Dobře obrobitelná ocel

Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2017, 2:09

Jaj ted koukam na rozmer :D
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

20. 3. 2017, 2:10

bobik píše:Že bychom přeci jenom skončili u 11 523? :D
V praxi ano, ale na ynternetu se to bude dělat z automatovky, litiny a CE2 :mrgreen:
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2017, 2:17

Já bych na takovouhle věc asi volil 12050, dělá po obrobení rozumný povrch. Jak je na tom s dalšími kritérii obrobitelnosti nevím, frézka na to nic neříká :-)
Aleš Procháska
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

20. 3. 2017, 2:19

A ještě jedna poznámka - jakmile se dotkne tý desky o rozměrech metr x metr, tlustý 10 :roll: mm frézou, tak to okamžitě chytí lupavku :roll: a tím bude po akci.
Takhle velký plech, pokud má být rovný, tak jedině ohoblovat, na několikrát a pěkně souměrně - z obou stran.
Cena (čas) samozřejmě bude odpovídat tomu jak to půjde dobře :roll: ...
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2017, 2:23

milan584 píše:
Balloo píše:Já už všechno dělám z cementačky ČSN 14220 je perfektně obrobitelná a velmi houževnatá.
Kdysi (před rokem 89) v strojařině platilo, že pokud někdo použil CE2 na dílec, který potom necementoval, (použil CE2 "jen tak z plezíru" :shock: bez ChTZ, pouze v přírodním stavu ) tak byl nejprve vedoucím označen za škůdce národního hospodářství, pokud to udělal znova, tak okamžitě šly premie pryč.
By mě zajímal jediný důvod, PROČ používat CE2 na dílec, co se nebude cementovat - naprosto jasné vyhazování peněz z okna.
Teď už se člověk může rozhodnout co chce a kolik za to zaplatí. Pro mě třeba je důležité, aby součásti vypadaly "pěkně", i když to podle běžných kritérií není nutné, takže to použití různých zdánlivě zbytečně drahých materiálů úplně chápu, protože dobrý povrch pro mě má cenu.
Aleš Procháska
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

20. 3. 2017, 2:48

prochaska píše:
milan584 píše:
Balloo píše:Já už všechno dělám z cementačky ČSN 14220 je perfektně obrobitelná a velmi houževnatá.
Kdysi (před rokem 89) v strojařině platilo, že pokud někdo použil CE2 na dílec, který potom necementoval, (použil CE2 "jen tak z plezíru" :shock: bez ChTZ, pouze v přírodním stavu ) tak byl nejprve vedoucím označen za škůdce národního hospodářství, pokud to udělal znova, tak okamžitě šly premie pryč.
By mě zajímal jediný důvod, PROČ používat CE2 na dílec, co se nebude cementovat - naprosto jasné vyhazování peněz z okna.
Teď už se člověk může rozhodnout co chce a kolik za to zaplatí. Pro mě třeba je důležité, aby součásti vypadaly "pěkně", i když to podle běžných kritérií není nutné, takže to použití různých zdánlivě zbytečně drahých materiálů úplně chápu, protože dobrý povrch pro mě má cenu.
Obrobitelnost CE2 (14220) v přírodním stavu nebo v .3 je mizerná, je to klasický vytrhávací cementační bláto.
Pokud se chce u CE2 slušná obrobitelnost, tak musí být "tak akorát" zušlechtěná - na nějakých cca 70kp/mm (700 - 800 MPa).
Zušlechtěnou desku metr x metr tl.10 z CE2 bych chtěl vidět (kde se dá koupit), jakmile by se do ní hráblo frézou, tak to bude mít tvar :roll: jak dno na tlakovou nádobu. Pokud se ta CE2 v tomhle rozměru vůbec sežene (spíš nesežene :-) ), tak totiž bude měkká a povrch pak bude stejně mizerný (spíš ještě horší) než u tý uhlíkovky. A ta bude stát polovinu.
A vo tom to je - to co platilo v dobách, kdy se nepouživaly naprosto nesmyslný materiály na ještě nesmyslnější dílce.
havelaircraft
Příspěvky: 397
Registrován: 7. 5. 2014, 9:04

