Materiály z ČÍNY

Odpovědět
petrkuna
Příspěvky: 28
Registrován: 3. 3. 2018, 9:53

3. 3. 2018, 11:36

Zdravím,
podvody s čínským materiálem jsou už neúnosné. Prodejci mají plné sklady číňanského materiálu. Když sháním dobrý Třinecký materiál, tak se vyrobí atest k Třineckému materiálu a původ materiálu je CZ. Tyto materiály neodpovídají strukturou ani mechanickým vlastnostem ČSN. Nejdřív jsme nevěděli jak číňanský materiál reklamovat, dělali jsme chemické rozbory a ty byli dobré. Při obrábění se nám ničily nástroje ze SK. Materiál na vzdušné vlhkosti vytvářel na povrchu strupy koroze , to jak tam jsou roztavené rezaté plechovky. Převážně používáme 42CrMo4QT (ČSN15 142.6) zušlechtěný.
Tady je nástroj který jsme si pořídili na odhalování číňanského materiálu, je to rychlejší a levnější, než pořád někam jezdit a dělat analýzy materiálu v laboratořích.
IMG_0426.JPG
Tady je číňanský materiál pod mikroskopem 42CrMo4QT , materiál by měl mít pevnost v tahu1000MPa, při této struktuře bude mít pevnost v tahu tak 250MPa. Při kupování tohoto materiálu vznikají obrovské škody, jak na nástrojích , tak na výrobcích. A když to někde praskne, tak to může někoho i zabít. Pro milovníky Damascénské oceli to je ráj , mají nekonečné množství damascénských ocelí za pár korun.
15142-čina4.jpg
Jestli to bude takto pokračovat, tak se zavřou ocelárny v evropě, a bute se vozit jen číňanský materiál, a nové ocelárny tady už niko nedokáže postavit.Takto vypadá ocel 15 142.6 Třinecká
15142-třinec2.jpg
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

4. 3. 2018, 8:19

Bazvadný - ale CO to je ten "nástroj který jsme si pořídili na odhalování číňanského materiálu" - stačí firma, označení.
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

4. 3. 2018, 9:25

To je přece Zeissův metalografický mikroskop.... :wink:
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

4. 3. 2018, 10:00

Ahoj a co z těchto ocelí vyrábíte ? nějaké foto by nebylo ?
dík
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

4. 3. 2018, 10:20

Ta propaganda se nebude líbit Luftjardovi ani Ovarovi! Co by na to řekl jeho čínský poradce tohočasu asi za katrem?
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

4. 3. 2018, 10:31

Reinkarnace píše:To je přece Zeissův metalografický mikroskop.... :wink:
bezva - to jsem fakt netušil :mrgreen:
Takže to zkusím znova. Aby měly ty obrázky alespoň větší než nenulovou vypovídací hodnotu, tak by to chtělo doplnit typ mikroskopu, použité zvětšení, filtr, leptadlo, měřítko do fotek (to je absolutní základ), orientaci výbrusu (podél, napříč, kde a jak), rozměr tyče (neb i 42CrMo nemá nekonečnou :mrgreen: prokalitelnost), píchnout tvrdost a další v metalografií obvyklé, naprosto základní informace.
A na závěr by hlavně bylo dobré napsat, který prodejce (distributor) dodal ten vzorek :roll: s tou řádkovitostí a dalšíma fatálníma vadama.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

4. 3. 2018, 10:38

Až teď :roll: mě tu fotku napadlo si zvětšit - takže to je cca v středu, podél? A kolik je to průměr té tyče? A jak to vypadá cca 2mm pod povrchem?
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

4. 3. 2018, 10:49

milan584 píše:
Reinkarnace píše:To je přece Zeissův metalografický mikroskop.... :wink:
bezva - to jsem fakt netušil :mrgreen:
Takže to zkusím znova. Aby měly ty obrázky alespoň větší než nenulovou vypovídací hodnotu, tak by to chtělo doplnit typ mikroskopu, použité zvětšení, filtr, leptadlo, měřítko do fotek (to je absolutní základ), orientaci výbrusu (podél, napříč, kde a jak), rozměr tyče (neb i 42CrMo nemá nekonečnou :mrgreen: prokalitelnost), píchnout tvrdost a další v metalografií obvyklé, naprosto základní informace.
A na závěr by hlavně bylo dobré napsat, který prodejce (distributor) dodal ten vzorek :roll: s tou řádkovitostí a dalšíma fatálníma vadama.
mila584: nebuď furt tak negatistickej
to co píšeš je samo pravda, ale příspěvek taty na foru není posudek soudního znalce
třeba taky není vhodný podrobnosti zveřejňovat
ty se taky skrýváš pod nic neříkajícím nickem a umístěním "na jihu"
docela by mě zajímalo (a asi nejenom mě) která fabrika ti dala zkušenosti
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

