Kabel k PC

potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

27. 10. 2017, 1:55

Do teď jsem se mořil se zapojením a chvíli mi to běželo a někdy lítaly jističe. Byl jsem už zoufalej.
Teď jsem zjistil, jak je to možné nevím, oba kabely jsou stejné.
Dávám to do stejné zásuvky a na jednom je fáze na L a na druhém na N. To už neumíme vyrobit přívodní kabely? Nebo je v to nějake zádrhel.
Kabely neporušené, nezkroucené, prostě na pohled OK.
Pro Zdenka Valtra: Tak vidíš v čem to bylo, záleželo jakej kabel jsem vzal do ruky. :D :D :D
Přílohy
kabel.jpg
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

27. 10. 2017, 2:09

Podle normy je jedno zda je na zásuvce fáze vlevo nebo vpravo. Musí se pouze dodržet stejné zapojení všech zásuvek v objektu.
Zrovna tak spotřebič třídy I, to je ten který je zapojen třívodičově a má připojený ochranný kolík na kostru, by měl fungovat nezávisle na tom z které "strany" je přivedená fáze.
Jsou třeba výjimky (plynový kotel), který při opačné fázi z konstrukčních důvodů nefunguje, ale rozhodně nesmí "vyhodit pojistky"!
Závadu bych hledal jinde. Leda by jsi těmi jističi měl na mysli proudový chránič. Tam by možná při rozdílně zapojených fází ,mezi dvěma spínanými zdroji, díky kapacitním proudům odrušovacích kondenzátorů, k vypínání dojít mohlo. :roll:
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

27. 10. 2017, 2:35

Ano, jak pise Jova. S fazi na druhe strane se rozhodne musi pocitat, napriklad bila komunisticka roztrojka na jedne strane fazi otaci !!
vruboun
Příspěvky: 368
Registrován: 25. 3. 2010, 7:11

27. 10. 2017, 2:42

Číňan na to peče, jednou jsem narychlo potřeboval šňůru se zástrčkou, tak jsem ten počítačovej konec odstřihl a fáze byla na žlutozeleným drátu!!
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

27. 10. 2017, 4:09

taky jeden zážitek podobnýho typu
beztlakový 5l ohřívač vody nad umyvadlo výrobce Gorenje někdy tak z cca r. 1992 (??), na připojení normální vidlicí do zásuvky
máma mi volala, že jí z toho pořád jde pára (ohřívač je beztlakový, ze spec. baterie se do nádobky pustí studená voda a přepadem z nádoby do baterie vytéká teplá)
pošťoural jsem se v tom
zapojení - termostaty byly přesně podle předpokladu v serii na hnědém (teoreticky fázovém) vodiči, dále topné těleso, druhý konec tělesa připojený na modrý (teoreticky prac.nula) vodič
žlutozelený ochranný připojený správně na tělo nádoby
oba (jednopólové) termostaty vypnuté a stále to topilo
ve vidlici přívodní šňůry byl hnědý (fázový) vodič připojen na pravý kolík a modrý (prac. nula) na levý (při pohledu zezadu)
tj. po připojení do zásuvky zapojené dle zvyku s fází v levé díře šla do ohřívače fáze po modrém drátu, termostaty vypínaly nulu, fáze byla na tělese stále
chodilo to bez potíží až do chvíle, kdy obal topného tělesa zhruba ve třetině délky od termostatu prohnil a voda šla přímo na spirálu
v tom okamžiku jako pracovní nula posloužil ochranný vodič, zkratový proud díky "vhodnému" umístění díry v obalu tělesa atd. byl menší než 16A jističe zásuvkového okruhu a hřálo to bez omezení.....
.....
tohle je přesně situace, kdy by
a) zafungoval proudový chránič (kdyby tam byl)
b) to začalo tlouct, kdyby byl nějaký problém s ochranným okruhem...
Naposledy upravil(a) testone dne 27. 10. 2017, 4:40, celkem upraveno 1 x.
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

27. 10. 2017, 4:17

jova píše:Podle normy je jedno zda je na zásuvce fáze vlevo nebo vpravo. Musí se pouze dodržet stejné zapojení všech zásuvek v objektu.
Zrovna tak spotřebič třídy I, to je ten který je zapojen třívodičově a má připojený ochranný kolík na kostru, by měl fungovat nezávisle na tom z které "strany" je přivedená fáze.
Jsou třeba výjimky (plynový kotel), který při opačné fázi z konstrukčních důvodů nefunguje, ale rozhodně nesmí "vyhodit pojistky"!
Závadu bych hledal jinde. Leda by jsi těmi jističi měl na mysli proudový chránič. Tam by možná při rozdílně zapojených fází ,mezi dvěma spínanými zdroji, díky kapacitním proudům odrušovacích kondenzátorů, k vypínání dojít mohlo. :roll:
To možná norma povoluje ale přesto to moc nechápu. Jistě není objekt kde je to vše obráceně. Já už jako kluk pamatuji že fáze byla vždy v levé díře, možná je doba jiná a mění se i díry v zásuvkách. :D :D :D
Navíc jedním napájím trafo pro KM a druhým servodriver a tomu to asi jedno není.
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

27. 10. 2017, 4:22

U nas v hospode meli PC kabel k sipkovemu automatu. Kdyz jsem nim zahybal, nekde v polovine jeho delky z nej litaly takove jiskry jako z prskavky :-) Stamgasti z toho meli srandu. Jistic kabel nevyhazoval, jen automat obcas blbnul. Proste mas vadny kabel - vyhodit, nahradit novym. Jestli je faze vlevo nebo vpravo je jedno, neni vcelku zadny duvod proc by mela byt pevne na nektere strane.

