PLA - Materiál pro 3D tisk

Odpovědět
vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

19. 6. 2017, 7:43

Zdravím vás pánové,

rád bych se zeptal, zdali nemáte někdo zkušenosti nebo poznatky s praskáním struny 1,75 mm PLA pro 3D tisk.
Struna praská ještě nezpracovaná, hned jak ji odmotám z cívky, na které je navinuta.
Struna zkřehla, přestala být pružná, je samozřejmě zkroucená podle průměru cívky ale nelze ji ani narovnat.
Cívku s materiálem mám cca půl roku, zkraje se to nestávalo.
Spotřeboval jsem cca polovinu cívky a posléze po nějaké době začalo praskání struny.
V současné době nelze strunu v podstatě vůbec použít.
Mám dalších cca 30 cívek s materiálem PLA i ABS, jsou uskladněné v suché místnosti, teplota cca 20 - 22 stupňů.
Problém se vyskytl pouze na jediné - černé barvy. Domnívám se, že jde o auschusovou sérii materiálu.
Byl bych velmi nerad, kdyby se to stalo i ostatních cívek.
Proto se ptám, na jakém základě mohlo k tomuto stavu dojít, abych předešel tomuto problému.
Případně jak tento stav napravit ?

Děkuji za Vaše poznatky
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

19. 6. 2017, 7:59

PLA ti navlhlo. Byl jsem před měsícem na školení a tam nám panáček ukazoval, jak vypadá pla struna 2,85 když navlhne. Nedá se narovnat, praská, prostě se nedá použít. Doporučoval nám všechny cívky okamžitě po ukončení tisku dát do velkého igeliťáku se zipem, vymačkat bzduch a zavřít.
vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

19. 6. 2017, 9:48

Aha, mockrát děkuji za odpověď. Je to zajímavé, všechny ostatní cívky jsou zatím v pořádku a jsou otevřeny dříve než ta postižená.
Všechny jsou uskladněny za stejných podmínek a na stejném místě.
Tahle bude asi háklivější.
Zkusím, zda je tento stav trvale nevratný - nebo jej lze napravit například pobytem v troubě na 40 stupňů?
vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

19. 6. 2017, 12:42

Tak jsem to zkusil na 45 minut dát do trouby při 50 stupních.
Zatím se to jeví jako OK, po zchládnutí se zatím neláme, lze tisknout.
Takže hned zabalím všechny otevřené cívky do igelitu.
Odpovědět

Zpět na „Ostatni material“