G-Rex a Mach3

Monteg
Příspěvky: 1480
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

28. 12. 2006, 12:57

Hahn + Kolb zastoupení B.O.S. Teplice velikost B 365eu hlava a držáky 100 až 125eu podle typu nebo velikost C 565eu hlava a držáky 160 až 220eu
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2006, 1:28

Díky, z toho už by se něco vybrat dalo.
Monteg: ten soustruh byl hodně vyběhaný, ale ty vyběhané plochy už tam dávno nejsou. Plochy pro koník jsou sice "kluzné", ale přesné. Plochy pro suport přesné, připravené pro montáž valivého lineárního vedení. Je to přefrézovné na CNC frézce a podle hodinek to bylo ve stovce. S přesností jsem spokojený. I kdyby to tak přesné nebylo, tak se v MACHu dá nastavit korekce a tím nepřesnosti vyrušit ...... moc pěkná funkce :-)
Monteg
Příspěvky: 1480
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

7. 1. 2007, 4:37

Tak tu hlavu MULTIFIX prodává i Bukal za podobné peníze. http://shop.boukal.cz/scripts/zbozi.php ... zi&KID=279
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

7. 1. 2007, 4:52

Jo, tu jsem taky našel. Zatím nejlevnější co jsem našel je polská BISON-BIAL S.A. (u nás prodává ZJP Zábřeh) Hlava za 5000kč a držáky 1400-1800kč.
Monteg
Příspěvky: 1480
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

7. 1. 2007, 6:27

To je sice krásné ale tato hlava umožní jen upnutí kolmo a v ose, koliktát to nemusí stačit i když na 90% to stačí.
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

8. 1. 2007, 8:54

Na pricny suport lze instalovat hlavni zasobnik nastroju predni ,ale taky zadni takze tim by se to taky dalo rozsirit.

Jinak bych pouvazoval nad jinym druhem pohonu , rizenim krok a smer se degraduji vsechny vyhody servopohonu. Rekl bych ze je to zbytecne drahe reseni.

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Monteg
Příspěvky: 1480
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

8. 1. 2007, 9:10

Radek - tak to jsem trochu nepochopil mužete to rozvest?
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

8. 1. 2007, 10:57

Co presne mam rozvest ?

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

8. 1. 2007, 11:17

Radek-B: degradují všechny výhody servopohonu? To nechápu, proč? Určitě jsou lepší možnosti jak řídit servo než S/D, ale i takhle to bude mít lepší vlastnosti než krokový motor, ne? Pokud tam použiju G-Rexh, tak nejsem nijak zvlášt omezen max frekvencí pulzů ......... a to je většinou hlavní omezení S/D řízení. Já sice na S/D řízení netrvám, ale zatím jsem nenašel nic lepšího za rozumnou cenu. Investovat pár stovek tisíc do nějakého profi systému nechci.
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

8. 1. 2007, 12:14

Ano lepsi to bude , ale za temer dvakrat vyssi cenu nez prave treba s krokovym motorem.
Jinak treba : kazdy servopohon ma vlecnou chybu a s tou by mel pocitat system nebo PLC.
Takze v podstate muze mit servopohon s rizenim krok a smer horsi vlastnosti nez krokac protoze system nema udaj o poloze rotoru nebo skutecne poloze pojezdu.
U krokace je to jasne a i krokace se delaji s enkodery polohy , ale pokud to bude zaviset pouze na kontroleru vysledek bude v podstate stejny akorat neni mozne stratit krok nebo polohu.

Techto nevyhod rizeni krokem s merem je vice muzeme o tom promluvit telefonem po zaslani soukrome zpravy muzu dat cislo.

RADEK
QNX píše:Radek-B: degradují všechny výhody servopohonu? To nechápu, proč? Určitě jsou lepší možnosti jak řídit servo než S/D, ale i takhle to bude mít lepší vlastnosti než krokový motor, ne? Pokud tam použiju G-Rexh, tak nejsem nijak zvlášt omezen max frekvencí pulzů ......... a to je většinou hlavní omezení S/D řízení. Já sice na S/D řízení netrvám, ale zatím jsem nenašel nic lepšího za rozumnou cenu. Investovat pár stovek tisíc do nějakého profi systému nechci.
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

8. 1. 2007, 9:10

Škoda, že MACH neumí komunikovat s elektronikou serv třeba po CAN, to by už nemělo chybu. Musím vycházet z toho, co je dostupné, takže je několik možností:
1.) MACH3 (nebo brzo QUANTUM) a řízení S/D + budič KM (GECKO?)+ krokové motory.
2.) MACH3 (nebo brzo QUANTUM) + G-Rex řízení S/D + budič (GECKO?)+ krokové motory.
3.)MACH3 (nebo brzo QUANTUM) + G-Rex řízení S/D + budič KM + krokové motory + uzavření regulační smyčky přes G-Rex
4.) MACH3 (nebo brzo QUANTUM) a řízení S/D + servobudič + serva
5.) MACH3 (nebo brzo QUANTUM) + G-Rex řízení S/D + servobudič + servomotory
6.) MACH3 (nebo brzo QUANTUM) + G-Rex řízení S/D + servobudič + serva + uzavření regulační smyčky přes G-Rex