20. 3. 2017, 4:02

Pro upřesnění.
Chci vpodstatě kus materiálu do kterého půjde frézovat.
Pevnost není úplně důležitá. Nejpodstatnější je snadná obrobitelnost a dostupnost větších formátů.
Ještě to může být nějaká pásovina. Třeba 1000x100x10mm
Jestli je to takový problém tak tu budu muset vyfrézovat z duralu.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2017, 4:06

testone píše:
filla píše:obavam se, ze nikde, pri tomto pozadavku bych zkusil jit cestou litiny, obrobitelnost jeste lepsi, jen ten bordel
A kde vezmeš litinový polotovar 1000x1000x10mm?
ve slevarne? nebo jako platy do kamen, pochybuji, ze bude davat na svou masinu M2 plotnu, jak jsem tusil :)

http://www.kamnarina.cz/litinove-platy?paginator-page=2" onclick="window.open(this.href);return false;
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

20. 3. 2017, 4:07

havelaircraft píše:Pro upřesnění.
Chci vpodstatě kus materiálu do kterého půjde frézovat.
Pevnost není úplně důležitá. Nejpodstatnější je snadná obrobitelnost a dostupnost větších formátů.
Ještě to může být nějaká pásovina. Třeba 1000x100x10mm
Jestli je to takový problém tak tu budu muset vyfrézovat z duralu.
jasně, takže je jako obvykle všechno jinak
tak začni tím, co to má vlastně být, a přizpůsobíme konstrukci dostupnému materiálu a strojům
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
havelaircraft
Příspěvky: 397
Registrován: 7. 5. 2014, 9:04

20. 3. 2017, 4:27

testone píše:
havelaircraft píše:Pro upřesnění.
Chci vpodstatě kus materiálu do kterého půjde frézovat.
Pevnost není úplně důležitá. Nejpodstatnější je snadná obrobitelnost a dostupnost větších formátů.
Ještě to může být nějaká pásovina. Třeba 1000x100x10mm
Jestli je to takový problém tak tu budu muset vyfrézovat z duralu.
jasně, takže je jako obvykle všechno jinak
tak začni tím, co to má vlastně být, a přizpůsobíme konstrukci dostupnému materiálu a strojům
Nic není jinak.
Pro mě je ideální deska kterou hodim do cnc. Mám router. Klasický portál s rozjezdy 1300x1300 takže chci využít plochu i na složité a velké přípravky. Třeba formu na přepážky trupu. Ale hodně je menších dílů , občas potřebuju nějaký přípravek třeba na usazení dílu. Ohnutí hliníkoveho plechu atd. Pro usazení při sváření Prostě normální přípravky.
Ocel je asi nejlevnější řešení tak mě zajímala. Cena materiálu není ale hlavní aspekt. Důležitá je právě ta obrobitelnost.
Boužel jsem limitovaný strojem který má relativně malou tuhost takže potřebuju snadno obrobitelný materiál. Doteď jsem si takové přípravky frézoval na starém cnc z překližky. Ale ty mají dost omezení. Teď mám jiný stroj a chci pevnější a odolnější přípravky.

Rovnou jsem psal že si to chci obrábět sám, byť s omezením mého stroje. Nechci řešit kooperaci. Trvá to dlouho a někdy jsou za to ceny které jsou pro mě nesmyslné.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2017, 5:12

nekde v rakovnice maji a rezou z obrovskejch bloku
nevim co maji za jakosti
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

20. 3. 2017, 5:20

Máš pravdu. Ocelové plechy jsou nejlevnější, i když budeš mít spotřebu jedné frézy na plech.
http://www.kondor.cz/plechy-cerne-tluste/c-1514/
http://www.bolzano.cz/cz/technicka-podp ... e-s235jrg2
Dural bude dražší, neboť na tu velikost budou třeba silnější desky.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

