Koncový spínač & indukční snímač

Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

19. 3. 2017, 10:24

Pokud se na kontaktech udělá vrstva oxidů, tak je nízké napětí ohmetru "neprostřelí", ale 230V už ano.
Tato problematika je trochu složitější, ale obecně mají kontakty v bezpečnostních aplikacích stanoveny minimální hodnoty proudů a napětí u kterých je garantována spolehlivost sepnutí nebo vodivého propojení.

U koncáků je to složitější v tom, že jsou pořád sepnuté a tak nedochází k jejich mechanickému čištění pohybem.

U některých speciálních relé je dokonce mechanika kontaktů dělaná tak, aby při sepnutí došlo k posuvu "pecek" po sobě a tak došlo k rozrušení případných vrstev oxidů nebo nečistot vzniklých při el. oblouku.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

20. 3. 2017, 6:28

To ze nezmeris spinac ktery normalne na 230V funguje je opravdu naprosto bezne.
Je treba pouzivat spinace podle toho co ti v obvodu tece. I malinke mikrospinace na 230V mohou mit minimalni spinany proud v radech stovek mA. Pokud mas koncaky napojene k PLC, pouzij slaboproude spinace, ty mivaji minimalni proud treba 1mA a to uz nebyva problem. Uplne nejhorsi kombinace je, kdyz nekdo vykucha spinac ktery jel na 230V a namontuje ho na slaboproude zarizeni. Kontakty uz byvaji opalene - o spolehlivosti nemuze byt ani rec.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

20. 3. 2017, 8:19

stejně si myslím, že při dnešní dostupnosti a cenách indukčních snímačů, navíc jako vstupu do elektroniky, je zbytečné řešit problémy mechanických spínačů. U obou typů stejně musím zajistit umístění/krytování proti šponám.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2017, 8:27

nevim zda jsou indikcni snimace na bezpecnostnim okruhu pripustne
navic je tam ponekud problematicke seriove razeni
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

20. 3. 2017, 9:00

Ja ty inducni pouzivam jen tam, kde nehrozi uraz nebo velke poniceni masiny. Maji vyhodu ze jsou male levne a jednoduse se montuji. Vzdy pri startu stroje se otestuje jestli funguji a mam indikaci zkratu a preruseni vedeni. Zatim jsem s poruchami nemel problem, ale kde hrozi velky pruser bych je urcite nedal. Muze treba jebnout blesk do trafaku, elektronika pujde zcasti do kopru a typkovi stroj ureze ruku. Takove riziko, ac malo pravdepodobne mi za usetrenych par tisic za kvalitni mechanicke koncaky nestoji.
JuanV
Příspěvky: 152
Registrován: 22. 2. 2011, 3:09
Bydliště: Praha

20. 3. 2017, 11:29

A ted, co jsou kvalitni mechanicke koncaky ?
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

20. 3. 2017, 1:24

Treba neco takoveho https://www.shopelektro.cz/detekcni-spi ... ni-vyrobek" onclick="window.open(this.href);return false;
Ja je pouzivam roky a neni s tim zadny problem. Ale jsou i jine, ja techto XCKJ ziskal levne celou bednu a proto je poouzivam :-)
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2110
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

