G-Rex a Mach3

QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

25. 12. 2006, 9:23

Pokouším se o přestavbu soustruhu SV18 na CNC soustruh a při hledání vhodného SW a HW jsem na netu našel G-Rex G100 a Mach3. Nemám zkušenosti ani s jedním z těchto produktů, tak bych se rád zeptal, jestli to někdo používá a jaké s tím jsou zkušenosti. Předpokládám použití ve spojení se servozesilovačem Servostar 400 a AC servomotory od TGDrives. Případně pokud někdo může doporučit něco jiného, tak budu také rád.
Monteg
Příspěvky: 1480
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

25. 12. 2006, 9:57

Pracoval jsem na něčem podobném je to dost finančně náročné neuvažoval jste spíš o koupi hotového CNC???
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

26. 12. 2006, 4:28

Finančně náročné to opravdu je, ale vyběhanou SV18 jsem měl doma. Místo válců to soustružilo soudky (rozdíl průměrů asi 0.5mm) a tak jsem se rozhodl pro generálku. Když už jsem to kompletně rozebral, tak jsem se rozhodl z toho rovnou udělat CNCčko. Možná by se dal nějaký starší CNC soustruh za pár set tisíc pořídit, ale bylo by to něco v horším stavu a ještě s nějakým divným řídicím systémem, do toho se mi nechtělo. Dát za něco lepšího kolem 1 000 000 kč se mi taky nechce (a navíc tolik peněz ani nemám). Takže zvítězila ta přestavba. SV18 jako základ stroje je poctivej kus kvalitní litiny, motor s převodovkou, vřeteník, koník (a další příslušenství které k tomu mám) mi taky vyhovuje. Navíc jsem měl doma nevyužité kuličkové šrouby 32mm (doknce mají předepjaté matice), takže to část nákladů ušetří. Většinu potřebných součástek si udělám sám. Také jsem chtěl mít "vlastní" univerzální řídicí systém použitelný pro serva i krokové motory. Mám doma totiž ještě nástrojovou NC brusku a starou 4osou horizontální CNC frézku, které čekají na přestavbu, takže plánuju použití jedné bedny s elektronikou pro 3 stroje.
Třeba se dokonce i část nákladů na přestavbu vrátí, SV18tek je plno (mám dojem, že je to nejrozšířenější soustruh) a pokud se přestavba povede, tak můžu některé díly dělat na prodej i pro další zájemce.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

26. 12. 2006, 5:34

Dělal jsem ve firmě, kde se generálkovaly SV 18 a jiné obr. stroje. Ono se řekne obyčejná SV 18ka, ale pokud je to vyběhané, a ta vaše je dle popisu taková, že drží dohromady jenom ze zvyku, tak se to celé (vodící plochy) musí přebrousit a zaškrabat do mír. Jenom tohle je finančně náročné. Brusku, která to umí nabrousit taky nemá každá firma, a o člověka, co to umí kvalitně škrábnout, aby to "sedělo" taky člověk jen tak nezakopne. Kuličkové šrouby jsou sice krásná věc, ale na perfektním stroji! No a dle mého názoru by převodovka ( Norton) na CNC neměla co dělat. Pak už zůstane "jen" ta poctivá litina, co by stála větší prachy, než to udělat zgruntu nové. Ale, proti gustu...
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

26. 12. 2006, 8:24

Nortonka tam nezůstane (tou převodovkou jsem myslel převodovku pro vřeteník), vodicí plochy už mám odfrézované pryč a místo nich jsem koupil lineární vedení HGH30 od HIWIN. To odfrézování se povedlo docela dobře, takže to běží ve stovce :-). Původní suport také nehodlám použít, pro přestavbu na kuličkové šrouby a lineární vedení je nepoužitelný.
Monteg
Příspěvky: 1480
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

