G-Rex a Mach3

QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

11. 1. 2007, 3:47

V jedné mašině mám serva Yaskawa a žádná další nadřazená škatule mezi servozesilovači a řídicím systémem není. V další mám servozesilovače Servostar 600 a ani tam nic takového není. Takže pokud jedotlivé servozesilovače spolupracují, tak komunikují jenom po CAN.
Při řízení S/D se část práce přenese ze servozesilovače na řídicí systém, ale to nám zase tak nevadí. Pokud použiju MACH a G-Rex, tam můžu jít s frekvencí S/D až na MHz, pokud něco levnějšího (třeba ncPod) tak to bude 100KHz. Tyhle frekvence spolu s rychlostí polohové regulační smyčky musí zajistit dostatečně rychlé a přesné polohování i v případě S/D řízení. Já se toho vůbec nebojím, určitě to bude na servech chodit výrazně lépe než na KM. Až to postavím, tak můžeme provést i nějaké testování (třeba tam vyzkoušet oba druhy pohonů).Pak budem vědět jak to vypadá v reálu.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

11. 1. 2007, 4:47

QNX píše:V jedné mašině mám serva Yaskawa a žádná další nadřazená škatule mezi servozesilovači a řídicím systémem není. V další mám servozesilovače Servostar 600 a ani tam nic takového není. Takže pokud jedotlivé servozesilovače spolupracují, tak komunikují jenom po CAN.
Já to furt v té dokumentaci Yaskawa (typ Sigma II) nemůžu najít. Ona je teda taková ne pro začátečníky, zřejmě se očekávají nějaké znalosti předem, ale žádný úvod do problematiky jsem u nich na serveru ještě nenašel.
Aleš Procháska
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

11. 1. 2007, 10:34

Opět je to jednoduché. V CNC jsou zapsány konstanty mimo jiné i kolik pulzů IRC čidlo má na vřetenu na jednu otáčku. Vřeteno se roztočí a po ustálení otáček se čeká na nulový puls od IRC 1puls na otáčku tím se odstartuje pohyb serva. Frekvence pulzů je závislá na požadovaného stoupání závitu protože CNC ví jak rychle se točí vřeteno a kolik pulzu ma servo na jednu otáčku. Po dosažení koncového bodu vyjede nůž ze záběru vrací se rychloposuvem do počátečního bodu provede se přísuv a opět ce čeká na nulový puls. Toto se opakuje do požadované hloubky závitu.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

11. 1. 2007, 10:51

Dík, ale já jsem teď měl na mysli použití závitníku ve frézce (bez závitovací hlavy :-)). Tam to musí asi nějak fungovat jako vlečená osa nebo její simulace pomocí přesných ramp v Z i vřeteni? Omlovám se za nepřesný dotaz.
Aleš Procháska
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

11. 1. 2007, 11:09

Funguje to naprosto stejně akorát CNC koryguje rychlost serva podle přicházejících pulzů ze vřetena je přímá uměrnost klesájí otáčky vřetene klesá rychlost - posuv serva.
Uživatelský avatar
Aeroomni
Příspěvky: 1179
Registrován: 14. 1. 2007, 9:16
Bydliště: Zem
Kontaktovat uživatele:

21. 1. 2007, 11:31

tady má ivčo brždění koníka dělá i univerzální hlavu na rychlou výměnu nožů napište si mu o linky
http://dilna.aeroomni.com/html/dilna_ivco.html
Uživatelský avatar
RadekCX
Příspěvky: 622
Registrován: 14. 7. 2006, 10:12
Bydliště: Č.Budějovice
Kontaktovat uživatele:

22. 1. 2007, 11:45

Aeroomni píše:tady má ivčo brždění koníka dělá i univerzální hlavu na rychlou výměnu nožů napište si mu o linky
http://dilna.aeroomni.com/html/dilna_ivco.html
A jak to souvisi s tematem... :twisted:
RadekCX
======================================================================
http://www.cncnet.info - problematika CNC a automatizace
http://www.jakjevenku.info - webová meteostanice
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

22. 1. 2007, 2:30

tady to uz delsi dobu nesouvisi s tematem ale na druhou stranu asi nema cenu to nejak omezovat a presmerovavat
pak by to mohlo byt misty vytrzene z kontextu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

22. 1. 2007, 3:10

Jojo, trochu se to tu zvrhlo. Rychloupínače nástrojů už mají svůj chlívek, takže se o nich může pokračovat tam (možná tam překopírovat těch pár odkazů na rychloupínače) a tady se můžeme vrátit k MACHu/G-Rexu. K tématu toho asi zatím moc nebude, protože zkušenosti zatím zřejmě nikdo nemá. Plugin pro mach ani firmware pro G-Rex ještě nejsou úplně hotové, tak pravděpodobně všichni zájemci vyčkávají. Pokud se najde ještě někdo kdo by měl zájem tuhle sestavu nasadit, tak se může přidat a uděláme hromadnou objednávku. Když tady těch G-Rexů bude víc, tak se nám s tím bude lépe pracovat díky spolupráci při uvádění do chodu.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

22. 1. 2007, 5:14

urcite se pozdeji pridam k objednavce grexe
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

22. 1. 2007, 8:09

Firmware G-Rexe by měl být dokončený za 1-2 měsíce a předpokládám, že Art dokončí plugin pro MACH téměř současně. Do té doby je tedy čas.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

9. 3. 2007, 4:21

aktualni stav firmware

resi se:
1 Soft limits
2 Rigid tapping (spindle sensing)
3 Probing
4 a random freeze (this is the one that gets me)
5 mpg input

vetsina ostatnich veci v machu funguje
tj. v pripade vyreseni bodu 4 se da pracovat
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

9. 3. 2007, 8:25

robokop píše:aktualni stav firmware

resi se:
1 Soft limits
2 Rigid tapping (spindle sensing)
3 Probing
4 a random freeze (this is the one that gets me)
5 mpg input

vetsina ostatnich veci v machu funguje
tj. v pripade vyreseni bodu 4 se da pracovat
Co jest random freeze?
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
RadekCX
Příspěvky: 622
Registrován: 14. 7. 2006, 10:12
Bydliště: Č.Budějovice
Kontaktovat uživatele:

10. 3. 2007, 8:15

no rekl bych ze "nahodne zamrzani" :shock:
RadekCX
======================================================================
http://www.cncnet.info - problematika CNC a automatizace
http://www.jakjevenku.info - webová meteostanice
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

28. 7. 2007, 10:26

sledujete jak pokračuje MACH/G-Rex ? Zatím jsem tomu moc času nevěnoval, ale vypadá to, že to stále není hotové .... nebo se pletu?
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“