Polymerbeton

Odpovědět
Uživatelský avatar
Aeroomni
Příspěvky: 1179
Registrován: 14. 1. 2007, 9:16
Bydliště: Zem
Kontaktovat uživatele:

3. 6. 2009, 1:07

pindu přešli do illegality:) Cawedogovi to jede skvěle a na dalších se pracuje jen vydrž:D
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

21. 7. 2009, 1:24

Vybrační motor třeba se bude někomu hodit :D
http://www.aukro.cz/item691201265_vibracni_motor.html
Formish
Příspěvky: 24
Registrován: 6. 1. 2008, 12:14
Bydliště: Vyškov

11. 1. 2010, 6:42

neměl by tady někdo program aggmix pro optimalizaci skladby kameniva, na stránkách autora se nedá momentálně stáhnout ( www.fsv.cvut.cz/cp1250/~svobodal/aggmix )

diky
Uživatelský avatar
Amatér
Příspěvky: 6
Registrován: 14. 6. 2010, 12:12
Bydliště: Martin, Slovakia
Kontaktovat uživatele:

22. 6. 2010, 12:30

Nad odlievaním som sa pozastavil aj ja. Prešiel som pár odborníkov od zváračov, technológov a pod., ale nenašli sme spôsob, ako zo železa bez potreby zvárania a žíhania urobiť serióznu stálu konštrukciu. Ešte za zmienku stojí možnosť vibrovania zvarov /mám možnosť ich vibrovať/, ale nikdy som to neskúšal. Potrebný je čas a frekvencia, resp. tam zohráva úlohu viac faktorov vrátane hrúbky zvaru, alebo použitého materiálu. Dalšia možnosť, nazvem ju skôr laickou, je rozprašovanie chladiacej kvapaliny ihneď po zváraní /krátkych zvarov/ v počte 3x na rozžeravený zvar tak, aby sa tekutina ihneď odparila. Na odborný názov tohto postupu si nespomeniem. Ostávajú ešte skrutkové a kolíkové spoje, čo by som pre potrebu obrábania ocele vynechal.

Ale naspäť k odlievaniu zo živice. Na internete je neskutočné množstvo technologických postupov, ako aj zložení látky na odlievanie. Spomínané je aj vibrovanie, čo je logické, ale čas potrebný na vibrovanie je závislý od konzistencie, resp. veľkosti použitých zŕn, aby nedošlo k nechcenej sedimentácii. K tomu mi tiež príde logické využitie vákua pre kvalitnejší výsledný produkt. Toto všetko sme schopní si zaistiť sami, ale ostáva ten problém číslo 1. a to korektné zloženie hmoty. Uvádzané sú zloženia od 8 - 20% živice, čo nie je zanedbateľné práve kvôli pevnosti. Nižšií pomer mi príde vhod pri použití väčšieho zrna. Samotné použité materiály sa taktiež líšia. Kremík, korund /oxid hlinitý - druhý najtvrdší nerast po diamante/, balotina a pod. Práve spomenutými /nazvem ich abrazivami/, právom do tejto kategórie patria aj disponujem. Môžem si dovoliť odlievať platničky a testovať ich laickým spôsobom, ale ich kvalita by ostala iba v teoretickej rovine. Nerád by som postavil na prvý pohľad silnú a sebaistú konštrukciu s tým, že sa mi o pár mesiacov rozpadne a investícia v tomto prípade nielen do konštrukcie by vyšla na vnivoč.

Záverom chcem dodať, že som sa doteraz nestretol zo žiadnou 100% koncepciou podloženou odbornými meraniami a testami.
Uživatelský avatar
ferguson
Příspěvky: 462
Registrován: 20. 8. 2008, 7:51
Bydliště: Žilina

22. 6. 2010, 2:51

pokial ide o ten cas vibrovania, tak by som skusil vybehnut do betonarky. ked robia dlazbove kocky, tak ich vibruju. tak mozno by to mohlo pomoct, pre vytvorenei si nejakeho obrazu.
Uživatelský avatar
lamoz
Sponzor fora
Příspěvky: 369
Registrován: 31. 1. 2008, 1:26
Bydliště: Praha

22. 6. 2010, 3:42

podle me - pokud prestanou vyskitovat bublinki vzduhu - hotovo.
Uživatelský avatar
Amatér
Příspěvky: 6
Registrován: 14. 6. 2010, 12:12
Bydliště: Martin, Slovakia
Kontaktovat uživatele:

23. 6. 2010, 1:13

S tým vibrovaním to vidím iba na pár min, možno 2-3 min. a dosť, pretože epoxid začne reagovať, tuhnutie je uvádzané v závislosti od tužidla cca 15-30 min, z toho treba odpočítať čas potrebný na naliatie formy a odsatie bublín. Mohlo by dôjsť nielen k spomínanej nechcenej sedimentácii, ale aj porušeniu vznikajúcej väzby živica - kamenina. Je to však iba moja teória.

