pertinax vs. novodur/duroplast

Odpovědět
Uživatelský avatar
WatchManiac
Příspěvky: 522
Registrován: 23. 1. 2010, 12:56
Bydliště: Bernolákovo
Kontaktovat uživatele:

31. 8. 2016, 8:52

Kluci, dochádza mi zásoba pertinaxu, ktorý používam na všelijaké prípravky, držiaky atď.

Možno by bolo vhodné to vymeniť za nejaký iný plast, rozmýšlal som nad novodurom.
Podstatnou vlastnosťou musí byť skvelá opracovateľnosť, Novodurovú tyč (takú hnedú) mám a sústruží sa v podstate fajn, predpokladám že sa bude dobre aj frézovať.

Skúšal som umelé drevo, ale to moc nevyhovuje...

Niekto tu ukazoval výrobky zo zeleného (???) novoduru, tak že či vie porovnať vlastnosti oproti pertinaxu.
Nechcem zas kúpiť dosku 2 x 1 m ktorá mi bude na figu.

Prípadne nejaký iný pevný plast viete doporučiť? Relatívne dostupný aj v nie "paletových" množstvách. Obrobiteľný bez chladenia/mazania, TK frézy, max. hrúbka 12mm. Ideálne kilo pod 2€ :)

Ďakujem za info. P.
„Když něčemu věnuješ dostatek času, budeš v tom mistr. Pokud nejsi blb.“
Obrázekwatchmania.skObrázekAmateur WatchmakingObrázekYouTube kanál
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7209
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

31. 8. 2016, 10:28

to by mě taky zajímalo
ideálně kdyby tak někdo poskytl nějaký odřezek toho zeleného plastu co se prodává v deskách a dělaj se z toho všechny možný přípravky
díky
omlouvám se za přilepení do vlákna
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Pavka
Příspěvky: 911
Registrován: 10. 3. 2008, 8:40
Bydliště: Ronov

31. 8. 2016, 10:49

Pro odřezky různých materiálů (pertinax, sklotexit) a jiné, jezdím do : http://www.labara.cz/cs/#utm_source=fir ... .cz-418276" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
WatchManiac
Příspěvky: 522
Registrován: 23. 1. 2010, 12:56
Bydliště: Bernolákovo
Kontaktovat uživatele:

31. 8. 2016, 9:52

No ono ani tak nejde o to, kde zohnať pertinax, to neni až taký problém, ale čím ho nahradiť do budúcnosti... Predsa len smrdí a na bočnom reze sú vidieť "letokruhy :)", ako je skladaný papier...

Zaujal ma ten novodur, ako som spomínal, tak tyč je na obrábanie fajn, ale celú dosku 2m2 sa mi "na skúšku" nechce kupovať... Tak že či to vôbec má zmysel ísť do toho novoduru. Tam je cena cca 15€ za kg.

Potom som ešte "zaostril" na duraplast, to je biele, lesklé, robia sa s toho napr. záchodové dosky, varešky atď. To je tiež (aspoň na omak) pevnejší a tvrdší plast.
A hlavne keď cena za 1kg je okolo 7€, čo je polovica novoduru.

Ináč, namiesto pertinaxu som objavil HPL dosky Fundermax, majú v Jafholz-e, tak keď pojdem okolo tak vysomrem... Vyskúšam a možno ostanem pri tom, uvidím že aké sú rozmery a ceny.

Jo a zbytky PVC/novoduru by sa nedali niekde zohnať?
„Když něčemu věnuješ dostatek času, budeš v tom mistr. Pokud nejsi blb.“
Obrázekwatchmania.skObrázekAmateur WatchmakingObrázekYouTube kanál
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2110
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

31. 8. 2016, 10:04

Většina lepších prodejců uřízne libovolný rozměr, ale cena za kg vyjde vyšší než u celé desky

Zkus najít v okolí výrobce čističek, jímek a podobně. Mohli by mít zbytky.

Dobře se obrábí POM
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

31. 8. 2016, 10:27

Ten Novodur nebo POM není úplně plnohodnotná náhrada (v případě těch zmíněných držáčků a přípravků), protože je to termoplast a má 2x až 3x menší modul pružnosti než ty pertinaxové a HPL desky.
Aleš Procháska
tsin
Příspěvky: 63
Registrován: 13. 4. 2016, 1:40
Bydliště: ústecko

13. 10. 2016, 9:38

WatchManiac píše:Kluci, dochádza mi zásoba pertinaxu, ktorý používam na všelijaké prípravky, držiaky atď.

Možno by bolo vhodné to vymeniť za nejaký iný plast, rozmýšlal som nad novodurom.
tj asi dost velky rozdil?!

pertinax (kompozit) vs. novodur (termoplast)

jde o pozadavky.. ja napr. casto nahrazuji pertinax..textit jinymi kompozity podle toho jake potrebuji vlastnosti... ale ted..napr pro lepsi ele a tep vlastnosti pouzivam specialni reaktoplasty (v deskach dost levne)
Odpovědět

Zpět na „Ostatni material“