Domovní přívod, vlhká zeď, porušená izolace a důsledek...

Odpovědět
pepad
Příspěvky: 32
Registrován: 19. 11. 2013, 8:02
Bydliště: u Kladna

24. 5. 2014, 1:57

Na fóru se probíralo podezření špatného napájení síťovým napětím.
Co může udělat vlhkost ve zdi ve spolupráci s poškozenou izolací (možná i několikaletou) a kabelem AL o průměru vodiče 5,8mm je patrno z přiložených snímků. Je možno říci, že i "úplně" přerušený černý vodič při měření bez větší zátěže ukazoval fázové napětí. Občasný skrat mezi vodiči vyhazoval pojistky na sloupu.
Závada byla objevena po několika měsíčním zjišťování proč sem tam se poškodí pojistka v sloupové pojistkové skříni. Většinou v padání se dvě střídaly, nebo nepadala jenom jedna. Poškozené (jiskřící) místo s přesností několika centimetrů bylo nakonec určeno pomocí přenosného radia a zapnutého elektrospotřebiče během doby kdy držely pojistky. Po vysekání kabelu ze zdi byl použit "soubor pro opravu kabelů". Vše prozatím drží.
Pepad
Přílohy
DSC_0039.JPG
DSC_0038.JPG
DSC_0040.JPG
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

24. 5. 2014, 3:38

pepad píše:Poškozené (jiskřící) místo s přesností několika centimetrů bylo nakonec určeno pomocí přenosného radia a zapnutého elektrospotřebiče během doby kdy držely pojistky.
:!: Chytré! Gratuluji :) T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

25. 5. 2014, 11:09

To: "pepad"
bohužel jsi asi odstranil jen následek, nikoliv příčinu...

Taky mi odešla izolace na starém domě v délce asi 3metrů, po nastudování jsem hodil elektroosmózu (pokud je výraz špatně, klidně mne opravte).
Nejde o nic jiného, než navrtat do zdiva díry, do nich nacpat elektrody, zapchat dobře vlhnoucí směsí (já poušil vápno, sádru a jemný písek), a do teho pustit proud (postačila stará nabíječka akumulátorů). Po dvou měsících to vyschlo, a pak stačilo odpojit zdroj a elektrody vyzkratovat drátem. Pokud se zvedla vlhkost, "článek" začal fungovat a sušit. Jelo to asi šest let, dnes už jsou základy podříznuty a znovu zaizolovány.
Ale fungovalo to!
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

25. 5. 2014, 11:35

Hades píše:To: "pepad"
bohužel jsi asi odstranil jen následek, nikoliv příčinu...

Taky mi odešla izolace na starém domě v délce asi 3metrů, po nastudování jsem hodil elektroosmózu (pokud je výraz špatně, klidně mne opravte).
Nejde o nic jiného, než navrtat do zdiva díry, do nich nacpat elektrody, zapchat dobře vlhnoucí směsí (já poušil vápno, sádru a jemný písek), a do teho pustit proud (postačila stará nabíječka akumulátorů). Po dvou měsících to vyschlo, a pak stačilo odpojit zdroj a elektrody vyzkratovat drátem. Pokud se zvedla vlhkost, "článek" začal fungovat a sušit. Jelo to asi šest let, dnes už jsou základy podříznuty a znovu zaizolovány.
Ale fungovalo to!
o tomto způsobu v ysušení zdiva v jedné sklepní mýstnosti jsem uvažoval , co jsi použil za elektrody ?
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

25. 5. 2014, 12:54

měďený tyče a klasickej bleskosvodovej drát (oboje cca 10mm). A jestli si dobře pamatuju, tak ta měď byla nahoře. díry posunutý o polovinu rozteče. 20cm dole a to samé nahoře, jen o 10cm posunuto, tedy jakoby cik-cak.
Snad to chápeš, jinak to namaluju, ale na to moc nejsem. A rozteč mezi spodní a horní řadou taky asi 20 nebo 25cm

Kód: Vybrat vše

 .  .  .  .  .  .  .
.  .  .  .  .  .  .  .
aha, tady to nefunguje, ta horní řada by měla být posunutá

p.s.
nejdříve ale vysušit aktivně, tedy pustit do toho proud
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