Napísal som pár emailov predajcom, ale aj spoločnostiam vyrábajúcim živice. Niečo sa mi podarilo "pred"vybrať z technických listov tak som zvedavý, ako blízko som sa dostal. Taktiež som požiadal o cenovú kalkuláciu na testovacie vzorky, ak budú ochotní ich poslať.

Zámerom je pokúsiť sa hlavne o odliatie žuly v malých frakciách rozdelených do 3 skupín. Potom kombinácia žula - korund - kremík - balotina do malých platničiek a následné laické testy na tlak, ťah a odolnosť pri vibrovaní na stálosť kompozitu. Vyzretie platničiek by som nechal na dobu min. 4 - 7 dní pri teplote cca 20C, je to však závislé od informácií z tech.listov dodávateľov.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8173
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

23. 6. 2010, 1:39

Amatér píše:Uvádzané sú zloženia od 8 - 20% živice, čo nie je zanedbateľné práve kvôli pevnosti. Nižšií pomer mi príde vhod pri použití väčšieho zrna.
To není věc velikosti zrna ale vhodného namíchání různých frakcí. Když se smíchají malá a velká zrna tak je plnění větší než když jsou jenom velká nebo jenom malá. Příslušné výpočty jsou v různých učebnicích či příručkách pro betonáře.
Aleš Procháska
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

23. 6. 2010, 7:09

Dával jsem tady odkaz na forum v USA, tam je všechno popsané včetně receptur. Jeden maník z toho fora dokonce napsal SW pro návrh vhodného poměru frakcí.
davidkucera
Příspěvky: 71
Registrován: 30. 10. 2010, 11:57
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

6. 11. 2010, 9:47

zajima me to pro udelani loze pro linearn vedeni, skusil to nekdo ? mate nejaek fota pripadne nekdo okolo prahy ze bych se koukl osobne ?
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

6. 11. 2010, 11:52

já jsem polymerbeton zkoušel, ale nedokážu to obrábět. Pokud se do toho vloží ocelové vložky a obrábět se budou pouze ty, tak je to OK.
davidkucera
Příspěvky: 71
Registrován: 30. 10. 2010, 11:57
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

7. 11. 2010, 8:09

to je ma predsrava bud se primo do toho zalije vedeni nebo ocelova vlozka co na ni bude vedeni (ikdyz asi z duvodu pripadne opravy je lepsi tam dat ocelove vlozky ty obrobit a na ne dat vedeni) , obrabet polymerbeton ci jiny druh materialu neplanuju, zvazuju ze z toho udelam cely ram pripadne jen loze pro veden a pohyblive rameno a loze budou mit zapustene zaviti pro nohy ci spise spodni ram , mohu pozadat o fotky priapdne zkusenosti z odlivanim ?
davidkucera
Příspěvky: 71
Registrován: 30. 10. 2010, 11:57
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

10. 11. 2010, 8:43

mohu prosim pozadat o nejake vetsi info pripadne foto ?
pepex
Příspěvky: 150
Registrován: 17. 12. 2011, 11:53
Bydliště: Ústí nad Labem

10. 2. 2013, 7:26

nevím jestli to tu už je, možná někdo již viděl, ale mě zaujala tahle konstrukce.

http://www.bg-cnc.com/wordpress/?cat=7" onclick="window.open(this.href);return false;

Nicméně odkaz neobsahuje návod na směs ani její charakteristiku.Přesto je to pro mě nejhezčí inspirace. :-)
rogi
Příspěvky: 238
Registrován: 23. 5. 2010, 7:47
Bydliště: SK, pri TRNAVE

15. 3. 2013, 2:26

link kde píšu o používaní betonu, polymerbetonu a granitu pri vyrobe obrabacich strojov http://www.mmspektrum.com/clanek/beton- ... troju.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Ostatni material“