20. 3. 2017, 10:22

Mex píše:
picom píše:Obyčejné spínače často na ohmetr nesepnou, ale 230V fungují bez chyby.
Prosím jaké to jsou a jak často to je? Já jsem toho jistě v životě ještě hodně neviděl, a tohle je jedna z těch věcí (přitom píšeš, že je to často).
Neříkám, že to nemůže existovat. Ale šly mi v životě rukama mraky různých spínačů, ale že by nějaký "na ohmetr nesepnul" a jinak normálně fungoval se mi ještě nestalo. (Mimochodem - jak to myslíš nesepnout na ohmmetr? To jako že třeba pískle v multimetru nepískne nebo sis stanovil nějaký přechoďák, od kterého už to bereš jako nesepnuto?)]
Častý příklad: zjistím u zákazníka vadný koncák, mám v kufru koncák s jinými rozměry a mechanické předělání je náročné, zákazník si vzpomene, že má ve skladě krabici náhradních dílů které před 15-20lety dostal ke stroji, ohmetrem naměřím při mačkání koncáku nekonečný odpor ale stykač spolehlivě sepne
picom píše:Některá PLC mají vstupní odpor v Mega-ohmech a potom se dějí divné věci.
Tak to jsou teda pěkně mizerná PLC, taková nebrat. Ne kvůli kontaktům ve spínačích, ale protože pak ty vstupy zaruší už to, že se na ně škaredě podíváš. Tohle v průmyslu nemá co dělat.
Výrobce nahradil starý Simatic krabičkou Easy Moeller s napájením 230V a vstupy 230V. Zařízení nefungovalo, na vstupy Easy se přes kapacitu kabelů dostávalo náhodně až 80V které byly vyhodnoceny jako log.1
Easy jsem rozdělal a zjistil,že 230V jde přes odporový dělič a dvě diody přímo na vstup mikroprocesoru :roll: Pomohlo připojení RC členů na všechny vstupy, aby se snížila vstupní impedance.
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 827
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2017, 7:47

JuanV píše:A ted, co jsou kvalitni mechanicke koncaky ?
Telemecanique xcm. Jedu na nich od r 1992 - za směnu mají přes 800 sepnutí - a za tu dobu jsem měnil kvůli poruše pouze dva kusy. Jsou dost citlivé a přesné - paradoxně natolik, že jsem s nimi ve spojitosti s řídícím systémem od Gravosu zaznamenal problém při zavedení materiálu (klacek do soustruhu) kdy celý stroj zadrnčí a na malou chvíli dojde k rozepnutí kontaktů. To ale není chyba řídícího systému - nýbrž konfigurace, kde mám koncáky nastavené jako rozpínací a při rozepnutí jako havarijní stopku. Na druhé straně mají ty koncáky naběháno přes 15 let - takže tady předpokládám už mechanickou únavu. Přesto je ale považuji za špičku a mám s nimi jen pozitivní zkušenosti. Že by selhaly natvrdo, to jsem fakt nezaznamenal.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

21. 3. 2017, 9:13

Aky prud tecie cez tie kontakty ?
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

21. 3. 2017, 10:59

R - stick píše:
Telemecanique xcm.
Ja mám na mašine takýchto japoncov a umierajú po mechanickej stránke. Boli zas....é šponami, hrdzou a pod. a ako referenčné teraz behajú +- desatina alebo dve. Robia sa tie Telemecanique aj v tomto tvare?

Obrázek
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

21. 3. 2017, 11:14

tyhle se pořád dělají dělá je OMRON nebo třeba existuje i levnější noname náhrada údajně ze stejné továrny
http://eshop.technoline.cz/koncove-spin ... mim1y-emas" onclick="window.open(this.href);return false;

dělá se více variant
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
kibo
Příspěvky: 140
Registrován: 6. 12. 2016, 8:55
Bydliště: Znojmo

16. 9. 2017, 5:12

Ahoj
mám na každé straně osy - viz foto - dvě díry.
To je na indukční snímače?
Mám na každou stranu umístit dva indukční snímače se stejnou snímací vzdáleností (např. 3mm) ?
Nebo stačí na každou stranu pouze jeden indukční snímač.

Nešlo by použít jeden indukční snímač jako referenční - např (5mm) , a druhý snímač jako koncový - např (1mm)?
Je to dobrý nápad, nebo koncový spínař musí být mechanický?

Díky
Přílohy
2017-09-10 12.20.11.jpg
2017-09-10 12.20.28.jpg
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 9. 2017, 5:31

to je uplne spatne
na indukcaky se nenajizdi z cela ale bokem
kdyz pojedes plnou rychlosti a ono to zjisty indukcak v jeho detekcni vzdalenosti, tudiz 2mm, myslis ze mas sanci stihnout zastavit?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

16. 9. 2017, 5:47

Mohl by dát indukčáky na pružinu, při případném najetí na něho by ho to zatlačilo do díry.
Pokud by se to rozumně vymyslelo, tak by to ani nemuselo být na úkor přesnosti.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“