25. 5. 2014, 5:01

jasný dík za popis.
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

25. 5. 2014, 8:13

:D NZ
pepad
Příspěvky: 32
Registrován: 19. 11. 2013, 8:02
Bydliště: u Kladna

26. 5. 2014, 5:55

Podařilo se zastavit vzlínání vody do nadzemní zdi? U mne se jedná o neodizolovanou zeď ve starém sklepě, přívod ze sloupu je veden ve výkopu a otvorem ve zdi. Můj příspěvek hlavně reagoval na "záhadné" problémy s elektrikou. Běžným měřením (i pracovníkem od dodavatele elektřiny) se nic nepodařilo zjistit. Poškozená část kabelu byla v prostoru sklepa před hlavním jističem.
Pepad
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

26. 5. 2014, 1:48

No právě že ano. Já to tenkrát načetl v nějaké staré knížce, něco málo ještě našel na NET-u, a tak jsem si řekl, že za zkoušku prostě nic nedám, jen trochu práce.
Funguje to tak nějak na principu, že v té vzlínající vodě jsou obsaženy soli, které pak táhnou vodu o to víc. Tím, že přivedeš proud, vznikce elektrochemická reakce a z těch solí vznikne cosi jako bariéra. Pak už stačilo ty dvě řady jen spojit dohromady (vyzkratovat) a pokud zeď nasála nějakou vlhkost, tak vzniknul elektrický článek.

Líp to vysvětlit neumím, nejsem na tohle odborník, ale ANO, FUNGOVALO TO
el_fuego333
Příspěvky: 618
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

27. 5. 2014, 7:54

Kedysi davno som si nechaval murovat bytove jadro. Boli problemy a stekal som. Vodar sa dohodol s elektrikarom. Elektrikar viedol po stene draty 10 cm pod vodnou trubkou, na dratoch narusil izolaciu a zahadzal to sadrou. Vodar blizko toho miesta spatne utesnil spoj a tiez to zahadzal sadrou. Nastastie som po ich odchode vsetko zbural a urobil nanovo. Tuto vec som si vsimol pri burani, ked som strhaval draty a trubky...
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

30. 5. 2014, 9:13

nj, ale tady do toho nepouštíš 230V. Jak jsem psal výše, stačila stará nabíječka autoakumulátorů. A jestli si to ještě pamatuju, tak by se nemělo používat víc než 24V DC. Není to kvůli bezpečnosti, zakrýt se to dá v každém případě, ale právě kvůli tomu přetváření těch solí ve zdi na tu izolační bariéru.
Ale hledat a studovat to znovu nehodlám, když tak google...

p.s.
údaje jsem teď vytáhl ze svých poznámek, ne že bych si to pamatoval :D

nabíječka byla schopna dát cca 17V/6A. Po připojení na elektrody naskočil odběr do zdi někde kolem 1,5A, po cca 14 dnech se ustálil cca 0,6A a postupně s vysycháním se proud snižoval. Po 2 a 1/2 měsíci se ustálil na 0,01A a dále neklesal. Na začátku 3 měsíce jsem nabíječku odpojil a tyče zkratoval.

Jo, a jinak se to také dělá tak, že se místo tyčí zadělají do zdi kovové pásy (mám tu poznámku cca 10x35-50mm), ale pak se na ně musí stejně umístit zvenku přívody po cca 0,5m. Vzdálenost mezi pasy v rozmezí 35-50cm, a měly by být z obou stran zdi. Proto mi ty tyče přišly vhodnější, měly by být dlouhé alespoň 80% tloušťky zdiva...
A to nízké napětí je údajně také kvůli tomu, aby neprobíhala silná elektrolýza a plyny stačily odcházet póry ve zdivu. V každém případě se doporučuje (není nutné u památkové chráněných staveb) okopat omýtku. Údajně to má urychlit odvod plynů ze zdiva.

TOLIKO HOVOŘÍ MÉ POZNÁMKY
Odpovědět

Zpět na „Ruzne jine fotecky videa a dokumenty“