Plasty - zajímavý materiál zdarma + diy recyklační stroje

Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

3. 10. 2017, 8:26

Narazil jsem na nizozemce a zaujalo mne jeho nadšení pro využití recyklovaných plastů a DIY komunita nadšenců kterou dal dokupy. Mimo jiného vyvinula jednoduché stroje pro zpracování plastů: drtič, ruční vstřikovací lis, lis na filamenty a mechanický lis na velké výlisky z kterého mohou vypadnout deska a bloky vhodné pro další obrábění. Nejen tyto plánky strojů šíří dál jako open source. Angažovanost pro dobrou a docela propracovanou myšlenu až zaráží :shock:. Však posuďte z prezentačního videjka a zapněte si titulky, má i češtinu:

Po netu je obdobných strojků mnoho, mne spíše zaujal ten komplexní přístup celé koncepce.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 10. 2017, 10:15

Klobouk dolů před takovým borcem.
Tohle je ekologie v praxi.
Ne jako nějací pitomci, co se na Šumavě přivazujou ke stromům, aby toho kůrovec mohl sežrat co nejvíc.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8907
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

3. 10. 2017, 11:21

Hipsterská ekologie v praxi. Vypadá to hrozně hurá, ale ve výsledku si myslim, že by vyšlo mnohem lépe, kdyby lidi jen pečlivě uklízeli a třídili a zbytek nechali na profících.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
ZDENEK1.DOLEZAL
Příspěvky: 243
Registrován: 16. 12. 2013, 9:09

3. 10. 2017, 11:33

Hošíí takovej sběrnej dvůr chci taky někde v okolí, kde se válej funkční motory s převodovkama a termostaty.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 10. 2017, 11:53

Thomeeque píše:Hipsterská ekologie v praxi. Vypadá to hrozně hurá, ale ve výsledku si myslim, že by vyšlo mnohem lépe, kdyby lidi jen pečlivě uklízeli a třídili a zbytek nechali na profících.
U nás možná jo.
Ale v tom úvodním videu má právě to, že to chce co nejvíc propagovat a rozšířit, aby se to dostalo k lidem třeba i v Africe. A tam to mnohdy s tou recyklací asi nebude žádná hitparáda.
Navíc pokud se do něčeho podobného dají mlaďoši třeba i tady, tak určitě jejich vztah k recyklaci bude jiný, než u zbytku populace. A třeba pak budou fungovat jako ostrůvky pozitivní deviace.

Jinak u nás v Brně se recyklace plastů (mimo PETek) dělá takzvaně energeticky. Přeloženo do normálního jazyka: plasty se pálí ve spalovně.
Netvrdím, že to musí být špatně. Jen ale aby si lidi uvědomili, co se taky občas skrývá pod pojmem "recyklace". V reakci na Tvůj post pak "recyklace u profíků".
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

4. 10. 2017, 6:49

Před pár lety jsem se byl podívat v jedné třídičce plastu v Praze přijel tam ten velikej popelářsky vuz vyhodil jim tam cca desetikubikovou kostku slisovaneho plastu , ta projela takovýma hrabema kde se zase nacechrala do puvodniho stavu takhle to jelo dal po páse mezi cca dvacet ukrajinek , které ručne vybirali pet láhve a jejich víčka házeli je do takovejch supaku kde se to drtilo na malé kusy.. z toho celkového objemu vytridili tak 10-20%.. zbytek se zase slisoval do menších kostek a sel do spalovny..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
reta
Příspěvky: 657
Registrován: 22. 7. 2014, 1:50
Bydliště: Pardubice

4. 10. 2017, 6:54

Prosím proč mám u Gradova příspěvku na obrazovce místo videa černý flek? :D
ok1in
Příspěvky: 172
Registrován: 13. 6. 2017, 6:31
Bydliště: Slaný

4. 10. 2017, 7:00

RaS píše:Před pár lety jsem se byl podívat v jedné třídičce plastu v Praze přijel tam ten velikej popelářsky vuz vyhodil jim tam cca desetikubikovou kostku slisovaneho plastu , ta projela takovýma hrabema kde se zase nacechrala do puvodniho stavu takhle to jelo dal po páse mezi cca dvacet ukrajinek , které ručne vybirali pet láhve a jejich víčka házeli je do takovejch supaku kde se to drtilo na malé kusy.. z toho celkového objemu vytridili tak 10-20%.. zbytek se zase slisoval do menších kostek a sel do spalovny..
Stejně to vypadá i v Kladenské třídičce...
Komunikace, telemetrie, automatizace, pohony...
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

