HY-JK02-M

Root
Příspěvky: 127
Registrován: 9. 1. 2013, 5:01
Bydliště: Valdice - Jičín

4. 9. 2017, 1:14

Ahoj mám takový dotaz funguje vám někomu na této desce HY-JK02-M End-stop. Zapojeno to mám určitě dobře i nastaveno v Mach3 smoothstepper a M542. Estop je zapojen společně s hava. spínači a po zatlačení Estopu se kontrolka rozsvítí.
Projevuje se to tak, že aniž by byl Estop zamáčknut, nebo bylo najeto na hava. spínač , tak Mach3 nedovolí zapnout RESET a zabliká External Estop Requested. Kontrolky v pořádku nesvítí Emergenci ani žádné jiné kontrolky limitů atd.

https://www.aliexpress.com/item/SAVEBAS ... st=ae803_2" onclick="window.open(this.href);return false;

Našel jsem, že tuto desku upravují http://www.cnczone.com/forums/open-sour ... um-87.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Jestli to dobře chápu, tak zřejmě i kvůli tomuto problému.

Popřípadě doporučení nějaké jiné odzkoušené bezproblémové rozvodné desky.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 9. 2017, 2:12

A jseš si jistej, že to máš opravdu dobře nakonfigurováno v Machu?
Dělá to pořád nebo jenom někdy?
Jestli pořád, tak by to skoro vypadalo, že máš nastavené opačné úrovně signálu.
Root
Příspěvky: 127
Registrován: 9. 1. 2013, 5:01
Bydliště: Valdice - Jičín

4. 9. 2017, 2:21

+5V link.jpg
+5V link.jpg (12.44 KiB) Zobrazeno 3560 x
5 axis bob errors.jpg
5 axis bob errors.jpg (17.79 KiB) Zobrazeno 3560 x
+5V link.jpg
+5V link.jpg (12.44 KiB) Zobrazeno 3560 x
Tak myslím, že ano a zkoušel jsem to i přehodit. No, ale vypadá to , že opravdu deska má chybu čím více googluju.

vyzná se v tom někdo co mám udělat :-)
Přílohy
CNC 5 axis bob.jpg
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 9. 2017, 3:21

Nejde o to přehodit dráty, ale otočit význam signálu. Nějaké klikátko "invert" nebo jak se v v Machu jmenuje.
expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

4. 9. 2017, 5:29

Tuto desku jsem měl. Je tam těch chybek více. Už jsem ji raději vyhodil :wink:
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
Root
Příspěvky: 127
Registrován: 9. 1. 2013, 5:01
Bydliště: Valdice - Jičín

6. 9. 2017, 6:57

Takže opravdu deska.
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

29. 12. 2020, 11:09

O víkendu jsem si něco potřeboval odzkoušet s paralelním portem a tak jsem vytáhnul tuhle desku ze šuplíku. Leží tam už cca 7 let a ještě nikdy jsem ji nepoužil. Mám desku s označením HY-JKM5, ale je to samé co HY-JK02-M. Protože jsou na ní ohlasy, že blbne, tak jsem si překreslil schéma, abych měl jistotu a potvrdil si informace ze schématu a z obrázků zveřejněných uživatelem Root (viz nahoře).
Na plno serverech je popis co je tam blbě, ale já to raději ještě napíšu do tohoto vlákna. Chyby jsou zvýrazněné červeně na obrázku od Roota.

1)
Není připojeno napájení +5V na pin č. 14 u obvodu 74HC14D (ten nejblíže ke konektoru Estop).
Z toho důvodu blbne Estop a koncáky XYZA. Oprava se provede propojením s pinem č. 14 vedlejšího obvodu. Na obrázku od Roota je to ten zelený propoj "ADDED WIRE LINK", tzn. vodičem se propojí příslušné prokovy.

2)
Není ošetřeno nepoužité hradlo u stejného obvodu, tzn. propojí se piny č. 14 a č. 13. Tím se hradlo připojí na +5V. Není to nutné, ale je to vhodné.

3)
Jsou jinak zapojeny signály DIR_B a STEP_B než ostatní signály. Ostatní signály jsou zapojeny tak, že z LPT portu jdou přes 56R na hradla 74HC14, pak jdou přes 270R na bílé konektory rozšiřujících modulů a na vstupy 74HC244. Pak jsou přes odpory 56R připojeny na CAN15.
Signály DIR_B a STEP_B jdou přes 56R na hradla 74HC14, pak jdou přes 270R na bílé konektory rozšiřujících modulů a na CAN15, pak jdou přes 56R na vstupy 74HC244. Pokud se nebude používat zařízení do CAN15, tak to nevadí.

4)
Je tam navíc osazen rezistor 330k, který je připojen pouze jedním vývodem, druhý je ve vzduchu. Ničemu to nevadí. Je to rezistor u pinu č. 10 obvodu 74HC244. Je tam řada součástek R,R,C,R,R - je to ten podtržený. Je to u zapojení, které poveluje LED u konektorů k driverům na základě signálů STEP.