26. 12. 2006, 9:22

Nechci vás odrazovat to vžádném případe ale odhadem serva cca 100000kč pak zjistíte že převodovka ne ne čili frekvenční měnič + motor + převod ozubením řemenem cca 50000kč žeby CNC a měnit ručně nástroje ne ne nástrojová hlava Duplomatic cca 250000kč nástrojový kotouč cca 30000kč držáky cca 3000kč ks potom nové chlazení cca 5000kč moc práce s nejistím výsledkem. Navic 32mm kuličkový šroub se vám na příčný suport asi nevejde budete muset koupit menší cca 16 až 20mm cca 12000kč + valivé vedení také cca 12000kč a jste tam bratru nějakých 450000kč + hodně hodně práce krytování osvětlení nová elektro instalace atd. Za tu cenu se dá koupit starší velice zachovali stroj. Navíc píšete použít jednu bednu na více strojů cena bedny cca 3 - 5000kč nepodstatná položka
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

27. 12. 2006, 10:22

monteg: nene, tohle já nestavím. Nepotřebuju produkční stroj, kde budu honit každou vteřinu obráběcího času. Takže žádné drahé automatické upínání neplánuju, univerzálka, kleštiny a hrot, to mi stačí. Pohon vřeteníku nechám původní, otáčky 14-2800 v 21 stupních mi také stačí. Mach3 by měl zvládat řezání závitů podle snímače otáček, takže servo nebude nutné (doufám, že to funguje dobře). Kapotáž stroje také neplánuju, jenom udělám zadní stěnu, ted mám ocákanou zed. Osvětlení nebude tak drahé. Kuličkový šroub o průměru 32mm použiju i na příčný posuv, podle předběžných měření ho tam nacpat dokážu. Oběžný průměr nad suportem bude cca 190 mm (původní byl 215 mm), ale přesně to budu vědět až dodělám CAD model suportu. 32 mm je sice trochu předimenzované :-), ale když už to mám doma. Náklady na přestavbu mechaniky SV18 odhaduju na něco přes 100 000kč.(Cena SV18 po generálce je také kolem 200 000kč a stále to je klasický soustruh)."Bedna" ušetří určitě víc, jenom servozesilovače, PC, G-Rex... to bude za dalších 100 000 kč, takže její použití pro víc strojů je výhodné. Možná bych CNC soustruh za 500k sehnal, ale tohle bude stát méně a bude to mít univerzální bednu s řídicím systémem. Mít další stroj ke kterému se budu muset učit ovládat další řídicí systém už nechci (už mám dva různé, mach3 bude třetí). Ještě jedna výhoda oproti kupovanému cnc soustruhu ..... plánuju na tom snímání tvarů dotykovou sondou a následné frézování (např pažby) to bych na tom kupovaném asi nemohl. Levné to opravdu nebude, ale stále je to nejlevnější řešení na které jsem přišel. Pro kusovou a opakovanou výrobu to stačit bude, výrobu od stovek kusů nahoru nechám jiným.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

27. 12. 2006, 11:26

Mně se tahle koncepce líbí, ze staré mašiny použít jen ten kus litiny s vřeteníkem a zbytek udělat znova. Na litině se nic nezkazí a vřeteno bývá i na hodně vyběhaném soustruhu dobré nebo se dá celkem snadno uvést do vyhovujícího stavu. Jenom to s tím jedním systémem pro tři mašiny jsem moc nepochopil - to chcete přepojovat kabely (případně přes nějaký přepínač) k mašině se kterou budete zrovna dělat? Osobně bych se do něčeho takového nepouštěl, hlavně pro případ, že bych chtěl některou z mašin prodat (což se může klidně stát, už jsem také několikrát myslel, že mám konečně definitivní soustruh který už "nikdy" neprodám ale za dva roky jsem ho vyměnil za lepší).
Aleš Procháska
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