Těžko se rozhoduje, když nevím jak se to bude chovat při nasazení do provozu na reálný stroj . Pokud už někdo dělal přestavbu takto velkého soustruhu na CNC, tak bych rád věděl jak to vyřešil a s jakým výsledkem. Použít drahá serva s budiči a nemít za to odpovídající kvalitativní přínost ....... to bych nerad. Možná by stálo za pokus tam nejdřív namontovat krokáče. pokud budou stačit, tak je to jasné, pokud ne, tak to předělat na serva (krokáče bych použil na jiný stroj)
Nevíte někdo jak (a jestli už) funguje u G-Rex closed loop ? Používá někdo z vás G-Rex?
Monteg
Příspěvky: 1480
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

8. 1. 2007, 10:19

Co to píšete za hlouposti? Zajímalo by mě jaké výhody servo strácí při řízení K/S. Že by otáčky? Nebo dynamiku? Nebo kroutící moment s možností přetížení? Nebo přesnost?
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

9. 1. 2007, 6:58

Ja bych rekl ze to straci od vseho trosku , ale jak jsem psal , nejhorsi je ze system nevi o skutecne poloze pohonu (presnost) a nemuze na nej reagovat. Vse zavisi na driveru a tim padem myslim ze je zbytecne kupovat servo kdyz se jeho dobre vlastnosti temer nedaji vyuzit.
A cena je o temer 50 procent vyssi coz je v radove 10-kach tisic opravdu na povazenou.
Nicmene se musim priznat ze tuto variantu taky zvazuju ale hodlam to ridit po Canopen + odmerovani pravitky na stroji.

Rizenim serv "ne rizeni krok a smer" je mozne:

nastavovat parametry a funkce
číst aktuální stav
presne ridit vice os

Monteg píše:Co to píšete za hlouposti? Zajímalo by mě jaké výhody servo strácí při řízení K/S. Že by otáčky? Nebo dynamiku? Nebo kroutící moment s možností přetížení? Nebo přesnost?
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Monteg
Příspěvky: 1480
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

9. 1. 2007, 9:55

Každé servo které jsem vyděl mělo výstupy na alarm kde se dalo definovat v jakém případě dojde k aktivaci - nedosažení polohy - přetížení - přehřátí atd. Tak že system má jistotu že servo má určenou polohu a rychlost v určitý moment. Zpětná vazba je z motoru do serva rozlišení serv je neporovnatelné s KM byvá voleno po krocích podle požadavků na přesnost od cca 512 až po 16 000 000pulzů na ot. Těž ot. od 3000ot. do 9000ot./min či možnost 3 až 5krát servo krátkodobě přetížit je s KM neporovnatelné nehledě na to že u KM bez zpětné vazby ví bůch a KM :lol: kam to dojede či kde to zastaví???
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

9. 1. 2007, 12:57

Souhlas,
ovsem prave mach bohuzel signaly ze serva nevyuzije.(ani nemuze)
Z-5tna vazba motor-servo neresi presnost viceoseho pohybu.
KM se daji sehnat s enkodery polohy a mach umoznuje hned v zakladni verzi na PC hlidat 3.
A nakonec opet tvrdim CENA !!!
Za cenu 3Nm silneho 3fazoveho motoru s resolverem + driver si clovek poridi 8Nm silny krokac i driverem a jeste mu pokud dobre pocitam minimalne 20 000 tisic zbude.
U lepsich driveru pro krokace lze celokrok delit bezne az na 256 mikrokroku coz uplne bohate staci nad hlavu.

)3F motor 3Nm 14 000,- + driver cca 20 000,- kabelaz 2200,-
)Km 8Nm 5400,- + driver 11 000 ,- kabelaz 1800,-
Monteg píše:Každé servo které jsem vyděl mělo výstupy na alarm kde se dalo definovat v jakém případě dojde k aktivaci - nedosažení polohy - přetížení - přehřátí atd. Tak že system má jistotu že servo má určenou polohu a rychlost v určitý moment. Zpětná vazba je z motoru doserva rozlišení serv je neporovnatelné s KM byvá voleno po krocích podle požadavků na přesnost od cca 512 až po 16 000 000pulzů na ot. Těž ot. od 3000ot. do 9000ot./min či možnost 3 až 5krát servo krátkodobě přetížit je s KM neporovnatelné nehledě na to že u KM bez zpětné vazby ví bůch a KM :lol: kam to dojede či kde to zastaví???
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“