5)
Poslední problém - červené označení u prostředního obvodu 74HC14 jsem neidentifikoval.

6)
Na různých serverech se také zdůrazňuje možný problém se signálem Enable pro drivery, protože je buzen pouze jedním výstupem 74HC244 a je na konektory vyveden přes odpor 1k, což by mohlo být nedostatečné z hlediska proudového zatížení případnými drivery.

Jinak ta deska je pro mne nepoužitelná, je pouze na testy. Nejsou tam vůbec blokovací kondenzátory u obvodů.
Asi si udělám novou desku i s galvanickým oddělením všech vstupů a výstupů. Do Silvestra času dost.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

30. 12. 2020, 12:36

Mart76 píše: 29. 12. 2020, 11:09 Asi si udělám novou desku i s galvanickým oddělením všech vstupů a výstupů. Do Silvestra času dost.
Ano, do Silvestra je času dost.
Ale k čemu bude dobré to galvanické oddělení výstupů?
A nakonec i těch vstupů, ale to je zvykem tam dělat (i když to podle mě je většinou taky ku prdu).
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

30. 12. 2020, 7:02

Mex píše: 30. 12. 2020, 12:36 Ale k čemu bude dobré to galvanické oddělení výstupů?
A nakonec i těch vstupů, ale to je zvykem tam dělat (i když to podle mě je většinou taky ku prdu).
Nechci roztahovat signály z PC víc než je to nutné.

To je taková moje profesionální deformace.
Když člověk dvacet roků navrhuje HW a každý jeho výrobek jde přes EMC zkušebnu, tak se to někde projevit musí :D. Zvláště když stojí jedna návštěva zkušebny kolem 50 tisíc.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

30. 12. 2020, 5:38

Mart76 píše: 30. 12. 2020, 7:02 Zvláště když stojí jedna návštěva zkušebny kolem 50 tisíc.
50 litrů - no fuj.
Doufám, že je to aspoň zkušebna někde v Thajsku nebo v Dubaji, a že ta návštěva je za tuto cenu spojena s koupáním na krásných plážích.
Dawe
Příspěvky: 2509
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

30. 12. 2020, 5:59

Mex>50t korun je jeste hodne dobre,to mozna bude jen nejake informativni "precompliance" testovani, tzn. nejake near field hledani, kde "to sviti nejvic" jeste v prubehu vyvoje, ne?

FYI: Typicky EMC validacni testplan jednoducheho komponentu v automotive se pohybuje nekde od 30 do 40 tisic Eur (rozdil CZ vs. DE zkusebny). Myslim tedy kompletni akreditovane mereni emisi i imunity, plus ESD.
Napr. u sensoru a aktuatoru v motorovem prostoru podle ISO 16750-2, ISO 7637-2 a CISPR-25 to vychazi na asi dva az tri tydny trvajici zkousky
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

30. 12. 2020, 7:12

Mex píše: 30. 12. 2020, 5:38
Mart76 píše: 30. 12. 2020, 7:02 Zvláště když stojí jedna návštěva zkušebny kolem 50 tisíc.
50 litrů - no fuj.
Doufám, že je to aspoň zkušebna někde v Thajsku nebo v Dubaji, a že ta návštěva je za tuto cenu spojena s koupáním na krásných plážích.
Těch 50 litrů je taková střední hodnota, záleží na počtu zkoušek, tzn. na charakteru zařízení.
Pod 30 se nedostanu nikdy, ke 100 litrům většinou.
A když udělám výčet:
- vyzařování krytem
- vyzařování na AC nebo DC vstupech/výstupech
- vyzařování na komunikačních linkách
- odolnost vstup/výstup krytem
- - vf. elektromagnetické pole
- - vf. pole z mobilních telefonů
- - magnetické pole
- - elektrostatický výboj
- - impulzní mag. pole
- odolnost I/O vstup/výstup
- - vf. nesymetrický
- - rychlé přechodové jevy
- - rázové impulzy
- odolnost vstupy/výstupy DC napájení
- - vf. nesymetrický
- - rychlé přechodové jevy
- - rázové impulzy
- odolnost vstupy/výstupy AC napájení
- - vf. nesymetrický
- - rychlé přechodové jevy
- - rázové impulzy
- odolnost vstup/výstup uzemněním
- - vf. nesymetrický
- - rychlé přechodové jevy

Ono se to nezdá, ale těch zkoušek je celkem dost.
A pokud na nějakou zkoušku neprojdu, tak končím a za tři měsíce znova (a peníze propadnou :? ). S chlapama na zkušebně se známe, takže pokud něco neprojde, tak nám dají třeba den na případnou úpravu. Pokud zjistíme, že to za den nedáme, tak balíme a jedeme domů. Tři měsíce je průměrná čekačka na zkoušky. Zkoušky na zkušebně trvají cca 3 týdny.
Proto máme na firmě vlastní měřáky za cca 1 mega, stejné jako na oficiální zkušebně a předběžně si zařízení předzkušujeme. Většinou na 1,5 až 2 násobek toho, co se oficiálně zkouší, abysme měli rezervu.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