20. 3. 2017, 7:22

havelaircraft:já jsem z původního zadání pochopil, že se jedná o cosi konkrétního s rozměrem 1000x1000x10mm
a pak o pár postů dál už to bylo 1000x100x10
ne že je to obecná diskuse o použitelném materiálu
....
na to se dá asi těžko odpovědět obecně
spíš vždy řešit konkrétní případ dle použití a tvaru atd
ocel obrobitelná stejně jako Al slitiny řady 2... prostě není
nejvíc se tomu asi blíží ta automatovka, ale ta je asi dostupná jen ve formě tyčí, nejvíc 6hr, pak kulatá a kvadráty, vše tažené zastudena
nejběžněji prodávaná hlazenka je obvykle 11373 (S235), to je na obrábění snad nehorší materiál
placaté věci jsou buď za tepla válcované plechy (S235) - ty mají všichni prodejci hutního materiálu, lepší plechy (S355, tj. 11523) mívají k dispozici firmy co pálí plazmou nebo laserem
všechny běžně prodávané za tepla válcované profily L,I,U....., plocháče atd. jsou S235 = blbě obrobitelné - ne že by to nešlo, ale nedá se na tom pořádně udělat pěkný povrch
plechy jsou i za 16,-Kč/kg
na spoustu věcí se dá použít kontilitina, je dobře koupitelná v širokém sortimentu i po malých kusech, z principu jsou to kulaté, čtvercové atd profily, cena od cca 60,-/kg, viz http://www.unibar.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
až na prach a svinstvo se obrábí dobře
od spousty výrobců a prodejců (Bogner, Bolzano, AC steel, Acerostar ..... se dá koupit nástrojovka řezaná z bloků, tam by asi šlo koupit i ten rozměr 1000x1000x10, ale nebude to za 20,-/kg, ale spíš tak za 100-200,- a výš
u některých ocelí tohoto typu píšou dobře obrobitelná, ale to bych asi vnímal jako "lepší z těch blbých"
obecně dobrá cesta na přípravky atd jsou asi svařence z výpalků z tlustých plechů, najít si někde v okolí někoho, komu se pošle DXF a druhý den se dá zajet pro výpalek
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
havelaircraft
Příspěvky: 397
Registrován: 7. 5. 2014, 9:04

21. 3. 2017, 11:51

Myslel jsem že v prvním příspěvku to bylo docela jasné že jde o obecný materiál ale ve tvaru desky.
Mě je skutečně jedno jestli je to pásovina, plech, nebo řezaná deska.
Ocel by pro mě měla hodně výhod. Je odolnější proti poškození. Dokážu ji svařovat. A obecně je levnější.

Sjednotiím tedy požadavky.
1.Ocel cenově levnější než dural.
2.Dostupnost formátu desky o síle 10-20mm jiný rozměr není důležitý. Může být plech. Může být pásovina atd.
3.Snadné obrábění bez chlazení. (Mám ofuk a možnost přimazávat olejem nebo lihem)
4.Musí daný materiál jít běžně a legálně koupit.
5. Chci díly vyrábět sám na tom co mám.

Vysvětlení.
1.Když to bude drahé raději budu frézovat do duralu. Méňe budu namáhat stroj a více se mi líbí přípravky z duralu
2. Deska je jasný formát. Potřebuju to hodit na portálovou frézku a upnout. Viz foto stroje limit na upnutí mám 1500x1500mm tak je mi opravdu jedno jaký je to rozměr.
3. Vysvětluje foto. Prostě emulzí chladit nejde.
4. To je snad jasné. Prostě potřebuju desku zavolám dodavateli a objednám ji.
5. Špatné zkušenosti s dodavateli vypálených dílů. Dodání běžně 2 týdny. A ceny že bych si to mohl frézovat z mosazi. Hlavně potřebuju občas jen drobnost ale nemůžu na ni čekat týden.
Přílohy
IMG_3479.JPG
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

21. 3. 2017, 9:02

A není jednodušší si udělat nějakou cnc plazmu? Podle mě se z toho pos...š.
Nebudu mluvit o tom jak nástroje půjdou do kopru a jiných věcech. Nevím o nikom kdo by na podobném stroji chtěl a vyráběl něco takového. I kdyby jsi tu plazmu udělat na podepřených tyčích a řemenech tak to bude efektivnější.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Odpovědět

Zpět na „Ostatni material“