval jako provizorní řešení, než koupím nějaký hříbek. Ale protože je to hodně pohodlné (na ten velký celoplošný vypínač se dobře strefuje), že jsem to tak nechal a už to tak asi zůstane nafurt.
Ale jak už tady zaznělo - bezpečnostní prvky vždy v NC provedení, tj. rozpínací kontakty. Pokud o něco jde, takže třeba i kontakty zdvojovat (u rozpínacích samozřejmě do série).
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“