31. 12. 2020, 5:57

Mart76 píše: 30. 12. 2020, 7:12 - vyzařování krytem
- vyzařování na AC nebo DC vstupech/výstupech
- vyzařování na komunikačních linkách
- odolnost vstup/výstup krytem
- - vf. elektromagnetické pole
- - vf. pole z mobilních telefonů
- - magnetické pole
- - elektrostatický výboj
- - impulzní mag. pole
- odolnost I/O vstup/výstup
- - vf. nesymetrický
- - rychlé přechodové jevy
- - rázové impulzy
- odolnost vstupy/výstupy DC napájení
- - vf. nesymetrický
- - rychlé přechodové jevy
- - rázové impulzy
- odolnost vstupy/výstupy AC napájení
- - vf. nesymetrický
- - rychlé přechodové jevy
- - rázové impulzy
- odolnost vstup/výstup uzemněním
- - vf. nesymetrický
- - rychlé přechodové jevy
Toto je asi výčet zkoušek pro zařízení do automotive, nebo pro zabezpečení vlaků, medicínu atd? Nevíš jaké zkoušky by se měli dělat, třeba na zařízení, kde o nic nejde? Pokud bych chtěl třeba zkontrolovat, zda jsem třeba nechtěně nevyrobil širokopásmovou rušičku?

Nevíš jak by to měli teoreticky řešit dovozci elektroniky, kteří své výrobky tahaj ze zemí mimo EU? Kdyby na každou čínskou variantu nějaké elektroniky udělat zkoušky za 100 000Kč, tak jsou v miliónových mínusech a ještě nezačali.

To jak to funguje v praxi, tím prosím tady neplevelto toto vlákno, zajímá mě ideální teoretický stav.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

31. 12. 2020, 8:27

zz912 píše: 31. 12. 2020, 5:57 Toto je asi výčet zkoušek pro zařízení do automotive, nebo pro zabezpečení vlaků, medicínu atd? Nevíš jaké zkoušky by se měli dělat, třeba na zařízení, kde o nic nejde? Pokud bych chtěl třeba zkontrolovat, zda jsem třeba nechtěně nevyrobil širokopásmovou rušičku?

Nevíš jak by to měli teoreticky řešit dovozci elektroniky, kteří své výrobky tahaj ze zemí mimo EU? Kdyby na každou čínskou variantu nějaké elektroniky udělat zkoušky za 100 000Kč, tak jsou v miliónových mínusech a ještě nezačali.

To jak to funguje v praxi, tím prosím tady neplevelto toto vlákno, zajímá mě ideální teoretický stav.
Tohle byl výčet zkoušek, které provádíme na našem drážním zařízení. Zkoušky pro nás jsou definovány normou ČSN EN 50121-4. Tato norma definuje rozsah zkoušek a meze a odkazuje se na základní normy. Každý obor má většinou svou vlastní zastřešující normu. Víc info např. zde od profesora Svačiny (učil mne) http://www.elektrorevue.cz/clanky/01036/index.html . Pozor, už to nemusí být aktuální.
Co se týká zkoušení zařízení tahaných např. z Číny, tak ty podléhají prohlášení o shodě a EU směrnicím. Tam potřebné informace o charakteru a rozsahu zkoušek
v závislosti na zařízení poskytne instituce, která prohlášení o shodě vydává, např. EZU https://ezu.cz/katalog-produktu/prohlaseni-o-shode-ce/, konkrétně u EMC https://ezu.cz/katalog-produktu/zkousky ... ility-emc/. V praxi na to ale většina dovozců kašle a spokojí se s označením China Export (CE). A pak se člověk diví, že si koupí zdroj na LED a zkolabuje mu vedle stojící rádio.
Co se týká vlastních zkoušek, tak mám zkušenosti s TESTCOM Praha, EZU Praha, s Vojenským zkušebním ústavem ve Vyškově a kolegové ještě jezdí do ITC v Uherském Hradišti (kdysi MESIT). Nevím jak je to s cenou za případné informativní měření, ale vím, že tam kde jezdíme, se nerozlišuje mezi certifikovaným a necertifikovaným měřením.
Pro informativní měření by bylo ještě možné kontaktovat nějakou VŠ, kde to mohou proměřit za mírný poplatek. Kdysi dávno jsem tak řešil informativní měření na VUT. Ale pouze odolnost, na emise musí být bezodrazová komora a tu tehdy neměli. A nevím, jestli ji teď mají.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

31. 12. 2020, 9:23

A s jakou úspěšností Ti prochází Tvoje výrobky?
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“