4. 3. 2018, 11:06

testone píše:
milan584 píše:
Reinkarnace píše:To je přece Zeissův metalografický mikroskop.... :wink:
bezva - to jsem fakt netušil :mrgreen:
Takže to zkusím znova. Aby měly ty obrázky alespoň větší než nenulovou vypovídací hodnotu, tak by to chtělo doplnit typ mikroskopu, použité zvětšení, filtr, leptadlo, měřítko do fotek (to je absolutní základ), orientaci výbrusu (podél, napříč, kde a jak), rozměr tyče (neb i 42CrMo nemá nekonečnou :mrgreen: prokalitelnost), píchnout tvrdost a další v metalografií obvyklé, naprosto základní informace.
A na závěr by hlavně bylo dobré napsat, který prodejce (distributor) dodal ten vzorek :roll: s tou řádkovitostí a dalšíma fatálníma vadama.
mila584: nebuď furt tak negatistickej
to co píšeš je samo pravda, ale příspěvek taty na foru není posudek soudního znalce
třeba taky není vhodný podrobnosti zveřejňovat
ty se taky skrýváš pod nic neříkajícím nickem a umístěním "na jihu"
docela by mě zajímalo (a asi nejenom mě) která fabrika ti dala zkušenosti
Pokud není jasné, co je na tom obrázku (bez věcí co jsem chtěl to nejde seriozně vyhodnotit), tak se nějaký závěr o "plechovkách" v tavbě dá těžko obhájit.
A pokud je ten obrázek skutečně tak fatální (nechce se mi pochybovat, že je to podvrh), tak by bylo dobré vědět, kdo to dodal - protože tenhle materiál se nepoužívá na zcela triviální věci a pokud nějaký dodavatel tohle dodá, tak je to fatální průser (ne, že to vzniklo, ale že to vůbec prošlo kontrolou).
Tudíž bylo by velmi dobré vědět "kdo" - ne někoho odsuzovat, ale pouze si mít možnost složit dohromady "fotka a dodavatel".
Proč, to jistě pochopí každý.
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

4. 3. 2018, 11:10

Ještě by bylo zajímavé ukázat také čínskou a českou litinu. Proč nám ty hračky, co nám sem ti žlutí kluci posílají, tolik nevydrží.... :D
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 3. 2018, 11:20

Jestli me vsechny indicie neklamou tak autor se zabyva vyrobou hlavnoviny pro strelne zbrane. To jen tak pro dokresleni situace. Nevim zda je vubec rozumne nakupovat na toto material v cechach. Pravdepodobnost ze to bude prekoupena cina je zde strasne vysoka.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
kovoel
Příspěvky: 515
Registrován: 12. 2. 2014, 9:04
Bydliště: Kousek od Prahy

4. 3. 2018, 11:40

Ta litina to je také velký problém.
Naposledy upravil(a) kovoel dne 7. 7. 2018, 9:56, celkem upraveno 1 x.
V20
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

4. 3. 2018, 11:51

ještě jedna poznámka - "qt" :-) není žádný nový materiál, takže třeba jako nitridačka (zejména plazmová) se používá celkem běžně a docela dlouho. Struktura po zušlechtění je taky typická, vady to samé.
Vyhodnotit (tak nějak) strukturu by měl být schopen každý, kdo absolvoval SPŠ, ten, kdo se dostal dál (třeba chodil na Karlák do dvora), by měl být v šoku.
Takže čistě teoreticky - k tomu obrázku (pro prvotní pochopení) není nutný žádný zaměstnavatel.
Pokud někdo chce víc, tak třeba v Jechovi - Tepelné zpracování oceli - strana 201 (stať 4.3, výbrusy jsou pak vzadu) a nebo vůbec si přečíst Pattermanna - Nástrojové oceli, 1937, vydáno vlastním nákladem. To je sice o nástrojových ocelích, ale ona ta logika správného tepelného zpracování platí obecně a už od pradávna.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

4. 3. 2018, 11:58

robokop píše:Jestli me vsechny indicie neklamou tak autor se zabyva vyrobou hlavnoviny pro strelne zbrane. To jen tak pro dokresleni situace. Nevim zda je vubec rozumne nakupovat na toto material v cechach. Pravdepodobnost ze to bude prekoupena cina je zde strasne vysoka.
Riziko, že to je zfalšovaný materiál je kdekoli, nejenom v čechách, prostě všude, kde prodejce není transparentní a kde není schopen dodat seriozní dokumentaci k šarži.
U qt je absence dokumentace, vždy podezřelá.
Takže to shrnu - buď ten materiál byl od zavedeného distributora (ne nějakého garážového překupníka), pak je to slušně řečeno, fatální problém. A nebo to bylo "odněkud", pak to je signál o odvážnosti :) kupujícího.
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

4. 3. 2018, 12:06

milan584 píše:
Reinkarnace píše:To je přece Zeissův metalografický mikroskop.... :wink:
bezva - to jsem fakt netušil :mrgreen:
Myslel jsem, že si ten EPITIP-2 Carl Zeiss Jena fakt najdeš sám.... :mrgreen:
Odpovědět

Zpět na „Ostatni material“