27. 12. 2006, 12:02

Nejenom, že se na litině nic nezkazí, ale navíc je po těch letech výborně vyzrálá :-) Podle frézování můžu říct, že litina na SV 18 je velice kvalitní. ano, chci udělat jednu bednu s elektronikou a se strojem ji propojovat přes konektory. Na stroji budou jenom motory, snímače a koncáky... v bedně servozesilovače,G-Rex (pokud se nenajde něco ještě lepšího), PC, zdroj, jističe, stykače.... Je to jenom z ekonomických důvodů, těch přestavěných CNC strojů plánuju víc, takže elektronika pro každý zvlášt by vyšla draho. Pokud vznikne potřeba pracovat na více strojích zároven, nebo budu chtít některý prodat, tak není problém dodělat další bednu s elektronikou.
Monteg
Příspěvky: 1480
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

27. 12. 2006, 10:29

V tom případe jsem nepochopil do čeho budete upínat nože a jak je měnit??? Pokud nebudete vyrábět malo sériově pak asi vystačíte s jedním kvaltem vřetena je to totiž nešikovné když např. musíte navrtávat a pak točit měnit při každém kusu otáčky. S tou bednou to není špatnej nápad jedna pro více mašin. Použijete valivé vedení i pro koníka?
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2006, 10:41

Na tohle by asi bylo nejlepší koupit nějaký manuální rychlovýměnný systém jako treba http://www.parat-wzm.de/produkte/parat/ ... -4fach.htm nebo si něco podobného udělat a měnit nástroje ručně. U CNC není problém do toho dát i osové nástroje a případně mít upnutý v suportu jeden osový a jeden normální nástroj a na koníka se úplně vykašlat. Pro tu kusovou a opakovanou výrobu je to snesitelné, i když automatická výměna je samozřejmě něco úplně jiného.
Aleš Procháska
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2006, 10:54

Do čeho budu upínat nože ještě nevím. Zatím jsem na moc možností nepřišel. Použít původní nožovou hlavu by bylo jenom nouzové řešení. Musím najít nebo vymyslet něco co umožní rychlou výmenu nože s dobrou opakovatelnou přesností. Bez automatické výměny se obejdu, takže to vypadá na výrobu nějakého držáku na držáky nožů, které se běžně používají pro CNC soustruhy nebo nějakou rychlovýměnnou hlavu určenou pro běžné soustruhy. Ještě budu hledat, naštěstí na to čas, tak daleko ještě nejsem. Příčný suport bude stejně určený pro montáž různých "modulů", takže to bude dost univerzální. (upnutí nožové hlavy, zadní upichovací nožové hlavy, suportové brusky, frézovacího vřetene ......)
Koník bude na původním vedení, zatím nemám důvod jeho upevnění předělávat.
Nějak se nám to téma posunulo od MACH3 + G-Rex, k tomu mi nikdo nic neřekne?
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2006, 11:08

Ta hlava PARAT vypadá dobře, něco takového bych si představoval. Ted ještě kolik to stojí.
Monteg
Příspěvky: 1480
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

28. 12. 2006, 11:43

Podobnou hlavu tuším že jse jmenovala MULTIFIX jsem kupoval pro zákazníka stála cca 13000kč + ruzné držáky cca 3000kč - ks. Jesliže je mašina vyběhaná tak bohužel i na vedení koníka a souosost se po dráze konika mění a přesná práce na delších kusech je ta tam.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2006, 11:45

U Hoffmanna od 34,000 CZK (velikost 1) do 82,000 (velikost 4), jednotlive drzaky od 3 do 10 tisic. Verze s vnitrnim chlazenim je o tretinu drazsi, ale to se asi nasince netyka.

Jsou i jini dodavatele podobnych drzaku, treba http://www.aloris.com/ nebo http://www.axa-maschinenbau.de/, nejlevnejsi jsou uz od 10,000 CZK.
Naposledy upravil(a) prochaska dne 28. 12. 2006, 12:59, celkem upraveno 1 x.
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“