Trafu i driveru je uplne jedno kde je faze.
Naposledy upravil(a) t256 dne 27. 10. 2017, 4:24, celkem upraveno 2 x.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

27. 10. 2017, 4:23

i servodriveru to musí být jedno, pokud to máš správně zapojené
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

27. 10. 2017, 6:12

To servo by mělo být OK, to jsem rozchodil s borcem od omronu.
Kabel jsem koupil novej a už to nedělá, vzal jsem s sebou i fázovku. :D
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

27. 10. 2017, 6:40

Jak jsem psal, záleží co ti "vypadává". Pokud je to skutečně jistič, tak bych to na lehkou váhu nebral a nechal to někým proměřit.
Dneska jsi to "nějak" rozchodil, ale v budoucnu už to může někdo zapojit jinak a nastane prů...
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

27. 10. 2017, 6:52

potraviny píše:To možná norma povoluje ale přesto to moc nechápu. Jistě není objekt kde je to vše obráceně. Já už jako kluk pamatuji že fáze byla vždy v levé díře, možná je doba jiná a mění se i díry v zásuvkách. :D :D :D
Navíc jedním napájím trafo pro KM a druhým servodriver a tomu to asi jedno není.
Současné normy už nesleduju, ale vždycky platilo, že zapojení které počítá s určitým přiřazením fáze a pracovní nuly u pohyblivého přívodu je chybné. Už třeba proto, aby to fungovalo i v Německu, kde se dá vidlice strčit do zásuvky oběma způsoby :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

27. 10. 2017, 10:20

potraviny píše:To možná norma povoluje ale přesto to moc nechápu. Jistě není objekt kde je to vše obráceně. Já už jako kluk pamatuji že fáze byla vždy v levé díře, možná je doba jiná a mění se i díry v zásuvkách. :D :D :D
Navíc jedním napájím trafo pro KM a druhým servodriver a tomu to asi jedno není.
Ako tu už ostatný písali - zariadenia s 3-vodičovou prípojkou (L/N/PE) musia byť navrhnuté tak, aby na orientácii L/N (ako aj z bezpečnostného, tak aj z prevádzkového hľadiska) nezáležalo.

Ak ti ale takýto "opačný" káblik naozaj vyhadzoval istič (a nie len prúdový chránič, ako tu už dakto vyššie spomínal), bral by som to ako silnú indikácia toho, že dačo v tvojom systéme či rozvodoch asi nebude navrhnuté/zapojené správne, a rozhodne by som to nebral na ľahkú váhu. Ak ti teda nie je život príliš "ľahký" :roll:

Problém s tími činskymi IEC káblami nie je ani tak v tom opačnom zapojení, ako skôr v tej "farebnej lotérii" - kde podľa toho, ako sa číňan v daný deň vyspal, raz pripojí HNEDÝ vodič na ĽAVÝ kolík, raz na PRAVÝ, a keď sa fakt zle vyspal, tak kľudne aj na STREDNÝ! :lol: No a problém potom nastáva v prípade, že sa dakto rozhodne ustrihnúť koncovku, a bez dodatočného premerania spolieha na farby.. :?
potraviny píše:To servo by mělo být OK, to jsem rozchodil s borcem od omronu.
Smiem sa spýtať, v čom bol nakoniec ten problém? :roll:
Že ty si mal len zle zapojené U/V/W na motore? Keď sa tu už o tých prehodených fázach bavíme :lol:
 
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 10. 2017, 10:36

Párkrát tady zaznělo, že by to mohlo sundat proudový chránič.
A jak by to jako mělo fungovat? Pokud je zařízení i kabeláž OK, tak nějaké přehození L a N nemůže vyhodit ani jistič, ani fíčko.
Fíčko může shodit unikající proud přes vstupní filtry a případně kapacitně i přes motor. Ten proud přes filtry pak zejména v okamžiku připojení na síť. Ale to nemá nic společného s pořadím L a N. To jen znamená, že pro dané zařízení je proudový chránič příliš citlivý (resp. naopak že pro dané fíčko má to zařízení příliš velké unikající proudy).

Starej vtip, který ale dobře popisuje realitu:
Zkoušející: na které straně je v zásuvce 230V plus a na které mínus?
Student: kdo si to má sakra pamatovat, když se to furt mění ...
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

27. 10. 2017, 11:01

Mex píše:Párkrát tady zaznělo, že by to mohlo sundat proudový chránič.
A jak by to jako mělo fungovat?
Napríklad tak, že by v danom zariadení bol interne prepojený N s PE - v tom prípade by to "fíčko" vyskočilo asi skôr, ako ten istíč :lol: Čo ale nič nemení na tom, že by takéto "zapojenie" bol prúser bez ohladu na orientáciu pripojenia L/N.
Mex píše:To jen znamená, že pro dané zařízení je proudový chránič příliš citlivý (resp. naopak že pro dané fíčko má to zařízení příliš velké unikající proudy).
A o to tam práve išlo. Lebo ak by to vyhadzovalo len chránič, nemusí to ešte rovno znamenať závažnú chybu v zariadení, rozvodoch, či zapojení. Keď to ale pri obrátení L/N rovno bere istič, nebude sa asi jednať len o dáky current leak..
 
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

28. 10. 2017, 7:28

Třeba nám Potraviny konečně prozradí co mu to vlastně vyhazovalo a vnese do naší debaty trochu jasno :D
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“