4. 10. 2017, 7:56

Mě jen překvapuje jak si hrajeme na ekologii a pak toho jde 90% do pece..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
hobbyrobot
Příspěvky: 379
Registrován: 27. 12. 2011, 9:24
Kontaktovat uživatele:

4. 10. 2017, 9:33

RaS píše:Mě jen překvapuje jak si hrajeme na ekologii a pak toho jde 90% do pece..
Protože ekologie je jeden z nejlepších současných byznysů, zvlášť, pokud se přitom na ekologii příliš nedbá...
jrt
hobbyrobot.cz, jederobot.cz
robodoupe.cz, forum.robodoupe.cz
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8907
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

4. 10. 2017, 9:51

Ekologie není jen recyklace, ekologie může být v některých případech i ekologická likvidace, je to myslim dost složitá problematika..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

4. 10. 2017, 10:15

hobbyrobot píše:
RaS píše:Mě jen překvapuje jak si hrajeme na ekologii a pak toho jde 90% do pece..
Protože ekologie je jeden z nejlepších současných byznysů, zvlášť, pokud se přitom na ekologii příliš nedbá...
Noo myslím že jako u všeho, lze věc zneužít i využít jde jen o úhel pohledu... U pojmu ekologie k tomu dochází denno denně v masivním měřítku to když se toho chytí kapitál a zarytí extrémisté - z jejích úhlu pohledu je to ale OK, však ten pojem využívají, jenže ve svůj prospěch :-(
Tady se toho pojmu chytili normální lidi a pokud si všimnete, tak to zprofanované slovo ECO...něco skoro nepoužívají, ale zato jdou přímo k meritu problému :D
Já dostal ránu mezi oči hned jak jsem to jeho videjko potkal, právě proto, že jsem se nějakou chvílí motal kolem těch co ekologicky využívají recyklované plasty :mrgreen: :evil: :roll: Áno třídí se to protože jsou na to dotace, áno spaluje se to když o vytříděný odpad není zájem-není kdo by za něj zaplatil a to dost (více než spalovny), ale asi lepší než aby to končilo na skládkách...
reta píše:Prosím proč mám u Gradova příspěvku na obrazovce místo videa černý flek? :D
Budu asi už na černé listině :wink: , ekologů :D
Tak pro jistotu ať to nezapadne:
- odkaz na webovky toho holandského klučinu https://preciousplastic.com/en/machines/" onclick="window.open(this.href);return false;
- link na to úvodní videjko, připomínám zapnout titulky jsou k dispozici také české :wink: https://www.youtube.com/watch?v=8J7JZcsoHyA" onclick="window.open(this.href);return false;
- komplet materiály projektu ke stažení - je tam vše: plánky strojů, marketing, praktické informace o plastech a jejích rozlíšitelnost, vlastnosti,... https://github.com/hakkens/precious-pla ... master.zip" onclick="window.open(this.href);return false;

Celá ta jeho akce je krásny příklad jak dobře poskládané detaily tvoří zajímavý celek a jeden který zaujal mne je popsán jak trik č.5 v čase 4:30 tady https://www.youtube.com/watch?time_cont ... sqLJNyrVss" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

4. 10. 2017, 10:25

U plastů je problém v tom, že nejdou rycyklovat do nekonečna prostým přetavením. Výlisek z originál materiálu bude mít jiné vlastnosti, než výlisek z regranulátu. Lisovny plastů nějaký regranulát do originálního materiálu přimíchávají a tím si šetří náklady. Ale ty mají přehled, z jakého konkrétního plastu ten regranulát je. Nějaký plast ze skládky je použitelnej jen v omezený míře. Třeba na plaňky plotu. Z hlediska recyklace by bylo nejlepší ten odpadní plast naházet do nějakého chemického reaktoru, udělat z něho "ropu" a tu zase použít na výrobu plastů s definovaným chemickým složením. Jenomže ta energie na přeměnu plastu na ropu je jaksi navíc, takže se to nevyplatí. Muselo by se to dotovat.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7201
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

4. 10. 2017, 11:55

reta píše:Prosím proč mám u Gradova příspěvku na obrazovce místo videa černý flek? :D
zkus jinej prohlížeč
IE mi to taky nezkousne
Firefox jo
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
reta
Příspěvky: 657
Registrován: 22. 7. 2014, 1:50
Bydliště: Pardubice

4. 10. 2017, 1:17

Skutečně IE neumí.
Dík.
Odpovědět

Zpět na „Ostatni material“